A Szegedi Tudományegyetem Kutatók Éjszakája programsorozatában a Bartók Béla Művészeti Kar és a Természettudományi és Informatikai Kar közösen mutatta be az egyetemen kifejlesztett kottalapozó applikáció első verzióját.
Az alkalmazást Csendes Tibor, az SZTE TTIK professzora vezetésével, hallgatói dolgozat alapján kezdték el fejleszteni az informatikai karon. Nem használtak semmiféle, már meglévő, hasonló applikációt, mindent teljesen önállóan, az alapoktól építettek fel.
Az est folyamán megmutatták, hogyan tanulja meg a program a lapozás menetét. Ennek több lehetséges módja van, a kottát tetszőleges formában tárolja, majd a lejátszott darabban történő lapozásokat a frekvenciák és az idő figyelembevételével memorizálja. Az applikáció megjósolja, hogy mikor van szükség játék közben a kotta lapozására, attól függően, hogy gyorsabban, vagy lassabban játszanak, esetleg kihagynak belőle bizonyos részeket.
Az érdeklődők is aktív résztvevőjévé váltak a bemutatónak, miközben a technikai részleteken túl csodálatos zenedarabokat hallgathattak meg. Ők is kipróbálhatták a betanítás és lapozás folyamatát az általuk játszott darabokon, valamint képet kaptak az alkalmazás jelenlegi állapotáról, az előnyök mellett a gyengeségeiről is.
A program egyelőre még a fejlesztési fázisban van. Egyelőre csak szóló hangszerekre alkalmazható, a zenekarra történő optimalizáláson még dolgoznak. Céljuk, hogy egy ingyenes, mindenki számára hozzáférhető alkalmazás készüljön a zenészek számára. Ezzel az applikációval majd elkerülhetők lesznek az olyan balesetek, mint amikor lehullanak a kotta lapjai, vagy figyelmetlen a kottalapozó.
További részletek: a Szegedi Egyetem Magazin lapcsaládhoz tartozó SZTEminárium című ingyenes hallgatói magazin 2019 – 2020 / 1. számában, amely letölthető az SZTE Hírportál SZEM aloldaláról.
SZTEinfo - Kiss Izabella
További cikkek a SZTEminárium 2019 - 2020 /1. számából:
Az őzeket számolta a vadőrnek vagy vadásznak készülő vásárhelyi egyetemista
A derékfájdalom és a rekeszizom állapota összefügg – Finta Regina ÚNKP ösztöndíjas kutatása
A Junior EB-től a Világjátékokig az SZTE JGYPK gyorsasági görkorcsolyázó hallgatója
Tapasztalatszerzés diploma előtt
Energiatermelő kerékpárt készítettek a Mérnöki Kar oktatói
Intelligensek-e a növények?
A forradalom és az 1956 utáni megtorlás a MEFESZ-alapító egykori szegedi egyetemista emlékeiben
„A jó zenét minden formában szeretem.”
Kabaré és dráma is szerepel a Szegedi Egyetemi Színház műsorán
Fenntartható-e a divat?
Észak-Macedóniát fedezték fel a Mérnöki Kar oktatói és hallgatói
Egy mai tini az 1700-as években – interjú Gimesi Dórával, az Időfutár írónőjével