Mit üzen az igazgató a diákjainak? Többek között ezt is megkérdeztük a Szegedi Tudományegyetemhez tartozó négy iskolában. Az SZTE pedagógusképzését támogató, valamint köznevelési feladatokat ellátó intézményei vezetőit arra kértük, hogy értékeljék a Covid-19-járvány miatt különlegessé lett 2019/2020. tanévet.
A Tourette-szindrómás gyerekek asszociációs tanulási képességeinek romlásáról publikált tanulmányt az SZTE ÁOK Élettani Intézetének kutatócsoportja. Dr. Nagy Attila egyetemi docens és munkatársai egy eredetileg amerikai, de saját maguk által továbbfejlesztett módszerrel vizsgáltak Tourette-szindrómás és egészséges gyermekeket. A szegedi egyetem kutatóinak tanulmánya a tudományos Plos One szaklapban jelent meg.
Sikeresen lezárult a Vital Management Kft., THIS IS IT Kft. és Szegedi Tudományegyetem közös projektje, melyben forenzikus célú emberi szagdetektor és nanotechnológiai alapú szagmaradvány rögzítő eszközöket fejlesztettek 566 millió forint állami és európai uniós támogatás segítségével.
2020. július 1-jén, a Semmelweis Nap alkalmából a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ valamennyi szervezeti egységében munkaszüneti napra vonatkozó munkarend szerint történik a betegellátás.
A járványügyi korlátozások feloldásának köszönhetően a Szegedi Csillagvizsgáló 2020. július 3-tól újra megnyitja kapuit a látogatók számára. A Szegedi Tudományegyetemhez kötődő obszervatórium (Újszegeden, a Kertész utcában) ismét péntekenként 19-22 óra között várja a csillagászat iránt érdeklődőket.
Több mint egy millió forint értékben adományozott saját tervezésű és gyártású orvosi textil eszközöket, úgynevezett speciális koraszülött csomagokat az Alapítvány az Alapítványokért a „Plüss Kommandó Koraszülött Hadművelet” elnevezésű programja keretében az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinika koraszülött intenzív osztálynak.
Az SZTE Béke épületében, a Rerrich Béla téren, túl az alagsori laborokon, a hosszú folyosó legvégén mesebeli világra bukkantunk: a múltat idéző bútorokon számtalan szerszám hever, felsorakoztatva rengeteg-rengeteg lombik, üvegedény, százszámra kémcső. Az „üveghegyen” túl ott csücsül a mester: Reisz Ferenc, az SZTE TTIK üvegtechnikai labor vezetője, aki körbevezetett bennünket a „birodalmában”.
Sok esetben a koronavírus helyzet pozitív oldalát is látta Prof. dr. Lengyel Csaba, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnöke, akivel a Semmelweis-nap apropóján arról is beszélgettünk, hogy az elmúlt időszakban a rendkívüli sok munka milyen és mennyi szakmai értéket hozott felszínre. Emellett az új klinikai fejlesztések közül kiemelte az Infektológiai Klinika és Oktatóközpont építését, valamint az új belgyógyászati profil integrációjának fontosságát.
A kőolaj kitermelési hatékonyságának növelése, új üzemanyag-keverékek kifejlesztése és egy új analitikai módszer alkalmazása a motorok károsanyag-kibocsátásának mérésére – többek között ez a célja a Fenntartható Zöld Kémia és Mobilitás Kompetencia Központnak, amely a Szegedi Tudományegyetemen valósul meg 4 milliárd forint támogatásból, a Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt.-vel konzorciumban.
2020. június 29-étől, hétfőtől újra várja a látogatókat az SZTE Klebelsberg Kuno Könyvtára. Az egészségügyi-biztonsági szabályok betartása mellett így ismét lehetőség nyílik könyvek kölcsönzésére és visszavételére.
Július elsejétől – többek között – sor kerülhet külföldi kiküldetések elrendelésére és hivatalos külföldi delegációk fogadására, valamint engedéllyel lehetőség van zárt és nyílt helyen a 100 főnél több személy részvételével tervezett rendezvények megtartására is. A kollégiumok kivételével az egyetemi épületek július elsejétől szabadon látogathatók.
Az elmúlt időszak az egyetemi hallgatók számára is nagy változásokat hozott mind az oktatás, mind a hétköznapok terén. Az egyetemi bulik mellett egyéb egyetemi események is elmaradtak, így a számukra megszervezett véradások is. Az Országos Vérellátó Szolgálat arra kéri az egyetemi hallgatókat, hogy menjenek el vért adni, hiszen a vérkészítményekre ebben az időszakban is folyamatosan szükség van.
A legjobb vidéki tudományegyetem, az SZTE kötelékébe tartozó Mezőgazdasági Kart miként érinti a hazai agrárfelsőoktatás átalakulása? Többek között ezt is kérdeztük az SZTE MGK dékánjától, dr. Mikó Edittől, aki minden érdeklődőnek, s különösen a felvételizőknek javasolja: a 2020. június 27-i első nyári nyílt napon is „Nézz szét nálunk!”
A Szegedi Tudományegyetem kilencedik alkalommal rendezi meg a Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyt. Az ország egyik legrangosabb tanulmányi versenyén a diákok a tudásukról való számadás mellett szakmai programokon is részt vesznek. A versenyt 2020. december 10-11-én rendezik meg, a jelentkezési határidő 2020. szeptember 15-e. A Szegedi Tudományegyetem közel 200 diákot lát majd vendégül két napon át.
Az AER (Assembly of European Regions) Together for Cohesion (T4C), vagyis az ”Együtt a Kohézióért” projektje azt a célt szolgálja, hogy felkeltse az európai polgárok figyelmét az Európai Unió kohéziós politikájára. A T4C Magyarországon, a Szegeden megvalósuló ELI-ALPS (Extreme Light Infrastructure Attosecond Light Pulse Source – Attoszekundumos Fényimpulzus Forrás) tudományos nagyberendezés ismertetését tűzte ki céljául.
Közel 9 millió forint értékű műszert, laboratóriumi eszközt és vegyszert kapott az SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola a Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítványtól. A civil szervezet és a köznevelési intézményt fenntartó SZTE együttműködési megállapodást kötött: az egyetemi gyakorló gimnázium lett az alapítványi Szegedi Tudós Akadémia 3. Országos Középiskolai Képzési Központja.
Az óvintézkedések betartásával mindannyian sokat tehetünk azért, hogy ne alakuljanak ki kisebb fertőzési gócok az országban: a vírus terjedésének lelassításával elkerülhető az országos járvány. Dr. Röst Gergely, a járványok terjedését modellező matematikus szerint a japán példa követendő a korlátozások könnyítésének idején is: el kell kerülni a zárt térben való, tömeges, hosszabb tartózkodást.
A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ egészségügyi dolgozóinak a Pick Szeged Zrt. több mint egy tonna húskészítményt ajándékoz. Az adományokat folyamatosan július végéig 13 klinikai egységbe juttatják el a Szent-Györgyi Albert Rotary Club Szeged segítségével.
Két jogtörténeti konferenciát tartottak 2020. június 11. és 12. között az online térben. A kartellfelügyelet magyarországi bevezetésének részleteit webináriumon tárta fel a „Bolyai János kutatási ösztöndíjas” dr. Varga Norbert, az SZTE Állam- és Jogtudomány Kar Magyar Jogtörténeti Tanszék egyetemi docense. Az SZTE és a Debreceni Egyetem „Merre tart a jogtörténet? A jelenlegi kutatási irányok a jogtörténeti műhelyekben” címen online tematikus tudományos diákköri konferenciát szervezett.
Levendula és Rózsa Napokat tartanak június 27-én, és 28-án az SZTE botanikus kertjében. Az SZTE Füvészkert és az SZTE NKI Kulturális Iroda közös rendezvénye színes kulturális programokkal, koncertekkel, növénybemutatóval és kézműves vásárral várja az érdeklődőket.
Újabb digitális versenyre hívják az egyetemi hallgatókat és dolgozókat! Most egy olyan futóversenyen vehetnek részt a vállalkozó szelleműek, amely egy egész nemzetközi eseménnyé nőtte ki magát. A verseny résztvevőinek június 19. és 24. között kell 5km-t futva megtenniük, melynek teljesítését egy képernyőfotóval bizonyíthatják a nevezők.
„Nemcsak a szerző írja a szöveget, hanem a szöveg is írja a szerzőt és önmagát” – véli M. Tóth Tivadar. Az SZTE Ásványtani, Geokémiai és Kőzettani Tanszékét vezető egyetemi tanárral legújabb publikációjáról, egyben első verskötetéről beszélgettünk. „A megismerés szintjei – Haikufüzér utazóknak” című művet az SZTE virtuális könyvheti beszélgetéssorozatában ajánljuk a tudomány és művészet kapcsolódásaira, a kutatóra és az alkotóra kíváncsi olvasó figyelmébe.
Az Év SCIndikátora, mert a Bőrünkből eredő terror című előadásával megnyerte a tudományos témát közérthetően bemutató ifjú kutatók vetélkedését dr. Papp Benjamin. Az SZTE Általános Orvostudományi Kar PhD-hallgatóját a rákos sejtekről és az immunterápiáról, az ismeretterjesztés fokozatairól és a példaképekről is kérdeztük.
Itt az alkalom, hogy megmutasd a kreativitásodat, egyéni látásmódodat! Oszd meg a négy másik EUGLOH egyetem közösségével a kedvenc képedet arról, hogy milyen most a tanulás!
A Szegedi Tudományegyetem munkatársai egyetlen pozitív tesztet sem találtak a Szeged-Csanád Egyházmegye fenntartásában működő szociális intézmények alkalmazottjainak és ellátottjainak koronavírus szűrése alkalmával.
A szegedi József Attila Tudományegyetem magyar-történelem szakja után az újságírás felé vezetett Mórocz Károly útja. A hírek szerkesztésénél azonban nem állt meg az SZTE egykori hallgatója, hanem a könyvek és mesék világába is belevetette magát. Unokája hatására született meg A négy jóbarát története című mesekönyv, melynek már készül a folytatása is – árulta el az SZTE virtuális könyvheti beszélgetés-sorozatában az SZTE alumnusa.
A SEED Alapítvány az Innovációs és Technológiai Minisztériummal és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával közösen valósítja meg az Országos Vállalkozói Mentorprogramot, melynek személyes vállalkozói mentorálási alprojektjét a SEED Alapítvány menedzseli. Ez utóbbinak kedvezményezettjei a fiatal és női vállalkozók, valamint a generációváltás előtt álló családi vállalkozások. A programba SZTE-s hallgatók, kutatók és oktatók is jelentkezhetnek.
A nukleáris hulladékok könnyebb kezelését szolgáló eljárásról tartottak kedden nemzetközi online konferenciát, amelyen a projekt magyar résztvevői, a szegedi ELI-ALPS lézeres kutatóközpont szakemberei is részt vettek.
A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központja mindent megtesz annak érdekében, hogy a betegellátási tevékenység valamennyi klinikáján, a lehető leghamarabb készen álljon az ellátási igények széleskörű kiszolgálására. Ennek megfelelően összes intézményünkben elindult a járó- és fekvőbeteg ellátás, valamint a diagnosztikai tevékenységek fokozatos, ütemezett visszaállítása.
Monográfiát készített Szent-Györgyi Albert életéről és magyarországi politikai szerepvállalásairól az SZTE Klebelsberg Könyvtár munkatársa. Tasiné Csúcs Ildikót doktori dolgozatáról és az ezen alapuló, készülő könyvéről kérdeztük az SZTE 2020 nyári virtuális könyvheti beszélgetés-sorozatában.
Hogyan lehetne hatékonyabbá tenni az egészségmegőrző diétás stratégiákat? Többek között erre a kérdésre is keresi a választ az SZTE Általános Orvostudományi Kar biológus adjunktusa: Tombácz Dóra évi 40 millió forint támogatással folytathatja a diéta és a sport kapcsolatával foglalkozó kutatásait. A Magyar Tudományos Akadémia Lendület programjának legújabb, idei 9 nyertes pályázója összesen több mint 360 millió forint támogatásban részesül az első kutatási évben.
Szeptember 10-ig várják az egyetem nappali tagozatos hallgatóinak műveit az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság Kulturális Irodájának drámapályázatára.
Mintegy 20 világranglistán szerepel a Szegedi Tudományegyetem a legjobb magyarországi felsőoktatási intézményként. E siker hátterében – többek között – az áll, hogy az SZTE küldetése az oktatás, a kutatás, a gyógyítás hármasságának egysége, amit az utóbbi években elismer az intézménynek megítélt jelentős kormányzati és uniós támogatás is.
„Őrült csokoládéboltosok, bosszúálló sellők és beszélő állatok élnek” Vöröskéry Dóra világában. Az SZTE Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar hallgatóját „Röpképtelen madarak” című novelláskötetéről kérdeztük a koronavírus-járvány miatt virtuálissá lett 2020. évi könyvhét beszélgetés-sorozatában.
„Felfedezni valamit annyit tesz, mint látni, amit mindenki lát, és közben arra gondolni, amire még senki” – idézzük a Nobel-díjas biokémikus, a szegedi egyetem egykori rektora, Szent-Györgyi Albert gondolatát június 13-án, a magyar feltalálók napján. A jeles nap alkalmából az SZTE tudományos és innovációs rektorhelyettesét, prof. dr. Kónya Zoltánt arról is kérdeztük, az itteni kutatási eredmények miként befolyásolják a jelent, s mit ígérnek a jövőre.
Kihívás a sűrített levegővel hajtott pneumobilok tervezése a mérnökhallgatók számára. E különleges járművek évente megrendezett versenyének menetét idén módosította a Covid-19-járvány. Virtuális módon bírálták el az egyetemisták léghajtányainak a terveit: „ezüstérmes lett” az SZTE Mérnöki Kar Pepp-Air csapata.
A rákgyógyítás nemzetközi innovációs prioritása a képi diagnosztikára és az onkológiai hatékonyság növelésére irányuló fejlesztés. Ebbe a vonulatba tartozik a sugárterápia hatékonyságát és a rákból gyógyultak számát növelő, mesterséges intelligencia által támogatott kutatási, termékfejlesztési és oktatási programban együttműködő SZTE és a GE Healthcare Magyarország Kft. MR-alapú szoftver- és hardverfejlesztési projektje.
Az SZTE virtuális könyvheti beszélgetés-sorozatában Fodor Barbarát, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar képalkotás szakos hallgatóját a Sors-cserepek – Versek Erószról és Thanatoszról című könyvről kérdeztük. E különleges kiadvány az ifjú alkotó és az SZTE JGYPK nyugalmazott professzora, a festő-grafikusként is ismert prof. dr. Szabó Tibor közös műve.
Két mesekönyvet írt eddig Bodor Attila, az SZTE Biotechnológiai Tanszék PhD-hallgatója. A ló, aki édességet tüsszentett című könyvecske 2015-ben, A tél menyasszonya 2018-ban látott napvilágot. Az utóbbi kötetről a szegedi Könyvmolyképző Kiadó honlapján az olvasható, hogy „szeretettel és izgalmakkal teli mese a télről, mely megmelengeti a szívedet”. Hogyan? Zelka királylány történetét is ajánljuk az SZTE virtuális könyvheti sorozatában.
A Szegedi Tudományegyetem társadalmi felelősségérzetének megfelelően 2020. június 8-án megkezdte a Szeged-Csanádi Egyházmegye fenntartásában működő szociális intézmények mintegy 160 alkalmazottjának és körülbelül 600 ellátottjának koronavírus szűrését.
A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ 410 ágyas, „régi” újklinikai épülettömbjében elkészült a szakdolgozók számára kialakított 408 férőhelyes modern öltöző blokk. A közel kétszázhétmillió forintos beruházás során a vagyonbiztonság mellett az ápolók egészségének védelme volt a legfontosabb szempont.
A legfrissebb Quacquarelli Symonds (QS) ranglistán idén az 501-510. helyen áll a Szegedi Tudományegyetem. Ezzel az eredménnyel Magyarországon a legjobb universitas.
Az Európai Unió által támogatott U-Multirank rangsorban ismét jó helyezést ért el a Szegedi Tudományegyetem. A nemzetközi rangsor 92 ország, 1759 felsőoktatási intézményét, köztük 15 magyarországi egyetemet értékelt, több mint 30 indikátor szerint. Az SZTE a kutatás és a tudástranszfer területén teljesített a legjobban.
A 101/2020. (IV.10.) Korm. rendelet 6. § alapján aki 2020. augusztus 31-ig sikeres záróvizsgát tett, mentesül az oklevél kiadásának előfeltételéül előírt nyelvvizsga letételének kötelezettsége alól. Ezzel a rendelkezéssel a Szegedi Tudományegyetemen több, mint 7000 hallgató vált jogosulttá az oklevél átvételére az előírt nyelvvizsga követelmények teljesítése nélkül.
Virtuális ünneplésre hív az SZTE Alma Mater: az SZTE friss végzetteit kéri fel arra, hogy a közösségi oldalakon tisztelegjenek maguk és egymás előtt egy pezsgőspohár felemelésével.
Bék Timurnak, az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar hallgatójának első verseskötete 2019-ben jelent meg a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. gondozásában. Az Aszterión című kötet verseit Farkas Wellmann Éva és Ferencz-Fehér Dorottya olvasta és ajánlja 2020 nyarán az SZTE virtuális könyvheti beszélgetés-sorozatában.
Magyarország honvédelmi minisztere pályázatot hirdet a Honvédelmi Minisztérium által folyósított Mészáros Lázár ösztöndíj elnyerésére. A pályázatok beérkezésének határideje 2020. július 17-e.
A nyílt hozzáférésű folyóiratok legjobb 10 százalékába került a szerzők szavazata nyomán az összehasonlító irodalomtudomány és a világirodalom területéről tanulmányokat közlő Neohelicon című folyóirat. A Springer kiadó gondozásában jelentkező folyóirat egyik főszerkesztője 1999 óta a Szegedi Tudományegyetem professzora, Pál József, akit a Neohelicon múltjáról és legújabb sikeréről kérdeztünk az SZTE virtuális könyvheti beszélgetés-sorozatában.
Kezdjük napi egy perc plankeléssel a reggelt és máshogy értékeljük a napot – javasolja Busznyák Gergő fitness, wellness instrutkor és személyi edző, akitől otthoni edzéstippeket kértünk.
2020. június 8. és 19. között végzik ingyenesen a Szegedi Tudományegyetemen az egészségügyben dolgozók koronavírus szűrését. Magyarországon a szegedi egyetem az első felsőoktatási intézmény, amely a társadalmi felelősségvállalás jegyében széleskörűen és szervezett formában biztosítja a mintegy 4500 munkatárs vizsgálatát.