A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Sürgősségi és Betegellátó Önálló Osztály (SBO) dolgozói egy különleges videóban elevenítik fel azokat a közös élményeket, amelyek az eltelt másfél év alatti küzdelemben segítettek. Azt vallják, hogy egymás támogatása és összetartás nélkül nem sikerült volna. A július 1-jei Semmelweis-nap alkalmából szeretnék megmutatni, hogy együtt milyen erősek, és egyben további sok erőt kívánnak a jövőbeni küzdelmekhez minden egészségügyi dolgozónak!
2021-ben több különlegesség is egyedivé tette a Covid19 járvány miatt, a virtuális térbe költözött 35. Országos Tudományos Diákköri Konferenciát. Idén a megmérettetés 16 szekciójából, hallgatóink összesen 220 díjjal térhettek haza: 46 első, 62 második és 32 harmadik helyezést értek el, 80-an pedig különdíjat vehettek át.
A nyári diplomaosztó ünnepségek sorozata 2021. június 25-én kezdődött a Szegedi Tudományegyetemen. A végzős hallgatók a nyári időszakban tizenkét karon vehetik át okleveleiket.
Több mint 70 millió forint értékű az a csúcskategóriás versenyzongora, amelyet a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kara szerzett be. A Steinway & Sons D-modellnek városszerte nincs párja.
„Nézz szét nálunk!” címmel családi napot tart a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara 2021. július 3-án, szombaton, 9 és 16 óra között Hódmezővásárhelyen. Az eseményen többek között lovaskocsis programmal, drónbemutatóval és légfegyveres lövészettel várják az érdeklődőket, míg a kisebbek rajzversenyen és terményfelismerő játékban vehetnek részt.
Az ELI-ALPS Lézeres kutatóközpontban kialakított ideiglenes Covid-kórteremre nem volt szükség, mert az SZTE Járványügyi Ellátó Központja, a harmadik hullám tetőzésekor is folyamatosan és biztonsággal tudta ellátni a védekezéssel kapcsolatos egészségügyifeladatait, így ismét a lézereké lehet a főszerep a vastag betonfallal körülvett épületben. Az intézetben folyamatban van egy francia cég által fejlesztett, közel 7 milliárd forint értékű lézer berendezés installálása, amivel az SZTE kutatói – hasonlóan a külföldről érkező tudósokhoz - a világon egyedülálló kísérleteket végezhetnek.
Magyarországon elsőként a Szegedi Tudományegyetemen segíti az ágyhoz kötött, súlyosan beteg gyermekek fogászati ellátását egy hordozható berendezés. Az 5 millió forint értékű, „BPR Swiss” svájci márkájú mobil fogászati kezelőegységet a Gyógyító Angyal Alapítvány adományozta az SZTE Fogászati és Szájsebészeti Klinikának.
Színes, kulturális programokkal, koncertekkel, növénybemutatóval és kézműves vásárral várták a levendula és a rózsa szerelmeseit az SZTE Füvészkertje és Kulturális Irodájának munkatársai június 26-án és 27-én. A kétnapos rendezvényen a festői környezet, a kellemes időjárás és az izgalmas programok, gondtalan nyári hangulatot teremtettek a kikapcsolódásra vágyó családok számára az SZTE botanikus kertjében.
Romaság – Határok nélkül címmel zajlott három éves fejlesztés a Kárpát-medencében a halmozottan hátrányos helyzetű romák felzárkóztatására. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő vezetésével zajlott program oktatási részében együttműködő partnerként közreműködött a Szegedi Tudományegyetem is. A program megvalósulását és eredményeit június 23-án mutatták be Szegeden.
2021 júniusában újraindult a szegedi Grand Caféban a méltán közkedvelt Ráolvasás elnevezésű kötetbemutató sorozat. A 2020 júliusától novemberig tartó kötetbemutató széria, neves írók és költők munkáit tartalmazza. Orcsik Rolandot, aki az SZTE BTK oktatója és költő, arra kértük: ajánljon nyári olvasmányt az SZTE íróvá, költővé lett „öregdiákjainak” művei közül. Íme, a „szépirodalmi hűsítő”.
Tájékoztató a veszélyhelyzet ideje alatt nyelvvizsga letétele alóli mentességről szóló Kormányrendelet végrehajtásáról.
2021. július 1-jén a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ valamennyi szervezeti egységében munkaszüneti napra vonatkozó munkarend szerint történik a betegellátás.
„Az a célom, hogy az mRNS technológiát minél többen használják Magyarországon is” – fogalmazott Pardi Norbert. Az SZTE alumnusa az új típusú koronavírus elleni mRNS alapú vakcina platform fejlesztésében kulcsszerepet játszott. Pardi Norberttől legutóbbi, 2021. június 21-i szegedi egyetemi látogatásán kértünk villáminterjút.
Több mint 1 milliárd forint kormányzati támogatásból megújult a Szegedi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája. A Koraszülött Intenzív Osztály (PIC) áthelyezése és fejlesztése, a szülészet családbaráttá alakítása, az Újszülött és Gyermekágy Osztályok felújítása mind a Dél-Alföldi Demográfiai program célkitűzéseinek megvalósulását szolgálják.
Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ dolgozóit ízletes jégkrémmel lepték meg - a finomságot a Szent-Györgyi Albert Rotary Club, Szeged és a Szeged Első Lions Club tagjai adták át az egészségügyi dolgozóknak.
A Szegedi Tudományegyetem 2020/2021-es tanév tavaszi félévének végén 10 habilitált és 104 PhD doktori címet szerzett hallgatót köszöntöttek az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban. Június 25-én összesen 114 doktor vehette át oklevelét.
Prof. Dr. Nagy Józsefet családja és hozzátartozói mellett a Szegedi Tudományegyetem Neveléstudományi Intézetének munkatársai is gyászolják. A neveléstudomány fejlődését alapvetően meghatározó művei velünk maradnak, emlékét tisztelettel megőrizzük. Nyugodjon békében!
A nőknél és a férfiaknál is az SZTE hallgatói nyerték a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Országos Bajnokságát (MEFOB) súlylökésben. Veiland Violetta és Fischer Márk is a Juhász Gyula Pedagógusképző Karon tanul és mindketten megvédték a tavalyi elsőségüket.
Öt európai egyetem tudósai tanácskoznak a gyógyszerésztudomány fejlesztéseiről.
A Szegedi Tudományegyetem tudósai is kiveszik a részüket a Múzeumok Éjszakája programsorozatból. Több helyszínen és különböző témákban találkozhatnak velük a rendezvények iránt érdeklődők.
A globális egészség fontosságára hívják fel a figyelmet a EUGLOH egyetemek hallgatói, akik közül 100-an május hatodika óta 10 projekten dolgoznak 10 csapatban együtt. A projekt zárórendezvénye június 30-án lesz, a hallgatók összegző prezentálására örömmel várnak minden kedves érdeklődőt az online térbe.
A klasszikus zenéé a főszerep a Szegedi Szabadtéri Játékok nyitó napján, 2021. június 24-én az SZTE egyetemi épületei ölelkezéséből kimagasló dóm előtti színpadon. A „szegedikumnak" számító ajándékkoncert ötletgazdáját, a Szegedi Szimfonikus Zenekar igazgatóját, az SZTE öregdiákját és címzetes főiskolai tanárát, Gyüdi Sándort a nyári fesztiválról kérdeztük.
Egyetemi Zenei Versenyt, Egyetemi Vers- és Prózamondó Versenyt, Egyetemi Verspályázatot, valamint Egyetemi Drámapályázatot hirdet a Kulturális Iroda a nappali tagozatos hallgatók számára a 2021/22-es tanév őszi szemeszterére.
Prof. Dr. Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora és Prof. Dr. Zakar Péter nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettes 2021. június 23-án rótta le tiszteletét az egyetemalapító, Báthory István krakkói sírjánál. A kolozsvári BBTE képviseletében Soós Anna rektorhelyettes vett részt az ünnepségen.
A Szegedi Tudományegyetem és a Denti System Kft. által kifejlesztett új eljárás jelentősen növelheti a beültetett fogászati implantátumok élettartalmát, ezáltal javulhat az implantátummal rendelkezők életminősége. A kutatómunkát modern eszközpark segítette, az itt nyert tapasztalatokkal a jövőben a fogorvostanhallgatók tudása is gyarapodhat.
73 helyet javított a Szegedi Tudományegyetem a Round University Ranking (RUR) műszaki tudományok listáján. Az SZTE, a műszaki tudományokkal is foglalkozó intézmények között az 574. Mi áll az SZTE rangsoros szereplésének a hátterében? Mi történt az elmúlt évben a műszaki tudományokkal foglalkozó SZTE Mérnöki Karon? Többek között ezt is kérdeztük Dr. Habil. Bíró Istvántól, az SZTE Mérnöki Kar dékánjától.
Ma van az olimpiai világnap, amely a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) által szervezett sportrendezvényeket és az azokon való tömeges részvételt népszerűsíti. A Szegedi Tudományegyetem története során tizenhárom hallgató nyert olimpiai bajnoki címet és Tokióban is lesz kiért szurkolni.
A Szegedi Tudományegyetem vásárhelyi Mezőgazdasági Kara 2021. június 25-én, pénteken rendezi meg a Ballagási és oklevélátadó ünnepséget, valamint a látványos sárgulási fogatos felvonulását.
A Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kar Kutatóközpontjának munkatársai a hallássérült fiatalok felnőtt életbe való beilleszkedését segítik legújabb közösségi kutatásukkal. A 3 éves folyamat során kutatói készségekkel, kapcsolati hálóval és kutatási tapasztalattal gazdagodhatnak a résztvevők. Az SZTE diákjai számára demonstrátori pozíciót, szakdolgozati és OTDK témát is jelenthet a „Közös Jelek Valóságlabor”, ahová még várják a jelentkezőket.
Június 19-én a magyar egészségügyi szolgáltató elérhetővé tette az elektronikus online felületén (https://eeszt.gov.hu/) a TAJ számmal nem rendelkező külföldi állampolgárok számára is a védőoltásra történő regisztrációt, illetve az oltásra az időpontfoglalás lehetőségét.
A Nemzetközi Űrállomás DESIS szenzorának programozott űrfelvételeit elemzik a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karának kutatói a Mezőhegyesi Ménesbirtok munkatársaival közös projektben. Az egyedülálló földmegfigyelési kísérlet kiváló lehetőséget nyújt a termesztett növények megfigyelésére a különböző fejlődési szakaszokban.
Tudja-e, mi volt a kedvenc étele Ferenc Józsefnek, József Attilának, vagy Szent-Györgyi Albertnek? A Szegedi Tudományegyetem egykori névadói kedves ételei alapján összeállítottuk az „SZTE menü-sor” egy lehetséges változatát, aminek az elkészítéséhez tippeket is adunk.
A „100 éves az SZTE TTIK!” nevű, logótervezési pályázatot a Szegedi Tudományegyetem tanárszakos hallgatója nyerte. Berkó Reginával arról is beszélgettünk, hogy tanulmányiban miként kapcsolta össze a biológiát és a rajzot.
Kutatói álma részben, de valóra vált: ösztöndíjakkal segíti az SZTE tehetséges hallgatóit Sófi József, aki 36 éve lett egyetemi polgár. Az SZTE alumnusa biológusként kezdte, vállalkozóként folytatta a pályáját. Sikerei anyagi hasznát, 80 millió forintot költött eddig az SZTE legtehetségesebb hallgatói támogatására. A kutatóból lett üzletember mentori útját, a Sófi József Ösztöndíj Alapítvány 20 évét a számok nyelvén is jellemezzük, 12 fotóval illusztráljuk az SZTE centenáriumi évében.
A Szegedi Tudományegyetem CEEPUS hálózatát Miniszteri Díjjal ismerték el. A hálózat szegedi koordinátorai: Prof. Dr. Palkó András, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Radiológiai Klinika orvosa, az SZTE ÁOK egyetemi oktatója és Dr. Nagy Antal, az SZTE Informatikai Intézet egyetemi oktatója.
Idén is nagy népszerűségnek örvendett a fiatal tehetségek körében a Simándy József Nemzetközi Énekverseny, amelynek a hagyományokhoz híven egész héten a Szent-Györgyi Albert Agóra adott otthont. A megmérettetésen a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kar hallgatói is kimagasló teljesítményt nyújtottak – emelte ki Bátori Éva, az SZTE BBMK énekmestere, operaénekesnő, érdemes és kiváló művész.
Az egész világon egyedülálló az a műtéti eljárás, amely a tüdőbetegek ellátását segíti az SZTE Sebészeti Klinika Mellkassebészeti Osztályán. A Dr. Furák József és Dr. Szabó Zsolt által kidolgozott módszer egy, már korábbról ismert és alkalmazott, gépi lélegeztetésen alapuló, illetve egy viszonylag új, a beteg spontán légzésével történő műtéti technikák ötvözete. Az új eljárás eddig már közel 80 ember életminőségén javított.
A Szegedi Tudományegyetem egykori hallgatója, Tandi Flóra hisz a fontos társadalmi ügyek megéneklésében. Szerinte a zene és az éneklés mindenre gyógyír. Tandi Flóra olyan nagyra tartott művészek kíséretében lép színpadra, mint Miklósa Erika vagy Wolf Kati. Az énekesnőt arról is kérdeztük, mit üzen a diplomázó fiataloknak.
Ünnepélyes keretek között hirdették ki az 1988-as Magna Charta Universitatum megújult változatát. Az MCU 2020 az egyetemek misszióját, működési alapelveit és feladatait rögzíti. Az egyetemes értékeket és felelősségeket a Szegedi Tudományegyetem is elismeri és támogatja, ezért az új okirat aláírói köréhez a Tisza-parti universitas is csatlakozott.
Bekerült egy SZTE-s a magyar olimpiai csapatba. Nádas Bence, a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kar hallgatója a kajak négyesek 500 méteres versenyszámában áll rajthoz a XXXII. nyári játékokon.
1994. június 17-én elfogadták az ENSZ elsivatagosodás elleni küzdelemről szóló egyezményét, azóta minden évben, ezen a napon világméretű kampány hívja fel a figyelmet a nemzetközi összefogás szükségességére, a szárazság hatásaira. A Szegedi Tudományegyetem geográfus kutatói korszerű térinformatikai módszerekkel vizsgálják a Kárpát-medence szárazodásának okait, társadalmi gazdasági következményeit. Kutatásaik rámutatnak, hogy az éghajlatváltozás hatásainak előrejelzése, következményeinek kivédése csak komplex földrajzi elemzésekkel lehet eredményes.
A EUGLOH szövetség online nyári egyeteme várja az érdeklődőket, akik nemzetközi szaktekintélyektől szeretnének tanulni és kreditre szert tenni.
A Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kar egykori hallgatója, Ódor Enikő, Magyarország egyik legismertebb színésze, Szabó Győző főszereplésével készítette el vizsgafilmjét, amellyel mesterképesítést szerzett a Werk Akadémián. A nagyjából negyedórás, Dilemma című kisfilmet a nyár végén mutatják majd be.
A Szegedi Tudományegyetem Alma Mater szervezete második alkalommal keresi az év legaktívabb pedagógusait, hogy lelkiismeretes munkájukat elismerje Az Év Alumni Pedagógus Nagykövete Címmel.
2007 óta a Leideni Egyetem Centre for Science and Technology Studies tanszéke minden évben nyilvánosságra hozza rangsorát: a kutatók 1225 egyetemet és főiskolát vizsgálnak. Az oktatói erőforrás mutatók alapján értékelik az intézményeket, vagyis a hallgatók teljesítménye helyett az oktatók kutatói tevékenységét, idézettségét és publikációik számát figyelik. Idén is a Szegedi Tudományegyetem lett az első magyar egyetem a leideni listán.
Miért jó fizikusnak lenni? „Mert számos más tudományterülethez kapcsolódik az itteni kutatómunka” – válaszolt a kérdésre Nagy Eszter, az SZTE egyik legnagyobb egysége, a Természettudományi és Informatikai Kar PhD-hallgatója, aki bemutatta, hogy az SZTE TTIK Fizika Intézetében az egyetemi hallgatók hogyan kapcsolódhatnak be a projektekbe. A legnagyobb videomegosztó portálról indulva kukkantsunk be együtt az Intézet laboratóriumaiba!
A legfrissebb Quacquarelli Symonds (QS) ranglistán idén az 551-560. helyen áll a Szegedi Tudományegyetem. Ezzel az eredménnyel Magyarországon a legjobb universitas.
Tudta, hogy a Magyar Feltalálók Napja Szent-Györgyi Albert első szabadalmához és a Szegedi Tudományegyetemhez kötődik? Az SZTE Nobel-díjas kutatója a „jól eltartható, magas C-vitamin tartalmú készítmények” előállítását leíró eljárást jelentett be 1941. június 13-án. E jeles nap alkalmából 13+1 érdekességet gyűjtöttünk össze Szent-Györgyi szegedi felfedezéséről.
Nyolcadik alkalommal rendez Levendula és Rózsa Napokat a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertje. Június 26-án és 27-én színes, kulturális programokkal, koncertekkel, növénybemutatóval és kézműves vásárral várják az érdeklődőket a virágok jegyében. Az esemény az SZTE Füvészkert és az SZTE NKI Kulturális Iroda együttműködésében valósul meg.
Több, mint 700 kilométer kerékpározás, túrázás kutyával, egyéni rekordok megdöntése és közösségépítés. Kiemelkedő sportteljesítményeket és élénk interakciót hozott az SZTE 100 kihívás. Teljesítői között akadtak, akiknek az egyéni története a többieket is inspirálta. Őket mutatja be egy sorozatban a Szegedi Tudományegyetem Sportirodája.