CEEPUS csereprogrammal öt nap alatt körbejárták és megismerték a macedón kultúrát és oktatást a Mérnöki Kar hallgatói és oktatói. A szakmai kiránduláson két csoportban; egy-egy oktató és négy-négy diák vett részt. Szkopjei élményeikről, tapasztalataikról két hallgatótársunkat, Nyerges Lillát és Matusek Krisztinát kérdeztük.
– Honnan értesültetek az utazás lehetőségéről?
– Nyerges Lilla: Coospacen olvastam és a barátaimtól is hallottam róla.
– Matusek Krisztina: Nekem a mentorom, Mészáros Attila ajánlotta.
– Milyen programokon vettetek részt?
– M. K.: Voltunk a Mother of Teresa Egyetemen, Teréz Anya Emlékházában. Az egyetemen megnéztük a laboratóriumokat, körbejártuk a várost. Voltunk az UKA halal húsüzemben a helyi hallgatókkal. Nagyon érdekes volt és barátságosak voltak a diákok.
– Ny. L.: Volt szabadidőnk is, amikor oda mehettünk, ahova szerettünk volna. Így nyílt lehetőségünk megnézni a Milleniumi Keresztet, ami Szkopje minden pontjáról látható, mivel a hegy tetején van, illetve eljutottunk a Matka Canyonba is, ami csodálatos látványt nyújtott. Minden nap felfedeztük a helyi éttermeket, megkóstoltuk a helyi specialitásokat, amelyek nagyon finomak voltak. Esténként Solo partit tartottunk.
– Mennyire más az élet Észak-Macedóniában, mint nálunk?
– Ny. L.: Azt vettem észre, hogy az emberek sokkal nyugodtabban, lassabban élik az életüket. Később kelnek, később intézik el a dolgaikat, sok bolt 9 órakor nyit. Van idejük mindenre. Az árak szinte ugyanazok, de az innivaló kétszer annyiba kerül, mint itthon.
– Hogy éreztétek magatokat az út során?
– M. K.: Nagyon jól éreztem magam. Máskor is szeretnék ilyen programban részt venni.
– Ny. L.: Nagyon tetszett a program, illetve az egész utazás. Az ottani egyetemről érkezett tanárok és segítők kedvesek voltak, körbe vezettek minket a városban. Általuk nyílt lehetőségünk meglátogatni a húsüzemet is.
– Kiknek ajánljátok a CEEPUS programot?
– M. K.: Annak, aki szeret utazni, és aki szeretne megismerni más országokat, más kultúrákat és szeretne szakmailag is fejlődni.
– Ny. L.: Igazából akárkinek tudnám ajánlani, mert akár voltál már külföldön, akár nem, ez egy nagyon jó lehetőség arra, hogy a saját diáktársaiddal, oktatóiddal is közelebbi kapcsolatot építs ki. Megismersz más embereket, kultúrákat is, láthatod az életmódjukat, az életvitelüket. Sok mindent kipróbálhatsz, megláthatsz. Ha felfedezésekre vágysz, vagy zárkózottabb is vagy, akkor ez egy tökéletes alkalom arra, hogy kinyílj, és egy kicsit nyitottabbá válj mások felé, illetve magadat is akár jobban megismerheted.
További részletek: a Szegedi Egyetem Magazin lapcsaládhoz tartozó SZTEminárium című ingyenes hallgatói magazin 2019 – 2020 / 1. számában, amely letölthető az SZTE Hírportál SZEM aloldaláról.
SZTEinfo: Újvári Gréta
Fotó: Anka Trajkovska Petkoska
További cikkek a SZTEminárium 2019 - 2020 /1. számából:
Az őzeket számolta a vadőrnek vagy vadásznak készülő vásárhelyi egyetemista
A derékfájdalom és a rekeszizom állapota összefügg – Finta Regina ÚNKP ösztöndíjas kutatása
A Junior EB-től a Világjátékokig az SZTE JGYPK gyorsasági görkorcsolyázó hallgatója
Tapasztalatszerzés diploma előtt
Energiatermelő kerékpárt készítettek a Mérnöki Kar oktatói
A forradalom és az 1956 utáni megtorlás a MEFESZ-alapító egykori szegedi egyetemista emlékeiben
„A jó zenét minden formában szeretem.”
A jövő mobilalkalmazása zenészeknek
Kabaré és dráma is szerepel a Szegedi Egyetemi Színház műsorán
Egy mai tini az 1700-as években – interjú Gimesi Dórával, az Időfutár írónőjével