Svájcisapkát húzott a fejébe az egyik fiú. Lódenkabátot öltött magára a másik srác. A harmadik a kezében tejes kandlit szorongatott… Tárgyakkal, hangképekkel, színpadi és számítógépes játékkal is megidézi a 65 évvel ezelőtti korszakot a Szegedi SZC Déri Miksa Műszaki Technikum 1956-os megemlékezés-sorozata. A kolozsvári tudományegyetemet 100 évvel ezelőtt befogadó iskolaépület lépcsőit manapság koptató diákokkal a főpróba szünetében a MEFESZ szegedi egyetemi megalapításáról és dédszüleik kálváriájáról is beszélgettünk.
Indonézia gazdag kultúrájával, történelmével, nyelvével, természeti sajátosságaival és különleges ételeivel ismerkedtek a Szegedi Tudományegyetem hallgatói – 2021. október 29-én az indonéz fiatalok fogadalmi napjának adott otthont az SZTE GTK. Az indonéz fiatalok a hagyományt 1928 óta ápolják, szerte a világban. Mottójuk: egy haza, egy nemzet, egy nyelv – Indonézia függetlenségéért.
2021. október 14-17. között, Magyarország bakui nagykövetsége szervezésében, a Tempus Közalapítvány támogatásával hat magyar egyetem (SZTE, ELTE, PTE, ME, MATE, ÁTE) képviselői az együttműködés lehetőségeiről egyeztettek azerbajdzsáni partnerintézményekkel.
Gyakorlatban kamatoztatják elméleti tudásukat a Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Kar negyed és ötödéves hallgatói – kedvezményes, magas színvonalú fogászati ellátásban részesülhetnek ezáltal a szegediek.
Ötödik alkalommal rendezték meg a Szegedi Egyetemi Színházi Találkozót október 21-24. között. A programsorozaton a pécsi, a budapesti és a debreceni egyetemi színházi csapatok előadásai mellett a Kettőspont Színház és Spirituális Ügynökség, az Amargant Színházi Műhely, a Bessenyei Színkör és a Móra Színpad munkáit ismerhette meg a közönség.
A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Gyógypedagógus-képző Intézetében működő, dr. Horváth Péter László által vezetett, egyetemi oktatókból, szociális intézményben dolgozó kollégákból és tapasztalati szakértőkből álló, 8 fős munkacsoport háromnapos tanulmányúton vett részt a közelmúltban, Augsburgban. Az útról Horváth Péter László főiskolai docenssel és Ladányi Lili tanársegéddel beszélgettünk.
A Nemzetközi Mobilitási Iroda (NMI) 2021. november 4-én 10 órai kezdettel Erasmus+ Day tájékoztatót szervez egyetemi polgároknak a Rektori Hivatal Dísztermében.
A Szegedi Tudományegyetem 2021-ben is csatlakozott a TeSzedd! - Önkéntesen a tiszta Magyarországért akcióhoz. A kilencedik alkalommal megrendezett esemény kezdeményezője ezúttal is az Innovációs és Technológiai Minisztérium volt.
Prof. Dr. Babik Barna, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar, Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet tanszékvezető egyetemi tanára Batthyány-Strattmann László-díjban részesült – az elismerést Prof. Dr. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere adta át az egészségügyi szakmai díjak átadóünnepségén, 2021. október 26-án a Pesti Vigadóban.
Minden év októbere a mellrák elleni küzdelem hónapja! Az SZTE Radiológiai Klinika Női Diagnosztikai Osztálya ismét mammográfiás szűrőnapot tart 2021. október 29-én, pénteken 15 órától 19 óráig.
Vidékről indult és vidéken ért véget az 1956-os forradalom. Kitüntetett időpontot jelentett Szegeden 1956. október 16., a MEFESZ megalakulása, az október 23-i utcai tüntetés és október 25., a „csillaghullás napja”… A 65 évvel ezelőtti ősz szegedi eseménysorát is megidézték a Kossuth Rádió 2021. október 23-i műsorfolyamában. A hangképek történelmi helyszínen, az SZTE Auditórium Maximumában készültek.
Az egyetemi tanulmányok egyik utolsó és az egyik legnagyobb kihívása a szakdolgozat elkészítése. Ebben az időszakban nagyon sokan épp most készítik a záródolgozatukat. A sikeres dolgozatíráshoz az SZTE hallgatói a témavezetői útmutatásokon felül, akár könyvtárosi támogatásban is részesülhetnek.
1986. október 25-én, 35 évvel ezelőtt írta meg a New York Times, hogy „Dr. Szent-Györgyi Albert, aki az orvosi/élettani Nobel-díjat 1937-ben kapta a C-vitamin izolálásáért, veseelégtelenségben hunyt el szerdán, Woods Hole-i (Mass.) házában, jelentették be tegnap. 93 éves volt...” A gyászhír évfordulóján Szent-Györgyi Albert interjúinak egy csokrával és szavalatának egy részletével idézzük föl az SZTE Nobel-díjas rektorának alakját és hangját.
Európa digitális jövőjéről a Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézete, valamint az Europe Direct Szeged 2021. október 19-én szervezett konferenciát. A témát az Európa jövőjéről szóló tanácskozás-sorozatban vitatták meg, fókuszba állítva az egységes digitális piac problémakörét.
Dr. Fendler Judit, a Szeged Televízió vendége volt, a Szegedi Tudományegyetem kancellárja a Téma című műsorban szerepelt 2021.10. 20-án.
Anthony Tattersall, a Coursera EMEA alelnöke az EFMD hasábjain a Szegedi Tudományegyetemre hivatkozott - az 1972-ben alapított, nonprofit gazdasági társaság által irányított szervezet az elmúlt években tevékenységével - azaz a vezetésfejlesztéssel - globálisan is ismerté vált. Online felülete legfrisebb cikkében, amely a koronavírus-járvány nehézségeit ismerteti a felsőoktatás szempontjából, az SZTE is szerepet kap.
A születésszám csökkenésre hívja fel a figyelmet a Szegedi Tudományegyetem Bölcsésztudományi Kar Filozófia Tanszékének egyetemi docense. Dr. Tóth I. János, filozófus. Publikációja a Demográfiai tél – a modernizáció sötét oldala címet viseli. A szegedi egyetem tanára a fejlett világban tapasztalható termékenységi arányszám csökkenését vizsgálja meg közelebbről.
Két helyszínen, két napon át, 40 előadóval és 150 résztvevővel került megrendezésre a Digitális Jólét Program szervezésében és a Szegedi Tudományegyetem, a Prosperitati Alapítvány, valamint a CED Nonprofit Kft. társszervezésében az első Vajdasági Magyar Digitális Napok. A program célja a Kárpát-medencei magyar digitális ökoszisztéma és a hálózati együttműködés megerősítése volt.
A EUGLOH egyetemi szövetség (a francia Université Paris-Saclay, a svéd Lund University, a német Ludwig Maximilian University, a portugál University of Porto és a Szegedi Tudományegyetem szövetsége) 2021. október 13. és 15. között tartotta éves csúcstalálkozóját Portóban.
A spanyol királyi család jelenlétében ma, 2021. október 22-én este adják át az Asztúria Hercegnője Díjat Karikó Katalinnak, a – többek között – Széchenyi- és Lasker-díjjal is kitüntetett világhírű biokémikusnak, a Szegedi Tudományegyetem alumnájának.
A Szegedi Akadémiai Bizottság, a Szegedi Tudományegyetem és a Szegedi Biológiai Kutatóközpont 2021. szeptember 2-án kilencedik alkalommal rendezte meg borversenyét. 17 pincészet 53 bora versenyzett a „Vinum Academiae at Universitatis” címért. A Bíráló Bizottság 13 nedűt díjazott. Az elismeréseket a 10 nyertes pincészet képviselőinek 2021. október 22-én, az MTA SZAB Székházában adták át.
Megálljt parancsol a Somogyi-könyvtár bejáratánál a legújabb plakát: „KIÁLLÍTÁS – KOLOZSVÁRRÓL SZEGEDRE”. Az egyetemtörténeti dokumentumtárlat kiadványai arról is mesélhetnének a 2021/2022-es centenáriumi tanévben, hogy száznál is több szállal fonódik össze az SZTE és a Somogyi-könyvtár históriája. Ezekből a csomópontokból hármat emelünk ki a tárolók üveglapja mögé nézve.
Elizabeth Pitcairn több évtizede mozog a komolyzene világában. A hegedű szerelmesévé gyermekkorában vált, sikere azóta töretlen. A „vörös hegedű” tulajdonosa ezúttal a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Karon tartott mesterkurzust és tette tudásával, tapasztalataival és élményeivel gazdagabbá a szegedi tanulókat.
A Szegedi Tudományegyetem oktatói és kutatói közül többen is meghatározó, országos testületeket vezetnek. Ez a kör újabb taggal bővült, Dr. habil. Győri Ferencet egyhangúlag választották a Magyar Rektori Konferencia Sporttudományi Bizottságának elnökévé.
A modellváltást követően az Egyetemen még nem működik Üzemi Tanács (a továbbiakban ÜT), ezért az egyetemen (új) ÜT megválasztására kerül sor. A választás megszervezésére és lebonyolítására a dolgozók Választási Bizottságot (VáB) hozotak létre.
Az SZTE Állam- és Jogtudományi Kara a 2021/2022-es tanévben, tudományos programsorozattal kíván megemlékezni arról, hogy a Szegedi Tudományegyetem 440 éve áll az oktatás és a tudomány szolgálatában és 100 éve dolgozik Szeged és a régió fejlődéséért.
A Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Könyvtára, az MTA Könyvtár és az Országos Széchenyi Könyvtár Haza és Haladás címmel, országos programsorozatot indított, gróf Széchenyi István születésének 230. évfordulója alkalmából. „Az én Széchenyim” jeligéjű pályázat műveiből rendezett kiállítás nyitja meg a programsorozatot, melynek az SZTE Klebelsberg Könyvtár ad otthont.
Ováció, taps és dudazenekar köszöntötte a spanyolországi Oviedóban Karikó Katalint. A gesztus könnyekig meghatotta az Asztúria Hercegnője Díj átadó ceremóniájára érkező kutatót… A fél világ követi a hírvivő RNS-en alapuló technológia felfedezőjeként ünnepelt tudós, az SZTE alumnája posztjait. Például a 42. héten az Academia Europaea konferenciája előadójaként és spanyol iskolásokkal beszélgetve is a tudományt népszerűsítette.
Megerősítette együttműködését, illetve további célokat tűzött ki a Szegedi Tudományegyetem és az Orosházi Táncsics Mihály Gimnázium a két intézmény közös szakmai programján. Az egyetem részéről az SZTE Junior Akadémia támogatja a Békés megyei tehetséggondozó tevékenységet – az egység Regionális Képviselő címet, SZTE Junior Akadémia Mentor Díjat valamint SZTE Junior Akadémia Tehetsége Díjat is adományozott a rendezvényen.
Csinos, ápolt, tiszta és divatos volt. Imádta az ibolya sorbet és minden olyan kencét, amelynek az alapját a lila színű kis virág képezte. Kiválóan lovagolt és mestere volt a gyorsgyaloglásnak is. Rengeteget utazott, hogy elűzze depresszióját, kokaint használt. Erzsébet királynőről hallottunk érdekességeket a Móra Múzeumban rendezett tárlaton, amelynek 30. ezredik látogatói szegedi egyetemisták voltak.
2021. október 8-án az Alumni Mentorprogram Nyitó rendezvényén a jelenlévő régi mentorok részvételével megalakult az SZTE Alumni Mentor Klub. A Klub keretet teremt a mentorok számára az egymás közötti tapasztalatcserére, fejlődésre és együttműködésekre.
Az MTA negyedszázados, teljesítmény-központú, magas presztízsű, országos támogatási rendszere a Bolyai-ösztöndíj, amely a megújulásra képes állandóságot képviseli a kutatók számára. A pályázattal elnyerhető támogatást rendszerint minden év szeptemberében, az MTA hagyományos Bolyai-napján adják át. E körbe idén az SZTE 21 fiatal kutatója került be.
A rangsorolt intézmények növekvő száma ellenére is megőrizte korábbi helyezését a Szegedi Tudományegyetem a Times Higher Education feltörekvő gazdaságok egyetemeit osztályozó Emerging Economies listáján: a 201-250. helyet foglalja el a rangsorban az idei évben centenáriumát ünneplő Tisza-parti universitas. Ezzel az SZTE a vezető felsőoktatási intézmények közé tartozik Magyarországon és a nemzetközi mezőnyben egyaránt.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc indító szikráját adó MEFESZ-nagygyűlés egykori résztvevői és a mai szegedi egyetemi polgárok együtt ünnepeltek a 65. évfordulón. A Szegedi Tudományegyetem konferenciával és koszorúzással tisztelgett azok előtt, akik „bátor lélekkel és éber értelemmel” haladtak a „nagy úton”, amelyre 1956. október 16-án, a MEFESZ megalakításával léptek.
2021. október 19-én, kedden, az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban találkozhattak a hallgatók a munkaerőpiaci szereplőkkel. A személyes jelenlétet lehetővé tevő rendezvényre nagy volt az igény a hallgatók és a kiállítók részéről is.
Herba Medica címmel immáron negyedik alkalommal szervez tanulmányi versenyt a kémia és biológia iránt érdeklődő középiskolásoknak az SZTE Gyógyszerésztudományi Kara.
Az idei tanévben összesen tíz szervezet/vállalat kínált gyakornoki lehetőséget az SZTE BTK kommunikáció szakos hallgatóinak. A Befutó Gyakornoki Programba rekordmennyiségű, azaz hatvannál is több hallgatói pályázat érkezett a meghirdetett pozíciókra. Az Egyetem hallgatói a Reök-palotában, ünnepélyes keretek között vehették át megbízóleveleiket.
Idén ötödik alkalommal rendezik meg a Szegedi Egyetemi Színházi Találkozót október 21-24. között. A programsorozaton a pécsi, a budapesti és a debreceni egyetemi színházi csapat előadásait ismerheti meg a közönség.
Kovács Kitti 2018-ban diplomázott a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karán kereskedelem és marketing, marketingkommunikáció szakon. Egyetemista korában ismerkedett meg azzal a mozgásformával, amelynek egyik legjobbjaként, novemberben hazánkat képviseli a funkcionális fitnesz világbajnokságon.
A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Jelenkortörténeti Tanszékről három előadó kapott meghívást egy tudományso konferenciára, az osztrák fővárosba. Prof. Dr. Tomka Béla, Dr. Bencsik Péter és Dr. Baráth Katalin egy workshop keretében tartottak előadást, a Közép- és Kelet-Európa 20. századi átalakulásait és globalizációját tárgyaló műhelykonferencián.
Kecsmár Zsuzsával találkozhatnak ma 17 órakor a Campusban az érdeklődők. A Szegedi Tudományegyetem kommunikáció, majd kereskedelem és marketing szak egykori hallgatója, az Antavo, egy szegedi alapítású, nemzetközi startup cég egyik alapítója és marketing vezetője, a személyes és céges brandépítés témaköreit járja körbe a következő Alumni Uni – Tudásműhely előadásán.
Mohr Richárd kapta a ChinaCham Magyar–Kínai Gazdasági Kamara Kiválósági Díját és megválasztották a Magyar-Kínai Baráti Társaság alelnökének is. Az SZTE Konfuciusz Intézet magyar igazgatója a magyar–kínai kapcsolatok, különösen a gazdasági kapcsolatok területén évtizedek óta kiemelkedő szakmai, közéleti és társadalmi munkát végez.
„A változás ereje: hogyan fejlődjünk kiszámíthatatlan környezeti viszonyok között?” – címmel tartott előadást az SZTE JATIK-ben Porkoláb Imre. A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Vezetőképző Akadémiájának igazgatójával a program előtt beszélgettünk.
Mint cseppben a tenger, úgy tartalmazza az elmúlt száz év magyarországi történelmét és az egyetemek több évszázados históriáját a „Bevezetés a Szegedi Tudományegyetembe” című kurzus. A népszerű „általánosan művelő” tárgy indító foglalkozásán az is kiderült, hogy az informatikusoktól kezdve a gyógyszerész és jogász hallgatókon át a bölcsészekig az SZTE szinte minden karáról jelentkeznek a hagyományosan az őszi szemeszterben meghirdetett programra.
Kik voltak a Szegedi Tudományegyetem meghatározó alakjai egészen a régmúlt időktől napjainkig? Miként lett a kolozsvári jeles intézményből Tisza-parti universitas? Ezekre a kérdésekre is választ kapott, aki részt vett az SZTE 25. Őszi Kulturális Fesztivál „Séta a szegedi CAMPUS-ban” című egyetemtörténeti sétáján.
Az SZTE külföldi hallgatói között a második legnagyobb létszámban vannak jelen a Németországból érkezett diákok. Nem csak számukra lehet érdekes az a beszélgetés, amelyet október 19-én, a Mathias Corvinus Collegium Szegedi Képzési Központjában tartanak, nemzetközileg is elismert szakértők részvételével. A téma: Egy korszak vége – Merre tart Németország Merkel után?
A személyes és céges brandépítés témaköreit járja körbe a következő Alumni Uni – Tudásműhely előadás, amelyre október 18-án a Campusban kerül sor, délután 17 órától. Az est egyik meghívott előadójával, Ott Annával beszélgettünk, saját tapasztalatairól a személyes márkaépítés területén.
A háborítatlan szülést, a vajúdást segítő eszközök használatát, a szülés alatti testhelyzet szabad megválasztását teszi lehetővé az a szülőszoba, amelyet 2021. október 14-én avattak fel az SZTE SZAKK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján, a Richter Gedeon Nyrt. és a Korábban Érkeztem Alapítvány támogatásával.
Mocsári Bence paratriatlonista, az SZTE GTK hallgatója, edzője, Balla Péter pedig az SZTE Sportközpont oktatója. Eredményeikkel az intézmény jó hírét viszik, együtt. A legutóbbi sikerük, Bence Világkupa győzelme. Páros interjút készítettünk a sikerduóval.
Tanulnak, tanítanak, felkészítenek és felkészülnek, ha kell, életeket mentenek, mindeközben szolgálják a hazát és gondoskodnak védelméről – katonák, akik egykor az SZTE hallgatói voltak és hallgatók, akik az önkéntes területvédelmi tartalékos rendszer tagjai lettek.