A német nyelvet mintegy 100 millió ember beszéli. Az egyetlen hivatalos nyelv Ausztriában és Liechtensteinben. Az egyik hivatalos nyelv Németországban, Svájcban, Luxemburgban, Olaszországban, továbbá Belgium, Dánia és Oroszország egyes területein.
Karikó Katalin egy évtizeden át, 2022-ig dolgozott Mainzban, a BioNtech cég alelnökeként. Fotó: Újszászi Ilona
Ha Karikó Katalin életútját és az utóbbi két és fél évben elnyert több mint száz elismerését a német nyelvterület szempontjából vesszük górcső alá, akkor életrajzából ki kell emelnünk a Mainzban 2013 és 2022 között eltöltött időszakot. Az egyetemi laboratóriumokban kutatómunkával szerzett tudását a BioNTech cégnél vállalati tapasztalatokkal fejelte meg. Karikó Katalint „magukénak érzik” a németek, az osztrákok, a svájciak, sőt: a belgák és a dánok is. Kifejezik ezt a német nyelvterülethez kötődő kitüntetései.
„Karikó Katalin útja a Lasker-díjig és tovább” címmel a Szegedi Tudományegyetem gondozásában, az MTA Könyvtár és Információs Központ épületében, Budapesten az Arany János utca 1. szám alatt 2023. november 14-ig tart nyitva az a tárlat, amely a rangos diplomaták érdeklődését is felkeltette. A 2023. szeptember 25-i tematikus tárlatvezetésen Karikó Katalin német nyelvterülethez kötődő elismerései kerültek fókuszba.
A német nyelvterület országai, rangos diplomaták is érdeklődnek a Szegedi Tudományegyetem gondozásában rendezett, az MTA Könyvtár és Információs Központban (Budapesten, az Arany János utca 1. szám alatti épületben) 2023. november 14-ig látogatható vándorkiállítás iránt. Fotó: Sahin-Tóth István
Rangos társaságban
„Szoros munkakapcsolatban állunk németországi szakemberekkel“ – fogalmazott köszöntőjében Monok István. Az MTA Könyvtár és Információs Központ főigazgatója kultúrtörténészként német kéziratok elemzésével is foglalkozott.
Monok István, az MTA Könyvtár és Információs Központ főigazgatója köszöntötte a "Karikó Katalin útja a Lasker-díjig és tovább" című kiállítás résztvevőit, köztük Vastag Györgyit, aki több éve együttműködik a német nyelvű országok nagykövetségeivel. A vendéglátó és a vendég is az SZTE hallgatója volt egykor. Fotó: Sahin-Tóth István
A rendhagyó tárlatvezetésen kiderült: Karikó Katalin tagja 7 akadémiának, köztük a Leopoldina Német Természettudományi Akadémiának. A tudós testület gazdag múltjához tartozó részlet, hogy a Leopoldina tagjainak listáján több mint 170 Nobel-díjat elnyert kutató szerepel.
Einstein és Goethe, Darwin és Marie Curie is tagja volt annak a német tudományos társaságnak, amelyhez Karikó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem professzora csatlakozott. Fotó: Stekovics János
A tudományos társasági tagság is az elismerés egyik formája. Karikó Katalint Heidelbergben választották az EMBO, azaz az European Molecular Biology Organization tagjává. A 91 EMBO-tag Nobel-díjas közül például az őssejtkutató Shinya Yamanakával munkakapcsolatot ápol Karikó Katalin.
Összesen 15 díszdoktori címe közül a svájci Genf városának egyeteme „Honorary Doctor” címet adományozott Karikó Katalinnak.
Német-osztrák egyetértés
A nyelvterület közös elismerésének is felfogható, hogy a német és az osztrák immunológiai társaság hannoveri kongresszusa nyitányán adták át a Német Immunológiai Díjat a biokémikus Karikó Katalinnak, a Szegedi Tudományegyetem kutatóprofesszorának, valamint a BioNTech céget alapító két orvosnak, Uğur Şahinnak és Özlem Türecinek. A Deutscher Immunologie Preis-t a rák és a SARS-CoV-2 elleni, az mRNS-alapú technológián alapuló vakcinák fejlesztőjeként végzett úttörő munkájáért kapta meg a három tudós. A Német Immunológiai Társaság (DGfI) és az Osztrák Allergológiai és Immunológiai Társaság (ÖGAI) 2022. szeptember 7-10. közötti rendezvényén különféle betegségek, például az allergia, az autoimmun betegségek, a rák elleni terápiákról esett szó.
Németország magyarországi nagykövete, Julia Gross (balról) kifejtette: hazájában rangja van a tudománynak, a kutatómunkának. Fotó: Sahin-Tóth István
A tematikus tárlatvezetéssel kísért találkozón részt vett Németországból Julia Gross nagykövet; Kirsten Ahlers kulturális attasé; Hodosiné Márton Krisztina, tudományos és agrárpolitikai attasé; Lafferton Anikó, kulturális szakreferens; Süle Judit, a német nagykövetség tolmácsa; Miriam Bruns, a Goethe Intézet igazgatója; Klein Judit, a Goethe Intézet PR-osztályának vezetője.
Az osztrák kulturális diplomáciát Christian Autengruber, az Osztrák Kulturális Fórum igazgatója; valamint helyettese, Renate Seib képviselte.
Topon a kutatói közösség
Prof. Dr. Dux Mária, az SZTE idegen nyelvű egészségtudományi képzéseiért felelős rektori megbízott megköszönte, hogy a Szegedi Tudományegyetem Karikó-kiállítása ilyen méltó otthonra talált az MTA KIK falai között.
„Karikó Katalint, intézményünk alumnáját, akit az új típusú koronavírus elleni, ’mRNS-alapú vakcinák anyjaként’ ismernek, Drew Weissman kutatótársával, Élettani és Orvosi Nobel-díjra jelölték, a módosított RNS-üzenőanyagok feltalálásáért és az orvostudományban teljesen új utat jelentő mRNS-terápia kifejlesztéséért” – emlékeztetett. „Karikó innovatív hozzáállása példaértékű a különböző tudományágak kutatói számára. Ma 13 szabadalom társfeltalálója, egy biotechnológiai vállalat és egy mRNS-kutatókat tömörítő nemzetközi tudományos szervezet alapítója.”
Prof. Dr. Dux Mária, az SZTE idegen nyelvű egészségtudományi képzéseiért felelős rektori megbízott az SZTE Karikó Katalin-vándorkiállításán, az MTA Könyvtár és Információs Központban. Fotó: Sahin-Tóth István
„A Szegedi Tudományegyetem nagyon büszke arra, hogy a Szegedi Tudományegyetem biológia tudományág és doktori képzés kiválósága hozzájárult Karikó Katalin tudományos karrierjéhez. A Doctor honoris causa cím odaítélése Karikó Katalinnak egyértelmű jele annak, hogy intézményünk továbbra is számít támogatására a tehetséggondozásban, az orvostudomány új irányainak felfedezésében, az oktatási és kutatási gyakorlat fejlesztésében.”
Prof. Dr. Dux Mária, az SZTE idegen nyelvű egészségtudományi képzéseiért felelős rektori megbízott német nyelven köszöntötte a Karikó Katalin életútját bemutató SZTE-kiállítás diplomata-vendégeit. Fotó: Sahin-Tóth István
A Karikó Katalin német nyelvterülethez kötődő díjai bemutatására fókuszáló tárlatvezetés és az ehhez kapcsolódó találkozó egyik ötletgazdája, Vastag Györgyi, az SZTE alumnája, a szegedi egykori JATE volt bölcsészhallgatója több éve működik együtt a német nyelvű országok nagykövetségeivel. A Karikó-tárlat német nyelvterülethez kötődő érdekességeit, az SZTE NKI kreatív munkatársa, Sahin-Tóth István által készített sajtó- és műtárgyfotókhoz kapcsolódó történeteket az SZTE vándorkiállítás kurátora, az SZTE NKI senior kommunikcós szakértője, Újszászi Ilona kötötte csokorba.
Csengődi Erika muattta be az SZTE Klebelsberg Könyvtár virtuális Karikó Katalin-kiállítását az érdeklődőknek. Fotó: Sahin-Tóth István
Az SZTE Klebelsberg Könyvtár, Szakirodalmi Információs Osztály megbízott csoportvezetője, Csengődi Erika a virtuális Karikó-kiállítást mutatta be, kolleganője, az egyetemi bibliotéka osztrák gyűjteményének könyvtárosa, Dobos Eszter társaságában.
A német, osztrák, svájci fiatalok számára kínált képzéseket Lehocki Balog Andrea, az SZTE SZAOK Beiskolázási iroda irodavezetője; az SZTE NKI, Nemzetközi együttműködési és beiskolázási iroda, egészségtudományi képzések beiskolázásáért felelős koordinátora vázolta. A lendületes prezentáción részt vett Dr. Szabó Előd Sándor, az SZTE NKI, Nemzetközi együttműködési és beiskolázási iroda vezetője is.
Német és osztrák diplomaták között az SZTE NKI Nemzetközi együttműködési és beiskolázási iroda vezetője dr. Szabó Előd Sándor, mellette (jobbról) Lehocki Balog Andrea, az SZTE SZAOK Beiskolázási iroda, irodavezetője; az SZTE NKI, Nemzetközi együttműködési és beiskolázási iroda, egészségtudományi képzések beiskolázásáért felelős koordinátor.a Fotó: Sahin-Tóth István
Aki „újra feltalálja a tudományos haladást”
A Covid-19 pandémiai lecsendülését is ünnepelte a kutatói közösség, amikor (2021. szeptember 6.) Karikó Katalin Európában, pontosabban Svájc fővárosában először vehette át a személyesen a neki ítélt díjat. A Svájci Gyógyszerészeti Tudományos Akadémia (SAPhS) Reichstein Medal kitüntetése elnevezésével emlékeztet a svájci kémikus és Nobel-díjas Tadeus Reichstein érdemeire. Ő fejlesztette ki az aszkorbinsav, vagyis a C-vitamin szintézisét, ezáltal lehetővé tette annak ipari előállítását. A C-vitamin mintegy összeköti a kitüntetetteket. Sőt: elvezet az SZTE egyik legismertebb professzorához, Szent-Györgyi Alberthez, aki a C-vitamin és a fumársav katalízis szerepének a tisztázása, a biológiai égésfolyamatok terén tett felfedezéseiért nyert Nobel-díjat. A Reichstein Medalt teljes szépségében megcsodálhatták a német és osztrák vendégek a kiállító tárolójában és a műtárgyfotón.
Az SZTE Karikó-vándorkiállítás műtárgyfotója is megmutatja kémia tudományában jeleskedők Science for the Future Solvay Prize trófea szépséget. Ezt az egyetlen kémiai kitüntetése Karikó Katalinnak. Az első kémiai világkonferencia centenáriumán (2022. március 29-én) vette át Brüsszelben. A ceremónián megjelent – többek között – Mariya Gabriel, az innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságért felelős EU-biztos is. A díjátadó ünnepségen a Solvay vezérigazgatója, Ilham Kadri kiemelte: „Hihetetlen elszántságával olyan jelentős eredményt ért el, ami az emberiség javát szolgálja, mert forradalmasítja számos betegség kezelését.” „Karikó Katalin professzor valóban újra feltalálja a tudományos haladást.” Tiszteletére a magyar nagykövetség fogadást adott, a belga királlyal és cégvezetőkkel vacsorázott.
Hibrid formájú, utólag online követhető, show-elemekkel színesített rendezvényen osztották ki (2022. június 21.) az Európai Szabadalmi Hivatal (European Patent Office – EPO) díjait. Karikó Katalin kapta a European Inventor Award for Lifetime Achievement elismerést. A müncheni díjátadó ceremónián – a kitüntetett egyéb elfoglaltságai miatt – a BioNTech cégnél az RNS-proteinpótló terápiák igazgató-helyettesi posztját betöltő Negyedczky Szabó Gábor Tamás jelent meg. Karikó Katalin „különleges és egyedülálló képessége, hogy a fiatalokban intenzív érdeklődést ébreszt a tudomány iránt. Ez az, ami mindannyiunkat inspirál a további eredményekre és találmányokra” – fogalmazott az orvos, kezében Karikó Katalin életműdíjával. A homokból készült, egymásra rakott dominókockákból kialakított „vitorla” különlegességét a műtárfotó is visszaadja.
A világhírű mRNS-kutató, a Szegedi Tudományegyetem professzora, a többszörös akadémikus Karikó Katalin az első nő, aki megkapta a Würzburgi Fizikai-Orvostudományi Társaság (Societas Physico-Medica) Theodor Boveri Award kitüntetését. A névadó portréját háromdimenziós hologramként őrző, téglatest formájú trófeát az akadémiai könyvtárbeli kiállítás látogatói megcsodálhatják. Az orvos- és a természettudomány kapcsolódási pontjainak kiemelésére törekvő és ismeretterjesztő társulat célja, hogy tudományos munkára ösztönözze az orvosokat, hogy bevonja a hallgatókat a kutatásba. A Röntgen egyetemén tartott díjátadó (2023. július 26.) után a világhírű mRNS-kutató, a Szegedi Tudományegyetem professzora, a többszörös akadémikus találkozott az RNS-alapú gyógyászattal ismerkedő doktoranduszok nemzetközi csapatával. A fiatalokat inspirálta Karikó Katalin élettörténete.
Karikó Katalin az RNS-kutatók új generációjával is találkozott a Würzburgi Egyetemen
Miért Mainz?
Az mRNS-kutató elhivatottsága a tudomány és választott témája iránt a német BioNTech cég fejlődéstörténetére is hatott. Amikor 2013-ban az Uğur Şahin és Özlem Türeci által alapított mainzi céghez érkezett, a kis biotechnológiai vállalatnak még weblapja se volt. Az ottani munka kiteljesítéséhez a Karikó – Weissman felfedezés is hozzájárult.
A Karikó Katalin és Drew Weissman nevéhez fűződő szabadalom jogait a Pennsylvaniai Egyetem (UPenn) szerezte meg. A kutatók hiába kérték, indítottak még pert is azért, hogy találmányukat birtokolhassák. A vitát a bíróság zárta le: elfogadta az UPenn érvelését. Az amerikai egyetem a költségeire és befektetéseire hivatkozva szerezte meg a Karikó-Weissman találmány szabadalmi jogait. Az egyetem később a jogokat eladta egy kis, őssejtkutatással foglalkozó amerikai vállalkozásnak, a CellScript LLC-nek, majd a német BioNTech és a Moderna cégnek.
Karikó Katalint 2010-ben az amerikai Massachusettsben alapított „ModeRNA” céghez annak neves vezetője, Derrick Rossi hívta. A kutatónő mégis a kis mainzi biotechnológiai céget választotta, mert a BioNTech klinikai programmal is rendelkezett. Márpedig Karikó Katalin tartotta magát a céljához: az mRNS-hez kapcsolódó terápiával foglalkozhatott. Nem egyedül, hanem japán kollégájával, Hiromi Muramatsuval érkezett Mainzba. Ők ketten indították be a BioNTech módosított mRNS-programját. Karikó Katalin addigi kutatói teljesítményének elismeréseként a BioNTech alelnöke lett.
A BioNTech céghez Karikó Katalin magyar kutatókat is vonzott. Többek között Boros Gáborral és a Kisújszállásról ismerős Negyedczky Szabó Gábor Tamással dolgozott együtt. Németországi munkájának kiemelkedő eredménye, hogy az mRNS-alapú rák immunterápia és a fertőző betegségek elleni vakcina fejlesztése a klinikai alkalmazás fázisába lépett.
Karikó Katalin Mainz melletti döntését visszaigazolta – többek között –, hogy Németország legrangosabb orvostudományi kitüntetését, a Paul Ehrlich- und Ludwig Darmstaedler Preis elismerést közösen vette át (2022. március 14.) a BioNTech három irányítója.
A tudósi elhivatottságra példa, hogy az 1990-es években, a DNS-kutatás dominanciája idején is hű maradt céljaihoz Karikó Katalin. Sok-sok akadályt leküzdött 24 éven át a Pennsylvániai Egyetem kutatójaként, mire felfedezte, hogyan lehet tompítani a szervezet saját védelmi válaszát a szintetikus mRNS ellen, és ennek következtében hogyan lehet jelentősen növelni a sejten belüli fehérjetermelést. A rákkutatásban és a vakcina-fejlesztésben szerzett tapasztalatokat Uğur Şahin és Özlem Türeci. Az 1990-es évek közepe óta a homburgi és a mainzi orvosi egyetemen dolgoztak. Optimalizálni igyekeztek az mRNS-molekulák szerkezetét, hogy azt rák elleni oltóanyagként be lehessen adni. A két kutatási irány 2013-ban, Karikó Katalinnak a BioNTech céghez érkezésével kapcsolódott össze. A fehérjepótló terápiák, illetve a SARS-CoV-2 elleni vakcinák gyors kifejlesztéséhez nélkülözhetetlenek a gyulladást nem okozó, módosított mRNS molekulák. A két német kutatóról elnevezett kitüntetést eddig elnyert 128 tudós közül 25 a Nobel-díjat is megkapta.
Berlinben a jövőről
Egyedül és kutatótársaival együtt is kapott németországi kitüntetést Karikó Katalin.
Teljes szépségében ragyog az MTA könyvtárba érkezett vándorkiállításon az mRNS-alapú orvosi technológiát felfedezéseivel megalapozó kutató Helmholtz Medal kitüntetése. A Berlin-Brandenburgi Tudományos Akadémia (BBWA) a Leibniz-napon (2022. június 4.) adta át a kitüntetést Karikó Katalinnak. A berlini-potsdami központú közintézmény eddigi története során, rendes tagjai között, 79 Nobel-díjast tart számon. A díj névadója, Hermann Ludwig von Helmholtz (1821-1894) a Magyar Tudományos Akadémia tagja lett 150 évvel ezelőtt. A 2022-ben ugyancsak az MTA tiszteleti tagjává választott Karikó Katalint – a berlini ünnepséget követően – a korábbi szövetségi kancellár, Angela Merkel fogadta otthonában. Ez a meghívás is az mRNS-kutató teljesítményének az elismerése.
A "Német Jövő Díj" átadó ceremóniáján a mainzi BioNTech három alapítója – Uğur Şahin, Özlem Türeci, Christoph Huber – és az alelnöke, Karikó Katalin, az SZTE díszdoktora és alumnája vett részt
A világ első COVID-19 elleni vakcináját, az orvostudományban új korszakot nyitó mRNS technológiát, az úttörő BioNTech cég vezetőit jutalmazza Németország legjelentősebb tudomány-technológiai díja, a Deutscher Zukunftspreis. A „Német Jövő Díj” berlini átadó ceremóniáján (2021. november 17.) a Német Szövetségi Köztársaság elnöke, Frank-Walter Steinmeier adta át a 250 ezer euróval járó rangos díjat. A mainzi BioNTech három alapítója – Uğur Şahin, Özlem Türeci, Christoph Huber – és az alelnöke, Karikó Katalin, az SZTE díszdoktora és alumnája vett részt. A Deutscher Zukunftspreis innovatív, piacképes, kifejlesztett terméket jutalmaz. Már a jelölést is nagy megtiszteltetésnek tartják kutatói körökben.
A Werner von Siemens Ring Alapítványt a névadó feltaláló 100. születésnapján, 1916. december 13-án hozták létre. E jeles nap évfordulóin tartják a gyűrűs szertartást. A kiemelkedő kutatótehetségek német elismerését, a Werner von Siemens Ring kitüntetést 2022-ben a BioNTech cég négy kutatója, Karikó Katalin, Christoph Huber, Uğur Şahin, Özlem Tureci kapta. Az erőt és a barátságról szóló üzenetet hordozó gyűrűt – többek között – elnyerte Carl Bosch (1924) is, „az alkalmazott tudomány tiszta és sikeres mecénása”, akit 1931-ben kémiai Nobel-díjjal ismertek el.
Svájc az innovációért
Európa legjobban dotált díját az mRNS-alapú orvosi technológia, a Covid-19 pandémia idején bizonyító vakcinák fejlesztéséhez hozzájáruló kutatói hármasnak, vagyis a BioNTech cégnél együtt dolgozó Karikó Katalinnak, a Szegedi Tudományegyetem kutatóprofesszorának, továbbá a Mainzi Egyetemhez kötődő Uğur Şahinnak és Özlem Türecinek adta a Louis Jeantet Foundation. A Jeantet-Collen Prize for Translational Medicine elismeréssel járó 500.000 svájci frank támogatás 90 százalékát a folyamatban lévő kutatásának a finanszírozására kell fordítania a kitüntetett tudósnak. Karikó Katalin a Szegedi Tudományegyetemen végzett kutatásokat támogat a Jeantet-Collen-díja jutalmával. A díjat műtárgyfotó mutatja be az SZTE vándorkiállításán.
Uğur Şahin, Karikó Katalin és Özlem Türeci együttműködését jutalmazza a transzlációs orvoslás 2022-es Jeantet-Collen-díja
Az ETH Zürich Gyógyszertudományi Intézet felügyeli a Dr. Peter Speiser professzor tudományos öröksége tiszteletére alapított kitüntetést. A kiemelkedő gyógyszerész 1961 és 1988 között dolgozott az ETH professzoraként, úttörőnek számít a nanomedicina területén. A Peter Speiser Award olyan tudósé lehet, aki nagymértékben hozzájárult a gyógyszerészeti tudományok fejlődéséhez. Ezt az oklevelet 2022-ben (október 12.) Karikó Katalinnak adományozta az Institut Pharmazeutische Wissenschaften der ETH.
Díjak Bécsben
Az mRNS-kutatásban elért eredményeknek az alkalmazásra való átállítása az orvostudományban új korszakot nyitott. A fordulatban kulcsszerepű magyar biokémikusról, az SZTE kutatóprofesszoráról, Karikó Katalinról (2022. január 30.) az osztrák gazdasági miniszter, Elisabeth Köstinger elmondta: „az egész emberiség szolgálatában nyújtott teljesítményét” jutalmazza a Golden Arrow Lifetime Achievement. A kitüntetést a régió legnagyobb menedzsment- és üzleti konferenciája alkalmából, 2006 óta, évente ítélik oda azoknak, akik „rendkívüli, látnoki ötleteket valósítottak meg kivételes módon, s lehetővé tették a lehetetlent”.
Karikó Katalin Bécsben is megmutatta, hogy a hírvivő RNS miként járulhat hozzá a „jövő megmentéséhez”
Az osztrák tudományos díjak közül Karikó Katalin megkapta a 2021-es Wilhelm Exner Medalt. A Wilhelm Exner Érmet eddig elnyert 241 személy között 23 Nobel-díjas reprezentálja a kitüntetés rangját. Az Osztrák Kereskedelmi Szövetség e kitüntetésének célja a közjó, az ipar, a kereskedelem és az ezekkel kapcsolatos tudományos ismeretek előmozdítása. A Wilhelm Exner-érmeket Leonore Gewessler szövetségi miniszter adta át (2022. május 18-án) a bécsi Palais Eschenbachban tartott díjátadó ünnepségen. Karikó Katalin az ugyancsak kitüntetett olasz Luisa Torsival együtt részt vett a konferencián, melynek témája: „Az íróasztalról az ágy mellé – a biotechnológia nem veszett el az átalakulásban!”
Az mRNS úttörője, a világhírű magyar biokémikus, Karikó Katalin munkásságát és kutatói teljesítményét jutalmazta az Osztrák Kereskedelmi Szövetség
Kutatóhálózatban
Más európai országok is kitüntették Karikó Katalint, valamint – többek között németországi és amerikai – kutatótársait.
A spanyol királyi család jelenlétében Oviedóban (2021. október 22.) vette át a Princess of Asturias Awards– Technical & Scientific Research kategóriája elismerését Karikó Katalin, továbbá Drew Weissman, Philip Felgner, Uğur Şahin, Özlem Türeci, Derrick Rossi, Sarah Gilbert. A díjazottak megkapták a Joan Miro katalán művész által tervezett szobrot, amely műtárgyfotóként is gazdag asszociáció-sorozatra ragadtatja a Karikó-tárlat látogatóit. A Fundación Princesa de Asturias nagyszabású rendezvénysorozatán a spanyol Nobel-díjnak is mondott kitüntetést elnyert kutatók közreműködésével a tudományt a gyerekek körében is sokféle módon népszerűsítették.
A „tudomány királynőjeként” ünnepelték Spanyolországban az Asztúria hercegnője-díjas Karikó Katalint
Karikó Katalin, továbbá: Uğur Şahin, Özlem Türeci, Drew Weissman Koppenhágában vette át (2022. április 1.) Novo Nordisk Prize trófeát, amelyet műtárgyfotóként mutat be az SZTE vándorkiállítása. A The Novo Nordisk Foundation elismerésével járó jutalmát Karikó Katalin a Szegedi Tudományegyetemen folytatott kutatásra fordítja.
Az amerikai Cancer Research Institute (CRI) aranyérmét bemutató műtárgyfotó az SZTE vádorkiállításának egyik látványos darabja. A rákkutatást támogató alapítvány William B. Coley Award for Distinguished Research in Basic and Tumor Immunology elismerését (2021. november 10.) virtuális ceremónián kapta meg Karikó Katalin, továbbá: Drew Weissman,Uğur Şahin, Özlem Türeci.
Ugyancsak online közvetített program-sorozatot szervezett az oktatással és tudománynépszerűsítéssel foglalkozó amerikai Intellectual Property Owners Education Foundation, amikor (2021. december 7-9. (ceremónia) megkapta Karikó Katalin, Uğur Şahin, Özlem Tureci, Drew Weissman az Inventor of the Year IPOEF elismerést.
Warren Alpert-díjasok: Eric Huang, Özlem Türeci, Uğur Şahin, Karikó Katalin és Drew Weissman adott összefoglalót az mRNS vakcinák felfedezéséhez és fejlesztéséhez vezető útról 2022. október 6-án, Bostonban. Fotó: Sahin-Tóth István
A Harvard Medical School dísztermében, népes hallgatóság előtt tartott előadást, majd válaszolt a kérdésekre Karikó Katalin, továbbá: Uğur Şahin, Özlem Türeci, Drew Weissman, Eric Huang. A kiállítás egyik sajtófotóján a tudósok munkájukat elismerő díjat tartják a kezükben. A bostoni prezentálása után (2022. október 6.) rendezett díszvacsorára, a Warren Alpert Prize ceremóniára Karikó Katalin vendégeket, köztük a szegedi egyetemről indult, jeles amerikai tudományos intézetekben dolgozó kutatókat hívott.
Özlem Türeci, Karikó Katalin, Uǧur Șahin - a Meyerburg-díj 2020. és 2021. évi jutalmazottai
„Abszolút kivételes tudósok” kapták meg a 100 ezer eurós Meyenburg-díjat. Karikó Katalin (Szegedi Tudományegyetem, Pennsylvaniai Egyetem), Özlem Türeci és Uǧur Șahin (BioNTech AG és Universitätsmedizin Mainz) a rák elleni védőoltások és immunterápiák továbbfejlesztőjeként nyerte el a kitüntetést. A tudós-trió a 2020/2021-es Meyenburg Prize elismerést a HI-TRON éves szimpóziumán (2023. március 21.) vette át – a közös munka városában, Mainzban.
A német nyelvterülethez kötődő díjözön bemutatásóján dr. Dux Mária professzor kifejezte reményét is: „Az SZTE vándorkiállítása betekintést nyújt Karikó Katalin munkásságába, és hozzájárul intézményünk hírnevének további öregbítéséhez, valamint a német nyelvterület intézményeivel való együttműködésünk további bővítéséhez”.
SZTEinfo
Fotók: Sahin-Tóth István
Korábban írtuk:
Tárlatvezetések az SZTE „Karikó Katalin útja a Lasker-díjig és tovább” című budapesti kiállításán
Origamicsillagos programon Karikó Katalin és az SZTE japán medikusai
Újabb tematikus tárlatvezetések a Karikó Katalin-kiállításokon