Miért érdekes a gyereknyelvben a „hát” és az „izé”? Mi a dolga a nyelvésznek egy informatikai cégnél? E kérdésekre is választ kaptunk az SZTE BTK doktoranduszával és predoktorával beszélgetve az Új Nemzeti Kiválóság Program ösztöndíjátadó ünnepségén.
– Az SZTE Bölcsészettudományi Kar másodéves elméleti nyelvész doktorandusza, Kondacs Flóra milyen témával nyerte el az Új Nemzeti Kiválóság Program ösztöndíját?
– A gyermeknyelvi diskurzust szervező elemek sajátosságairól című pályáztommal nyertem az ösztöndíjat. A dolgozatomban a diskurzusjelölők vizsgálatával foglalkozom. Ezeket az elemeket, például a „hát”, az „izé”, az „ööö” elemeket a hagyományos nyelvtanban töltelékszóként határozzák meg. Ezek azonban nem csak töltelékek, hanem funkcióval – például kérdésbevezető, általános válaszjelölő szereppel – rendelkező elemek. Ezeket a funkciókat vizsgálom meg a saját gyűjtésű gyermeknyelvi korpuszomban. A témavezetőm Schirm Anita, az SZTE Magyar Nyelvészeti Tanszék adjunktusa. A kutatáshoz kötődően tehát célom egy diskurzusjelölőkkel teli gyermeknyelvi korpusz kiépítése a 3-6 éves korosztály nyelvhasználata alapján. Arra a kérdésre keresem a választ, hogy a gyermekek mely diskurzus jelölő elemeket sajátítják el, és azokat milyen funkcióban használják ebben a korosztályban.
– Hogyan segíti a munkáját a doktori tanulmányok közepette elnyert ÚNKP ösztöndíj?
– A nyelvészet területéről az Új Nemzeti Kiválóság Programban ketten kaptunk ösztöndíjat. Az egyetemi díjátadón örömmel állapítottam meg, hogy a szentesi Horváth Mihály Gimnáziumból egy volt évfolyamtársam is ösztöndíjas. Úgy gondolom, nagyban segíti az ÚNKP ösztöndíj a szakmai fejlődésemet, már csak azért is, mert a támogatásnak köszönhetően konferenciákon, szakmai rendezvényeken, továbbképzéseken tudok részt venni. Emellett a kutatáshoz szükséges anyagi támogatást – például utazási költség – is biztosítja az ösztöndíj.
*
– Szentiment elemzésből írja doktori disszertációját Szabó Martina Katalin, az SZTE Bölcsészettudományi Kar Magyar nyelvészet programjának predoktora. Mit jelent a számítógépes nyelvészetnek ez a nyelvi értékelemzésnek is nevezett részterülete?
– A számítógépes tartalomelemzés e típusával automatikusan, nagy mennyiségű szövegből értékelést, értékelő tartalmakat akarnak kivonatolni. A feladat elméleti és alkalmazott nyelvészeti szempontból egyaránt kihívást jelent, ugyanakkor a gazdasági oldalon is hasznosíthatóak az eredményei. A szentiment elemzésnek egy pici, ám nagy problémát jelentő szegmensével foglalkozom. Ezek az úgynevezett negatív, emotív szemantikai tartalmú kifejezések, például a negatív, emotív, vagyis érzelmi jellegű önkifejező és intenzifikáló, azaz hatékonyságnövelő elemek, amelyek fokozó szerepben képesek ezt a tartalmat részben vagy egészben elveszíteni, sőt: bizonyos esetekben arra is, hogy önmagukban pozitívként használhatjuk őket. Ilyen például a jól ismert szlogen: „Brutális választék, durván jó árak.” E kifejezések azért problémásak, mert ezeket a hagyományos szentiment elemzéssel negatívnak minősítve találjuk meg, holott ezekben az esetekben az, aki ezt a megnyilatkozást teszi, pozitív értékelést szeretne megfogalmazni.
– Hogyan hasznosul a pályázati témája?
– A pályázati témámhoz kapcsolódóan különböző adatbázisokat hozok létre. Ezek az adatbázisok egyrészt vizsgálati szempontból is hasznosak, hiszen segítségükkel nagyító alá vehető a nyelvészeti probléma, másrészt olyan tanító adatbázisok is, amelyeken fejlesztünk. Kettős témavezetéssel dolgozom: részben az SZTE BTK Szláv Intézetben Bibok Károly docens, másrészt az SZTE TTIK Informatikai Intézet tudományos munkatársa, Vincze Veronika a mentorom.
– A hódmezővásárhelyi Német László gimnáziumból került a Szegedi Tudományegyetemre. Most predoktor, az SZTE BTK tanársegédjeként a doktori fokozatszerzési eljárás időszakát éli, miközben egy informatikai cégnél is dolgozik nyelvészként. Mit csinál itt és ott?
– Az SZTE Bölcsészettudományi Karán magyar, orosz és hungarológia szakon végeztem és magyar nyelvészet PhD-programban veszek részt, miközben az SZTE Szláv Intézetében tanársegédként dolgozom. Ugyanakkor nyelvész szakértő is vagyok egy kaposvári informatikai cégnél. A kívülállók számára egy egyszerű példával szoktam megvilágítani, hogy egy informatikai cégnél mi egy bölcsész, pontosabban egy nyelvész feladata. Például megfigyelhető, hogy a Google keresője sokkal jobban működik, mint korábban mondjuk az Alta Vista. Ennek oka az, hogy egyfajta szemantikus keresést alkalmaznak, vagyis mintegy a szavak jelentésének a figyelembe vételével jobb, a felhasználó számára relevánsabb találatokra képesek. Ahhoz, hogy a keresőmotorok minőségében javulást érjünk el, komoly, részben nyelvészeti alapokon álló munkára van szükség.
– Mit szól egy predoktor az ÚNKP nyújtotta lehetőséghez?
– Az ÚNKP ösztöndíj hatalmas segítség az amúgy elég költséges kutatási programom folytatásához. Hadd említsem meg továbbá, hogy azoknak a hallgatóknak, aki már túljutottak az ösztöndíjas szakaszon, s egyáltalán nem kapnak juttatásokat, nagyon fontos lenne, hogy ilyen nívós és erkölcsi elismerést is jelentő ösztöndíjban részesülhessenek, mint amilyen az Új Nemzeti Kiválóság Programé. Nagyszerű lenne tehát, ha a jövőben is fennmaradna az ÚNKP!
Újszászi Ilona
Fotó: Bobkó Anna