Bezár

Hírarchívum

1956_Nyito_Kiss_Tamas_bucsuztato

Információ-csokrokkal búcsúzunk a szegedi egyetemisták hősétől és példaképétől, az 1956-os Kiss Tamástól

Információ-csokrokkal búcsúzunk a szegedi egyetemisták hősétől és példaképétől, az 1956-os Kiss Tamástól

2024. november 26.
7 perc

„Kiss Tamás 90. születésnapjára.” Ezzel a munkacímmel készült az u-szeged.hu, hogy az előd, a Szegedi Egyetem című újság 1990. február 5-i számában megjelent interjút folytassa Kiss Tamással. Akkor az egykori szegedi joghallgató először mondta el a nyilvánosságnak, hogy „Szegeden kezdődött az 1956-os forradalom”. A sors úgy hozta, hogy a jubileumi születésnapon már csak korábbi interjúkkal, tudósításokkal és a 2024. november 23-i temetői búcsúztatóval idézhetjük föl, hogy mit jelentett az alma maternek a szegedi egyetem legendás hallgatója, 1956 hőse, a bátran élő dr. Kiss Tamás történelmet formáló 90 éve.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Bátor tettnek számított Kiss Tamás részéről, hogy 55 esztendősen interjút adott az 1956-os forradalmi őszön történtekről, először mutatva meg 22 éves egyetemista énjét és az azt követő 33 év hányattatásait a Szegedi Egyetem című lap olvasóinak.

Kepernyokep_SZE_XXVIII._5._Lapfej "(...) Azt gondolom, a MEFESZ létrehozása szikrát adott az eseményeknek azzal, hogy nyilvánosságra hoztunk egy hangulatot , így nagy súllyal magával ragadta az ország egyetemeit, egyetemistáit. Ebben az értelemben előkészítője és kezdeményezője volt az október 21-22-i egyetemi gyűléseknek és a 23-i budapesti tüntetésnek. (...)” - mondta ki nyilvánosan először Kiss Tamás, az 1956-os MEFESZ egyik alapítója a történtek után 34 évvel, a Szegedi Egyetem című újságban.

Az elsők

Az „üzemilap” kategóriába sorolt egyetemi periodika újságíró munkatársa, Újszászi Ilona véletlenül, a Balassagyarmaton élő húga segítségével 1989-ben derítette ki, hogy a balatonedericsi szülői házból Szegedre került egykori joghallgató a házastársa miatt költözött a „Legbátrabb Városba”. A sorsformáló beszélgetés után a kérdező és a választ adó figyelemmel és tisztelettel követte a másik életútját. Az SZTE Klebelsberg Könyvtár Contenta repozitóriuma segítségével elérhető és ma is olvasható az 1990. február 5-i Szegedi Egyetem című újságban „A Szegedi MEFESZ igaz története - Szegeden kezdődött az 1956-os forradalom?" címmel megjelent interjú, amely először korrigálta hitelesen a 33 évvel azelőtti őszről és a MEFESZ-ről addig megjelent tanulmányokat és visszaemlékezéseket.

2001.21.23_mefeszny

A z 1956. október 20-i MEFESZ-gyűlés résztvevői a szegedi egyetem Auditórium Maximumában. Az elnöki asztalnál a mikrofonállvány mellett balról a 22 éves Kiss Tamás joghallgató


19561021_dm_1956__249_pdf

A kilencvenes évektől sűrűsödtek az interjúk és Kiss Tamás közéleti szerepvállalásai. Balassagyarmat első demokratikusan választott önkormányzatában alpolgármestereként dolgozott. A Politikai Foglyok Országos Szövetsége honlapjáról elérhető rövid önéletrajza szerint 1990-től a Történelmi Igazságtétel Bizottságban, majd minden lehetséges fórumon és szervezetben szót emelt és tett a volt politikai üldözöttek ügyéért és az 1956-os évfordulós megemlékezések szervezéséért.

A felsőoktatás integrációjával az ezredfordulón megszülető Szegedi Tudományegyetem hallgatói, valamint az intézmény- és helytörténettel foglalkozó, az oral history műfaját tisztelő történészek, és az ifjúságkutatók is „felfedezték” Kiss Tamást.

A Szegedi Egyetemben megjelent első interjú után 10 évvel a Belvedere Meridionaléban adott oral history interjút Kiss Tamás két hallgatói önkormányzati vezetőnek, a történésznek készülő Döbör Andrásnak és a szociológiai témák iránt érdeklődő Jancsák Csabának. Ez a szöveg „Soha, sosem az Én került az előtérbe, hanem mindig a Mi” címmel egy évvel később megjelent a Kiss Tamás: Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége 1956 – Szeged című első memoárkötetében is.

 

Üzenet az unokáknak

A forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulóján, 2006-ban „A szabadság pillangója – 1956 Szegeden, az egyetemen. Emlékezések, írások, dokumentumok” című kötet, Újszászi Ilona interjúfüzére először világított rá hiteles szereplők visszaemlékezései alapján az addig csak a Bill Lomax „Magyarország 1956” című művében leírt tényre: Szegeden kezdődött az 1956-os forradalom. A kötetben leggyakrabban olvasható név Kiss Tamásé, aki szerepet vállalt a könyv bemutatóján is.

1956_MEFESZ_KT

Dr. Kiss Tamás a szegedi MEFESZ-emlékműnél. Fotó: Bobkó Anna

A jubileumi esztendő, 2006 kivételes eseményeként fölavatták a MEFESZ-emlékművet. A Munkácsy-díjas Tóth Béla szobrászművész alkotása ikonikus mű. Ábrázolja Kiss Tamást és forradalmár társait az Auditórium Maximumban tartott nagygyűlés elnöki asztalánál. A fekete márványra vésett üzenetek utalnak az 1956. október 16-i MEFESZ-alapító nagygyűlésre, valamint a forradalom szikráját jelentő október 20-i követelésekre. Az emlékmű koszorúzási ünnepségein november 16. dátumát mint az „Egyetemi Autonómia és Önkormányzatiság Napját” kezdte emlegetni az SZTE EHÖK.

A nyolcvanadik születésnapjára készülődő Kiss Tamás – „az egykori szegedi joghallgató, a MEFESZ kezdeményezője, a MEFESZ jogi kari vezetőségének tagja, a MEFESZ szegedi ideiglenes egyetemi diáktanács tagja, a szervezet budapesti küldötte” – erre az időszakra vonatkozó visszaemlékezését 2014-ből közli a mefesz.hu honlap is.


Évfordulós szegedi láng

A hatvanadik évfordulón, 2016-ban, a MEFESZ-alapító Kiss Tamás elnökletével ülésezett az SZTE 1956-os Emlékbizottsága. Az SZTE hírportálja megírta: „1956 egyetemi hősei előtt tisztelgünk: az SZTE-ünnepségen a köztársasági elnök is részt vesz ”. E beharangozó után „60. évforduló: 1956-os hallgatókkal ünnepelt a köztársasági elnök a szegedi egyetemen ” címmel összegzett az egyetemi hírportál. „Az 1956-os diákvezér, Kiss Tamás elmondta: az 1956-os forradalom leverését követő megtorlás idején, az úgynevezett MEFESZ-perben, amelynek I. rendű vádlottja volt, azt rótták föl fő bűnükül, hogy a szegedi egyetemisták programja és célkitűzései az akkori állam alapintézményit is támadták, követeléseik pedig a proletárdiktatúra megdöntését célozták. „Ezt ma már örömmel olvasom” – fogalmazott. A 60. jubileumon mai jurátusokkal, az önképzőkörként is működő Pro Jure Egyesület tagjaival is beszélgetett Kiss Tamás, akit az évfordulón a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája tiszteletbeli elnökévé választottak az egyetemisták.

A szegedi 1956 egyetemi főszereplői is megszólalnak A szegedi láng című filmben, amelynek forgatókönyve jórészt Újszászi Ilona interjúi alapján készült. A Forró Lajos rendezte alkotást az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulós ünnepségén, 2016. október 16-án mutatták be.

56os_es_mai_joghallgatok

A joghallgatók független szervezete, a Pro Jure Egyesület és a hallgatói önkormányzat Kiss Tamással együtt tisztelgett 2017. október 16-án az SZTE ÁJTK épületében a MEFESZ szegedi alapítói emléke előtt. Az évfordulón 1956 oktatásához adott tippeket konferenciáján az MTA-SZTE Elbeszélt Történelem és Történelemtanítás Kutatócsoport.

Történelmi emlékhely az SZTE Auditórium Maximuma , ahonnan elindult az ’56-os forradalom – adta hírül Kiss Tamás és az SZTE 1956-os Emlékbizottság legújabb érdemét az SZTE hírportál 2019. tavaszán. Rendhagyó történelem óra, tudományos konferencia, az SZTE „Aud.Max.” „történelmi emlékhely” státuszát hirdető tábla avatása, a MEFESZ emlékmű koszorúzása, a hallgatói önkormányzatiság ünnepe – folytatódott 2019. október 16-án a megemlékezés.

 IMG_4166


„Nem én, hanem mi”

Diákok idézték föl Kiss Tamás, Lejtényi András és Tóth Imre, a három szegedi joghallgató forradalmi alakját 2021-ben. Az ünnepségről „A forradalom szikrájától a megtorlás hamujáig – 1956-ról a szegedi Déri Miksa középiskolában” címmel hírt adott az u-szeged.hu is.

1956_Kiss_T_interju_2022_Gyarmati

„Sosem az én, hanem a mi volt a vezérelvem” – zárta a 2022. februári Gyarmati Hírekben megjelent interjút Kiss Tamás. Az egyik utolsó nyilvános interjún készült fotók bemutatják a helyet, a balassagyarmati Ady utcabeli polgári ház dolgozószobáját és a városa díszpolgárává lett Kiss Tamást.

1956_Kiss_Tamas_portre_GyH_j

Dr. Kiss Tamás balassagyarmati otthonában, a könyvespolcon és a falon a szegedi 1956-os őszre emlékeztető fényképeket látni. Fotó: Gyarmati Hírek

Az egyetemi centenárium évében arra is emlékeztettünk, hogy1956. október 20.: „a MEFESZ szikrát adott a forradalmi eseményeknek”

„Amit a MEFESZ-ben meghirdettek, az ma már az egyetemi kultúra része” – vélekedett a 2022. évi szegedi egyetemi ünnepség alkalmából a téma kutatójává vált Jancsák Csaba szociológus, az SZTE JGYPK Alkalmazott Társadalomtudományok Tanszék tanszékvezető egyetemi docense.

Az 1956-os forradalom és szabadságharc tudományos kutatása, valamint helye az oktatásban” – ezzel a címmel rendezett konferenciát és megemlékezést a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége (MEFESZ) megalakításának 67. évfordulóján, 2023-ban a Szegedi Tudományegyetem 1956-os Emlékbizottsága. Az előadások 1956 társadalomtörténeti kutatásaiból kiindulva arra keresték a választ: hogyan kelthető fel a fiatalok figyelme a forradalom története iránt.

A 68. évfordulós ünnepségen Kiss Tamás személyesen már nem tudott megjelenni Szegeden. De az 1956. október 16-i ünnepség résztvevőit, a mai szegedi egyetemistákat telefonon köszöntötte. Ennek az utolsó távolsági beszélgetésnek a résztvevői, a szegedi egyetemi hallgatói önkormányzat korábbi és mai vezetői közül többen is részt vettek a 2024. november 23-i balassagyarmati temetői búcsúztatón.

Kiss_Tamas_bucsuztato_j

„Nagy idők tanúja”, „történelmi ikon”, „történelemformáló személy” Kiss Tamás – jelentette ki temetői búcsúztató mindkét szónoka. A Szegedi Tudományegyetem munkatársa, Jancsák Csaba fölidézte az egykori szegedi joghallgató 1956-os októberi napjainak históriáját. Utalt a Magyar Rádiónak arra az 1956. október 20-i MEFESZ-nagygyűlésről készült felvételére, amely a 22 éves Kiss Tamás és társai hangját is megőrizte az utókornak. Elmondta, hogy kemény gerinccel, tiszta módon viselkedett az ellene indult eljárásban is. Amnesztiával szabadult. Onnantól a másodrendű állampolgárok életét élte egészen 1990-ig, amikortól bátran beszélt a forradalomról és sokat tett 1956 szellemisége megőrzéséért.

1956_Kiss_T_sirja

– Hős volt Kiss Tamás és példakép – összegzett a szegedi szónok. A balassagyarmati sírhanton a Kiss Tamástól búcsúzó, gyászszalagos fehér rózsaszálak közé került a Szegedi Tudományegyetem polgárai tisztelgését kifejező koszorú, akárcsak ez a mostani emlékező információ-csokor.


SZTEinfo

Fotók: L. I., Gyarmati Hírek

A borítóképen: Dr. Kiss Tamás balassagyarmati temetői búcsúztatásán a gyászolók egy csoportja. Fotó: L. I.:

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

    Kapcsolódó hírek