Újság a szegedi egyetemi ifjúságnak. Gólyabál, ahol színes papírfezt tesz a fejére a professzor és a hallgató is. Diákotthon a szegedi Dugonics tér 13. szám alatti egyetemi épület 2. emeletén. Három példa arra, hogyan változatta meg a szegedi egyetemisták éltet, hozta létre a „diákegységet” rektorként Szent-Györgyi Albert. Az SZTE Nobel-díjas rektorának szegedi időszakáról, Szent-Györgyi emlékezetéről a regionális és az egyetemi lapok cikkei alapján villantunk föl részleteket.
A Kínában felbukkant koronavírus terjedése kapcsán tájékoztatjuk, hogy a Szegedi Tudományegyetem felkészült a koronavírussal érintett területekről érkező egyetemi polgárok fogadására, és adott esetben a kezelésükre.
Az SZTE Junior Akadémiai Esték következő előadója Gál Béla, a Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium nemrég nyugdíjba vonult igazgatója, aki Darwin útján – Élményeim Galápagoson és Ecuadorban címmel számol be egzotikus úti kalandjairól február 5-én a középiskolásoknak.
440 diák jelentkezett az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar 9. alkalommal meghirdetett Jakucs László Nemzetközi Középiskolai Földrajzversenyére. A népszerű vetélkedő első, helyi fordulóját 2020. január 30-án tartották.
Már 19 éve működik a Szegedi Tudományegyetemen a Sófi József a Szegedi Tehetségekért Alapítvány, amelynek célja, hogy támogassa a kiemelkedő tehetségű hallgatókat. Az alapítvány támogatási formái a hallgatói igényekhez igazodtak, így a tudományos tevékenységen kívül a művészetek, a zene és a sport területén is jutalmazzák a legtehetségesebbeket. A pályázatok benyújtási határideje: 2020. február 12., szerda 12 óra.
Az SZTE Fogorvostudományi Kar tanlaborjában mutattak be és próbáltak ki egy Simodont Dental Trainer készüléket. A Simodont Trainer az oktatók és a hallgatók számára új módszert kínál a fogászati készség képzéséhez és az elmélet megtanításához.
Az SZTE NKI Kulturális Iroda minden évben alkotói pályázatokat és előadói versenyeket ír ki. A tavaszi szemeszterre egyetemi fotó-, dráma-, verspályázatot és egyetemi vers-és prózamondó versenyt hirdet. A korábbi évekhez képest először pedig szlogenpályázatra is jelentkezhetnek a hallgatók. A pályamunkákat 2020. március 13-ig várják.
A címlapsztori „I am Soyuz” Lilié. Fókuszban a vers, amit az SZTE fesztiváljai idején minden délben szaval valaki, és megzenésített formái is népszerűek. De szó esik civilekről és világjárókról is a SZEM Alma Mater Magazin legújabb számában. Az AMM nyomtatott és ingyenes kiadványként megtalálható az SZTE épületeiben, online formában pedig elérhető az SZTE hírportálján és lapozgatható formában itt is.
90 éve, 1930 szeptemberében iratkozott be „a Szegedi Ferenc József Tudományegyetem bölcsészeti karának magyar-francia szakára” Radnóti Miklós. A modern magyar líra kiemelkedő képviselője születésének 110. és tragikus halálának 75. évfordulóján, 2019-ben a Szegedi Tudományegyetem alumni mozgalmának önkéntesei felújították az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Radnóti Kávézóját. „A szegedi bölcsészkar Radnóti Miklós diákéveiben” című kötet szerzőjét, Miklós Péter történészt, az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar oktatóját a költő identitásáról, kortársaihoz fűződő viszonyáról és a szegedi évek hatásáról is kérdeztük.
Szeged és London között ingázik: a Richter igazgatósági tagja, multinacionális gyógyszercégeket képviselt a nemzetközi porondon, most a pénz és az egészségügy metszéspontján végez szakértői munkát a Tisza-parti város Kígyó Patikája tulajdonosaként is ismert dr. Zolnay Kriszta. Az SZTE Gyógyszerésztudományi Karán végzett szakemberrel életútjáról beszélgetve megtudtuk, időnként miért kérdezi önmagától: „Ez tényleg velem történt meg?”
Február 13-án és 14-én laboratóriumi belső auditor képzést tart a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kar. SZTE hallgatók 50% kedvezménnyel vehetnek részt a képzésen.
Új szintre emelkedett az agyi pacemaker terápia az SZTE Idegsebészeti Klinikán január 22-én elvégzett műtétnek köszönhetően. A világon ötödikként, Közép-Kelet-Európában pedig elsőként Szegeden ültették be azt a navigációs alapú mély agyi stimulációs implantátumot egy Parkinson-kóros beteg agyába, amely – az eddig elérhető hasonló rendszerektől eltérően – nemcsak stimulálni képes az agy megfelelő részeit, hanem az aktivitásokat regisztrálni is.
88 doktor vehette át oklevelét a 2019/2020-as tanév őszi félévének végén, 2020. január 24-én a Szegedi Tudományegyetemen. Az egyetem hagyományos oklevélátadó ünnepségén 19-en habilitált doktori oklevelet, 69-en pedig PhD fokozatot vehettek át az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban.
A Szegedi Tudományegyetem is csatlakozott az orosházi oktatási kerekasztalhoz 2020. január 22-én. A kezdeményezés célja, hogy egy asztalhoz ültessék az intézmények vezetőit, óvodától az egyetemig, és közösen dolgozzanak ki olyan akciótervet, amely segíti a fiatalokat abban, hogy a városban maradjanak.
Klebniczki György zongoraművész, zeneszerző, Tóth Ákos irodalomtörténész és Dömötör Mihály fotóművész munkáját is díjazták a Magyar Kultúra Napján.
Világszínvonalon látja el a Szegedi Tudományegyetem biológiai mintatárolási kapacitási igényeit a 2020 tavaszára elkészülő biobank. Az épületbe egy 19 millió minta tárolására alkalmas, több mint 3 milliárd forint értékű robotizált berendezés kerül. A beruházásnak és a BBMRI-ERIC tagságnak köszönhetően az SZTE-n megteremtődik az egyik legfontosabb feltétele a személyre szabott orvoslás és a hatékonyabb onkológiai kezelések kutatás-fejlesztésének.
A magyar és szerb kapcsolatok új szintjeként 2020. január 21-én a Szegedi Tudományegyetemen a Vajdaság Autonóm Tartományt érintő együttműködési megállapodást írt alá az EMMI és a Vajdaság egészségügyért felelős vezetője. A jeles alkalommal stratégiai szerződést kötött, ezzel mélyítette el kapcsolatait az SZTE és az Újvidéki Egyetem, University of Novi Sad.
Prof. Dr. Karsai Krisztina az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar Bűnügyi Tudományok Intézetének vezető professzora a kiemelkedő oktatói és tudományos tevékenységéért és a kar hírnevének öregbítéséért Menyhárth Gáspár díjat vehetett át 2020. január 11-én a jogász doktoravató ünnepi tanácsülésen.
Nyílt napra várja a középiskolásokat a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar 2020. január 25-én, szombaton. 9 óra 30 perctől az érdeklődők megismerkedhetnek a BTK összes képzésével és ikonikus épületével, illetve megtudhatnak mindent a felvételi jelentkezésről is.
A közbeszerzési eljárások előkészítését helyezték fókuszba neves hazai szakértők a Szegedi Tudományegyetem által rendezett szakmai konferencián az ELI – ALPS Lézeres Kutatóközpontban január 15-én.
A méhnyak- és a vastagbélrák megelőzési és gyógyítási lehetőségeiről, kezeléséről szóló figyelemfelkeltő lakossági fórumra, előadássorozatra várják az érdeklődőket 2020. január 24-én 9.00 órától 15.00 óráig a Szegedi Akadémiai Bizottság székházába az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Onkoterápiás Klinika és a I. sz. Belgyógyászati Klinika szakemberei.
A pályázat beadási határideje: 2020.01.31.
Módosult a HCEMM projekt Advanced Core Facilities vezetői pozíció pályázati kiírásának benyújtási határideje. A pályázat meghosszabbított benyújtási határideje 2020. február 17.
Két napon keresztül tárgyalnak és dolgoznak a European Alliance for Global Health konzorcium egyetemeinek képviselői a Szegedi Tudományegyetemen. Az angol nyelvű konferencián a partnerek bemutatják az egyes munkacsoportok feladatait, és felvázolják a jövőbeni terveiket is.
Elérve a sorrendben negyvenedik beavatkozást, a kézdivásárhelyi Szőcs Hanna sikeres szívműtétével zárult a Szent-Györgyi Albert Rotary Club Szeged „Gift of Life” – „Ajándékozz életet!” program harmadik üteme. Az SZTE SZAKK Gyermekgyógyászati Klinika és a II. sz. Belgyógyászati Klinika és Kardiológiai Központ együttműködésével sikerült a hétéves gyermek veleszületett nyitott szívrendellenességét katéteres eljárással zárni.
A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Élettani, Szervezettani és Idegtudományi Tanszék idegélettan kutatócsoportjának eredményét tette közzé a rangos tudományos szakmai magazin, az eLife. A Karri Lamsa vezette kutatócsoport elsőként foglalkozott az emberi agykéreg egy speciális kapcsolatával, megmutatva, hogy az autapszisok jelentős funkciót töltenek be az idegi hálózat működésének szabályzásában.
Laborbemutatókkal és előadásokkal várja az SZTE TTIK a Fizika Napján, 2020. január 25-én, szombaton 9 órától az érdeklődőket. Idén 60 éves a lézer témában, az SZTE TTIK Fizikai Intézetben, két helyszínen vehetnek részt a programokon a látogatók.
A szegedi laboratórium, amely egy országos laboratórium hálózat részeként jött létre, a kutatás és az oktató tevékenység támogatásában igyekszik szolgáltató egységként is kiszolgálni az adott igényeket. Mindezt, a legmagasabb technikai színvonalon képesek lefolytatni, a fejlesztéseknek köszönhetően.
Első vidéki egyetemként a Szegedi Tudományegyetem csatlakozott a Demola nemzetközi innovációs hálózathoz az SZTE Virtus Vállalkozáskatalizátor program keretében. A Demola program célja egy fiatal, nyitott, multidiszciplináris közösség létrehozása, amely kreatív ötletekkel és módszerekkel dolgozik valós üzleti kihívások megoldásán. A tavaszi szemeszterre már várják az egyetemi hallgatók jelentkezését.
Idén is meghirdették az SZTE Innovációs Díj Pályázatot. A pályamunkákat 2020. március 31. éjfélig várja az SZTE Kutatás-fejlesztési és Innovációs Igazgatóság.
2020-ban is várja az érdeklődőket a Mentor(h)áló Pedagógiai Esték tavaszi évadával! Január 21-től június 9-éig 11 olyan előadót hallhatnak a résztvevők, akik szakmájukban igazi óriások. Idén a hangsúly a szavak erejére, a személyes történetekre és a példamutatás köré szerveződött, így a nézők találkozhatnak többek között Dr. Somody Imrével, Nyáry Krisztiánnal, Dr. Gyurkó Szilviával, de visszatér a színpadra Görög Ibolya is!
Együttműködési szándéknyilatkozatot és karok közötti együttműködési szerződést írt alá a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem az erdélyi intézmény Kolozsvári Karán 2020. január 13-án, hétfőn. Az együttműködés történelmileg is megalapozott, hiszen Szeged és Kolozsvár két olyan egyetemi város, amely a múltban is szorosan kapcsolódott egymáshoz.
Tagfelvételi pályázatot hirdet a Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) – amely egy nemzetközi minták alapján, 2019-ben alapított, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) közfeladataival összhangban működő, alulról szerveződő tudományos társaság – a 2020-2025 közötti periódusra. A tagságra 2020. február 6-ig lehet pályázni.
Az ELTE Origó Nyelvi Centrum Arany Rigó díjjal ismerte el a 2019-es év vizsgahelye, az SZTE Idegennyelvi Kommunikációs Intézet munkáját. A 2002-ben alapított intézet hat nyelven szervez kurzusokat az érdeklődők számára.
A napokban, nem sokkal a 2019-2020-as év fordulója után elhunyt Vető Miklós, a hazai és a nemzetközi filozófiai tudományos élet egyik legkiemelkedőbb, Franciaországban alkotó képviselője, akinek művei – a francián kívül – angol, német, olasz, japán és természetesen magyar nyelven jelentek meg. Kutatási területe a német idealizmus, elsősorban Schelling, a keresztény filozófia és metafizika, különös tekintettel a Gonosz problémájára. A Magyar Tudományos Akadémia külső tagja. Magyarországon a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Szegedi Egyetem díszdoktora. A műveket és címeket hosszan lehetne még sorolni, de inkább a személyes emlékeket idézem fel. Mert nem tudok személytelenül beszélni róla. Főként most, hogy elment.
A Coursera több mint száznyolcvan felsőoktatási intézménnyel működik együtt, több mint négyezer online egyetemi kurzust kínálnak minden tudományterületen. A Szegedi Tudományegyetem közreműködésével először érhető el teljesen magyar nyelvű tananyag a népszerű oktatási portálon. A kurzus a www.coursera.org/learn/a-tanulas-tanulasa címen érhető el.
Megrendülten tudatjuk mindazokkal, akik szerették és tisztelték, hogy kollégánk, tanárunk, barátunk Dr. Ferdinandy Kond, a Szegedi Tudományegyetem nyugalmazott címzetes egyetemi docense, infektológus szakorvos, életének 89 évében elhunyt. Dr. Ferdinandy Kond több mint egy évtizeden keresztül a fertőzőbetegségek tantárgy oktatója volt egyetemünkön. Hamvasztás utáni búcsúztatása 2020. január 15-én 11 órakor lesz a szegedi evangélikus templomban (Szeged, Tisza Lajos krt. 16). Emlékét kegyelettel megőrizzük.
Újabb támogatást kapott az Európai Kutatási Tanácstól Janáky Csaba, az SZTE Fotoelektrokémiai Kutatócsoport vezetője. Az elnyert 150 000 eurót annak megvizsgálására, elemzésére fordítják, hogy hogyan tudják versenyképessé tenni a napenergia kémiai energiává alakításával foglalkozó alapkutatásuk eredményét, és hogy milyen irányba haladjanak tovább ahhoz, hogy a kutatásból termék legyen.
Ismét olyan volt SZTE-sek jelentkezését várja az Alma Mater Alumni Szervezet, akik önkéntesként szakmai tudásukkal szívesen hozzájárulnának ahhoz, hogy egyetemünk hallgatói minél felkészültebben álljanak a munkaerő-piaci kihívások elé.
Biológiai rendszerek molekuláris mechanizmusainak megértéséhez elengedhetetlen az építőkövek mikroszkópikus szerkezetének és dinamikájának megismerése; ehhez a kísérleti módszerek széles skálája áll a kutatók rendelkezésre. Most egy, a hazai biológus közösség által talán kevésbé ismert kísérleti módszer, a neutronszórás, előnyeit szeretném röviden összefoglalni.
Fotópályázatot hirdet az Európai Bizottság, hogy méltón ünnepeljék meg azt a mérföldkövet, hogy már több mint 10 millióan vettek részt az Erasmus+ programban az indulás óta. A beküldési határidő: 2020. január 13-a dél.
Kihelyezett nyílt napokkal, felvételi tájékoztató előadásokkal és központi nyílt napokkal várja a Szegedi Tudományegyetem a hazai középiskolák diákjait 2020. február elejéig. Tavaly év végéig már közel tízezer diákhoz értek el az SZTE NKI Közkapcsolati Iroda által a szegedi egyetem képzései és szolgáltatásai.
Évről-évre növekszik a külföldi hallgatók száma a Szegedi Tudományegyetemen. A 2019-2020-as tanévben 115 országból több mint 4000 külföldi hallgató folytatja tanulmányait az SZTE valamely képzésén. A hazai viszonylatban is jelentős létszám kiemelkedő növekedést jelent az előző évekhez képest.
28. alkalommal hirdették meg a Magyar Innovációs Nagydíj pályázatot, melyre olyan cégek pályázhatnak, akik 2019-ben komoly innovációt valósítottak meg. Beadási határidő: 2020. február 12. 15 óra.
A Szegedi Tudományegyetem idén is részt vesz az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon, amelyet 2020. január 9-11. között rendeznek meg Budapesten, a Hungexpo "A" csarnokában. A hazai oktatási piac legnagyobb seregszemléjén az SZTE mind a 12 kara és Tanárképző Központja is képviselteti magát.
A világ egyetemeinek mindössze 10 százaléka tagja a European Foundation for Management Development (EFMD) nemzetközi non-profit szervezetnek, melynek alapvető célja a gazdaságtudományi képzések folyamatos fejlesztése és minőségbiztosítása, valamint társadalmilag felelős vezetők és közgazdászok képzése. 2020-tól a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kar is a kiválósági egyesület tagja.