Felsőoktatási Felvételi Szakmai Vizsga


Az egyes szakokon a pontszámítás feltételeként meghatározott emelt szintű érettségi vizsgakövetelmény teljesíthető legalább 25%-os eredményű felsőoktatási felvételi szakmai vizsgával, ha rendelkezik

  • a jelentkezési határidőt megelőző öt évnél korábban szerzett magyar érettségi bizonyítvánnyal,
  • valamely külföldi EGT tagállam érettségi bizonyítványával, illetve Ukrajnában vagy Szerbiában szerzett érettségi bizonyítvánnyal,
  • nemzetközi érettségi bizonyítvánnyal (Diploma of the International Baccalaureate), vagy
  • az Európai Iskolák Statútumáról szóló, Luxemburgban, 1994. június 21-én aláírt Egyezmény kihirdetéséről szóló 322/2004. (XII. 6.) Korm. rendeletben meghatározott Európai érettségi bizonyítvánnyal.

Jelentkezés

Ha adott szakon emelt szintű kötelezettség van és a jelentkező nem rendelkezik a a meghatározott tárgyból vagy tárgyakból emelt szintű eredménnyel, akkor

  • csak közismereti vizsgatantárgyból és
  • legfeljebb két különböző vizsgatárgyból

felsőoktatási felvételi szakmai vizsgára lehet jelentkezni. A felsőoktatási felvételi szakmai vizsga ingyenes.

Olyan szakon, ahol csak középszintű érettségi vizsgaeredményt kér az intézmény, felsőoktatási felvételi szakmai vizsga nem tehető.

Felsőoktatási felvételi szakmai vizsgára az E-felvételi felületén a jelentkezési időszakban, azaz 2025. február 15-ig, az Érettségi eredmények menüpontban, azt követően 2025. április 30-ig írásban, a felveteli.eljaras@oh.gov.hu e-mail címen lehet jelentkezni. Az E-felvételi rendszerében a megadott jelentkezési helyek, illetve az ezekre meghatározott érettségi vizsgatárgyi követelmények alapján egy listából választhatja ki, hogy mely közismereti vizsgatárgy(ak)ból kíván felsőoktatási felvételi szakmai vizsgát tenni.


A felsőoktatási felvételi szakmai vizsgára történő jelentkezés feltételeinek fennállását az Oktatási Hivatal ellenőrzi.



A vizsga lebonyolítása


A felsőoktatási felvételi szakmai vizsgát a felsőoktatási intézmények szervezik. Egy tárgyból csak egyszer kell letenni, abban az intézményben, amely a jelentkezéskor meghatározott elbírálási sorrendben előbb szerepel. A vizsga eredményét az érettségi pont számításánál a többi intézményben, szakon – de csak ahol emelt szintű érettségivel kell rendelkezni – is figyelembe veszik.

Egyes tantárgyakból idegen nyelven is teljesíthető, ezeket ebben a táblázatban (pdf) lehet megnézni.

A vizsgát egy adott tárgyból egy napon bonyolítják le valamennyi érintett felsőoktatási intézményben. Csak a behívó felsőoktatási intézményben és a vizsgabehívóban szereplő időpontban tehető le, pótlásra, más vizsganapra vagy más intézménybe történő átkérésre nincs lehetőség.

A felsőoktatási felvételi szakmai vizsgák lebonyolítására várhatóan 2025. július első hetében kerül sor. A vizsgabehívót a felsőoktatási intézmények küldik meg, amely tartalmazza

  • a vizsga napját, kezdetének időpontját,
  • lebonyolításának részletes szabályait,
  • a vizsgához esetleg szükséges segédeszközök felsorolását (ezeket a jelentkezőnek kell vinnie magával),
  • a vizsgaeredmény nyilvánosságra hozatalának módját, valamint
  • a betekintési és jogorvoslati lehetőség részleteit.

Eredmény és beszámíthatóság


A felsőoktatási felvételi szakmai vizsga sikeres, ha eléri a 25%-ot. Ebben az esetben a jelentkező teljesíti az emelt szintű érettségi feltételét.

A pontszámítás során az ezen a vizsgán elért százalékos eredményt veszik figyelembe akkor is, ha az adott tárgyból van érettségi vizsgaeredménye, és annak százalékos eredménye esetleg jobb!

A vizsgán elért eredmény kizárólag abban a felvételi eljárásban számítható be, amelyben azt szerezték (kivéve a pótfelvételi eljárást, ahol az általános felvételi eljárásban letett felsőoktatási felvételi szakma vizsga eredményét figyelembe lehet venni).


A vizsgán szerzett eredmény csak azon a szakon vehető figyelembe, ahol emelt szintű érettségi vizsgaeredménnyel kell rendelkezni:

  • ha a választott szakon egy meghatározott tárgyból kötelező az emelt szintű érettségi, akkor abból a tárgyból kell felsőoktatási felvételi szakmai vizsgát tenni.
  • ha a szakon több érettségi vizsgatárgyat is meghatároztak (de nem írták elő, hogy konkrétan melyik tárgyból kell az emelt szintű), akkor a jelentkező a megadott vizsgatárgyak bármelyikéből leteheti a felsőoktatási felvételi szakmai vizsgát.

A felsőoktatási felvételi szakmai vizsgáról nem állítanak ki semmilyen, emelt szintű érettséginek megfelelő igazolást vagy tanúsítványt.



Követelményrendszer


A felsőoktatási felvételi szakmai vizsga követelményrendszere a 2005 óta érvényben lévő kétszintű érettségi vizsgarendszer szerinti emelt szintű érettségi írásbelin alapul. Az egyes vizsgatárgyak feladatlapjait és megoldókulcsait az Oktatási Hivatal honlapján teszik közzé (www.oktatas.hu)


Forrás: felvi.hu


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


Farkas GellértFarkas Gellért – TTIK – kémia

A karon és a szakomon kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy olyan programokat szervezzenek, amik összekovácsolnak minket a csoporttársakkal. Ilyen például a kémiásoknak szóló Vegyetem tábor is. Emellett olyan programokat is szerveznek nekünk, amelyek az elhelyezkedés szempontjából különösen hasznosak. A tanárok kedvesek, rendkívül segítőkészek, így igazán családias hangulat alakult ki az évek során.



 

Kocsis KadosaKocsis Kadosa – TTIK, programtervező informatikus

Amikor egyetemet választottam, fontos volt a város is és a szak hírneve is. Így jutottam Szegedre. Szerintem ideálisabb itt tanulni, mint más városban. A szakomat nagyon szeretem, sokkal gyakorlatiasabb, mint más egyetemeken, ez pedig hasznos lesz majd a munkám során. A tanárok igazán segítőkészek és közvetlenek. A szaktársaim is rendesek, úgy gondolom, tartós barátságokat sikerült kialakítani néhány emberrel.




További hallgatói vélemények >>>