Világsztárrá vált 2021-ben Karikó Katalin. A hírvivő RNS úttörőjének alakját Sarah Paulson, az Emmy- és Golden Globe-díjas amerikai színésznő formálja meg az HBO készülő sorozatában. A filmfolyam a COVID-19 vakcinák kifejlesztéséről szól.
A sikerhez kap kulcsokat, aki megismeri az Academy of Achievement kitüntetettjeit. A 60 éve alapított nonprofit szervezet tagsága és a Golden Plate Award 4 Nobel-díjas tudós ajánlásával lett Karikó Kataliné. Az mRNS-alapú orvosi technológia kifejlesztését felfedezéseivel megalapozó biokémikus, a Szegedi Tudományegyetem kutatóprofesszora Los Angelesben vette át az „Aranytányér” díjat.
Advent idején és a karácsonyfa-ünnepélyeken előbb-utóbb szóba került Szegeden a városba költözött tudományegyetem. A Szeged című napilap 100 évvel ezelőtti decemberi számait lapozgattuk, fotókat nézegettünk az SZTE Klebelsberg Könyvtár Contenta repozitórium-rendszerébe lépve, s kiemeltünk 12, a kort, a várost és az egyetemet jellemző történetet és véleményt.
Karikó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem kutatóprofesszora kapta meg a magyar Nobel-díjként emlegetett Bolyai-díjat. A hazai tudományos élet legjelentősebb kitüntetését 11. alkalommal adták át. Ebből az alkalomból Áder János köztársasági elnök és Szabó Gábor akadémikus, a Bolyai Díj Alapítvány kuratóriumi elnöke köszöntötte Karikó Katalint.
Dobogó tetején a szegedi jogi képzés - az SZTE Állam- és Jogtudományi Kara vezeti a HVG 2022-es jogi képzéseket kínáló egyetemekről készített, oktatói kiválóság alapján összeállított rangsort.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter elismerő okleveleket adott át Magyarország kiemelkedő tudományos teljesítményt nyújtó kutatási infrastruktúráinak. Az eseményen a Szegedi Tudományegyetem 4+1 kutatási infrastruktúrája részesült az elismerésben.
Képeslapkészítő akciót szervezett a Szeged-Csanádi Egyházmegye Pasztorális Helynökség Szent Dömötör Kórházlelkészi Szolgálata. Az üdvözleteket 2021. december 21-én adták át a szegedi egészségügyi dolgozóknak, akiknek ezzel többek között az elmúlt két év áldozatos munkáját is köszönték meg.
Szomorú szívvel tudatjuk, hogy Dr. Varró Vince belgyógyász, professzor emeritus, 100 éves korában, 2021. december 19-én elhunyt. Hamvainak további sorsáról, kérésének megfelelően családja gondoskodik.
A zsűri idén is kiosztotta az SZTE Innovációs Díjakat. Sorozatunkban bemutatjuk a díjazottakat és projektjeiket. Mikroszkóprendszert automatizált kutatásában Koós Krisztián, az ELKH-SZBK tudományos munkatársa, a Leginnovatívabb PhD munka kidolgozója. Módszere az automatizált mérési folyamatnak köszönhetően a világon teljesen egyedülállónak számít.
Németországi, magyar és amerikai elismerésben is részesült a múlt héten Karikó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem kutatóprofesszora. A szintetikus mRNS-alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója a kitüntetésekkel járó közfigyelem közepette is a tudományt népszerűsíti, és – újságírói kérdésre válaszolva – elárulta: például a Bolyai-díjjal elnyert pénzjutalomból 18 millió forinttal a Covid-árvákat segíti.
Az SZTE NKI Kulturális Iroda az idén 100 éve született és 40 éve elhunyt Pilinszky János tiszteletére hirdetett verspályázatot az egyetem hallgatói számára az őszi szemeszterben.
Az SZTE Üzemi Tanács decemberi választása a szükségesnél alacsonyabb részvételi arány miatt sajnos nem volt eredményes, így az ismételt választás 2022. február 14. - 16. között lesz.
A Sapienta Erdélyi Magyar Tudományegyetem Szenátusa Bocskai István-díjat adományozott Prof. Dr. Trócsányi László európai parlamenti képviselőnek, a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumi tagjának.
A Karikó Katalin Ösztöndíjat elnyert Pardi Norbertet a Gábor Dénes-díjat átadó ünnepségen a világhírű kutató, az SZTE professzora méltatta 2021. december 17-én. Az ebből az alkalomból készült interjúban bepillantunk a Pennsylvaniai Egyetem kutatói laboratóriumának mindennapjaiba, a jövőbe nézve az univerzális influenza elleni vakcina és az mRNS-alapú technológia lehetőségeiről is szó esik.
A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet-és Társadalomtudományi Kar vezeti azt a felsőoktatási rangsort, amelyet a HVG az oktatók teljesítménye alapján állított össze a pedagógusképzéseket kínáló egyetemekről, főiskolákról.
Felállította legújabb nemzetközi rangsorát a brit Quacquarelli Symonds (QS), amely a feltörekvő európai és közép-ázsiai országok felsőoktatási intézményeit értékeli. A Szegedi Tudományegyetem idén a 29. helyen végzett, így továbbra is az ország egyik legjobb egyetemének számít ezen a listán.
Felmerült benned, hogy a tanulmányaid befejezése után egy stabil és vonzó munkahelyen kezdd a karrieredet? Kötelező szakmai gyakorlatodhoz keresel megfelelő helyet? Vagy éppen jól jönne egy gyakornoki pozíció, esetleg a szakdolgozatodhoz, a PhD dolgozatodhoz vagy a diplomamunkádhoz egy hozzáértő külső konzulens? A Richter Gedeon lehet a megoldás!
Az SZTE-n tett látogatást a belgrádi Bűnügyi Nyomozó és Rendőrségi Tanulmányok Egyetemének rektorhelyettese.
Az ápolásra szoruló gyermekek gyorsabb gyógyulását segíti az az 1 millió forint, amelyet 2021. december 15-én a Bauder Kft. az SZTE SZAKK Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermekegészségügyi Központ számára adományozott. A Klinika különböző eszközök beszerzésére fordítja a pénzt.
Hogyan tanul a sikeres egyetemista? – Tanulásmódszertani útmutató felsőoktatásban részt vevő hallgatók számára címmel jelent meg a Szegedi Tudományegyetem oktatói és dolgozói által szerzett tanulásmódszertani kézikönyv, amelyet 2021. december 10-én, az EFOP 3.4.3.-16-2016-00014 azonosító számú Európai Uniós pályázat projektzáró rendezvényén mutattak be a szerzők. A könyv egyetemisták számára nyújt széleskörű útmutatást a hatékony tanulás témájában.
A Szegedi Tudományegyetem az egyik legzöldebb felsőoktatási intézmény Magyarországon a 2021-es UI GreenMetric világrangsor szerint. Az Indonéziai Egyetem toplistáján az SZTE idén előrelépett a 85. helyre, ezzel a magyar egyetemek között a második helyen szerepel. A szegedi intézmény a legjobb magyar egyetemként végzett az „elhelyezkedés és infrastruktúra” kategóriában, valamint holtversenyben első helyen a „vízgazdálkodás” rangsorterületen.
A TIME címlapjára került Karikó Katalin, az SZTE professzora, valamint Drew Weissman, Kizzmekia Corbett és Barney Graham. A kutatók lettek a magazinnál „2021 hősei”, amiért közreműködtek a koronavírus elleni, mRNS-alapú vakcinák kifejlesztésében. Az SZTE díszdoktora elsőként alma materének mondta el, mit gondol az elismerésről.
Történelmi jelentőségű ülést tartott a Szegedi Tudományegyetem Szenátusa. Az egyetemi polgárságot képviselő testület először választott rektor-jelöltet az alapítványi fenntartású intézmény élére. Dr. Rovó László professzort a Szenátus 45 igen szavazattal támogatta az új vezetői ciklus rektor-jelöltjeként.
A tudósok világsztárja lett a COVID-19 pandémia idején Karikó Katalin. A magyar biokémikus, az mRNS-alapú orvosi technológia kifejlesztését felfedezéseivel megalapozó kutató, az UPenn adjunktusa, a BioNTech alelnöke, a Szegedi Tudományegyetem professzora napjait díjátadók, előadások, nyilatkozatok teszik sűrűvé. Advent idején is. Az utóbbi 3 hétben is zubogó hírfolyamból 6 tanulságos történet az „aranymosás” eredménye.
15,9 millió forint értékben négy darab AGV - automatikusan vezérelt jármű – érkezett a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karának Robotika laborjába.
Élettudományi Virtuális Oktatási Rendszert fejleszt a Szegedi Tudományegyetem Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar a Mozaik Kiadó Kft-vel együttműködve. A projekt a legkorszerűbb IT-megoldások segítségével hoz létre hiánypótló, tömegesen elérhető, speciális szimulációs és tanulási környezetet elsősorban az egészségtudományi képzésben tanuló hallgatók számára.
Projektzáró esemény került megrendezésre, az EFOP-3.4.3-16-2016-00014 azonosító számú, „A Szegedi Tudományegyetem oktatási és szolgáltatási teljesítményének innovatív fejlesztése a munkaerőpiaci és a nemzetközi verseny kihívásaira való felkészülés jegyében” című európai uniós pályázatban. A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg. A Támogatás teljes összege: 3 675 044 812 Ft, vissza nem térítendő támogatás formájában.
Legmagasabb pontjához ért a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar felújítása: visszakerült eredeti helyére az 1882-ben emelt, 1960-ban lebontott kupola. Az 1,8 milliárd forint értékű beruházás bokrétaünnepét 2021. december 10-én tartották. A Tisza Lajos körúti épület műszaki fejlesztése és belső terének szerkezeti rekonstrukciója még zajlik.
A Szegedi Tudományegyetem centenáriumi ünnepségsorozatához csatlakozva konferenciát szerveztek az SZTE Klebelsberg Könyvtárban, „Száz éves a Szegedi Egyetemi Könyvtár címmel”. A konferenciát december 9-én tartották, ahol az Örökös Könyvtári Tag címeket is kiosztották.
A Szegedi Tudományegyetem 11. alkalommal hirdeti meg a Jakucs László Nemzetközi Középiskolai Földrajzversenyt, amelyre 2022. január 14-ig jelentkezhetnek a kétfős csapatok, iskolánként öt.
Az első fordulón tovább jutottak, a másodikon a dobogó tetéjére állhattak a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar hallgatói az Országos Közigazgatási Eljárási Jogi Jogesetmegoldó Versenyen.
2021 őszétől a Mathias Corvinus Collegium (MCC) és a Szegedi Tudományegyetem együttműködésével további lehetőségek nyíltak meg a tehetséges fiatalok előtt Szegeden. A tehetséggondozó intézményben már 21 SZTE-s hallgató végezte el az őszi félévet, és most további diákoknak nyílik lehetősége bekerülni a programba.
A 2021-es évben megvalósult a Szegedi Tudományegyetem fenntartóváltása. Az új gazdálkodási modell bevezetése, azaz a teljesítményeken alapuló egyetemi finanszírozás lehetővé teszi, hogy erősödjön az egyetemi dolgozók anyagi megbecsülése, mind az alapbérelemek, mind a személyre szabott, teljesítményekhez kötött díjazások tekintetében.
Közös pályázatok és kutatócsere lehetőségét valamint hasznos tapasztalatokat hozott az a tanulmányút, amelyen a Szegedi Tudományegyetem TTIK Földrajzi és Földtudományi Intézetének két munkatársa vett részt a Külgazdasági és Külügyminisztérium Tudománydiplomáciai Főosztálya támogatásával.
A Szegedi Tudományegyetem Idegsebészeti Klinikáján a világon elsők között ültették be Parkinson-kórban szenvedő betegbe a jelenleg egyedülálló innovációt jelentő SenSight™ direkcionális mély agyi stimulációs elektródát. Ez a direkcionális elektróda jelenleg az egyetlen, amely célzott stimuláció (vagyis a korábbi, általános ingerlés helyett az agyi mag célzott, irányított, pontosingerlése) mellett kompatibilis a BrainSense™ mély agyi stimulációs rendszerrel.
„Metamorfózis” címen nyílt fotókiállítás 2021. őszén Dömötör Mihály alkotásaiból a Szegedi Tudományegyetem rektori hivatalában. Az angyalok és az idő többszörös átalakulását ábrázoló fotókiállítás megnyitóján az alkotó is jelen volt, akit többek között az alkotási folyamatról és a fotók mondanivalójáról kérdeztük.
„Mit tanítanak a szegedi egyetemen?” – kérdezték 100 éve (is) a Tisza-parti város lakói. „A sok viszontagság után meginduló egyetemi tanítás” programját tette nagyító alá 1921. november 6-án Szeged egyik napilapja, a Délmagyarország. A cikkben kiemelt kurzusok előadóiról és hallgatói közül 13+1 személyiség portréja tovább árnyalható az internetes „szabad enciklopédia” szócikkében elmélyedve vagy az SZTE Klebelsberg Könyvtár Contenta repozitórium-rendszerében kutakodva.
Az egész világon egyedülálló az a gyermekeknél alkalmazott gégeműtéti eljárás, amelyet az elmúlt években Prof. Dr. Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora alakított ki. Az innovatív beavatkozás egylépésben képes megoldást nyújtani azoknak a gyerekeknek, akik öröklött vagy szerzett, fulladással járó felső légúti szűkülettel küzdenek. Ez az eljárás segített a közelmúltban egy mindössze 1 hónapos újszülöttön is.
A zsűri idén is kiosztotta az SZTE Innovációs Díjakat. Sorozatunkban bemutatjuk a díjazottakat és projektjeiket. Dr. Kozma Gábor és Dr. Kukovecz Ákos vezették azt a kutatást, ami idén a legjobbnak bizonyult a "Leginnovatívabb kutatómunka a természettudományok és élettudományok területén".
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból meghirdetett Tudományos Mecenatúra pályázat kiemelt célja a hazai tudományos kutatói közösség nemzetközi vérkeringésbe való bekapcsolódásának ösztönzése és a nyílt tudomány hazai térnyerésének támogatása.
Első és második helyen végzett a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kar két csapata az EIT Food Solutions DIG-IT 7 hónapos programjában. A cél, valós élelmiszeripari problémák megoldása volt, a digitalizáció nyújtotta lehetőségekkel.
2021. december 2-án átvették az idén először megrendezett CourseRUN - Legyél te a Coursera bajnoka verseny győztesei az oklevelüket és a Coursera for SZTE ajándékcsomagokat. Az ünnepélyes átadó a Rektori Hivatal épületében zajlott, a díjakat Szakál Péter oktatási igazgató adta át.
A 2021/2022.tanévben centenáriumát ünneplő Szegedi Tudományegyetem, SZTE Juhász Gyula Gyakorló Általános és Alapfokú Művészeti Iskolája részt vett azon a vetélkedőn, amelyet márciusban hirdetett meg magyarországi, határon túli és lengyelországi diákoknak a szegedi Meritum Kulturális és Művelődési Közhasznú Egyesület. A diákok eljutottak az egyetemalapító Báthory krakkói emlékhelyére is.
A Szegedi Tudományegyetemhez kötődő két csillagász 2002-ben fedezte fel azt az aszteroidát, amely immár Karikó Katalin nevét viseli. Az SZTE kutatóprofesszorán, az mRNS-alapú orvosi technológia kidolgozásában kulcsszerepű, világhírű biokémikuson kívül most további 14 magyar személyiségről neveztek el „űrsziklát”. Az 1,5 kilométer átmérőjű „Karikókatalin” 3,7 év alatt kerüli meg a Napot. A kisbolygókutatás egyik hazai központja az SZTE.
2021. december 3-án zajlott az idei Szent-Györgyi tanulmányi verseny elődöntője, a járványhelyzet miatt a megmérettetést, online módon rendezték meg. A verseny érdekessége, hogy nemcsak az egyetem ünnepli 100 éves jubileumát, hanem az SZTE Nobel-díjas kutatójának munkásságához kötődő vetélkedőt is már egy évtizede rendezik meg a középiskolások számára.
Idén ünnepelte fennállásának 20. évfordulóját a Diákhitel Központ Zrt. Az univerzalitás, illetve az esélyteremtés jegyében életrehívott Társaság 2001-es alapítása óta mintegy 500 ezer hallgató választotta a termékpaletta valamely unikális konstrukcióját.