Bezár

SZTEhírek

Dr. Kis Béla

Amerikából érkezett a világszínvonalú onkológiai központ vezetője Szegedre: az SZTE-n végzett professzor mutatta be a daganatterápia új irányvonalait

Amerikából érkezett a világszínvonalú onkológiai központ vezetője Szegedre: az SZTE-n végzett professzor mutatta be a daganatterápia új irányvonalait

2024. december 24.
4 perc

Különleges előadó tette tiszteletét Szegeden. Dr. Kis Béla, a floridai Tampában található Moffitt Onkológiai Központ intervenciós radiológiai részlegének vezetője tartott előadást december elején az OnkoSZTrEam nevű orvosi konferencián a SZAB Székházban, ahol bepillantást nyújtott a modern intervenciós onkológia működésébe. A Szegedi Tudományegyetemen végzett professzor nem csupán bemutatta hallgatóságának e tudományterület jelentőségét, hanem fel is ajánlotta alma materének szakmai tapasztalatait és támogatását a szegedi orvosok továbbképzésében, valamint a telemedicina keretében való konzultációkban.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Az intervenciós onkológia – mely az intervenciós radiológia egyik specializált ága –, viszonylag fiatal tudományág, mely új távlatokat nyit a daganatos betegségek kezelésében. Ezek a minimálisan invazív eljárások képalkotó diagnosztikai eszközök, például ultrahang, CT és MRI segítségével végzett beavatkozásokat jelentenek. Noha ezek a módszerek a tengerentúlon már elterjedtek, hazai viszonylatban viszont még nem használják széles körben. Szeged ezért is foglal el különleges helyet, mivel itt már évek óta végeznek úttörő munkát ezen a területen, például az intervenciós onkológia módszeréhez szorosan kapcsolódó elektrokemoterápia alkalmazásával.

E tudományterület fejlődését több évtizedes gyakorlati tapasztalataival segíti a Szegedi Tudományegyetemen végzett professzor, Dr. Kis Béla, aki jelenleg a floridai Tampában található Moffitt Onkológiai Központ speciális intervenciós radiológiai részlegének vezetője. A professzor több mint 20 éve él az Egyesült Államokban, a Harvard Egyetemen szerezte meg a radiológiai, valamint a speciális intervenciós radiológiai szakképesítését. Mint elmondta, 12 éve csatlakozott a Moffitt Onkológiai Központhoz, ami az Egyesült Államok harmadik legnagyobb onkológiai központja, ahol világszínvonalú intervenciós onkológiai beavatkozások történnek.

Egyre nagyobb szerepük van a daganatok kezelésében

Mint a professzor a központ bemutatása során elmondta, a Moffitt Centerben 11 intervenciós radiológus évente több mint 16 ezer intervenciós beavatkozást végez. A legmodernebb infrastruktúra segíti az orvosok munkáját és a betegek gyógyulását. Így a Központban 11 műtő áll a betegek rendelkezésére, köztük öt angiográfiás, melyből három speciális CT-berendezésekkel felszerelt. „Mi végezzük a biopsziák 90 százalékát, mi ültetjük be az intravénás kemoterápiás kezelésekhez elengedhetetlen vénás katétereket és portokat. Ezen kívül egyre nagyobb szerepünk van a daganatok kezelésében is” – hangsúlyozta.

Dr. Kis Béla

Dr. Kis Béla Fotó: Moffitt Cancer Center

Az intervenciós radiológusok emellett kulcsszerepet játszanak a palliációban, azaz a betegek életminőségének javításában. „Az intervenciós radiológia fejlődése az elmúlt 20 évben óriási áttörést hozott, jelentősen csökkentve a sebészeti beavatkozásokhoz kapcsolódó morbiditást és mortalitást” – közölte a professzor, aki azt is hozzátette, munkájuk ezért ma már elválaszthatatlanul összeforrt a sebészek munkájával, jelentős szerepet játszanak a műtéti komplikációk megoldásában, legyen szó aktív vérzésről vagy tályog kialakulásáról.

Kulcsfontosságú szerv: a máj állapota határozza meg a beteg túlélési esélyeit

Az intervenciós onkológia egyik legfontosabb alkalmazási területe a májdaganatok kezelése, amely nemcsak a daganatos betegek életminőségének javításában, hanem a túlélési esélyek növelésében is kulcsszerepet játszik. „A legtöbb beavatkozásunk primer vagy áttétes májdaganatokhoz kapcsolódik. A máj egy különleges szerv, és azért végzünk itt sok kezelést, mert viszonylag könnyű elzárni a daganatot ellátó ereket anélkül, hogy a máj károsodna. Ennek oka, hogy a máj vérellátásának nagy része (körülbelül 80 százaléka) a portális vénából származik, és csak kisebb része (körülbelül 20 százaléka) az artériából. A daganatok viszont szinte teljesen az artériákból kapják a vérellátásukat. Ezért ha elzárjuk az artériákat, a daganatot 100 százalékban tudjuk célozni, miközben az egészséges májat csak minimálisan érinti a kezelés. Ezért a májfunkciók általában minimálisan érintettek az ilyen beavatkozások után” – magyarázta. Kiemelte, hogy a legtöbb daganatos beteg végül a májáttétek miatt veszíti el a harcot a betegséggel szemben.

A határ a végtelen

Dr. Kis Béla előadása nemcsak a modern intervenciós onkológia ígéretes eredményeit mutatta be, hanem egyúttal új perspektívákat is nyitott a szegedi orvosok számára. A professzor elhivatottsága és szakmai támogatása inspiráló példa arra, hogy a nemzetközi és hazai tudományos közösségek együttműködése milyen hatalmas előrelépéseket hozhat a daganatos betegségek kezelésében. „A technológia fejlődésével az intervenciós onkológia határai szinte végtelenek, és ez nem csupán a betegeknek adhat reményt, hanem orvosaiknak is nagy segítséget jelent – zárta gondolatait Dr. Kis Béla.

Fülöp Tímea

Borítóképen: Dr. Kis Béla a SZAB Székházban Fotó: Fülöp Tímea

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

    Kapcsolódó hírek