Tehetségek, lányok kontra fiúk, lehetőségek, COVID helyzet. Többek között ezekről a témákról is olvashatunk a SZTEminárium magazin legújabb számában, melyet hallgatók írnak hallgatóknak. A Szegedi Egyetem Magazin lapcsaládhoz tartozó kiadvány már megtalálható online az SZTE hírportálon és nyomtatott formában az egyetemi épületekben.
Honvédelmi napot tartanak az SZTE Sportközpontban 2020. november 12-én. A Szegedi Tudományegyetem a Honvédelmi Minisztériummal és a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Közösségével együttműködve vezeti be a hallgatókat a honvédelmi ismeretekbe.
Mekkora az SZTE TIK dolgozóinak és látógatóinak közlekedésére, valamint az épület üzemeltetésére vonatkozó karbonlábnyom mérete? – a számítás részletes eredményeit ismerteti az EFOP-3.4.3-16-2016-00014 számú projekt online zárórendezvényén az egyetem együttműködő partnere, a KÖVET Egyesület.
2020. november 17-én és 18-án este a Coursera munkatársai és szegedi felhasználói mesélnek a platform előnyeiről és az ott szerzett tapasztalataikról.
„… Támogassák a magyarságot a szabadságért vívott harcában!” 1956. november 3-án levelet írt és távirazott Szent-Györgyi Albertnek a szegedi egyetem nevében a rektor és 17 professzor. A világ valamennyi egyeteméhez intézett felhívás hazai és amerikai története – mint cseppben a tenger – mutatja, miként állt ki a szegedi egyetemről indult forradalomért az itteni professzori kar.
Közel két és fél millió forint értékben adományozott koronavírusos betegek ellátását segítő orvostechnikai eszközöket a Magyar Vöröskereszt Csongrád megyei szervezete a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ (SZAKK) Sürgősségi Betegellátó Önálló Osztálynak (SBO).
A Szegedi Tudományegyetem a Pécsi Tudományegyetemmel közösen indít egy olyan vizsgálatot, amelyben 1000 covidos beteget vonnak be. A kutatás azt hivatott vizsgálni, hogy befolyásolja-e az egyének genetikai háttere, hogy fertőzés esetén mennyire súlyos lefolyásúak a koronavírus betegség tünetei - észre sem vesszük, hogy betegek vagyunk, vagy súlyos szövődményekkel kell számolnunk. A mintákat a szegedi egyetem biobankjában tárolják majd.
Az SZTE az Országos Mentőszolgálat terheinek megsegítésére a mintavételekben való közreműködésre várja azon orvostanhallgatók jelentkezését, akik érvényes vezetői engedéllyel, illetve két éves vezetési gyakorlattal rendelkeznek. Az egyetem nem egészségügyi karain hallgató diákokat az egészségügyi ellátó rendszert támogató adminisztrációs és szállítási feladatokban való önkéntes részvételre kéri.
Rendhagyó módon, online tartotta a SZAB a Magyar Tudomány Ünnepe (MTÜ) szegedi rendezvény-sorozata nyitányát. Az alábbi videófelvételen utólag is megtekinthető a SZAB plenáris ülése, amelyen a köszöntőket és a jövőformáló matematikát fókuszba állító tudományos előadást díjeső követte. Az MTÜ 2020. évi szegedi program-sorozata folytatódik, az előadások nagy része utólag is visszanézhető a SZAB és az MTA honlapján.
Mintegy 200 diákkal indult a második tanév az SZTE Junior Akadémián. Az emelt szintű érettségire felkészítő tanfolyamokon részt vevő diákok száma ezzel több mint háromszorosára emelkedett 2019-hez képest. Nemcsak emiatt mozgalmas az ősz az akadémiánál: az ösztöndíj elbírálások után különböző workshopokkal folytatódik a tanév.
Dr. Röst Gergely, a Szegedi Tudományegyetem Bolyai Intézetének sztármatematikusa tartott előadást a szegedi Dugonics Társaság rendezvénysorozatán a COVID-19 világjárvány globális, országos és városi szintű helyzetéről.
Az SZTE már több mint egy éve tagja az öt európai egyetemet egyesítő EUGLOH Szövetségnek. Szeretnéd tudni pontosabban, hogy miről is szól a EUGLOH, kik a tagjai, és milyen módon járulnak hozzá ahhoz, hogy mind a hallgatóknak, mind az oktatóknak lehetősége legyen nemzetközi kapcsolati hálójuk és tapasztalataik bővítésére?
Legyél képben a legfrissebb egyetemi sport, egészség és életmód témákban! Az UniSport legújabb számából 20 perc alatt mindent megtudhatsz.
Idén ősszel a COVID-19 járványhelyzetre való tekintettel a Karrier Napok online formában valósul meg. 2020. november 24 és 26 között kényelmesen, akár otthonról léphetnek kapcsolatba a cégképviselőkkel a hallgatók.
„Jövőformáló tudomány.” Ez a mottója a Magyar Tudomány Ünnepe (MTÜ) 2020. évi országos rendezvény-sorozatának. A megnyitón az SZTE nyugalmazott biológus professzora, Szabad János Eötvös József-koszorút kapott, majd Csapó Benő professzor tartott előadást. Az MTÜ szegedi program-sorozata 2020. november 4-től ugyancsak online formában népszerűsíti a tudományt.
Debüt díjjal jutalmazta 2020 nyarán a Magyar Írószövetség Bék Timurt. Az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar hallgatójának első verseskötete 2019-ben jelent meg Aszterión címmel. A szegedi bölcsészt a díjról és terveiről is kérdeztük.
A Szegedi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Kar Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézete és a Europe Direct Szeged iroda az Európai Közjogi Szervezettel partnerségben online konferenciát szervez 2020. november 6-án, a nyugat-balkáni országok európai uniós csatlakozásával összefüggő alkotmányos és jogi kihívásokról.
10 habilitációs oklevelet állíthatott ki és 126 PhD-doktort avathatott fel a Szegedi Tudományegyetem a 2019/2020-as tanév tavaszi félévének végén. Az idei Covid-19-pandémia miatt a személyes avató ünnepség helyett videóval köszönti az SZTE friss doktorait.
Fejlett képelemzési módszerek a bűncselekmények nyomozati szakaszában - Az Európai Unió által finanszírozott VICTORIA projekt záró, nemzetközi virtuális konferenciáját 2020. november 16-18-áig rendezik.
Vírus ellenes válaszokról, védőoltásokról és a SARS-CoV-2 adaptív immunfelismeréséről is szó lesz november 12-én a SZAB Székházban a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából rendezett tudományos ülésen.
Határ/határtalanság dilemmái - ez a címe annak a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészkara által hirdetett online előadássorozatnak, amely november 4-től kezdődően 6 héten keresztül várja az érdeklődőket Az Odu nevű virtuális kávézóban.
Egyéni amatőr tollaslabda versenyt hirdet az SZTE Sportközpontja 2020. november 10-én. A vállalkozószellemű SZTE-s hallgatók november 3-áig jelentkezhetnek a megmérettetésre.
A Szegedi Információtörténeti Műhely a Magyar Történelmi Társulat Információtörténeti Szakosztályával, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság Kommunikációs és Információs Szakbizottságával és az SZTE Történelemtudományi Doktori Iskolával közösen 2020 október 14.-én rendezte a 9. konferenciáját A lista mámora, avagy az adatkultúra története (Az információgyűjtéstől a felhasználásig) címmel.
Halottak napjára és egyetemi jubileumokra készülve kerestük meg az SZTE első rektorának, Menyhárt Gáspárnak és Nobel-díjas rektora, Szent-Györgyi Albert édesanyjának a sírját a szegedi Belvárosi temetőben. A temetői séta tudománytörténeti anekdotákkal is szolgált, mert a Szeged legnagyobb sírkertjében nyugvó közel négyszáz jeles személy közül szinte minden második kötődik az egyetemhez. Mottónk: „a jelen összeköt a múlttal”…