„Egyszerűségében nagyszerű a szegedi La Traviata” – fogalmazott Kolonits Klára. A Kossuth-díjas operaénekesnő legalább százszor megformálta már „A kaméliás hölgy”, pontosabban „Violetta Valéry, párizsi kurtizán” alakját Verdi népszerű operájából. A Szegedi Szabadtéri Játékok Dóm téri színpadán először föllépő szopránt a női szerepekről, a Master Class pedagógiai projektjéről és az éneklés utáni jövőről is kérdeztük a próbán.
Két év kihagyás után újra megnyitotta kapuit a Szegedi Tudományegyetem EcoCamp tehetséggondozó tábora, ahol a középiskolás diákok játékos, interaktív formában bővíthetik gazdasági ismereteiket. A diákok az ismereteket egyetemi oktatóktól, illetve szakmai partnerektől, mint például a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársaitól, vagy a néhány hete Európai Vállalkozásfejlesztési Díjban részesült Junior Achievement Magyarország szakembereitől kapják.
A Szegedi Szabadtéri Játékok kivételes produkciója Giuseppe Verdi: La Traviata című operája. Nemzetközi hírű és szegedi kötődésű művészek előadásában mindössze két alkalommal, 2022. július 29-én és 30-án kerül színre az exkluzív előadás, modernizált köntösben, innovatív látványvilággal, Juronics Tamás rendezésében. A Flora szerepét alakító Vajda Júlia operaénekesnőt, az SZTE alumnáját szabadtéris emlékeiről és szerepeiről, mesterekről és a La Traviata időszerűségéről is kérdeztük az első próbán.
A három éves együttműködés célja egy olyan új, komplex technológiai eljárás kifejlesztése, amely nanotechnológia segítségével maximalizálja a növények tápanyag ellátását, a hidropóniás rendszerben történő termesztés és a liofilizációs eljárás során. A projekt legfontosabb tudnivalóit 2022. július 27-én, projektnyitó rendezvénnyel egybekötött sajtótájékoztató keretében ismertette a konzorcium a Szegedi Tudományegyetemen.
Távol-Keleti hangulat a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertjében - XV. alkalommal rendezik meg a Lótusznapokat Szegeden. A július 30-án és 31-én tartandó esemény középpontját most is az indiai lótuszvirág képezi, amely ilyenkor látható teljes pompájában. Az ázsiai hangulat megidézéséről színes programmal gondoskodnak a szervezők.
Idén, immáron huszonkettedik alkalommal, újra jelenléti formában szervezi meg karunk Hungarológia Központja a Nyári Egyetemet. A program keretében július 18-tól a világ különböző országaiból érkeznek a karra külföldi diákok, hogy a négyhetes itt-tartózkodásuk alatt közelebb kerülhessenek a magyar nyelvhez és kultúrához. Az idei év különlegessége, hogy a Nyári Egyetemmel párhuzamosan egy másik, hasonló célú program is elindul, július 26-án. A Manitobai Egyetemmel való új megállapodás alapján tíz kanadai diák tölt majd el három hetet Budapesten és Szegeden – a kulcsfogalom itt a köztéri emlékezet lesz.
Idén Lengyelországban versenyeznek egymással az európai egyetemek sportolói az EUSA Játékokon. A Szegedi Tudományegyetemet több hallgató képviseli, akik az első érmeket már megszerezték.
A Táblaképfestészeti Biennálé a hazai képzőművészet egyik legjelentősebb visszatérő eseménye. Meghosszabbította a XIX. Táblaképfestészeti Biennálé időtartamát a szegedi REÖK. Hazánk egyik legrangosabb képzőművészeti seregszemléjén 120 alkotást – köztük az SZTE néhány jeles alumnusa és oktatója műveit – tekinthetik meg az érdeklődők 2022. augusztus 28-ig.
A Szegedi Tudományegyetem pótfelvételit hirdet azok számára, akik nem jelentkeztek a 2022-es általános felsőoktatási felvételi eljárás során; vagy jelentkeztek, de nem nyertek felvételt egyetlen felsőoktatási intézménybe sem. A hagyományos önköltséges képzések mellett az idei pótfelvételin, számos képzésen lesz lehetőség államilag finanszírozott helyekre is jelentkezni.
Idén is megrendezte az SZTE az Egyetemi Zenei Versenyt, amelyre bárki benevezhetett, aki a Szegedi Tudományegyetem hallgatója. Kristensen Júlia, az SZTE SZAOK elsőéves orvostanhallgatója a Jazz, musical, sanzon kategóriában ért el első helyezést. A 21. századi polihisztort, aki fest, ír, rajzol és több hangszeren is játszik, a megmérettetés kapcsán kérdeztük.
Több különböző és népszerű képzés közül választhatnak azok, akik az SZTE JGYPK SZTFI-n, felnőttképzés keretében szeretnék bővíteni ismereteiket.
„Megkezdődtek a La Traviata Dóm téri próbái” – adta hírül a Szegedi Szabadtéri Játékok produkciós csapata. Verdi egyik legkedveltebb operája különleges színpadtechnikai megoldásokkal, izgalmas látványvilággal nyújt élményt 2022. július 29-én és 30-án a Dóm téri színpadon.
32. alkalommal rendezi meg a szegedi MASZK egyesület a THEALTER fesztivált. A 2022. július 29-én kezdődő program-sorozatban számos hazai független színház és előadóművész képviselteti magát. Idén a fiatal művészek és a színházi sokszínűségre kerül a hangsúly, emellett – a fesztivál hagyományaihoz híven – fontos szerepet kapnak a női alkotók és az aktualitásokra reflektáló kortárs darabok is.
Óriási sikernek örvendett a Szegedi Tudományegyetem 2022-es Pont Ott Partija július 21-én, a Dugonics téren – az esemény nemcsak az egyetem leendő, jelenlegi és egykori hallgatóit, hanem a város lakóit is megmozgatta. Az esemény az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatósága szervezése alatt jött lére.
Kalap, napszemüveg, fényvédő, folyadék – talán kijelenthetjük, hogy minden strandra induló táskájában megtalálható mindez, de vajon hányszor kell magunkra kenni a fényvédőt, melyik a leghatásosabb kezelés a napégés ellen és milyen következményei lehetnek annak, ha nem vesszük komolyan az UV sugárzást? Többek között ezekről kérdeztük Dr. Baltás Esztert, az SZTE SZAKK Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika egyetemi docensét, aki a téma kapcsán felhívta a figyelmet a Magyar Dermatológiai Társulat Facebook és instagram oldalain futó kampányra is.
Növelte hallgatói létszámát a Szegedi Tudományegyetem a 2022-es központi felvételi eljárásban – az intézmény 6074 új hallgatót vett fel, így a soron következő pótfelvételi, a szakirányú képzések és a külföldi hallgatók folyamatban lévő felvételi eljárásának lezárását követően, idén is több mint 8000 új diák kezdheti meg tanulmányait szeptemberben az SZTE-n.
„Periszkóppal az ablakban…” „A DiSNo…” „…Vilmáztunk…” „…volt kedve kosarazni…” „… inkább a Tudás Kollégiuma” „…a gólyatáborban Karikó Katalin…” „... amikor a rákos sejtek szaporodását lassító termék ötlete…” „…a házaspári szinten…” „Internetet a szobákba!” „… Oxfordhoz hasonló…” „…a Buffer State első koncertje…” A mondattöredékeket a Szegedi Tudományegyetem Herman Ottó Kollégiumában, az 50 éves szülinapi ünnepségen hallottuk.
Az új kezdet ifjúsági táborba várják a jelentkezőket a református egyetemi lelkészség munkatársai.
Az Év Erasmus Koordinátorai címet is átadták a Tempus Közalapítvány által szervezett, 19. Országos Nemzetközi Koordinátori találkozón, Pécsett. Az eseményen, a Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatósága, Nemzetközi Mobilitási Irodájának munkatársa, Zilahi Tibor is az Év Erasmus Koordinátora címet nyerte el.
A Hungarian Startup University Program második tanévének zárásaként 2022. július 13-án rendezték meg Kápolnásnyéken a HSUP Demo Day nevű pitch versenyt. A döntőbe jutott 4 SZTE-s csapat, amelyek innovatív projektjeiket mutathatták be.
A Coursera és a Szegedi Tudományegyetem 2019 óta működik együtt, így az egyetem polgárai díjmentesen férhetnek hozzá a világ legnagyobb távoktatási oldalának tartalmához. A július 12. és 15. között megrendezett Summer Camp azoknak a felhasználóknak szólt, akik a Coursera mesterei.
A ShanghaiRanking idén július 19-én tette közzé a világ legkiválóbb felsőoktatási intézményeit vizsgáló szakterületi rangsorait. A Global Rankings of Academic Subjects 2022-es listáin három területen is az egyik legjobb magyar egyetemént végzett a Szegedi Tudományegyetem.
Merjen vízpartra menni ebben a rekkenő hőségben a kismama vagy sem? Milyen előnyei lehetnek a várandós nők körében az úszásnak és hogyan érdemes napozniuk a leendő anyukáknak, többek között ezekre a kérdésekre is választ kaptunk Dr. Pásztor Norberttől, egyetemi adjunktustól, az SZTE SZAKK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika szülész-nőgyógyászától.
Együtt ünnepelhetik a középiskolás diákok a felvételi ponthatárok kihirdetését 2022. július 21-én, csütörtökön a szegedi Dugonics téren.
Az idei nyáron tapasztalható, súlyos vízhiány elsősorban a mezőgazdaságot sújtja az Alföldön, de hosszabb aszályos időszakban a hatások érintik a felszíni és felszín alatti vízkészleteket is, súlyosabb esetben komoly gondokat okozva az öntözés és az ipar vízigényeiben is, vagy akár a lakosság vízellátásában. Az aszály mindenki életére hatással lesz az SZTE kutatói szerint.
A világjárvány után újra utazhatnak a EUGLOH egyetemek (a Szegedi Tudományegyetem, a francia Paris-Saclay Egyetem, a portugál Portói Egyetem, a svéd Lundi Egyetem, illetve a müncheni Ludwig Maximillian Egyetem) hallgatói, hogy az öt egyetem közös programjain vegyenek részt. A nyár eleje különösen gazdag volt eseményekben, Párizs nyári egyetemmel és innovációs napokkal fogadta a résztvevőket, a Szegedi Tudományegyetem pedig két nyári egyetemet hirdetett meg július első felében.
Thalyta Santos, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar, Nemzetközi Tanulmányok mesterképzésének hallgatója nyerte a Eugloh Annual Summit keretében megrendezett, EUGLOH's Got Talent tehetségkutatót, ahol énekével a Szegedi Tudományegyetemet képviselte.
Az SZTE-n jogi diplomát szerző Dr. Molnár Tamás a világ vízilabda sportjának élére került. A háromszoros olimpiai bajnokot megválasztották a FINA vízilabda-technikai bizottsága (WPTC) elnökének a 19. FINA-világbajnokság hivatalos ülésén.
2022. március 15-én a Szegedi Tudományegyetem egykori és jelenlegi polgárait is jutalmazták: az Egyetemhez kapcsolódó személyek az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján rangos kitüntetéseket vehettek át. Dr. Fülöp Zoltán programtervező matematikust, a Magyar Tudományos Akadémia doktorát, az SZTE TTIK Informatikai Intézetének Számítástudomány Alapjai Tanszékének egyetemi tanárát kiemelkedő oktatói tevékenysége, az elméleti számítástudomány területén folytatott, nemzetközileg is elismert kutatói, valamint több éves kimagasló vezetői munkája elismeréseként Magyar Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozata kitüntetésben részesítették.
„Melegszívű, reményt adó” darab az ABBA-dalokon alapuló Mamma Mia! – fogalmazta meg a musical világsikerének a titkát a Szegedi Szabadtéri Játékok Dóm téri színpadára visszatérő produkció rendezője. Idén először 2022. július 8-án láthatták a nézők a nagysikerű Mamma Mia! musicalt. A produkció színpadra kerül 2022. július 15-én és 16-án is.
„Melyek a hazai pedagógusképzés főbb jellemzői? Milyen szintjei vannak a tanárképzésnek, és mit jelent a kutatásalapú pedagógusképzés?” Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresték a választ az akadémiai konferencián. Előadást tartott Prof. Dr. Csapó Benő, az SZTE BTK professzora is. Az MTA székházában tartott tanácskozáson készült videofelvétel és összefoglaló megtekinthető az mta.hu oldalon.
A Budapest Bár az utóbbi évek egyik legeredetibb és legérdekesebb zenei vállalkozásába kezdett akkor, amikor 2007-ben Farkas Róbert zenekara köré gyűjtötte a magyar zene kultikus alakjait. Az eredetileg egyetlen lemez elkészítésére összeállt csapat azóta is töretlen sikerrel koncertezik: színházakban, fesztiválokon és rendezvényeken lép fel. Nemrégiben a Szegedi Szabadtéri Játékokon adtak koncertet, de a közelmúltban a Szegedi Tudományegyetem Centenáriumi bálján is felléptek.
Szegedi és szegedi kötődésű csillagászok is kutatási időt nyertek az emberiség eddigi legjobb és legnagyobb űrteleszkópjára. A NASA 10 milliárd dolláros James Webb-űrteleszkópja tudományos ciklusát 2022. július 11-én kezdte meg. Az SZTE TTIK Fizikai Intézet Asztrofizikai Kutatócsoportjának munkatársai csillagrobbanások nyomait kutatják majd a régóta várt Webb-űrteleszkóp segítségével.
2022. július 11-én, hétfőn Drónnapot tartott a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar, Fizikai Intézet, Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékének Fotoakusztikus Kutatócsoportja és az ELI-ALPS Lézeres Kutatóközpont. Délelőtt miniszimpózium során a drónokkal végezhető kutatási területekről egyeztettek a résztvevők, délután pedig a Szegedi Repülőtéren, egy fotoakusztikus műszerrel felszerelt drónnal történő felszállást mutattak be a szakértők.
"Utazz velünk az időben és segíts Szent-Györgyi Albertnek feltalálni a C-vitamint" – ezzel a mottóval indítja útjára Szabadulószobáját a Szegedi Tudományegyetem. A játékot először az EFOTT Fesztiválon, majd a Szegedi Ifjúsági Napokon (SZIN) próbálhatják ki az érdeklődők.
Biológiai terápiás készítmények teszteléséhez kapcsolódó, kutatás-fejlesztés indul útjára Szegeden 2022. február 1. és 2025. január 31. között. A projekten a SOLVO Biotechnológiai Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem közösen dolgozik, uniós támogatással.
A European Colloid & Interface Society (ECIS) és a Magyar Kémikusok Egyesületének (MKE) támogatásával tartották meg a 18. Európai Kolloid Diákkonferenciát (ESC) június 26 és 30 között. Az eseménynek első alkalommal volt házigazdája a Szegedi Tudományegyetem. Európa minden tájáról érkeztek intézményünkbe ifjú kutatók, akik a kolloidkémiával foglalkozó tudósok következő generációjának lehetnek kiemelkedő alakjai.
2022. július 7-én, csütörtökön kezdődött az SZTE Nemzetközi Képfeldolgozó Nyári Iskola. A rendezvényt az SZTE TTIK Informatikai Intézet oktatási kabinetében tartják. A Summer School on Image Processing-et (SSIP) már a 30. alkalommal rendezik meg, aminek helyszíne a Szegedi Tudományegyetem.
Jótékonysági díjátadóval köszöntötték a Magyar Tudományos Akadémia székházában a koronavírus okozta járvány idején is helyt álló egészségügyi szakdolgozókat. Az ünnepségen kitüntetett szakemberek közül öten a Szegedi Tudományegyetem intézményeiben dolgoztak a Covid-19 világjárvány csúcspontján is.
Hála és nagyrabecsülés. Ezt fejezi ki a kisújszállásiak civil kezdeményezése, a „Kati, szeretünk!-díj”. Karikó Katalin – földijei ajándékai mellett – átvette a „Jász-Nagykun-Szolnok Megye Díszpolgára Díjat”. A kitüntetett biokémikus, az SZTE kutatóprofesszora tudománynépszerűsítő előadást tartott, és mentoráltjaival együtt válaszolt a kisújszállásiak kérdéseire.
Az EU újabb COST akció keretében támogatja a kozmológiai alapkutatásokat, a kollaborációban az SZTE oktatói jelentős szerepet vállalnak. A program fő célkitűzése a kozmológia jelenlegi, az univerzum megértésében potenciálisan áttörést hozó problémáinak vizsgálata.
Az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar ösztöndíjas programjának köszönhetően tölthetett el egy hónapot Los Angeles egyik legjobb klinikáján, a USC Keck Medicine központban Babócs Dóra. Az idén végzett szegedi medikus repülő- és űrorvos szeretne lenni.
A Szegedi Tudományegyetem kutatói azt vizsgálják, hogy milyen hőterhelés éri a városban élőket. Az elhúzódó hőhullámok esetén, az emberi szervezetet extrém stressz éri, ami akár halálos is lehet a veszélyeztetett csoportoknál, mint az idősek, a kisgyerekek vagy a szív és érrendszeri betegséggel küzdők. Az SZTE szakemberei nem csak a problémák tudományos hátterét vizsgálják, de megoldásokat is keresnek, javasolnak.
A Berlinben megrendezett fix hajtású kerékpáros versenyen 44 kilométert kellett teljesíteni a mezőnynek. Csonka Barnabás, az SZTE gépészmérnök hallgatója, kategóriája átlagsebességét túlszárnyalva kiválóan szerepelt, annak ellenére, hogy az útvonal az utolsó pillanatokban megváltozott.
Az SZTE TTIK Fizikai Intézet Fotoakusztikus Kutatócsoportja az ELI-ALPS kutatóközponttal együttműködve miniszimpóziumot és drónbemutatót szervez 2022. július 11-én.
Befejeződött a Szegedi Tudományegyetem új Biobank épületének műszaki átvétele, a tárolóberendezések, biobanki kiszolgáló technológia, az épületfelügyeleti és a folyamatszabályozó rendszerek üzembe helyezése egyaránt. Az épület néhány hónapon belül készen áll az első minták fogadására.
Káprázatos látványvilággal kel életre Verdi egyik legnépszerűbb operája a Szegedi Szabadtéri Játékokon. A La Traviata legújabb szegedi előadását, Juronics Tamás rendezésében, 2022. július 29-én és 30-án mutatják be a Dóm téren. A Szegedi Tudományegyetem egykori diákjai, a közelmúlt és a jelen jeles énekművészei erősítik a szereplőgárdát.
12 irodalmi alakhoz és 2 népi mondához köthető helyszínen jártak a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Gyakorló Általános és Alapfokú Művészeti Iskolája 8. osztályosai. Az öt napon át tartó erdélyi túrát az EMMI Határtalanul Programja támogatta.
Munkaidejükben egyetemistákat oktatnak, gyógyíthatatlan betegségek ellenszerét keresik, innovatív találmányok megálmodói vagy éppen a világűr rejtelmeit kutatják. Mire cserélik a fehér köpenyt munka után? Hogyan töltik szabadidejüket a Szegedi Tudományegyetem oktatói, kutatói? Rovatunkban ezt a témát járjuk körül. Ezúttal Dr. Szalai Tamással, a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézet Kísérleti Fizikai Tanszékének egyetemi adjunktusával beszélgettünk.
Az SZTE Szenátusa eltörölte a hallgatókra vonatkozó, jelentős terhet jelentő térítési díjakat, mint például a tárgyújrafelvétel, vagy az utóvizsga díja. Így az SZTE hallgatóinak - más hazai felsőoktatási intézményekkel ellentétben - nem kell ilyen jellegű plusz kiadással számolniuk tanulmányaik során.