2022 áprilisában hat díjat kapott Karikó Katalin, aki a modern koronavírus-elleni vakcinák gyors kifejlesztését felfedezéseivel megalapozta. A csodálatos mRNS-molekula terápiás célú használatával foglalkozó tudós, az SZTE kutatóprofesszora elismerés-sorozata folytatódik.
Délután egytől, hajnali egy óráig tartó versolvasással, kiállítással, emléksétával, dokumentumfilm-vetítéssel tisztelegnek a szervező, SZTE NKI Kulturális Iroda munkatársai és a programon résztvevők a Szegedi Tudományegyetem egykori diákja, Radnóti Miklós emléke előtt, a költő születésnapján, 2022. május 5-én, csütörtökön.
Plenáris és szekcióülésekkel, illetve a poszterszekcióval ünnepelte a XIX. Wellmann Nemzetközi Tudományos Konferenciát a szervező SZTE Mezőgazdasági Kar, az Agrármodernizációs és Régiófejlesztési Alapítvány, a Szegedi Akadémiai Bizottság és a temesvári Bánát Agrár- és Állatorvostudományi Egyetem.
A Szegedi Tudományegyetem adott otthont 2022. április 28-án a Magyar Rektori Konferencia Honvédelmi Képzési Munkacsoport ülésének. A munkacsoport elnökét és tagjait Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora, Prof. Dr. Széll Márta, az SZTE stratégiai rektorhelyettese és Prof. Dr. Gellén Klára, az SZTE oktatási rektorhelyettese fogadta. A megbeszélés fő témája a honvédelmi alapismeretek szabadon választható kurzus további népszerűsítésének lehetőségei voltak.
Dr. Svébis Mihály, az SZTE SZAOK Bács-Kiskun Megyei Oktatókórház intézményvezetője, főigazgatója, címzetes egyetemi docens, a Magyar Kórházszövetség elnökhelyettese, sebész főorvos életének 68. évében, méltósággal viselt súlyos betegségét követően elhunyt.
Az „immunizációs világhét” alkalmából készült UNICEF-videóban Karikó Katalinnak külön is megköszönik az mRNS-alapú vakcinákat. A Covid-19 elleni modern védőoltások elkészítéséhez hozzájárult az SZTE kutatóprofesszora, aki ezért – amerikai munkatársával, Drew Weissmannal együtt – megkapja a „Ross-díj a molekuláris orvoslásban” kitüntetést is. Ezzel Karikó Katalin utóbbi másfél évben elnyert különböző elismeréseinek száma közelít a kilencvenhez.
2022-ben minden kategóriában az SZTE polgárait tüntette ki a Szegedért Alapítvány – március 15-én a fődíjat Prof. Dr. Karikó Katalin, az SZTE kutatóprofesszora, világhírű biokémikus vehette át, mellette nagy tisztelettel elismerték Prof. Dr. Kemény Lajos bőrgyógyász, Prof. Dr. Szatmáry Károly csillagász és Temesi Mária operaénekes munkásságát is.
A Szegedi Tudományegyetem hármas missziójának – oktatás, kutatás, gyógyítás – fontos alkotóelemei az egészség megőrzése és a sport. Az SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskolában is évtizedek óta nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy diákjaik ne csak szellemileg, de fizikailag is kiemelkedő formában legyenek. A 10. évfolyamos tanulók számára szervezett, kötelező sítábor, az országban is egyedülálló.
A Times Higher Education az ENSZ által megfogalmazott 17 Fenntartható Fejlődési Cél mentén készíti el évről-évre Impact Rankings elnevezésű rangsorát. A friss listán a Szegedi Tudományegyetem kiemelkedően szerepel: magyar viszonylatban két másik magyar egyetemmel holtversenyben, összesített rangsorban pedig az első helyen végzett. Emellett dobogós pozíciót szerzett minden kategóriában, amelyből tíz területen szintén első helyezést ért el a magyar intézmények között.
23. alkalommal rendezték, meg a Játszunk fizikát nevű versenyt, amit általános és középiskolás diákok számára hirdetett az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád-Csanád megyei Csoportja és a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete.
Édesanya, feleség, informatikus, kutató: G.-Tóth Boglárka, az SZTE TTIK Informatikai Intézet Számítógépes Optimalizálás Tanszék tudományos főmunkatársa kétségkívül különleges, és egy a nők körében még mindig nem annyira elterjedt hivatást választott. Jelenleg azon dolgozik, hogy megszerezze nagydoktori fokozatát és átadja az ennek kapcsán folytatott, kutatásában szerzett gyakorlati tapasztalatokat és elméleti tudást a hallgatóknak.
Olimpiai érmesek, akrobatikus kosárlabda bemutató és repülőgép-szimulátor is várta a 30. Trapp Nap résztvevőit. A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Testnevelési és Sporttudományi Intézete által szervezett rendezvényen a sporté, az egészségmegőrzésé és a jókedvé volt a főszerep. Az esemény megvalósítása, hagyományosan a végzős sport- és rekreációszervező hallgatók vizsgafeladata.
Az SZTE TTIK Bolyai Intézete, a tavasz beköszöntével megnyitotta kapuit az érdeklődők előtt. Hagyományosan a tavaszi zsongás idején, az Egyetemi Tavasz keretei között fogadták az érdeklődőket, akik egy teljes délelőtt során pillanthattak be a matematika rejtélyeibe, az Aradi vértanúk terén.
2022. április 12-14. között rendezték meg a XXVII. Országos Ajtonyi István Irányítástechnikai Programozó Versenyt, melynek ezúttal a Kecskeméti Neumann János Egyetem adott otthont.
A Stanford Drug Discovery Symposium nyitó napján, 2022. április 25-én emelte magasba Karikó Katalin a legújabb kitüntetését. A Lifetime Achievement Award ceremónia részeként az SZTE kutatóprofesszora előadást tartott a több mint ötezer érdeklődőt vonzó virtuális konferencián. Az ingyenes program résztvevői ma is „cseveghetnek” a világhírű magyar biokémikussal.
A Szegedi Tudományegyetem a (CWUR) 2022/2023-as toplistáján kimagasló helyen szerepel. Az idén közel 20 000 vizsgált intézmény közül a legjobb 3,5%-ba került, a világ egyetemei között. A vizsgált felsőoktatási intézmények közül a legjobb kétezer egyetemet rangsorolják, ahol a Szegedi Tudományegyetem idén világviszonylatban a 679. helyen áll. Az SZTE, a rangsor alapján, a hazai egyetemek között dobogós.
A 25 éves múlttal rendelkező Zsoldos Péter-díjat, amellyel az adott év legjobb sci-fi és fantasy könyveit díjazzák idén Baráth Katalin, az SZTE BTK Jelenkortörténeti Tanszék tanársegédje vehette át.
A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Biológia Intézete fotókiállítást szervezett Li Gábor természetfotós „Nyitott szemmel” című tárlatából. A képeket 2022. április 21. és május 20. között, minden hétköznap 8 és 18 óra között a Biológia Intézet első emeletén lehet megtekinteni.
Az Európai Nyelvi Díjat is átadták a Tempus Közalapítvány kihelyezett kuratóriumi ülésén, 2022. április 21-én, a Szegedi Tudományegyetemen. Az eseményen Dr. Hankó Balázs, felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár is részt vett.
A Szegedi Tudományegyetem Földrajzi és Földtudományi Intézete, a Geoinformatikai, Természet- és Környezetföldrajzi Tanszéke, a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya, valamint Kirgizisztán Magyarországi Nagykövetsége, 2022. április 22-én, 10 órakor egyedülálló kiállítást adott át, Prinz Gyula fényképfelvételeiből és panorámarajzaiból. A geográfus, az SZTE egykori nemzetközi hírű díszdoktora és tanszékvezető professzora, 1906 és 1909 évi Belső-Ázsiai kutatóútjai során készültek a képek. Az ünnepségen részt vett Almazbek Asanbaev, a Kirgiz Köztársaság magyarországi nagykövetségének vezető tanácsosa.
Az SZTE kutatónői két éve dolgoznak azon, hogy a koronavírus-betegség súlyos és kevésbé súlyos lefolyására választ adjanak - a titok többek között a gének variánsaiban rejlik. Prof. Dr. Széll Márta, molekuláris biológus, az SZTE SZAOK Orvosi Genetikai Intézetének vezetője, aki egyben az SZTE stratégiai rektorhelyettese és Dr. Buzás Krisztina, az SZTE SZAOK és TTIK közös Immunológiai Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense a Szabadegyetemen mutatták be a témával kapcsolatos projektjeiket, amelyek fontos eleme többek között az ismeretterjesztés. A WHO új kampányának szintén a lakosság COVID 19 járvánnyal kapcsolatos tájékoztatás a célja, melyről a szervezet kommunikációs menedzsere, Kertész Éva, az SZTE alumnája számolt be részletesen.
Francia és magyar nyelven írt alá nemzetközi együttműködési keretmegállapodásról szóló szándéknyilatkozatot a Szegedi Tudományegyetem és a francia Réunioni Egyetem - a dokumentum tartalma a felek számára hasznos, közös oktatási és kutatási területeken való fejlesztéseket foglal magába.
A Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége - KÓTA és a Szeged Városi Kórusegyesület ünnepi kórushangversenyt szervez 2022. április 25-én, hétfőn, 18:00 órakor a Szegedi Nemzeti Színházban. A programon az SZTE BBMK oktatójának Prof. Dr. Tóth Péter Pünkösdi kantáta című, erre az alkalomra komponált darabjának ősbemutatóján túl, a Szegedi Tudományegyetem több kórusa és énekkara is képviselteti magát.
Munkaidejükben egyetemistákat oktatnak, gyógyíthatatlan betegségek ellenszerét keresik, innovatív találmányok megálmodói vagy éppen a világűr rejtelmeit kutatják. Mire cserélik a fehér köpenyt munka után? Hogyan töltik szabadidejüket a Szegedi Tudományegyetem oktatói, kutatói? Rovatunkban ezt a témát járjuk körül. Ezúttal Prof. Dr. Hodúr Cecília, a Szegedi Tudományegyetem Biológiai Rendszerek Műszaki Intézetének egyetemi tanárával beszélgettünk.
„Mentsünk meg együtt legalább 300 életet” – erre buzdítanak minden egyetemi polgárt a Nagy SZTE Véradás szervezői. A XIII. alkalommal megrendezett eseménynek a Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központ ad otthont, 2022. április 27-én délelőtt 9:00 és délután 16:00 óra között.
Az SZTE Egyetemi Tavasz programsorozat részeként mától, péntekenként különleges estékre várják a látogatókat egészen május végéig a Szegedi Csillagvizsgálóban. A Föld Napján (04.22.) induló sorozatra, az SZTE polgárai számára a belépés ingyenes.
Titokzatos robotok, drónok, látványos bányarobbantás, stadion- és hídépítés, űrkutatás, high-tech laboratóriumok, mobil applikációk és környezetbarát energiaforrások a tudomány szolgálatában – április 28-án, a Lányok Napján 65 különböző program közül válogathatnak a felső tagozatos és középiskolás lányok annak érdekében, hogy intenzív élményeket és kézzelfogható tapasztalatokat szerezzenek a pályaválasztásukhoz.
Településeket, ipari és mezőgazdasági területeket és nem utolsó sorban emberéleteket is védenek a hazai folyók mentén húzódó árvízvédelmi gátak. Jelentős részük azonban több mint 100 éves, így állapotuk felmérése és megismerése kulcsfontosságú az árvízvédelem szempontjából. Az SZTE kutatói, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatósággal együttműködve roncsolásmentes vizsgálatokkal térképezik fel a védművek állapotát a Tisza és a Maros alsó szakasza mentén, mintegy 80 kilométer hosszan.
Próbáld ki magad, dolgozz újságíró és / vagy fotóriporter gyakornokként az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság sajtós csapatában! Jelentkezz szerkesztőségi gyakornoknak! Jó lehetőség ez önképzésre és nyári gyakorlatként is kiváló!
2022. március 13-án második alkalommal rendezte meg a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézet és a Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium, Általános Iskola Konfuciusz Tanterem a „Kínai Nyelv Napja” konferenciát a kínai nyelvoktatásról.
A 17. Egyetemi Tavasz programjaként megrendezett klasszikus irodalmi körsétán résztvevők megismerhették azokat az irodalomtörténeti helyszíneket, ahol Ady Endre, Juhász Gyula, Kosztolányi Dezső, József Attila, de még maga Petőfi Sándor is megfordult. Az esemény során versbetétekkel és megmosolyogtató legendákkal is gazdagodhattak az érdeklődők.
2022. április 23-án alapításának 100. évfordulóját ünnepli az SZTE Füvészkert. Az intézmény a centenárium jegyében a Föld Napjához kapcsolódva egy Családi Nappal köti egybe az eseményt, melyre kicsiket és nagyokat egyaránt szórakoztató programokkal várnak.
Első helyezést ért el az SZTE Mérnöki Karának csapata az Edutus Egyetem által meghirdetett Edu Robotics Cup versenyen.
2022-ben minden kategóriában az SZTE polgárait tüntette ki a Szegedért Alapítvány – március 12-én a fődíjat Prof. Dr. Karikó Katalin, az SZTE kutatóprofesszora, világhírű biokémikus vehette át, mellette nagy tisztelettel elismerték Prof. Dr. Kemény Lajos bőrgyógyász, Prof. Dr. Szatmáry Károly csillagász és Temesi Mária operaénekes munkásságát is.
A Szegedi Tudományegyetem alapításának 440. és Szegedre költözésének 100. évfordulóját ünnepeljük ebben a tanévben. A Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kar fennállásának 60. évfordulójával is egybe esett az 2022-es ICOSTEE szakmai konferencia, amit március 24-én rendeztek meg. A konferencia célja, hogy összekapcsolja az agrár és műszaki témák iránt érdeklődő tudósokat, mérnököket, más területek szakértőivel. A konferencia sikerességét fémjelzi, hogy egy nap alatt 120 előadást tartottak.
Sonka, tojás, kolbász, fonott kalács, vázába helyezett barka, színes tavaszi virágok, csokitojás és csokinyúl az udvart borító zöld fűbe rejtve, a tojásfa árnyékában – na de tényleg a nyuszi hozza a tojást? Húsvéti hagyományokról és szokásokról kérdeztük Frauhammer Krisztina, néprajzkutatót, az SZTE BTK Néprajzi Tanszékének tudományos munkatársát.
Baba pelenkák, bébi ételek, nassolni valók, játékok, ruhaneműk – az SZTE SZAKK Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet Intenzív Osztálya is gyűjtést szervezett az orosz-ukrán háború, ukrán elszenvedőinek. A csomagok, a Dr. Kereskényi Sándor által vezetett, szegedi Honvéd Téri Református Egyházközösség jóvoltából kerülnek majd a húsvéti ünnepek után a megfelelő helyre.
Naruhito japán császár és neje jelenlétében tartották meg a 2020., 2021. és a 2022. évi Japan Prize átadó ceremóniáját. 2022. április 13-án vette át a Japán Díjat „Prof. Karikó Katalin (Magyarország, USA)”. A Japan Prize Karikó Katalin második japán kitüntetése. Tokióban egykori iskolatársával találkozott és a Keio Egyetemre is ellátogatott a világhírű magyar biokémikus, az SZTE kutatóprofesszora.
A Magyar Költészet Napján, 2022. április 11-én, Müller Miklós, a Szegedi Tudományegyetem alumnusa fotókiállításával vette kezdetét a 17. Egyetemi Tavasz. 2022. május 25-ig 70 helyszínen, közel 300 esemény – kiállítások, tudományos és ismeretterjesztő előadások, konferenciák, színházi bemutatók, koncertek és szórakoztató programok – közül válogathat a közönség.
Az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar negyedik alkalommal rendezte meg a Herba Medica Tanulmányi Versenyt. Idén a határon túlról is érkeztek diákok a döntőre, amelyen a több mint 100 indulóból végül a legjobb 12 mérhette össze tudását.
A Szegedi Tudományegyetem Doktori Intézete és Doktorandusz Önkormányzata 2022. április 13-án először, hagyományteremtő jelleggel rendezte meg a Doktori Képzések Nyílt Napját. Az eseményt Prof. Dr. Kónya Zoltán, az SZTE és innovációs rektorhelyettese nyitotta meg.
10-12. évfolyamosok számára szervez tehetséggondozó tábort 2022. július 18-tól 24-ig az SZTE Móra Ferenc Szakkollégium.
A szegedi transzplantációs centrum már évtizedek óta kiemelt szerepet tölt be a magyarországi szerv transzplantációban. 1962-ben Szegeden végezték el az első kelet-európai, a világon pedig a 38. vese transzplantációt. A centrum, szerénytelenség nélkül mondhatjuk: azóta is előkelő helyet foglal el az országban.
A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban is a krioablációs módszer (fagyasztásos eljárás) segíti az egyre szélesebb körű, személyre szabott orvoslást – az invazív módszer alkalmazásával csak a daganatsejtek pusztulnak el, a szervezet számára fontos fehérjék és egyéb molekulák viszont az immunrendszer számára továbbra is felismerhetők a fagyasztást követően.
Dobogós helyen végzett a Szegedi Tudományegyetem az egyetemek és főiskolák között a jelentkezők száma alapján. Február közepéig összesen több, mint 99 ezren jelentkeztek felsőoktatási intézménybe Magyarországon, ebből összesen 14518, első helyen pedig 7218 diák választotta az ország legjobb egyetemét.
Idén 75 kiállító kínált gyakornoki- és álláslehetőséget az Szegedi Tudományegyetem tavaszi Állásbörzéjén, ahol 2022-ben az Alma Mater Díjat a Pick Szeged Zrt. képviselője vehette át. A rendezvényen résztvevő vállalatok megismerkedhettek az SZTE egykori és jelenlegi hallgatóival, friss diplomásaival és informálhatták őket gyakornoki programjaikról, álláslehetőségeikről, nyitott pozícióikról, szolgáltatásaikról.
A Szegedi Tudományegyetem Informatikai Intézete 2022. 04. 08-án rendezte meg a VIII. Szegedi Innovatív Informatika Verseny döntőjét. A megmérettetés a fiatal feltalálók körében nagy sikert aratott, az idei eseményre rekordszámú, 30 csapat jelentkezett. A résztvevő középiskolás diákok műszaki informatikai és informatikai szekciókban mutathatták be megoldásaikat az őket foglalkoztató problémákkal kapcsolatban.
Jó pár éve az európai tavaszok elmaradhatatlan részévé vált a határokon és kultúrákon átívelő GeoNight rendezvénysorozat, amely az európai földrajzi társaságokat összefogó ernyőszervezet (EUGEO) vezetésével 2022-ben április 1-jén került megrendezésre. Az SZTE Földrajzi és Földtudományi Intézete 2018-ban csatlakozott először az akkor már európai szintű kezdeményezéshez.
Nagy sikert aratott Dr. Farkas Zsuzsanna, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Általános és Környezetfizikai Tanszékének tanszékvezető főiskolai tanára és a Tanszék demonstrátora, Kardos Gergely matematika-fizika szakos tanárjelölt „A Fizika hangja” elnevezésű projektje a 2022. március 24. - 27. között Prágában megrendezett nemzetközi Science on Stage tudományos fesztiválon.