Az 1956-os forradalom és szabadságharc szegedi egyetemi eseményeire számos programmal emlékezik az SZTE 2016 őszén.
… ahol a forradalom szikrája kipattant
Először a szegedi egyetemisták mondták ki 1956 jelszavait és követeléseit. Először a szegedi egyetem oktatói támogatták az ifjú forradalmárokat céljaik megvalósulásában. A genius loci, „a hely szelleme” és a kor hangulata Szegeden nyert formát 1956. október 16-án, amikor a szegedi egyetemisták megalakították a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetségét, a MEFESZ-t, azt az első forradalmi szervezetet, amelynek programját átvették az ország felsőoktatási intézményei, így elindítva az országon végigsöprő forradalmi hullámot.
Nem múló büszkeséggel emlékeznek a Szegedi Tudományegyetem polgárai a 60. esztendővel ezelőtti forradalmi napra a 2016. október 16-i ünnepségségen. Az SZTE jubileumi ünnepélye nyitja meg a 60. évfordulós őszi országos rendezvény-sorozatot. 1956 szegedi egyetemi hősei előtt az SZTE ünnepségen tiszteleg Áder János, Magyarország köztársasági elnöke is.
A 60 évvel ezelőtti szegedi egyetemi eseményekre és hősökre a történelmi helyszínen, az SZTE BTK épületének Auditórium Maximumában emlékeznek az 1956-os hallgatók és oktatók, a díszvendég, valamint a meghívott vendégek egy kisebb köre. Az 1956-os forradalom és szabadságharc jubileumi ünnepség-sorozata folytatásaként az emlékezők megkoszorúzzák az SZTE MEFESZ emlékművét. A 60. évfordulót köszöntve a Szegedi Tudományegyetem Szenátusa ünnepi ülést tart, ahol beszédet mond Áder János, Magyarország köztársasági elnöke is. Itt vetítik le először az 1956-os szegedi egyetemi eseményekről szóló, a 60. jubileumon tisztelgő Szegedi láng című SZTE-filmet. Az SZTE 1956. Emlékbizottsága 2016. október 4-i ülésén véglegesítette az egyetemi ünnepség-sorozat részleteit.
Az SZTE Szenátusának ünnepi ülésére 2016. október 16-án, vasárnap 12 órától az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ (Szeged, Ady tér 10.) kongresszusi termébe minden egyetemi polgár hivatalos.
Az SZTE Szenátusának 2016. október 16-i ünnepi ülésére szóló, Prof. Dr. Szabó Gábor rektor és Dr. Fendler Judit kancellár által aláírt Meghívó itt olvasható.
Az SZTE 2016. október 16-i programjára csak az egyetemi polgárok, a meghívott vendégek, illetve az újságírók, a médiumok munkatársai regisztrálhatnak itt.
(A szervezők kérik, hogy az SZTE polgárai legkésőbb 2016. október 13-ig regisztráljanak a Szegedi Tudományegyetem 2016. október 16-i ünnepség-sorozatára.)
A joghallgatók is büszkék 1956-os elődeikre
„… október 13-án Lejtényi András barátommal, aki szintén joghallgató volt, sétáltunk. Mutatott nekem egy (…) röplapot, amelyen az a követelés szerepelt, hogy az orosz nyelv oktatását tegyék fakultatívvá. (…) én azt javasoltam a barátomnak, hogy ha mi valamit csinálni akarunk, ha föl akarunk lépni valami ellen, akkor azt hatékonyan kellene, tehát alakítsunk egy szervezetet. Ezután elmentünk Tóth Imre (ugyancsak joghallgató) barátunkhoz, s hármasban, egymást szinte túllicitálva adtuk az ötleteket, hogy is nézzen ki, milyen programot vállaljon föl az egyetemistáknak ez az új szervezete” – mesélte Kiss Tamás a MEFESZ megalakulásának történetéről szóló első interjújában, amelyet a Szegedi Egyetem című lap 1990. február 5-én közölt.
A MEFESZ megalakításában kulcsszerepet játszó három joghallgatóra ugyanúgy büszkék az SZTE és az SZTE Állam és Jogtudományi Karának oktatói és diákjai, mint a kar egykori dékánhelyettesére, dr. Perbíró Józsefre, aki engedélyezte a MEFESZ nagygyűlést, azon részt vett, majd vállalta a szegedi néptanács elnöki tisztét is.
Emléknapot rendez 2016. október 13-án (csütörtökön) 10 órától az SZTE Állam és Jogtudományi Kar. Az SZTE ÁJTK épületének kari társalgójában (Szeged, Tisza Lajos krt. 54.) tartandó emlékkonferencián délelőtt egyetemi kutatók – köztük Prof. Dr. Trócsányi László professzor, igazságügyi miniszter – tartanak előadást, délután mai jurátusok mutatják be pályamunkáikat, 16 órától pedig a Pro Jure Egyesület hívja beszélgetésre a MEFESZ-alapító dr. Kiss Tamást.
A szegedi egyetemi polgárok 14 órától a szegedi Fogadalmi templom altemplomában dr. Perbíró József előtt tisztelegnek.
Az SZTE ÁJTK emléknapján bemutatják Csoma Lajos: Az elfelejtett forradalom című könyvét és levetítik A szegedi szikra című filmet.
’56 tudományos kutatása és helye az oktatásban
„… 5. pont: Követeljük a halálbüntetés eltörlését politikai bűncselekményekben. 6. Új alapokra fektetett, szabad demokratikus választási rendszert követelünk. (…) 8. Március 15-e legyen nemzeti ünnep, állítsák vissza az 1848-as Kossuth címert. 9. Az orosz csapatokat az országból távolítsák el…” – mondták ki a MEFESZ 1956. október 20-i nagygyűlésen a szegedi egyetemisták.
A MEFESZ megalakítása, a szegedi egyetem polgárainak a MEFESZ-nagygyűlésen megfogalmazott követelései adták a szikrát az 1956-os forradalomhoz és szabadságharchoz. E történelmi jelentőségű mozzanat miként épül be 1956 históriájába és a korszakról szóló tananyagba? E kérdésre válaszol a 2016. október 14-én 10 órakor az MTA SZAB székházban kezdődő és 2016. október 16-án 10 órakor az SZTE Egyetem utca 2. szám alatti épülete falán a MEFESZ-emléktábla koszorúzásával záruló konferencia.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc tudományos kutatása, valamint helye az oktatásban című tanácskozás 4 szekciója: Új tudományos eredmények 1956 kutatásában, Megtorlás és felsőoktatás, 1956 külföldi tükröződései, 1956 tanítása.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc tudományos kutatása, valamint helye az oktatásban című konferencia részletes programja itt olvasható.
Hallgatói mozgalom és fesztivál
A Szegedi Tudományegyetem 2016 őszén többféle módon is emlékezik az 1956-os ifjakra, a 60 évvel ezelőtti forradalomra és szabadságharcra.
Az SZTE 21. Őszi Kulturális Fesztivál rendezvényeinek egy része is kötődik az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójához.
A vidék forradalma címmel nyílik meg 2016. október 14-én 14 órakor az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ átriumában az SZTE Klebelsberg Könyvtár Társadalomelméleti Gyűjteménye által összeállított kiállítás.
10 évvel ezelőtt, 2006. október 16-án a Szegedi Nemzeti Színházban volt a bemutatója a SZTEage Szegedi Egyetemi Színpad azóta legendássá vált Utazás című előadásának. Ebből az alkalomból 2016. október 17-én 20 órától a Milleniumi Kávéházban levetítik az előadásról forgatott filmet is.
Az SZTE Egyetemi Hallgatói Önkormányzata szervezésében tartják meg a HÖOK ünnepi tisztújító rendezvény-sorozatát, melynek részeként 2016. október 16-án a hallgatói mozgalom előzményeire emlékeznek.
Az SZTE 21. Őszi Kulturális Fesztivál különleges csemegéje a „12 óra non-stop Wikipédia szerkesztés 1956-ról az SZTE Klebelsberg Könyvtárban”. A 2016. október 20-án 9 órakor kezdődő program célja, hogy – egyrészt – profi segítők támogatásával minden érdeklődő beletanulhasson a Wikipédia szerkesztésébe, másrészt növeljék és javítsák a weben található 1956-ról szóló tartalmat, különös tekintettel a szegedi eseményekre és a DélmagyARCHÍV anyagára.
Az SZTE TIK elől 2016. október 23-án 15 órakor indul a 60 éve történelmi pillanatok helyszínéül szolgáló szegedi egyetemi épületeket érintő emlékséta, melynek címe: 56 lépés Szegeden.
Az SZTE hallgatói számára hirdetett felhívásra érkező fotókból 2016. november 2-án 17 órakor az SZTE Dugonics téri épülete átriumában nyílik kiállítás, melynek címe: „Szabad élet, szabad madár”.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. jubileuma alkalmából szervezett szegedi programok közül többet is ismertet az SZTE 21. Őszi Kulturális Fesztivál programfüzete, amely itt elérhető.
SZTEinfo