UNICEF_indito_video

Az UNICEF köszönti és Ross-díjat kap Karikó Katalin, az mRNS technológia megújítója

2022. április 28.

Az „immunizációs világhét” alkalmából készült UNICEF-videóban Karikó Katalinnak külön is megköszönik az mRNS-alapú vakcinákat. A Covid-19 elleni modern védőoltások elkészítéséhez hozzájárult az SZTE kutatóprofesszora, aki ezért – amerikai munkatársával, Drew Weissmannal együtt – megkapja a „Ross-díj a molekuláris orvoslásban” kitüntetést is. Ezzel Karikó Katalin utóbbi másfél évben elnyert különböző elismeréseinek száma közelít a kilencvenhez.

A védőoltások fontosságára hívja föl a figyelmet a minden év áprilisának végére időzített „immunizációs világhét”.

Penn_karikoweissmanvaccine

A MOLEKULÁRIS ORVOSLÁS ELISMERÉSE

„A Covid-19 elleni mRNS-vakcinák kifejlesztése rávilágított az orvosi kutatás több évtizedes tudományos folyamatára és erejére” – idézte Karikó Katalint, a BioNTech vezető alelnökét, a Pennsylvaniai Egyetem Perelman Orvostudományi Kar „adjunct professzorát”, a Szegedi Tudományegyetem kutatóprofesszorát a businesswire.com.

Jelképi jelentőségű, hogy az „immunizációs világhét” közepén, 2022. április 27-én jelentették be: a magyar biokémikus, Karikó Katalin és amerikai kutatótársa, Drew Weissman „a hírvivő RNS (mRNS) technológia terén végzett fáradhatatlan kutatásaiért” és a Covid-19-vakcinák kifejlesztéséhez való hozzájárulásért nyerte el a Ross-díjat.

1989_Kariko_

Az úgynevezett hírvivő RNS-sel kapcsolatos úttörő munkáját negyven éven át kitartóan, de „árnyékban” végezte a Szegedi Tudományegyetemről induló, amerikai munkahelyein sok nehézségen át érvényesülni tudó biokémikus. „Megtiszteltetés számomra, hogy Dr. Karikó mellett dolgozhattunk. Öröm, hogy több éves munkánk eredménye javítja a globális egészségi állapotot” – fogalmazott amerikai kutatótársa, Drew Weissman.

weissman_kariko_j

A GENOMIKA JÖVŐJE

Jack és Robin Ross jótékonykodásának köszönhető a molekuláris orvoslást elismerő kitüntetés, amelyet a New York-i Feinstein Orvostudományi Kutatóintézet ítél oda. A 2021-es kitüntetést a pandémia miatt visszavonták. Idén két díjazottat választottak.

A Feinstein Institutes nyílt hozzáférésű folyóirata, a Molecular Medicine adja át az 50.000 dolláros (közel 18 millió forintos) jutalommal járó díjat.

7d1a4-01karikokatalin201019

A „Ross-díj a molekuláris orvoslásban” kitüntetés kilencedik díjátadóján, a New Yorki Tudományos Akadémia 2022. június 7-i szimpóziumán Karikó Katalin előadást is tart, s – másokkal együtt – véleményt mond az mRNS technológia és a genomika jövőjéről.

„ZEUSZ HANGJA” A KILENCVENEDIK JUTALOM?

Az Amerikai Egyesült Államokban a három jóváhagyott Covid-19 elleni védőoltás közül kettő mRNS-alapú. A Karikó – Weissman kutatópáros felfedezései fektették le a gyors vakcinafejlesztés alapjait.

Az UNICEF „immunizációs világhét” alkalmából készült „Köszönjük!...” videója az oltási programok részvevőit üdvözli. Az ENSZ gyermekjogi szervezetének filmes üzenete Karikó Katalinnak az mRNS vakcinákat külön is megköszöni. A Szegedi Tudományegyetem kutatóprofesszorának neve – „John Fielding”, „Jean Valsean”, „Schindler”, „Qui-Gon Jinn”, „Zeusz”, vagyis – a narrátor Liam Neeson, a világhírű filmszínész hangján hallható az UNICEF videóüzenetben. Az UNICEF – 130 országgal együttműködve – az 5 évesnél fiatalabb gyerekek 45 százalékát látja el különböző vakcinákkal.

KK_atveszi_JD-t_The_Japan_Prize_Foundation_20220413

Az mRNS-alapú orvosi technológiát felfedezéseivel megalapozó magyar biokémikus nevét világszerte ismertté tette a 2019-es koronavírus-betegség megelőzését szolgáló új típusú védőoltások gyors létrehozása és eredményes használata. Karikó Katalin utóbbi másfél évben elnyert különböző elismeréseinek száma közelít a kilencvenhez legújabb jutalmaival, a „Ross-díj a molekuláris orvoslásban” kitüntetéssel és az UNICEF-köszöntéssel. E díjeső intenzitását az is kifejezi, hogy 2022 első negyedévében több mint húsz olyan kitüntetésről adtunk hírt, amelyet ebben az időszakban elnyert vagy már át is vett Karikó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem kutatóprofesszora.

SZTEinfo – Újszászi Ilona

Fotók: Sahin-Tóth István, K. K.

Karikó Katalinnal, a Szegedi Tudományegyetem kutatóprofesszorával kapcsolatos további információk elérhetőek az SZTE weboldalán, hírportálján, illetve az SZTE Klebelsberg Könyvtár honlapján.

*

Az SZTE Hírportálján 2022-ben április 28-ig harminc magyar és hét angol nyelvű cikkekben számoltunk be Karikó Katalin kitüntetésekben bővelkedő ünnepeiről és munkanapjairól:

Életműdíjat kapott Karikó Katalin a Stanford Egyetem virtuális konferenciáján

2022. április 26.

Karikó Katalin a császári pár jelenlétében vette át a Japán Díjat

2022. április 13.

The Presentation Ceremony of the Japan Prize 2022

2022. April 21.

A Canada Gairdner Díjak nyertesei közé választották Karikó Katalint

2022. április 06.

Karikó Katalin átvette a Camurus Lipid Tudományos Díjat

2022. április 05.

Szegedi egyetemi kutatásaira költi a Novo Nordisk-díj jutalmát Karikó Katalin

2022. április 02.

Átvette első kémiai kitüntetését, a Solvay-díjat Karikó Katalin

2022. március 30.

Nézzük együtt a Solvay-díjat elnyert Karikó Katalint kitüntető ceremóniát!

2022. március 28.

Hérón szökőkútjától az mRNS módosításáig – Karikó Katalin vegytani kalandjai

2022. március 27.

Karikó Katalin az egyik első kitüntetettje a dél-koreai „Park MahnHoon Díjnak”