A ProsperAMnet konzorcium záró konferenciáját "How to Boost Service Performance & Service Export Trends in AMs" címmel tartja 2022. március 8-án. A rendezvény házigazdája a Szlovén Kereskedelmi és Iparkamara lesz.
Az mRNS-kutatásban elért eredményeknek az alkalmazásra való átállítása az orvostudományban új korszakot nyitott. A fordulatban kulcsszerepű magyar biokémikus, az SZTE kutatóprofesszora, Karikó Katalin átvette az osztrák Golden Arrow életműdíjat. A német Werner von Siemens Gyűrűt, a kiemelkedő kutatótehetségek kitüntetését, a BioNTech cég 4 vezetője, köztük Karikó Katalin kapja. A laudációkkal a felfedezők munkájának új részleteit mutatjuk be.
Az Alumni mentorprogram a Szegedi Tudományegyetem Alma Materének kezdeményezése, amely 2014 tavaszán indult azzal a céllal, hogy a munkaerőpiacon már elhelyezkedett SZTE-s diplomások szakmai tudását, tapasztalatait becsatornázza a jelenlegi oktatási rendszerbe. A program folyamatos fejlődéssel már a 17. ciklusánál tart, eddig 635 hallgatót juttatott munkaerő-piaci előnyhöz a hálózatba bevont 1000 alumni mentor segítségével.
A 22. EDUCATIO Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon mutatták be az UNI 2022 Egyetemek rangsora című kiadványt Budapesten. A kötet az elmúlt három év nemzetközi rangsorainak összevetésével kíván hiteles képet adni a magyar felsőoktatás szereplőiről. A kiadványban a Quacquarelli Symonds (QS) és a Times Higher Education (THE) eredményeit vették figyelembe. A rangsorok összesítésénél a Szegedi Tudományegyetem került ki győztesként.
2022. február 12-én 9:00 és 13:00 óra között nyílt nappal és szülői értekezlettel várja a határon innen, és túlról érdeklődőket a Szegedi Tudományegyetem - az eseménynek az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ (Szeged Ady tér 10.) ad otthont. A rendezvény regisztráció köteles.
Milyen szerepe lehet az életmódnak az idegrendszeri betegségek kialakulásában? Mik a leggyakoribb tévhitek a területen? Hogyan telnek egy agysebész hétköznapjai, és mi lehet a legnehezebb és legszebb dolog a munkájában? Alumnusunkkal, dr. Kis Dáviddal készített interjúnkban többek között ezekről a kérdésekről is beszélgettünk.
Az előadásban bemutatásra kerül a konvergens technológiák koncepciója, továbbá a szakértő feltárja az olyan tudományágakban, mint például a mesterséges intelligenciában és a CRISPR génmódosításban rejlő lehetőségeket, melyek képesek lehetnek megváltoztatni emberségünk alapvető természetét. Az esemény 2022. február 2-án lesz az MCC szegedi képzési központjában.
A Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kara és Hallgatói Önkormányzata negyedik alkalommal hirdetett hallgatói számára kari fotópályázatot. A kiállításnak hagyományosan a „Lépcső Galéria” ad otthont az SZTE Mérnöki kar „D” épületében. A tárlat a 2022-es tavaszi félévben látogatható: 24 pályázó összesen 41 képe mutatkozik be a falakon.
„A kolozsvári egyetem elhelyezésének esélyei valósággal kaleidoszkópszerűen változnak” – írta a tudósító 1921 januárjában. A már egyetemi várossá lett Debrecen lobbizott a Szegedre várt kolozsvári felsőoktatási intézmény elhódításáért és bekebelezéséért. A konfliktus lezárásaként Teleki miniszterelnök kijelentette: „a kolozsvári egyetemet nem egyesek kívánsága, hanem az ország közérdekét tartva szem előtt, kell ideiglenesen elhelyezni”.
A Szegedi Tudományegyetem 2021/2022-es tanév őszi félévének végén 18 habilitált és 119 PhD doktori címet szerzett hallgatót avattak az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban. 2022. január 28-án összesen 137 doktor vehette át oklevelét.
Élőben közvetítette a thaiföldi televízió, amint a Prince Mahidol Award 2020. és 2021. évi kitüntetettjei átveszik „Ő Királyi Fensége, Maha Chakri Sirindhorn hercegnőtől” az elismerést. A 2022. január 27-i ceremónia körüli napokban minden díjazott, köztük Karikó Katalin, az SZTE kutatóprofesszora, konferencián és tudománynépszerűsítő programokon vett részt.
A nagy múltra visszatekintő Országos Esettanulmány Verseny Magyarország legkiemelkedőbb esettanulmányi versenye, ahol a hallgatók komplex, valós vállalati problémára irányuló megoldásokon keresztül mérik össze tudásukat.
Milyen egy óra az SZTE ETSZK-n? Miről tanulnak ott az egyetemisták? - az érdeklődőknek izgalmas, rövid videókkal készült a kar.
„Gyakran teszik fel a kérdést, hogy télen mit lehet csinálni a Füvészkertben?” – írja Facebook oldalán az intézmény. Megtudtuk: számos feladatot lehetne felsorolni a favágástól kezdve az üvegházak gondozásán át az irodai papírmunkák és az éves programok, kiadványok megtervezéséig.
A Doktoranduszok Országos Szövetsége Filozófiatudományi Osztálya 2022-ben, immár kilencedik alkalommal rendezi meg Ütközéspontok elnevezésű éves konferenciáját, melynek február 25-26-ig a Szegedi Tudományegyetem ad otthont.
„A tudás határainak az elmozdításához a legkiemelkedőbb módon hozzájáruló” három tudós, köztük a Szegedi Tudományegyetem kutatóprofesszora, Karikó Katalin kapja a spanyol „Frontiers of Knowledge Award” elismerést a Biológia és biomedicina kategóriában. „A Tudás Határai Díj” kitüntetéseit 2022. június 16-án 14. alkalommal adják majd át a spanyolországi Bilbaóban.
Zenei, vers-és prózamondó versenyt, verspályázatot és élményesszé pályázatot hirdet a Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság Kulturális Irodája.
Az mRNS vakcinák kifejlesztéséhez hozzájáruló úttörő kutatásaiért nyerte el a 2022-es Japan International Prize kitüntetést Karikó Katalin, az SZTE kutatóprofesszora és Drew Weissman, a University of Pennsylvania professzora. A kiemelkedő technológiai eredményeket elismerő díj átadó ceremóniáját – a japán császári pár jelenlétében – idén áprilisban tartják Tokióban. A legrangosabb japán tudományos kitüntetéssel jutalmazott kutatók oklevelet és érmet kapnak.
Karikó Katalin és Drew Weissman közösen kapja meg az Amerikai Tudományos Akadémia díját, a 2022. évi Jessie Stevenson Kovalenko Medált. Az amerikai National Academy of Sciences (NAS) így ismeri el, hogy a két tudós forradalmi fejlesztése hatékonnyá tette az mRNS szállítását a vakcinák és az immunterápiák számára. Karikó és Weissman 2022. május 1-jén veszi át a Kovalenko-érmet.
Életútja bemutatásával tisztelegnek Prof. Dr. Katona Márta, az SZTE alumnája, a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinika Batthyány-Strattmann László-díjas professzora, az újszülött intenzív osztály egykori vezetője, gyermekkardiológus, több ezer újszülött és szívbeteg kisgyermek gyógyítója előtt születésnapján kollégái.
2019-ben kötött szakmai együttműködési megállapodást a Szegedi Tudományegyetem, a párizsi École Polytechnique és a kaliforniai székhelyű Tri Alpha Energy (TAE) vállalat. A nemzetközi projekt célja egy olyan lézeres technológia kifejlesztése, amely könnyebbé teszi a nukleáris erőművek hulladékának lebontását. A kutatók mérföldkőhöz értek.
„A különleges hangszereknek lelke van” – kezdte a beszélgetést Dr. Tóth Péter, az SZTE BBMK dékánhelyettese, akit ezúttal többek között a Kar legöregebb, legújabb, legdrágább, legolcsóbb és legnépszerűbb hangszereiről kérdeztünk.
5 napos rendezvénysorozat csúcspontján, 2022. január 20-án adták át a 3 millió amerikai dollárral együtt járó VinFuture Grand Prize elismerést Karikó Katalinnak, az SZTE, valamint Drew Weissmannak, az UPenn és Pieter Rutter Cullisnak, az UBC professzorának. A Szegedi Tudományegyetem kutatóprofesszora és társai, az mRNS-technológiát felfedezéseikkel megalapozó tudósok részt vettek a díjátó ceremóniához kötődő szimpóziumon és ismeretterjesztő programokon.
A száz százalékban hazai kézben levő Enterprise Communications Magyarország Kft. (Enterprise Group) vezetésével a Szegedi Tudományegyetem, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont és a Delta Bio 2000 Kft. valamint a Hiperon Genetics Kft. által alakított konzorcium a GINOP-2.2.1-15-2017-00052 azonosító számú pályázaton elnyert 1,493 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatással segítségével a fejlesztés eredményeképpen egy olyan prototípust hozott létre, amely a későbbiekben megkönnyíti a rosszindulatú daganatos betegségek diagnózisát, és a minimális invazív eljárás bevezetésével segíti a rosszindulatú elváltozások korai stádiumban történő azonosítását, valamint monitorozását is.
A dysarthria olyan beszédprobléma, amely alapvetően betegség vagy akár baleset következtében teszi mások számára alig érthetővé, sokszor érthetetlenné az érintettek beszédét. A Szegedi Tudományegyetemen most a mesterséges intelligenciát hívják segítségül, hogy a betegek a saját hangjukon tudjanak újra kommunikálni.
A zsűri idén is kiosztotta az SZTE Innovációs Díjakat. Sorozatunkban bemutatjuk a díjazottakat és projektjeiket. Gyenes Pétert a témavezetője, Dr. Szabó Tamás bíztatta, hogy az innovációs pályázaton induljon – a „Leginnovatívabb TDK munkáért járó díjban” részesült. Nagyon szeret főzni, ami a kísérletezés szempontjából egyfajta munkahelyi „ártalomnak” is mondható. Véleménye szerint a kémia és a gasztronómia dinamikusan fejlődő tudomány, rengeteg apró rejtéllyel.
Az SZTE Alma Mater Alumni Mentorprogramja nemzetközileg is kiemelkedő mentorprogram. Célja, hogy a Szegedi Tudományegyetem jelenlegi hallgatóit támogatják szakmai kérdésekben és a munkaerőpiacon történő elhelyezkedésben az egyetemen végzett sikeres szakemberek.
Érettségire felkészítő tréningeket, ösztöndíjakat, pályaorientációs tanácsadást és osztálykirándulást is kínál az SZTE Junior Akadémia azoknak a Békés megyei középiskolás diákoknak, akiknek az iskoláival tovább bővült a Szegedi Tudományegyetem partnerhálózata. Az SZTE Junior Akadémia az egyetem rezidens központjaként működő Orosházi Táncsics Mihály Gimnáziummal kötött megállapodás mintájára további két intézménnyel alakít ki szoros együttműködést a fiatalok tehetséggondozása és sikeres továbbtanulása érdekében.
Előadásokkal, kísérleti bemutatókkal, kutatócsoporti bemutatkozókkal és karrierlehetőségek ismertetésével készülnek a szervezők a 2022-es Szegedi Fizika Napjára január 29-én, szombaton.
Izgalmas előadásra várja az érdeklődőket az MCC Szeged 2022. január 25-én, kedden 17:00 órától a Tisza Lajos krt. 85-be.
A Covid-19 elleni vakcinákban használt mRNS-technológia terén végzett úttörő kutatásaiért, az orvostudomány radikális átalakításához való hozzájárulásáért tünteti ki a Solvay Karikó Katalint, az SZTE kutatóprofesszorát, a University of Pennsylvania adjunktusát. A 300.000 euróval járó „Science for the Future Solvay”-díjat 2022. március 29-én Brüsszelben, a belga király jelenlétében adják át.
Torták, csokoládék, bonbonok, macaronok – színesek, illatosak, mutatósak, ízletesek és, ami a legfontosabb: mindenmentessek. Vass-Balla Szilviát, a Szegedi Tudományegyetem alumnáját gasztronómiai forradalmárként is emlegethetnénk, desszertjei, amelyeket egyéni vállalkozóként értékesít ugyanis nemcsak gluténmentesek, hanem tejfehérje mentesek is. A Gazdaságtudományi Karon megszerzett tudást és gyakorlati tapasztalatot jelenleg cukrászatában kamatoztatja. Hogy miként, erről ő maga mesélt.
Január 17-i születésnapja alkalmából a Szegedi Tudományegyetem új, magyar és angol nyelvű weboldallal és cikkel köszönti Karikó Katalint. Az SZTE kutatóprofesszora e jeles napon Hanoiba érkezett, ahol a „VinFuture Award Week” egyik vendégeként ünnepelték, szülinapi tortát és virágcsokrot is kapott.
2022. január 7-én ünnepélyes keretek között átadták az SZTE Igazságügyi Orvostani Intézet felújított bonctermét - a helyiség rekonstrukciója az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar anyagi támogatásnak köszönhetően valósult meg.
40 éve és tavaly is fotózta Karikó Katalint, az SZTE alumnáját, a Szegedi Biológiai Központ egykori munkatársát, a Szegedi Tudományegyetem díszdoktorát Dusha Béla. A fotográfust e fényképek hátteréről és főszereplőjéről kérdeztük Karikó Katalin január 17-i születésnapján. E jeles nap alkalmából frissítettük az SZTE kutatóprofesszorát bemutató virtuális kiállítást és weboldaldalt is.
Újabb ösztöndíj-lehetőséget hirdet a Szegedi Tudományegyetem a 2022-es felvételi eljárás során. Az SZTE-re első helyen jelentkező és felvételt nyert hallgatók a START Ösztöndíj Plusz-ra pályázhatnak. A nyerteseknek a díjköteles emelt szintű érettségi díját, vagyis 50 ezer forintot térít vissza az intézmény, ezzel támogatva a határon túli, de Magyarországon is érettségiző, illetve újraérettségiző jelentkezőit.
Franciaország és Svédország is elismeri Karikó Katalin, a Covid-19 pandémia megfékezésére hivatott mRNS-alapú vakcinákat felfedezéseivel megalapozó tudós, a Szegedi Tudományegyetem kutatóprofesszora munkásságát. 2022. év elején bejelentették, hogy Karikó Katalint a francia akadémia tagjává választják valamint neki ítélték a svéd Camurus Lipidkutatási Alapítvány kitüntetését.
Ebben a félévben is szuper gyakornoki pozíciókkal készültek a fogadóhelyek. Marketing, PR, mentori, irodai, turisztikai, programszervezői, fordító, ifjúságsegítő gyakornoki pozíciók is várnak Rád!
A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara 2022. január 7-én, második alkalommal rendezte meg a Both Ödön Közjogtörténeti Emlékversenyt a környékbeli középiskolás diákok számára. A megmérettetés az SZTE ÁJTK kiemelkedő jogtörténész-egyéniségének állított emléket.
Emlékeket gyűjt az SZTE Alma Mater - a képeket, történeteket az almamater@szte.hu email címre várják.
Laborok és irodák kapnak helyet a Szegedi Tudományegyetem Inkubátorházában, amelyet 2022. január 11-én, ünnepélyes keretek között adták át. Az ELI ALPS Lézeres Kutatóközpont mellett elterülő, Science Parkban felújított épület ezentúl a Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (Hungarian Centre of Excellence for Molecular Medicine – HCEMM) székhelye.
A Szegedi Tudományegyetem az Egyetemi Innovációs Ökoszisztéma projekt keretében pályázatot hirdet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával.
A cheerleader csapat tagjai egyetemi rendezvényeken, mérkőzéseken képviselik a Szegedi Tudományegyetemet, illetve megmérettetik magukat különböző versenyeken is. Legutóbbi sikerük a DDC 2. Online Karácsonyi Kupa megnyerése volt. A csapatba az SZTE bármelyik karának hallgatója beléphet.
Idén újra személyes jelenléttel rendezik meg az Educatio Kiállítást Budapesten, a Hungexpon 2022. január 13–15. között. A hazai felsőoktatás legnagyobb börzéjére a Szegedi Tudományegyetem látványos standdal és a SZTEminárium Felvételi magazin különkiadásával készül, benne Karikó Katalin, az SZTE professzorának üzenetével.
Januártól 15 százalékkal emelkedik a felsőoktatási dolgozók fizetése – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
A klímaváltozás folyamatait a tudósok azokra az adatokra alapozva vizsgálják, amelyeket az 1900-as évek elejétől dokumentáltak. Az elmúlt 120 évben a meteorológiai mérőműszerek sokat fejlődtek. A Szegedi Tudományegyetemen őrzött, korábban használt eszközökről készült riportunkból kiderül az is, miért szerették a szőke, hosszúhajú hölgyeket a korabeli meteorológusok.
A fejlesztés fő célja volt, hogy a fémionok és fémvegyületek szerteágazó kémiai sajátságait és biológiai szerepét interdiszciplináris szinten tanulmányozza, új utakat tárjon fel gyógyszerjelölt fémvegyületek kifejlesztésében, vizsgálja azok farmakológiai sajátságait, valamint hatékony gyógyszerhordozó részecskéket tervezzen számukra.
Az SZTE Juhász Gyula Gyakorló Általános Iskolája és Alapfokú Művészeti Iskolája, Napköziotthonos Óvodája várja a 2022/2023-as nevelési évben leendő kiscsoportos gyermekeit.
Az informatika- és nyelvoktatásban, a piaci elvárásoknak megfelelő képzettségű és számú jelölt képzésében működik együtt a két fél. A megállapodással új lendületet kaphatnak a közös kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységek is.
A zsűri idén is kiosztotta az SZTE Innovációs Díjakat. Sorozatunkban bemutatjuk a díjazottakat és projektjeiket. A Leginnovatívabb kutatómunkáért járó kitüntetést a bölcsésztudományok és a társadalomtudomány területén végzett kutatásért Dr. Lukovics Miklós, Dr. Majó-Petri Zoltán, Dr. Palatinus Zsolt, Dr. Prónay Szabolcs és Dr. Volosin Márta kapták „A technológia elfogadás új generációs megközelítése önvezető technológiák vonatkozásában: in-situ fiziológiai mérési módszertan a fogyasztói élmény közvetlen meghatározására” című munkájukért.