Szegeden, a Szegedi Tudományegyetem részvételével alakul meg a Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ. Az uniós Horizont 2020 keretprogram Teaming pályázatán több mint 15 milliárd forint támogatást elnyert projekt olyan orvosbiológiai kutatásokra koncentrál, amelyek a nem járványszerűen terjedő, de tömegeket érintő népbetegségekkel foglalkoznak, így például a rák, a magas vérnyomás, a reuma és a cukorbetegség.
Egy magyar molekuláris medicina kiválósági központ létrehozása és az alapkutatási eredmények klinikai alkalmazásának elősegítése a célja annak a Szegedi Tudományegyetem részvételével megvalósuló projektnek, amely több mint 15 milliárd forint uniós támogatást nyert.
A Szegeden létrejövő Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ olyan orvosbiológiai kutatásokra koncentrál, amelyek a nem járványszerűen terjedő, de tömegeket érintő - évente világszerte mintegy 30 millió áldozattal járó - népbetegségekkel foglalkoznak – tájékoztatott Martinek Tamás a Szegedi Tudományegyetem közkapcsolati rektorhelyettese. Kiemelte: a kutatómunkában külön hangsúlyt kapnak a Magyarországon is igen elterjedt immunológiai, daganatos, anyagcserés, valamint szív- és érrendszeri megbetegedések, így például a magas vérnyomás, a reuma, a cukorbetegség és a rák.
A szegedi új központ nagyban elősegíti az alapkutatási eredmények klinikai alkalmazását és új terápiás módszerek kidolgozását a molekuláris medicina területén. A kutatóhelyek együttműködése révén létrejövő kiválósági központ erősíti a résztvevő intézmények kutatási potenciálját, új tudományos hálózatok kialakítását. Emellett cél a közös infrastruktúra-fejlesztés, valamint közös doktori képzések és klinikai kutatói tréningek megvalósítása.
A kiválósági központ a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Semmelweis Egyetem és a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontja együttműködésével valósul meg, a megvalósításában közreműködik az élettudományi kutatások terén az Európai Unió legsikeresebb központja, a németországi Európai Molekuláris Biológia Laboratórium. A kutatás-fejlesztés terén alacsonyabb teljesítményű európai országokban új kiválósági központok létrehozását elősegítő Horizont 2020 keretprogram Teaming pályázatának 10 nyertesét 27 ország 169 pályázatból választották ki két lépcsőben. A sikeres magyar pályázást a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal koordinálta.
SZTEinfo
További részletek a Szegedi Egyetem magazin lapcsaládhoz tartozó Szegedi Egyetem Magazin 2017. számában.
További cikkek a Szegedi Egyetem Magazin 2017. számából:
A PhD a negyedik gyermekem
Tévhitek a gyógynövényekről
Digitális örökkévalóság versus világvége
Fajmentő program indul a SZTE Füvészkertjében
Közérthetően a túlsúlyról
Forradalmasíthatja az energiatárolást az SZTE új kutatási projektje
Mobil applikáció és újfajta fejőrendszer segíti a hatékonyabb tejtermelést az SZTE-n
Szeptembertől SSC kurzus a szegedi GTK-n
Versenyzőt és embert formálni - Interjú Sík Márton olimpikonnal
A Monguz Információtechnológiai Kft. kapta az SZTE Alma Mater díjat
Duális képzésről állapodott meg az SZTE és a Coca Cola
Díjazott orvosok párban a családban és a munkában
A szájüregi rák korai felismerését kutatják
Antibiotikumot fejlesztenek szegedi kutatók – megpróbálják „becsapni” a géneket
Ritka betegségek kutatására nyert támogatást a szegedi egyetem
Megérteni a memória működését
„A pedagógia legfontosabb princípiumát találtam meg a zenében” – rockkurzus a Szegedi Tudományegyetemen
Baracskai Judit szerepálmai
A szabadság volt az útravaló
Sija Éva: "A mozgás az örök fiatalság egyik titka"
Zeneszerző a felhők felett
Lencsevégre kapott biciklik
Öregdiákjaink sikertörténete - Wodala Márk, az Oscar-gála szinkrontolmácsa
A hónap Alma Mater tagja januárban: Menyhei Szabolcs
Vacsora Zsuzsival – almások Szeged legfrissebb kultzenekarában