A Fulbright Magyar-Amerikai Oktatási Csereprogram Bizottság ösztöndíjakat hirdet a 2018-2019-es tanévre. Az ösztöndíjakról és a pályázás folyamatáról tájékoztató előadást tartanak az SZTE Rektori Hivatal 5-ös termében 2017. március 21-én, kedden 11 órakor.
Médiadíjak átadásával zárult az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság közgyűlése: az egyetemi sajtó munkatársai közül Bobkó Anna és Gajzer Erzsébet munkáját ismerték el. A tudomány szegedi háza több mint ötszáz rendezvénynek adott otthont 2016-ban. A 2017. évet előkészítő közgyűlésen Kovács Zoltán professzor (SZTE) a városiasodásról a tudományt népszerűsítve tartott előadást.
A ritka betegségek kórfejlődésének kutatására, új diagnosztikai és terápiás eljárások fejlesztésére nyert közel 1,2 milliárd forint támogatást a Szegedi Tudományegyetem vezetésével megvalósuló uniós projekt. A támogatásnak köszönhetően többek között a ritka anyagcsere betegségek, a genetikailag meghatározott szívbetegségek és bőrgyógyászati kórképek kutatására nyílik lehetőség. A projekt eredményeként létrejövő genomszintű adatbázis felhasználása a napi gyógyításban, a családtervezésben rendkívüli mértékben növelik a terápiás biztonságot, és lehetővé teszik a pozitív családtervezést.
82 védett növényfaj, 25 ezer palánta és 255 ezer mag. Ez az egyik számszerűsíthető célja az SZTE Füvészkertben induló, az öt éven át tartó fajmegőrzési, természetvédelmi munkának. A 2017 márciusától induló programról Németh Anikót, az SZTE Füvészkert igazgatóját kérdeztük.
Miért érdekes a gyereknyelvben a „hát” és az „izé”? Mi a dolga a nyelvésznek egy informatikai cégnél? E kérdésekre is választ kaptunk az SZTE BTK doktoranduszával és predoktorával beszélgetve az Új Nemzeti Kiválóság Program ösztöndíjátadó ünnepségén.
Sikeres a kutatást támogató uniós pályázatokon, több mint 26 milliárd forintot nyert 4 évre az SZTE. Például a GINOP révén 17,02 milliárd forint szolgálhatja a kutatási infrastruktúra fejlesztését, a laboratóriumi hálózatok erősödését és a nemzetközi együttműködést. Mérlegkészítésre az SZTE tudományos és innovációs rektorhelyettes Prof. Dr. Kemény Lajost kértük.
Magyarország első főápolójának születése kétszázadik évfordulója alkalmából, a Magyar Ápolók Napján közösen avatott emléktáblát a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ és a Magyar Ápolási Egyesület az SZTE Petri Gábor Klinikai Tömb aulájában.
Főigazgatói tájékoztató a vezetői megbízással nem rendelkező oktatók, kutatók képviselőjének és az egyéb – nem oktatói, kutatói – munkakörben foglalkoztatottak képviselőjének az SZTE Szenátusába történő megválasztásának végeredményéről.
Március 3-ig még jelentkezhetsz az SZTE Alma Mater Alumni Mentorprogramjára. A program egy 4 hónapig tartó időszak - 2017. március 1- 2017. július 1. között- melynek keretein belül a résztvevő hallgatók volt SZTE-s szakemberekkel konzultálhatnak.
Hat éve él a katalán fővárosban, Barcelonában Horváth Dóri. Nyelviskolában tanított, most egy bölcsődében angol nyelvű dadus. Barcelona olvasztótégely: a katalánok és spanyolok mellett sok külföldi él a tengerparti városban.
Dóri szabadidejében sportol: korábban röplabdázott, majd futott – rajhoz állt a barcelonai félmaratonon is -, most pedig táncol. Honvágya már nem annyira erős, de a barátai, a megtartó kapcsolati háló nagyon hiányzik neki itthonról.
A magyar fiataloknak a külföldi magyar közösségekben végzett ismeretátadási, szervezési tevékenységét támogatja a Petőfi Sándor Program és a Kőrösi Csoma Sándor Program. A Miniszterelnökség két friss pályázati felhívására 2017. március 15-ig lehet jelentkezni.
A Szegedi Tudományegyetem Alma Mater pályázatot hirdet azon szervezetek részére, amelyek az SZTE-vel szoros tudományos és/vagy szakmai kapcsolatot ápolnak, támogatják céljainak megvalósítását és kiemelt foglalkoztatói a Szegeden végzett hallgatóknak. A pályázatokat 2017. március 6-ig lehet beadni.
Az SZTE Móra Ferenc Szakkollégium "Mórások a médiában" sorozatának vendégeit a legtöbb szakkollégistának talán nem is kell bemutatni, és nem csupán azért, mert már számtalan történetet hallhattak róluk, hanem mert évek-évtizedek óta fontos szereplői az országos vagy a szegedi közéletnek.
3699 érvényes pályázat érkezett 2016-ban az Új Nemzeti Kiválóság Programra, közte 458 a Szegedi Tudományegyetemről. Ezzel a programra jelentkező 22 intézmény közül az SZTE a harmadik legaktívabbnak bizonyult. Az SZTE 120 nyertes ÚNKP-ösztöndíjasa közül most Cank Kristóf ötödéves gyógyszerészhallgatót kérdezzük kutatási témájáról.
614, Radnóti Miklóstól származó dediákciót gyűjtött kötetbe Bíró-Balogh Tamás. A Szegedi Tudományegyetem irodalomtörténész munkatársának a Könyvvel üzenek néked - Radnóti Miklós dedikációi című könyvét az Erdődy Editről elnevezett díjjal ismerték el.
Érdekes kurzusokkal színesíthetik portfóliójukat az SZTE hallgatói – az intézményhez tartozó Konfuciusz Intézetben is. A kínai újév utolsó, vagyis 15. napján, a szegedi Lampionünnepen egyetemistát és művésztanárt, általános iskolást és nagyszülőt, kínai nyelvtanárt és az intézmény igazgatóját is kérdeztünk arról, mit ad számára az SZTE Konfuciusz Intézet és a kínai nyelv.
Az SZTE Móra Ferenc Szakkollégiumban februárban induló Ecollégium című beszélgetéssorozata során olyan országosan és nemzetközileg elismert szakemberekkel ismerkedhetnek meg az érdeklődők, akiknek a gazdasági, az üzleti szférába vezető útja a MÓRA falai közül indult.
A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán a 2016/17-es tanév második félévében tovább folytatódik a Bölcsész Szabadegyetem programsorozat. Az idei szemeszterben 4 képzési terület – filozófia és művészettörténet, irodalom, történelem, néprajz – 24 kurzusa közül választhatnak az érdeklődők. A program meghosszabbított jelentkezési határideje 2017. február 17-e.
Érdekes kurzusokkal színesíthetik portfóliójukat a Szegedi Tudományegyetem hallgatói – a Móra Ferenc Múzeumban is. A 2017. március 5-ig még megtekinthető szenzációs Pompeji kiállítás kulisszatitkai mellett az egyetem és a múzeum együttműködéséről is kérdeztük Medgyesi Konstantint, a Móra Ferenc Múzeum tudományos igazgatóhelyettesét, aki az SZTE Kommunikáció és Médiatudományi Tanszék oktatója is.
A legizgalmasabb csillagászati jelenségek így például szupernóvák, gammakitörések, fekete lyukak megfigyelésére építenek 80 cm tükörátmérőjű robottávcsövet a Szegedi Tudományegyetem Bajai Obszervatóriumába. A régióban is komoly fejlesztésnek számító eszköz hozzásegíti a magyar kutatókat a világűr hatalmas energiájú és igen gyors folyamatainak vizsgálatához.
Kurucz Éva jelenlegi Család-barát műsorvezető, egykori kormányszóvivő, volt Hír TV-s szerkesztő-műsorvezető februárban a Móra Szakkollégiumba látogatott vissza, ahol a "Mórások a médiában" sorozat keretein belül mesélt egyetemi-kollégiumi éveiről, sokoldalú pályájáról, a sikereihez vezető útról és izgalmasabbnál izgalmasabb feladatokról. Öregdiákunk Kovács Attila, szakkollégiumi igazgatóval beszélgetett a Mórások a médiában sorozat kezdő alkalmán.
Pódiumbeszélgetéseket szervez a Szegedi Tudományegyetem Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszéke az üzleti és szervezeti információs kultúra frontvonalairól. A helyszín az Agóra, a program ingyenes.
Az SZTE Mérnöki Kara Minőségirányítási Rendszer BELSŐ AUDITOR képzést hirdet.
Jelentkezési határidő: 2017. február 22.
Az ERASMUS+ és az ERASMUS Kreditmobilitási program keretében 174 új külföldi hallgató kezdi meg tanulmányait a Szegedi Tudományegyetemen a 2016/2017. tanév II. félévében. A diákok 19 ország 76 város 87 egyeteméről érkeztek az SZTE 12 karára. Beilleszkedésüket Orientációs Héttel segítik.
Életének 101. évében elhunyt Dr. Pelle Pál, a Szegedi Tudományegyetem gránit díszdiplomás egykori hallgatója. Dr. Pelle Pálra, az SZTE Bölcsészettudományi Kar legidősebb öregdiákjára – hozzátartozóin kívül – egykori tanítványai is szeretettel emlékeznek.
Az SZTE Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ három új kurzussal segíti a tanulási nehézséggel küzdő egyetemistákat. Az ingyenes képzések fejlesztik a hallgatók logikai, gondolkodási és motorikus képességeit, reflexiós és önreflexiós készségüket, növelik a tanulási hatékonyságot és az önbizalmat.
A Szegedi Tudományegyetemen az ETR helyére a Neptun Egységes Tanulmányi Rendszer lép. A változás kapcsán felmerülő kérdésekre az SZTE oktatási rektorhelyettese és az egyetem oktatási igazgatója válaszolt.
Az Új Nemzeti Kiválóság Program posztdoktor ösztöndíjasai is bemutatkoznak, és tudós nők tartanak beavató előadásokat az SZTE Szabadegyetem – Szeged 19. szemeszterében. A 2017. február 8-án kezdődő egyetemi program-sorozat most is kapcsolódik a házasság hete rendezvényhez.
Örkény-, Pintér Béla-darab és Jim Morrison est, egyetemi tavaszi fesztivál és egyetemi színházi találkozó, kórushangverseny, Arany János-emlékév, levendulanapok – a Szegedi Tudományegyetem Kulturális Irodája és az egyetem művészeti csoportjai több száz programot kínálnak az év elején.
Környezettudományi szakon végzett a Szegedi Tudományegyetemen, de a fizika alapszakon is diplomázott, majd sikerrel megvédte a PhD-dolgozatát Utry Noémi. Az MTA-SZTE Fotoakusztikus Kutatócsoportjában dolgozó posztdoktort és mentorát, a csapatot vezető Szabó Gábor akadémikust az Új Nemzeti Kiválóság Programról és arról is kérdeztük, miként lesz egy hallgatóból kutató.
A Magyar Rektori Konferencia Nemzetközi Biztosságának új elnöke Prof. Dr. Nagy Katalin a Szegedi Tudományegyetem nemzetközi ügyekért felelős rektorhelyettese. A Bizottság tervei mellett az SZTE nemzetköziesedéséről és a külföldi hallgatók oktatásának előnyeiről is kérdeztük.
Általános tájékoztató a vezetői megbízással nem rendelkező oktatók, kutatók képviselőjénke és az egyéb - nem oktatói, kutatói - munkakörben foglalkoztatottak képviselőjének az SZTE Szenátusába történő megválasztásáról.
Az általános tájékoztató szövege pdf formátumban itt olvasható.
A munkavédelmi törvény biztosítja, hogy a munkavállalók az egészségüket nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéssel összefüggő jogaik és érdekeik képviseletére jogosultak maguk közül képviselőket választani. Törvényi előírás szerint egyetemünkön is meg kell tartanunk a munkavédelmi képviselők megválasztását.