Egyszerre veheti át doktori fokozatát a Vedelek testvérpár. Az egypetéjű ikrek, Viktor és Balázs a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karán PhD-zett. Ikerléttel kapcsolatos sztereotípiákról, ikerparadoxonról és kutatási területükről is beszélgettünk.
Időben kell klónozni magad, akkor lesz egy ikertestvéred. Ez a válaszunk a „mindig is akartam egy ikertesót” kezdetű beszélgetésekre – kezdi az interjút egy kis „tudóshumorral” Vedelek Balázs. Vagy Viktor? A testvérek annyira hasonlítanak egymásra, ha nem figyel az ember, könnyen összetéveszti őket. Az egypetéjű ikrek 1987. június 11-én születtek. Először Viktor, majd Balázs látta meg a napvilágot.
- Én vagyok az „elnyomott” második – viccelődik Balázs, majd folytatja. - Gyerekkorunk óta összetévesztenek minket. Az óvodában, általánosban, gimiben, az egyetemen és még azok a családtagok is, akikkel ritkábban találkozunk. Viszont akikkel napi szinten kapcsolatban vagyunk, azt állítják, hogy nem is hasonlítunk egymásra. Nem zavaró, vagy bántó, ha valaki összekever bennünket. Már hozzászoktunk, mint ahogy az ikres sztereotípiákhoz is. Általában ugyanazokat a kérdéseket kapjuk: „Elmentünk-e egymás helyett vizsgázni? Megérezzük-e, ha a másikkal történt valami? Ugyanazokat a dolgokat szeretjük-e?” Nem. Nem. És nem mindenben. Én például szeretem a céklát, Viktor nem. Ő szereti a babot, én nem - válaszolja Balázs, mintha leckét mondana.
Felcsillan a szemük, amikor az ikerség tudományos hátteréről kérdezem őket. Megtudom, hogy az azonos jellegeket a genetika mellett a környezet határozza meg. Tehát a hasonlóságukban az is szerepet játszik, hogy ugyanott dolgoznak: az SZTE Biológiai Intézetében. Balázs a Biokémiai és Molekuláris, Viktor a Genetikai Tanszéken. Ha például űrhajósok lennének, és egyikük a világűrben töltene el huzamosabb időt, másikuk a Földön – tapasztalhatóan több lenne rajtuk a különbség – ezt kutatások támasztják alá. Hallok még az ikerparadoxonról: a nagy sebességgel haladó űrhajóban lévő iker lassabban öregszik, mint a Földön maradt ikertestvére. Viktor és Balázs is volt már „kísérleti alany” – a Humánbiológiai Tanszéken előszeretettel töltögettettek velük különböző antropológiai teszteket.
Kutatási témájuk mégsem ikerségükhöz kapcsolódik. Balázs korábban a szójafehérjét tanulmányozta, amely ígéretes rákterápiás szernek bizonyult. Később tumorok multidrog rezisztenciájával foglalkozott, majd témát váltott és most a muslica (Drosophila melanogaster) kromoszómavégein található fehérjék működését és evolúcióját vizsgálja.
Viktor is muslicákon kísérletezik, méghozzá a spermiumképződésüket vizsgálja. A muslica spermiuma hasonló felépítésű az emberéhez, de amíg egy emberi spermium 55 mikrométer hosszú, addig az icipici muslicáé 1800 mikrométer. – Az emberekben előforduló genetikai betegségek jól modellezhetőek a Drosophilában. Ilyen betegség például az Alzheimer-kór, a Huntington-kór, vagy a különböző izomdisztrófiák is. Ez is szemlélteti, a muslicákon végzett munkák jelentőségét – magyarázza Viktor.
Kiderül, ha kutatási eredményeiket nem is, de életük szinte minden területét megosztják egymással. Együtt élnek, járnak a munkába, és kikapcsolódni is együtt szoktak: megnéznek egy-két jó filmet, vagy fociznak a barátokkal. Hamarosan pedig abban a nagy örömben is együtt osztoznak, amikor egymás után avatják őket doktorrá a TIK-ben. Itt azonban Balázs lesz az első, hiszen ő szerepel előbb a névsorban.
SZTEinfo - Bobkó Anna
További cikkek az SZTE „A hónap Alma Mater tagja”sorozatában:
2016
Prof. Dr. Szecsődi Ferenc
Sárközy Bence
Karkas Mihály
Kollár Árpád
Kecsmár Zsuzsanna
Márton Anita
„Sörények” csapata: Dr. Molnár Tamás, Dr. Tánczos Krisztián és Dr. Lovas András
Molnár Gyula
2017
Menyhei Szabolcs
Kurucz Éva
Wodala Márk
Vincze Veronika
Kopasz Katalin
Prof. Dr. Széll Márta
Dóczi Attila
Kondor Vilmos
Thuróczy Szabolcs
2018
Szilassi Péter
Antoni Rita
Angyal Dorottya
Kiefer Ferenc
Szilasi László
Seres Erika
Bató Ágnes és Gera Judit
Sun City Brass
2019
Tóth Icó
Dr. Roszik Melitta
Gál Béla
Lábas Viki
Szabó Dominika
Hajnal Dániel
„I am Soyuz” Lili
2020
Dr. Zolnay Kriszta
Cser Krisztián
Dr. Letoha Tamás
*
az „Ő is SZTE-s volt” című sorozatban:
Miklósa Erika
Fool Moon Énekegyüttes
Grecsó Krisztián
Márton Anita
Prof. Dr. Széll Márta
Kecsmár Zsuzsa
Ádám Zsuzsanna
Lobó-Szalóky Lázár
*
az „SZTE-sek a nagyvilágban” című sorozatban:
Daru Orsolya
Bodó Réka és Bodó Angéla
Horváth Dóri
Pekár Tamás
Szita Szilvia