*

Köszöntő

Tisztelt Látogató! Kedves Egyetemi Polgárok!

 

IMG_3266Szeretettel üdvözlöm Önöket a Szegedi Tudományegyetem jubileuma alkalmából!

Báthory István erdélyi fejedelem, lengyel király, Litvánia nagyhercege 1581. május 12-én Vilniusban aláírta a kolozsvári jezsuita akadémia alapítólevelét, ezzel megszületett egyetemünk eszmetörténeti és intézményi elődje. Az 1881-től az uralkodó, I. Ferenc József nevét viselő universitas a trianoni békeszerződés után egy évvel menekülni kényszerült Erdélyből, s a parlament döntésének köszönhetően Szegeden talált befogadó otthonra. Városunk jelentősége ezzel hirtelen megnőtt, országos szerepe felértékelődött, lehetőségei soha nem látott mértékben kibővültek.

2021-ben tehát kettős évforduló elé nézünk: egyrészt emlékezünk az intézmény megalapítására, másfelől ünnepeljük a szegedi egyetemi oktatás centenáriumát.

Négyszáznegyven esztendő, száz év: jelentős távlatok. Büszkék lehetünk komoly hagyományainkra, egyúttal hálával tartozunk mindazoknak – Báthory fejedelemtől kezdve, Pázmány Péteren keresztül, egészen Szent-Györgyi Albertig vagy Klebelsberg Kunóig –, akik döntéshozóként, tanárként vagy akár hallgatóként lerakták a sziklaszilárd fundamentumot, majd felépítették hazánk egyik legnevesebb oktatási és tudományos fellegvárát.

A nemes jubileum megünneplésére nagyszabású, egy esztendőn át tartó rendezvénysorozatot tervezünk a 2021/2022-es tanévben, amelybe bevonjuk a teljes egyetemi polgárságot, a vonzáskörzetünkbe tartozó régiók felsőoktatási intézményeit, valamint hazai és nemzetközi partnereinket. Ezzel elsősorban kiemelkedő missziós és közösségépítő szerepünket kívánjuk hangsúlyozni, hiszen köztudomású, hogy a Szegedi Tudományegyetem nemcsak országos szinten, hanem nemzetközi viszonylatban is minden szempontból az élvonalba tartozik. A fő feladatunk, hogy ezt a hosszú évszázadok alatt kialakult, sokdimenziós tudáshálót tovább erősítsük – csak így lehetünk méltók elődeink hírnevéhez.

Ennek szellemében biztatok minden kedves érdeklődőt, hogy kísérje figyelemmel változatos programjainkat, ünnepeljük közösen egyetemünk fennállásának kettős, kerek évfordulóját!

 

Prof. Dr. Rovó László

Szegedi Tudományegyetem

rektor

Centenáriumi hírek

Nyito_Oskola_-_Somogyi_u_sarok_Fortepan_Bernhardt_Agnes

A tudomány szegedi épületei közül a legrégebbi a Tiszával párhuzamos Oskola és a folyóhoz vezető Somogyi (egykor: Köröszt) utca sarkán áll. Miről mesélnek a kövek? – kérdeztük a Szegedi Akadémiai Bizottság székházának több mint 150 éves falai között sétálva, a pincéjébe is leereszkedve, az MTA bicentenáriumának küszöbén.

1956_Nyito_Kiss_Tamas_bucsuztato

„Kiss Tamás 90. születésnapjára.” Ezzel a munkacímmel készült az u-szeged.hu, hogy az előd, a Szegedi Egyetem című újság 1990. február 5-i számában megjelent interjút folytassa Kiss Tamással. Akkor az egykori szegedi joghallgató először mondta el a nyilvánosságnak, hogy „Szegeden kezdődött az 1956-os forradalom”. A sors úgy hozta, hogy a jubileumi születésnapon már csak korábbi interjúkkal, tudósításokkal és a 2024. november 23-i temetői búcsúztatóval idézhetjük föl, hogy mit jelentett az alma maternek a szegedi egyetem legendás hallgatója, 1956 hőse, a bátran élő dr. Kiss Tamás történelmet formáló 90 éve.

Klebelsberg_Kuno_is_felhasznalta_a_Szegedi_Tudomanyegyetem_Alfoldkutatasanak_eredmenyeit_amelyekrol_Vajda_Tamas_irt_konyvet

A 95. Ünnepi Könyvhét egyik jelentős eseményeként 2024. június 18-án, kedden az SZTE Klebelsberg Könyvtár földszinti AudMin előadójában Szilassi Péter beszélgetett Vajda Tamással, az SZTE Levéltár igazgatójával, A Szegedi Alföldkutatás története. A Szegedi Alföldkutató Bizottság és az Alföldi Tudományos Intézet története (1928–1949) című könyvéről. A GeoLitera sorozatban megjelent, 320 oldal terjedelmű, gazdagon illusztrált, körülbelül 1500 hivatkozást tartalmazó, nagyszámú levéltári és kézirattári forrást felhasználó kötet az 1928–1949 közötti szegedi Alföldkutatást mutatja be, ami jelentősen hozzájárult Klebelsberg Kuno korszakalkotó fejlesztési programjához is.