Sikeresen lezárult a Vital Management Kft., THIS IS IT Kft. és Szegedi Tudományegyetem közös projektje, melyben forenzikus célú emberi szagdetektor és nanotechnológiai alapú szagmaradvány rögzítő eszközöket fejlesztettek 566 millió forint állami és európai uniós támogatás segítségével.
A GINOP-2.2.1-15-2017-00053 azonosítószámú, Forenzikus célú hordozható emberi szagdetektor és nanotechnológiai alapú szagmaradvány rögzítő eszközök fejlesztése – ForNanoDet-5D+ című kutatás-fejlesztési projekt célja az volt, hogy a jelenlegi hagyományosnak tekinthető kriminalisztikai eljárást egy új terepi szagdetektáló technológiával és módszerrel egészítse ki, mely elsősorban bűnügyi helyszíneken támogatja az emberi szagmaradványok felkutatását, a helyszínről leképzett virtuális térben valós időben megjeleníti, továbbá hitelesen és hatékonyan rögzíti azokat.
A projekt keretében kifejlesztésre került kétféle, emberi szagra érzékeny szenzormátrix, nanotechnológiai alapú szagrögzítő anyag, egy-egy különálló és egy integrált szagdetektáló és szagrögzítő prototípus, egy felügyeletei szoftver, valamint egy 5D virtuális helyszíni szemle modellező és dokumentáló program.
Ez a komplex rendszer képes a szagmolekulák helyszíni detektálására, több mérés, gyors összehasonlító elemzésére, térben és valós időben történő megjelenítésére, az adatok biztonságos tárolására és utófeldolgozással további elemzések elvégzésére. A rendszerbe integrált szagrögzítő eszköz képes a detektált szagok zárt rendszerben történő, hiteles begyűjtésére, biztonságos és további kontaminációtól mentes tárolására. Az integrált kriminalisztikai eszközrendszer moduláris felépítése miatt, az egyes elemek külön is működtethetők, illetve egyes speciális alkalmazások céljaira módosíthatók.
A beruházás Kecskeméten, Mórahalmon és Szegeden valósult meg.
A projektről bővebb információt a www.v-m.hu oldalon olvashatnak.