A Szegedi Tudományegyetemen jogelőd intézményének I.sz. Belgyógyászati Klinikáján 1978-ben indultak először gyógyszergyári kezdeményezésre klinikai farmakológiai vizsgálatok. Azóta több, mint 500 vizsgálatban vettek részt az SZTE klinikái. A klinikai farmakológiai vizsgálatok 2002 óta szigorúan a Good Clinical Practice (GCP) irányelvek szerint folynak.
Számos I-es fázisú vizsgálatot folytattunk le rheumatoid arthritis, colitis ulcerosa és emlő carcinomás betegek körében, valamint biosimilar vizsgálatok területén is nagy tapasztalattal rendelkezünk.
Szakképzett munkatársaink széleskörű tapasztalattal rendelkeznek számos területen:
A Diabetológiai Munkacsoporttal történő szoros kollaborációban az utóbbi években számos human fázis II-es és III-as vizsgálat történt pl. diabeteses gastroparesisben prokinetikumok, 1-es típusú cukorbetegségben immunmoduláló terápia, inzulinanalóg (FIAsp), 2-es típusú cukorbetegségben GLP-1 analógok (liraglutid, semaglutid, lixisenatid) és inzulinanalógok (insulin glargine, insulin degludec) kipróbálására. Természetesen a jövő per os/parenteralis antidiabeticumaival is folyamatosan folynak klinikánkon vizsgálatok.
A Hepatológiai Munkacsoport több felkérést kapott interferon, ribavirin és telaprevir effektivitásának felmérésére chronicus hepatitis C-ben szenvedő betegekben. Az 1990-es években számos vizsgálatot végeztünk fekély betegséggel, Helicobacter pylori eradikációval kapcsolatban. A Magyarországon forgalomba került összes protonpumpa gátló hatékonyságát tanulmányoztuk a forgalomba hozatal előtt, illetve összehasonlító vizsgálatokra is sor került.
A Nephrologiai és Hypetonologiai Munkacsoport számos felkérést kapott törzskönyvezés előtt álló antihypertensiv szer vizsgálatára valamint veseelégtelenségben renin inhibitor, diabeteses nephropathiában PPAR agonista és TGF béta antitest hatékonyságának vizsgálatára.
2021-ben az új helyen és teljesen megújult műszerezettséggel folytatódtak a I. fázisú klinikai vizsgálatok, a Korányi fasor 6. szám alatt. Itt már egy Európai Uniós pályázatból megvalósult lehetőséggel élve őssejtterápiás (ATMP) készítmények vizsgálata is lehetségessé vált. A portfólió onkológia, belgyógyászat teljes spektruma, rheumatológia és számos más területre is kiterjed.
2024-től pedig a vizsgálóhely vezetését Prof. Dr. Lengyel Csaba vette át a megújult helyen. A modern és tágas új vizsgálóhely már a 21. századi követelményeknek megfelelő.