Nem hangsúlyozta sohasem, pedig 41 éve teheti neve mellé Karikó Katalin a Dr. és PhD rövidítést. Erre 1983-ban, az egyetemi oktatás legmagasabb szintje, a doktori vagy más néven PhD (Doctor of Philosophy) képzés zárásaként szerezte meg a jogot az SZTE elődintézményében, a JATE néven ismert szegedi József Attila Tudományegyetemen.
Karikó Katalin a legutóbbi, azaz a 18. díszdoktori címét a New York-i Egyetemtől kapta. A Yankee Stadion ünnepségén öltötte magára a „Honorary Doctor of New York University” elismeréssel járó dísztalárt. Fotó: K. K.
Az ARWU csúcsain
A JATE biológia szakjáról indult biokémikus már mint világhírű mRNS-kutató az alma matere, a Szegedi Tudományegyetem 2021. szeptember 4-i tanévnyitó ünnepségén kapta meg első díszdoktori címét, ölthette fel először a dísztalárt. Azóta további 17 egyetem ismerte el munkásságát tiszteletbeli doktori címmel.
A Szegedi Tudományegyetem az arra érdemes bel- és külföldi személyek kiemelkedő tudományos érdemeit a „tiszteletbeli doktor”, azaz Doctor Honoris Causa cím adományozásával ismeri el. A díszdoktori címről szóló oklevelet Prof. Dr. Rovó László rektor adta át Karikó Katalinnak, a világhírű biokémikusnak, az SZTE alumnájának, aki magára öltötte az SZTE TTIK professzori talárját. Fotó: Sahin-Tóth István
Magyarországon 2022-ben az ELTE jutalmazta díszdoktori címmel a csodálatos mRNS-molekulával foglalkozó tudóst. Európában 2021-ben az olasz Humanitas University; 2022-ben a hollandiai Radboud University, továbbá a belga Université libre de Bruxelles, illetve a svájci University of Geneva; 2023-ban az ír University College Cork ismerte el Karikó Katalin munkásságát a tiszteletbeli doktori címmel.
A hírvivő RNS-en alapuló innovatív kutatási eredményt és Karikó Katalinnak a Covid-19-járvány megfékezésére alkalmazott védőoltások kifejlesztésében játszott kulcsszerepét ismeri el az Université Libre Bruxelles Doctor Honoris Causa-jelvény. Fotó: K. K.
Az Európán kívüli világ rangosabb egyetemeihez kötik a szegedi universitast Karikó Katalin, az SZTE Nobel-díjas alumnájának az elismerései. A Közel-Keleten 2022-ben a Tel Aviv University; Ázsiában 2023-ban a Chinese University of Hong Kong (CUHK) dísztalárját ölthette magára.
Fiatalokkal találkozott, kérdéseikre válaszolt, fényképezkedett a CUHK díszdoktori talárjába öltözött Karikó Katalin. A diákoknak szánt üzenetei közül a ceremóniáról is beszámoló tudósítók kiemelték: „Az mRNS vakcina alapítója (…) arra buzdítja a fiatalokat, hogy legyenek kíváncsiak és ne adják fel”. Fotó: K. K.
Az Amerikai Egyesült Államokban 2021-ben a Duke University; 2022-ben a Rockefeller University, illetve a Yale University; 2023-ban a Brandeis University és a Harvard University, valamint a Princeton University, továbbá a Rutgers University is megtisztelte a Honorary Doctor címmel. Legutóbb 2024 májusában New York két egyeteme ünnepelte az immár Nobel-díjas kutatónőt.
„... Elkötelezettsége, eltökéltsége, kreativitása és rugalmassága mindannyiunkat arra ösztönöz, hogy kitartsunk legmerészebb ötleteink mellett is” – vont tanulságot a Princeton Egyetem tiszteletbeli doktora, Karikó Katalin élettörténetéből a princeton.edu/news
A világegyetemek 2024-es tudományos rangsora (ARWU) csúcsain állomásozó intézményekkel kapcsolják egybe az e lista szerinti legjobb magyar egyetemet, a szegedi universitast Karikó Katalin díszdoktori elismerései. A ranglista élén 22. éve a Harvard Egyetem áll. A Top 10-be került, a 7. helyen szerepelt a Princeton. Például a Yale a 11., a Rockefeller a 29., a Duke a 39. a rangsorban.
Karikó Katalin korábbi munkahelye, a University of Pennsylvania 14. az ARWU-listán. Ez is láthatóvá teszi, hogy a Nobel-díjas kutatónak és eredményeinek jelentős szerepe van abban, hogy jelenlegi munkahelye és alma matere, a Szegedi Tudományegyetem az ARWU legjobb ötszáz egyeteme közé került, a magyar intézmények közül elsőként. Ezzel hazánk legjobb egyeteme az SZTE.
A Szegedi Tudományegyetem az ARWU legjobb ötszáz egyeteme közé került, a magyar intézmények közül elsőként. Fotó: SZTE NKI
Jennifer Doudnától Tom Hanksig
A személyes kapcsolatháló számos új találkozási ponttal bővíthető a díszdoktori ceremóniákon. A Duke University és a Yale University díszdoktorává választották Karikó Katalin amerikai kutatótársát, Drew Weissmant, akivel számos díjat közösen kapott.
Karikó Katalin (balra fent), David Levering Lewis, Michael Mullen, Jennifer Doudna, Hugo Noé Morales Rosas és Tom Hanks – a Harvard díszdoktorai csatlakoztak Larry Bacow elnökhöz és Alan Garber préposthoz a Harvard Yardon. Fotó: Jennifer Carling/Harvard Magazine
A Nobel-díjas kutatók közül Jennifer Doudnával a Harvard Egyetem ceremóniáján találkozott. Ugyanitt ölelte meg a neves filmszínész, a Harvard Honorary Doctor címét elnyert Tom Hanks, aki több filmben is professzori szerepben aratott sikert. Mert díszdoktori címmel a tudományon kívüli világ jeles szereplőit is megtisztelhetik, mint például a Duke Egyetem az alumnusát, az orvosként az előadóművészettel is alma materében ismerkedő Ken Jeongot, a Másnaposok sztárját...
A Duke Egyetem ceremóniáján együtt fotózkodhatott a sztártudóssá lett Karikó Katalin és férje, Francia Béla a filmcsillag Ken Jeong és felesége társaságában. Fotó: K. K.
A Stony Brook Egyetem (SUNY) tudósítója szerint náluk egyedül „Karikó Katalin Nobel-díjas amerikai magyar biokémikus” részesült „a Tudományok Doktora kitüntetésben” a 2024. május 14-i doktori ünnepségén. Az állami egyetemen „felhajtás nélkül”, de nagy tisztelettel „ünnepelték azon erőfeszítéseit, amelyekkel hozzájárult a Pfizer/BioNTech és a Moderna COVID oltóanyag kifejlesztéséhez, ezzel sikerült megfékezni a járvány terjedését.” New York 67 éve alapított felsőoktatási intézménye végzős évfolyamában a 45 országból érkezett 7785 diplomást ünnepelték. A SUNY az Amerikai Egyetemek Szövetsége toplistáján a legjobb 71 oktatási intézet közé tartozik.
Három nő a porondon
A New York University (NYU) 2024-es évfolyama diplomaosztó ünnepségét a Yankee Stadionban tartották. A lila talárban tündöklő 14 ezer ünneplő között három nő részesült a NYU Honorary Degree elismerésében. A magánegyetem 2024. május 17-i ceremóniáján részt vett a Nobel-díjas Karikó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem professzora és a University of Pennsylvania adjunct professzora, valamint Martha Minow, a Harvard Egyetem ünnepelt jogtudósa, továbbá Ouided Bouchamaoui tunéziai üzletasszony, aki bekapcsolódott a 2015-ben Nobel-békedíjjal kitüntetett Tunéziai Nemzeti Párbeszéd Kvartett munkájába.
A NYU 191. ünnepségén a Yankee Stadionban a több mint 14 000 diák kapott egyetemi, posztgraduális és szakmai oklevelet. A friss diplomásokat 26 ezer személyből – családtagokból, barátokból, öregdiákokból, oktatókból álló -– közönség ünnepelte. Fotó: Krish Dev for WSN
– A patronom, Chandrika Tandon a NYU Tandon School of Engineering részlegének 100 millió dollárt adományozott. Ő mutatott be a „fundraising vacsorán”, mert egy ilyen magán egyetemnél hagyomány, hogy az ünnepség előtti estén összehívják a leggazdagabb embereket, akik adakoznak az intézményt támogatva – avatott be az amerikai magánegyetemek világának hagyományaiba Karikó Katalin.
A New York-i Egyetem kitüntetettjei nevében Martha Minow, a Harvard Egyetem jogtudósa mondott köszöntőt. Fotó: NYU
A NYU történetében először fordult elő, hogy kizárólag nőket tüntettek ki díszdoktori címmel – hangsúlyozta köszöntőjében a New Yorki Egyetem elnöke, Linda G. Mills. „Nagyra értékeljük három tiszteletbeli doktorunk munkáját: három különböző tudományágat – üzlet, tudomány és jog – képviselnek, és három egyedülálló országból – Tunéziából, Magyarországról és az Egyesült Államokból – érkeztek. A diplomaosztó ünnepségünk résztvevői láthatják, hogy mindegyikük mennyire elkötelezett amellett, hogy béketörekvéseik és kutatási felfedezéseik révén milliók életét változtatták meg. Együtt kell végeznünk azt a lankadatlan munkát, amely egy jobb világ létrehozásához szükséges. Különbségeikben újszerű gondolkodásmódokat tárnak fel, megteremtve azokat a kapcsolatokat, amelyeket mindannyiunknak oly égetően ki kell építenie.”
A NYU laudációja szerint „a Szegedi Tudományegyetem (Magyarország) professzora ... és számos rangos kitüntetés, többek között a Japán-díj, a Horwitz-díj, a molekuláris orvostudományi Ross-díj kitüntetettje", aki a New York-i Egyetzem Honoris Causa doktori fokozatát is megkapta. A NYU elismerésének indoklását Karikó Katalin támogatója, az indiai-amerikai üzletasszony, Chandrika Tandon (balról) is örömmel fogadta. Fotó: képernyőkép
A NYU honlapján Karikó Katalin laudációjához az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság fotósa, Sahin-Tóth István által készített portrét illesztették. Kiemelték: „a 2023-as élettani és orvosi Nobel-díj társdíjasa a BioNTech/Pfizer és a Moderna vakcinákban használt mRNS-technológia fejlesztésében a COVID-19 fertőzés megelőzésében nyújtott hozzájárulásáért; a Szegedi Tudományegyetem (Magyarország) professzora és a Pennsylvaniai Egyetem Perelman School of Medicine idegsebészeti adjunktusa; és számos rangos kitüntetés, többek között a Japán-díj, a Horwitz-díj, a molekuláris orvostudományi Ross-díj kitüntetettje. Honoris causa doktori fokozatot kapott.”
A New York-i Egyetem hatalmas alumnihálózatához is kapcsolódik immár a NYU tiszteletbeli doktora, az SZTE alumnája, díszdoktora és professzora, Karikó Katalin. A világhírű mRNS-kutató elismerését a filantróp Chandrika Tandon is támogatta. Az indiai-amerikai üzletasszony (balról) és a férje, jelentős adományokkal segíti a mérnökképzést, ezért róluk nevezték el a NYU Tandon Mérnöki Iskolát. Fotó: K. K.
„A világ legnagyobb városában élő tehetséges és ambiciózus emberek összekapcsolása” a NYU küldetése. Az 1831-ben alapított NYU a világ egyik legjelentősebb kutatóegyeteme. Több mint évi 1 milliárd dollárt költhet kutatásra, amivel 7. a magánegyetemek között. Az intézmény több mint egy tucat nagyvárosban – többek között – Abu Dhabiban, Sanghajban, Londonban, Párizsban és Firenzében is működtet diploma kiadására feljogosított oktatási egységet. A globális oktatásban élen járó intézménybe 133 országból érkeznek tanulni vágyó diákok. A 191. diplomaosztó ünnepsége előtt, a végzős diákok előtt tisztelegve lila színnel világították meg az Empire State Buildinget. Ez a gesztus is kifejezi, hogy a NYU hatalmas öregdiákhálózata a tudományoktól a művészeteken át a kormányzati szereplőkig számos szakma képviselőjét fogja össze, szerte a világon.
Újszászi Ilona
Fotók: Internet, képernyőkép
A Nobel-díjas Karikó Katalinnal, a Szegedi Tudományegyetem díszdoktorával és alumnájával kapcsolatos további információk elérhetőek az SZTE hírportálján, illetve az SZTE Klebelsberg Könyvtár honlapján.
Korábban írtuk:
2021. január 26.
Az SZTE díszdoktori címet adományoz dr. Karikó Katalinnak, az egyetem öregdiákjának
2021. szeptember 04.
Országos Felsőoktatási Tanévnyitó a szegedi egyetemen - Dr. Karikó Katalin díszdoktori címet vett át
2021. szeptember 27.
A „Másnaposok” sztárjával együtt ünnepelték Karikó Katalint, aki már „Arany Ludat” is kapott
2021. december 13.
Karikó Katalin 6 tanácsa advent idején
2022. március 25.
Karikó Katalin elnyerte a brüsszeli ULB díszdoktori címét is
2022. május 12.
„Nagyszerű dolog tudósnak lenni!” – Karikó Katalin átvette a Tel-Aviv University díszdoktori címét is
2022. május 24.
A Yale Egyetem is díszdoktorai közé választotta Karikó Katalint
2022. július 01.
Elsőként kapta meg a Szent Gizella-díjat, immár hét egyetem díszdoktora Karikó Katalin
2022. október 14.
Karikó Katalin 5 svájci napja = 2 előadás + 2 díjátadó + 1 díszdoktoravató
2023. április 26.
Írország két rangos egyeteme jutalmazta Karikó Katalint, az SZTE professzorát az Immunizációs Világhéten
2023. május 15.
Karikó Katalin, az SZTE professzora a Rutgers Egyetemen a „tudományok tiszteletbeli doktora”
2023. május 26.
A Harvard Egyetem díszdoktorrá avatta Karikó Katalint
2023. május 31.
A „csodálatos elmék” Princeton Egyeteme díszdoktorává választotta Karikó Katalint
2023. augusztus 08.
Karikó Katalin Hongkongban: 16. díszdoktori talárjában diákokkal beszélgetett a kutatás hasznáról