A világ vezető egyetemein már az oktatott tananyag mellett egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak annak is, hogy a hallgatói motiváltságot fenntartsák és a kiégést megelőzzék. Magyarországon úttörő módon, a Szegedi Tudományegyetemen is zajlanak ezzel kapcsolatos kutatások, sőt bizonyos módszerek már meg is jelentek a képzésekben. A téma szakértőjének, Dr. Kiss Hedvignek jelenleg is elbírálásra vár egy rangos nemzetközi szaklapban egy ezzel kapcsolatos tanulmánya. Az SZTE SZAOK Magatartástudományi Intézet kutatóját kérdeztük az egyre több fiatalt érintő jelenségről.
Az ősi maják földhasználatát, a Kárpát-medence folyóinak korábbi fejlődését vagy éppen az ókori műalkotások eredetiségét is lehet vizsgálni a Szegedi Tudományegyetem geokronológiai laboratóriumának segítségével. Az országosan is egyedülálló infrastruktúrának köszönhetően komplex kormeghatározási feladatokat tudnak elvégezni a kutatók és a hallgatók, akár több százezer év távlatából is. Tudományos újdonságnak számít legújabb felfedezésük is, amely szerint az utóbbi háromszáz évben a Fekete-tenger nyugati partvidékére, visszatérő jelleggel több cunami is kifuthatott. Ebben az esetben is az üledékek laborvizsgálata, képződési koruk meghatározása szolgáltatott bizonyítékokat.
Újabb mérföldkőhöz érkezett az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar jelenleg is futó H2020 projektje, a PHOENIX, amelynek eredményeit hamarosan az Európai Parlamentben is bemutatják. A kutatás azt vizsgálja, hogy milyen az egyének hozzáállása a zöld átálláshoz és az új Európai Zöld Megállapodás által előirányzott NetZero koncepcióhoz, illetve az életmódváltáshoz. A kutatásról Dr. Nagy Gyula projektkoordinátorral, az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézet Társadalomföldrajz Tanszékének adjunktusával beszélgettünk.