A szegedi mRNS konferenciát a Novo Nordisk Alapítvány támogatja. A 2024. novemberi rendezvény részleteire, a kivételes lehetőségeket biztosító hírvivő molekulával kapcsolatos aktuális tudományos eredményekre kíváncsi újságírók az SZTE 2024. szeptember 12-i sajtótájékoztatóján kérdezhetik – többek között – a programhoz online csatlakozó Nobel-díjas Karikó Katalint.
Miért kellene a világ minden szövege a neurális nyelvi modellek tanításához, amikor egy gyermek jóval kisebb szómennyiségből hatékonyan megtanulja anyanyelvét? A nagy AI cégek nyelvi modelljeinek adatpazarlása és ezer tonnákban mérhető CO2 kibocsátása helyett az emberi gondolkodásból kiindulva lehetne hatékonyabb modelleket készíteni? Az SZTE Informatikai Intézetének Számítógépes Algoritmusok és Mesterséges Intelligencia Tanszékén a nyelvi modellek létrehozásának új irányait kutatják, közöttük egy alternatív módszert, amelyre Dr. Berend Gábor egyetemi docens idén elnyerte az MTA Bolyai kutatói ösztöndíját. Az SZTE mesterségesintelligencia-kutatója a nemzetközi Baby LM Challenge 2023-as kiírásában 120 beküldött modellből második helyet ért el. 2020-ban publikált módszere évekkel megelőzte az Open AI-t és a Google-t, amelyek 2024 nyarán szellőztették meg hasonló fejlesztésüket.
Ünnepélyes keretek között írt alá együttműködési keretmegállapodást szeptember 9-én, hétfőn a Szegedi Tudományegyetem és a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal. Az egyetem és a hivatal a jövőben még intenzívebben működik együtt az oktatás és a gyakorlati képzések területén, valamint közös pályázatokban, szakmai kooperációkban segíti, erősíti egymást.