Bezár

SZTEhírek

Nagy Péter az SZTE ÁJTK épületében

Így látja a sportág jövőjét az SZTE alumnusa, Nagy Péter a Magyar Súlyemelő Szövetség új elnökeként

Így látja a sportág jövőjét az SZTE alumnusa, Nagy Péter a Magyar Súlyemelő Szövetség új elnökeként

2025. április 10.
7 perc

Dr. Nagy Péter Európa-bajnoki ezüstérmes súlyemelőt választották meg márciusban a Magyar Súlyemelő Szövetség új elnökének. Az SZTE ÁJTK alumnusa 46–38 arányban nyerte el a szavazatok többségét. Mint beszélgetésünk során elmondta, a jövőben nagy változásokra lesz szükség a súlyemelésben. Szeretné felvirágoztatni a már dicsőbb napokat is látott sportágat, és arra törekszik regnálása alatt, hogy minél több fiatallal megszerettesse a súlyemelést. A jogász végzettségű szegedi sportember ebben a munkában számít a hazai felsőoktatási intézményekre, így egykori alma materére, a Szegedi Tudományegyetemre is.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Nagy Péter sportolói pályafutása példaként szolgálhat mindenki előtt: 2005 és 2024 között megnyerte súlycsoportjában az összes magyar bajnokságot. Zsinórban húsz bajnoki címet zsebelt be, az olimpián pedig háromszor is, Londonban (2012), Rióban (2016) és Tokióban (2021) képviselte Magyarországot. Mindhárom olimpián a világ tíz legjobb súlyemelője között végzett súlycsoportjában. Élsportolóként szerzett tapasztalatainak köszönhetően pontosan látja és tudja, hogy milyen változásokra van szüksége a sportágnak, s hogyan emelhetné a súlyemelés presztízsét, hogy azután tehetséges fiatalokat neveljen ki, akik egy egész ország büszkeségére ott lehetnek a következő olimpiákon. Hiszen a világ legrangosabb sporteseményére való kijutás 2012 óta ebben a sportágban egyedül Nagy Péternek sikerült. Az ólomsúlyú bajnok 2024-es visszavonulását követően is a szívén viseli a sportág sorsát, ezért is indult el a Szövetség elnöki pozíciójáért.

Nagy Péter az SZTE ÁJTK előtt

Nagy Péter. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

A változás zászlóshajója

„A súlyemelés már nagyon régóta változásért kiált. Ami miatt elindultam, hogy úgy láttam, nincs más, aki megugraná ezt a lépést. Aki mögött egy olyan támogató csapat fel tudna sorakozni, mint amilyen most beállt mögém. Először csak az elnökségbe szerettem volna bekerülni, nem is gondoltam arra, hogy én leszek a változás zászlóshajója. Végül annyi felkérést kaptam a klubok és egyesületek képviselőitől, hogy kötelességemnek éreztem indulni a Szövetség elnöki székéért, hiszen nem túlzás azt mondani, hogy a sportág az utolsó óráiba lépett” - idézte fel Nagy Péter a kezdeti motivációit.

Elmondta, a magyar súlyemelés válságához hozzájárult, hogy nincs utánpótlás-nevelés, nagyon kevesen űzik a sportágat, ami talán annak is köszönhető, hogy a súlyemelés nem kap kellő figyelmet, így egy hatékonyabb marketing stratégiára is szükség lenne a jövőben. Nagy Péter számára különösen fájdalmas, hogy 2024-ben a párizsi olimpiára sem sikerült magyar súlyemelőt kvalifikálni, s sajnos az eredmények azt mutatják, versenyzőink jelenleg távol állnak az olimpiai szerepléstől. „Sportolóként én is megtapasztaltam, hogy nincs a sportolóknak megfelelő támogatottsága, sem ők, sem az edzők nincsenek kellőképpen megbecsülve” – vázolta a helyzetet Nagy Péter.

Nagy Péter

Nagy Péter. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Szemléletváltásra van szükség

Mint hangsúlyozta, ezért van óriási szükség szemléletváltásra a súlyemelésben. Az új koncepció sokkal inkább versenyzőközpontú, ugyanakkor az edzőket is az előtérbe helyezi. Hiszen a lényeg, hogy nem a sportoló van a Szövetségért, hanem pont fordítva. „A mi feladatunk, hogy megkönnyítsük a sportolók és az edzők mindennapi munkáját. A másik nagy feladatunk az utánpótlás bevonzása, erre már ki is dolgoztuk a megfelelő stratégiát. Célunk az is, hogy új klubok és egyesületek alakuljanak, és biztosítsuk számukra a Szövetséghez való csatlakozás lehetőségét. Mindenki tudja, hogy nehéz helyzetben van a sportág. Magasztosan hangzik, de mi tényleg csak segíteni akarunk” – részletezte Nagy Péter.

Célkitűzései nem kis feladatot rónak az újonnan megválasztott szövetségi elnökre, de Nagy Péter felkészült az előtte álló kihívásokra. „Az egész életem erről szólt. Mindig is hatalmas célokat tűztem ki magam elé, nagy nyomás és teher alatt dolgoztam. Ezeket az akadályokat mindig sikerült megugranom. Szerencsésnek mondhatom magam, hiszen pályafutásom során – ha nem is tartoztam a legtámogatottabb sportolók közé –, országos szinten is mindig volt egy stabil bázis a hátam mögött, ahogy városom, Szeged vezetése és polgárai is mindig mellettem álltak. Egyedül kevés lettem volna, kellett az a támogató közösség, a szponzorok, az a háttércsapat, akik mind lehetővé tették, hogy csak a sportra koncentrálhassak. Elnökként ezt a lehetőséget szeretném minden egyesületnek és versenyzőnek megadni” – mondta el Nagy Péter.

A sport szeretetét kell erősíteni a fiatalokban

Kiemelte, a mai világban sajnos társadalomszintű probléma, hogy a fiatalabb generációk nem nagyon szeretnek sportolni. Még ha nem is az élsportra gondolunk – mert ez a hivatás rengeteg lemondással jár, mondhatni egy külön kasztot képvisel –, hanem csak a tömegsportra, akkor is nagyon nehéz feladat. „Az, hogy legalább heti szinten kétszer-háromszor eljárjanak edzeni a fiatalok, bevonzani és megtartani őket, kifejezetten nehéz feladat minden sportágban” – mondta el az elnök.

Nagy Péter

Nagy Péter. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Mint folytatta, ezért is szeretnének csatlakozni a Sportoló Nemzet Programhoz, melynek célja, hogy elősegítse a rendszeres testmozgást és az egészséges életmódot minden korosztály számára. E kezdeményezés szellemiségében nem élversenyzők toborzása lenne az elsődleges cél, hanem sportágtól függetlenül tömegek bevonzása a rendszeres, akár napi, vagy heti szintű mozgásba. „Ha pedig végül a súlyemelést választják, mi csak örülünk. Ennek megvalósításához elengedhetetlen a súlyemelés népszerűsítése, hogy szélesebb tömegeket érjünk el. Szerintem az elmúlt 10 évből rajtam kívül az átlag civil emberek nem is tudnának más súlyemelőt említeni. Szerencsére a nevem nemcsak az országban, nemzetközi szinten is ismert, teljesen összeforrt a súlyemeléssel. Erre nagyon büszke is vagyok. Ahhoz, hogy új nevek kerüljenek be a köztudatba, elengedhetetlen a social media felületek aktív használata. Ebbe az irányba már tettünk is lépéseket. Elkészült például a Magyar Súlyemelő Szövetség új honlapja és Instagram oldala. Ugyanakkor már tervezzük további közösségi média platformok bevezetését is, hogy még több csatornán szólíthassuk meg a sportág rajongóit” – árulta el Nagy Péter.

El kell oszlatni a sportággal kapcsolatos negatív sztereotípiákat

Hozzátette, a súlyemeléssel kapcsolatos negatív sztereotípiákat is el kell oszlatni az emberekben, minthogy e sportág művelése ártalmas az egészségre, gátolja a növekedést, tönkremegy a gerinc, vagy éppen szétmegy az ember térde. „Természetesen nem igaz, hogyha valaki súlyt emel, megáll a növekedésben. Én például még a húszas éveim elején is nőttem egy centit. A gerinc és a térd betegségei pedig szerintem inkább genetikai eredetűek. Én is jártam gyógytornászhoz prevenciós jelleggel, s amikor ott láttam tizenéves gyerekeket súlyosabb gerincproblémával, mint nekem, aki három olimpiát megjártam, akkor elgondolkoztam, hogy nem a súlyemelés miatt akadt gond az én gerincemmel, hanem valószínűleg van egy ilyen adottságom. Ezért is azt gondolom, hogy nem egy sérülékeny sportág a súlyemelés, nem kell tőle megijedni. A mi dolgunk viszont, hogy rávilágítsunk ezekre a téveszmékre, s valós képet alakítsunk ki a sportágról, s arra ösztönözzünk mindenkit, hogy bátran válasszák a súlyemelést” – magyarázta el Nagy Péter.

Nagy Péter

Nagy Péter. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Nyitás az egyetemek felé

A Szövetség új elnöke abba is beavatott, hogy programjának nagyon fontos része a felsőoktatási intézményekkel való kapcsolatfelvétel, kettős életpályamodell bevezetése az egyetemeken. Ez magába foglalja a hallgatók támogatását, hogy sikeresen össze tudják egyeztetni tanulmányaikat az élsporttal. „Nagyon szeretnénk nyitni az egyetemek felé. Vannak már olyan hazai intézmények, ahol a hallgatók részesülhetnek súlyemelés oktatásban. A Szegedi Tudományegyetemmel is szeretnénk szorosabbra fűzni a kapcsolatot, terveink szerint a jövőben meg fogjuk keresni őket ezzel kapcsolatban. Nagyon szeretnénk, ha itt is lenne súlyemelés, hiszen egy világhírű egyetemről van szó” – mondta Nagy Péter. Hozzátette, amikor ő volt az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar hallgatója, az intézmény őt is mindenben támogatta, hogy tanulmányai mellett sportolói karrierjére koncentrálhasson. Így – bár nem volt rá szükség –, felajánlották számára az egyéni tanrend lehetőségét, valamint ösztöndíjjal ismerték el munkáját.

A súlyemelő bajnok elmondta, a Szövetség elnökeként most négy évre kapott bizalmat. „Ez alatt az idő alatt mindenképpen fejlődést kell felmutatnunk. Nagyon sok tervünk, projektünk előkészítése zajlik már, például akadémiai rendszer kialakításán is dolgozunk. Erőforrás kérdése, hogy mit tudunk belőlük megvalósítani. A legfontosabb jelenleg a toborzás. Reálisan úgy gondolom, hogy ennek eredménye még nem a 2028-as Los Angeles-i olimpián fog megmutatkozni, inkább a 2032-es Brisbane-i olimpián várhatók magyar súlyemelő sikerek” – zárta gondolatait Nagy Péter.

Fülöp Tímea

Borítóképen: Nagy Péter az SZTE ÁJTK épületében. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek

Készítő