A tudomány fővárosává vált Szeged két napra. 15 országból érkeztek az mRNS-technológiával foglalkozó sztárkutatók, köztük a Nobel-díjas Karikó Katalin és Drew Weissman. A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozatának kiemelkedő eseménye a november 7-8-i, a Szegedi Tudományegyetemen rendezett konferencia, amely ünnepélyes keretek között vette kezdetét az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban.
Az orvostudományi fejlesztések svájci bicskájának tartott hírvivő mRNS áll az előadások központjában a hazai tudományos élet idei legkiemelkedőbb eseményén. A világ vezető mRNS-kutatói tartanak előadásokat a konferencián, amelyet a Szegedi Tudományegyetemen rendeznek meg 2024. november 7-8. között. A nemzetközi tudományos találkozó megnyitóját 2024. november 7-én tartották az József Attila Tanulmányi és Információs Központban. A Novo Nordisk Alapítvány 2022-es díjazottjai hozták Magyarországra 15 ország vezető tudósait, akik két napon keresztül ismerhetik meg a tudományterület leginnovatívabb kutatásait.
Az mRNS-konferencia ünnepélyes megnyitóján Karikó Katalin, az SZTE Nobel-díjas kutatóprofesszora személyes hangvételű köszöntőjében elmondta, hogy nem Szegeden született, de élete legboldogabb időszakát itt töltötte: itt tanult és ismerte meg a férjét, itt adott életet lányának is, éppen „egy pár évvel ezelőtti” november 8-án. Karikó Katalin reményét fejezte ki, hogy a konferencia résztvevői inspirációt és további motivációt kapnak majd a tudományos találkozón és mindenki megismerheti, hogy milyen újdonságokkal foglalkoznak világszerte a tudományág képviselői.
A konferencia házigazdája, a Szegedi Tudományegyetem vezetése és az intézmény egész közössége nevében Prof. Dr. Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora köszöntötte a résztvevőket. Köszöntőjében kitért arra, hogy a Szegedi Tudományegyetem Magyarország egyik legkiemelkedőbb felsőoktatási intézménye, amelyben a biokémiai és molekuláris biológiai kutatások 100 éves múltra tekintenek vissza. A több évtizede a Szegedi Tudományegyetemen folyó magas színvonalú biológiai és orvosbiológiai kutatás volt az alapja az MTA Biológiai Kutatóközpont 1973-as megalapításának.
– Karikó Katalin professzor asszony az elmúlt két évben egyetemünkön tartott előadásokat arról, milyen lépéseket tett pályafutása során, hogy elérje Nobel-díjas felfedezéseit. Most örömmel üdvözöljük kutatótársát, Drew Weissman professzort is, másrészt pedig szeretettel várjuk a következő két nap előadásait az új mRNS-technológián alapuló terápiás megközelítésekről. Biztos vagyok benne, hogy ezek a kutatások néhány éven belül alapvetően megváltoztatják az orvosi kezelést számos területen. Tehát arra a következtetésre juthatunk, hogy az mRNS-kutatás visszatért Szegedre, visszakerült egyetemünkre – mondta el a rektor.
A megnyitón Martin Ridderstråle professzor, a Novo Nordisk Alapítvány képviselője, a konferenciát támogató alapítványt mutatta be, majd szintén a dán alapítvány munkatársa, Jørgen Frøkiær professzor mutatta be a Novo Nordisk díjat és a 2022-es díjazottakat. A konferencia résztvevői megtudhatták, hogy a Novo Nordisk Alapítvány korábban főleg az északi országok – Norvégia, Svédország, Finnország, Dánia – kutatóit támogatta. Néhány évvel ezelőtt kezdett nyitni a világ többi tája felé. Az alapítvány díját 2022-ben nyerte el az SZTE Nobel-díjas professzora, Karikó Katalin és három kutatótársa, Drew Weissman, Özlem Türeci és Uğur Şahin. Európa egyik leggazdagabb, az alapkutatások finanszírozásában élen járó alapítványa 2021. szeptember 23-i közleménye szerint a négy tudós úttörő szerepet játszott az alapkutatásban és a SARS-CoV-2 vírus okozta pandémia megfékezéséhez hozzájáruló első oltóanyag kifejlesztésében.
Dr. Drew Weissman (táskával) megérkezik az SZTE-re 2024. november 7-én.
A Novo Nordisk Alapítvány által támogatott, az SZTE által rendezett mRNS-konferencián a résztvevők megismerhetik az mRNS-technológia legújabb vívmányait többek között olyan előadók jóvoltából, mint Karikó Katalin, Drew Weissman, Uğur Şahin, Robin Shattock, Pardi Norbert, Kiss Tamás, valamint Nógrádi Antal, az SZTE SZAOK Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet vezető professzora.
A világ vezető szakértői aktuális témákról tartanak előadást, beleértve az mRNS-oltásokra adott immunválaszokat, az RNS-módosításokat, a lipid nanorészecskék bejuttatását, valamint a rák és más betegségek mRNS-alapú terápiáinak új fejlesztéseit. A résztvevők megismerkedhetnek az mRNS-terápiák klinikai alkalmazásaival és a hatékony, költséghatékony termelés stratégiáival is.
A rendezvényről az SZTE folyamatosan tájékoztat az egyetem honlapján és közösségi média felületein.
Lévai Ferenc
Fotó: Kovács-Jerney Ádám, Sahin-Tóth István