A Szegedi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Kar Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézete és a Europe Direct Szeged iroda az Európai Közjogi Szervezettel partnerségben online konferenciát szervez 2020. november 6-án, a nyugat-balkáni országok európai uniós csatlakozásával összefüggő alkotmányos és jogi kihívásokról.
Az EU a Nyugat-Balkán országainak fokozatos integrációja mellett kötelezte el magát. 2013-ban Horvátország volt a térség első állama, amely csatlakozott. Négy állam - Montenegró, Szerbia, az Észak-Macedón Köztársaság és Albánia - tagjelöltek, míg Bosznia-Hercegovina és Koszovó lehetséges tagjelölt.
A korábban csatlakozott közép- és kelet-európai államokhoz hasonlóan a térség államai is alkotmányos és identitással kapcsolatos kihívásokkal néznek szembe. Szakértői vélemények ide sorolják különösen az igazságszolgáltatás függetlenségét, az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférést, a háborús bűnösök felelősségre vonását, a média szabadságát, az emberi és kisebbségi jogok védelmét. A konferencia célja azonosítani a hasonlóságokat és különbségeket a nyugat-balkáni államok jogi környezetében, valamint képet nyújtani arról, hogy milyen jogalkotási feladatok várnak még a térség államaira.
A részvétel módja
A konferencia két részből épül fel:
Délután külföldi szakértők angol nyelvű tanácskozására kerül sor tolmácsolás nélkül, ahová előzetes regisztráció szükséges (e-mail: ed@irsi.u-szeged.hu).
Az esemény követéséhez szükséges linket és jelszót az eseményt megelőző napon küldjük el az érdeklődők részére.
A konferencia moderátora: Dr. Szalai Anikó, egyetemi docens, az SZTE ÁJTK NRTI igazgatóhelyettese.
Az online konferencia programja az
alábbi linken érhető el.