Közel harminc előadással, 9 napon át és kilenc helyszínen várja a nézőket a 30. THEALTER. A szegedi nyári színházélményhez tartozó, 2020. augusztus 14-22. közötti fesztiválhoz a THEALTER művészeti tanácsadójától, Jászay Tamástól, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszék adjunktusától kértünk iránytűt.
– Összegzés helyett a jövőbe néz, két ősbemutatót is kínál a 30. THEALTER. A törzsgárda mellett sok-sok fiatal alkotó és néző élvezheti idén is a szegedi színházi fesztivált – fogalmazott Jászay Tamás. A THEALTER művészeti tanácsadója elárulta: 2020 februárjában negyvennél is több előadást terveztek a 30. születésnapját ünneplő fesztiválra. Ám a koronavírus-járvány és a működési támogatás körüli változások bizonytalanná tették a programot. – Nagy öröm, hogy mégis sikerült összerakni a 2020. augusztus 14-22. közötti, hangsúlyozottan nem kompromisszumos programot.
Ahol a törzsközönség is fiatalodik
Egyetemisták, főiskolások, friss diplomások álltak össze egy-egy projekt kedvéért. Hiába 30 éves a THEALTER, nem öregszik! Továbbra is a huszon-harminc évesekre fókuszál.
– A THEALTER törzsközönségéhez tartozók között többen is vannak, akik immár a 30. alkalommal ülnek a „régi zsina” és a többi helyszín padsoraiban. De az utóbbi, bő egy évtizedben nagy hangsúlyt fordítottunk arra, hogy fiatalok legyenek jelen a színpadainkon, így az alkotókkal együtt fiatalodik a nézőközönség is – vélekedett Jászay Tamás. Hagyomány, hogy a színházi alkotók jórészt a saját korosztályukat szólítják meg, vonzzák be a nézőtérre.
Bábszínház is érkezik. Nagyzenekarral, vetítéssel varázsolják el a nézőket. Mert műfajilag is sokszínű a THEALTER! A bábelőadástól kezdve a kortárs táncig színes a kínálat. A sor folytatható: monodráma, próza, koncert, táncszínház, zenés próza…
Újragondolt „kötelező irodalom”
– A budapesti Dollár Papa Gyermekei társulat nem először szerepel a THEALTER programjában. Idén két produkcióval, három előadással jelentkeztek: a Tágra zárt szemek próbája már járt Szegeden, most két előadáson is megtekinthető – emlékeztetett a THEALTER művészeti tanácsadója. – A Lady Chatterley szeretője új produkció. Mindkét mű a férfi – nő viszony testiség, szexualitás vonulatát dolgozza föl izgalmas, kortárs megközelítésben.
Szintén visszatérő vendég az egykori kaposvári egyetemistákból verbuválódott csapat, az immár budapestivé lett k2 Színház. Két tantermi előadásuk a fiatalokra fókuszál. Az egyik, a Ki vele, Néró! című színház Kosztolányi Dezső: Néro, a véres költő című művéről gondolkodik a nézővel együtt. A társulat másik produkciója, Az apostol is „kötelező”, hiszen Petőfi Sándor: Az apostol című elbeszélő költeményét dolgozza fel. Aki nem szeret kötelező olvasmányt kézbe venni, de érdekli, mit tartalmaznak a művek, esszenciát kaphat a THEALTER-en.
– A „külföldi társulatoknak” nagyon drukkolunk, hogy rendben megérkezzenek. A szabadkai Kosztolányi Dezső Színház két előadása közül Tasnádi István: Nézőművészeti főiskola című bohózata a színházba járási szokásainkat figurázza ki. A produkció különlegessége, hogy az az Urbán András rendezte, akire e műfaj nem jellemző – magyarázta az SZTE oktatója. – A szabadkaiak másik előadása Gusztáv a hibás mindenért címmel fut. Kíváncsi vagyok, hogy a világhírű magyar gyurmafigurás rajzfilm miként ihlette meg a népszerű szerb rendezőt, vagyis: Kokan Mladenović mit kezd ezzel az ikonikus magyar figurával, mit csinál Gusztáv a mai világban?
A művészeti tanácsadó kedvencei
A fiatal magyar rendező generáció jeles alakjától, Tárnoki Márktól három előadást is láthat a 30. THEALTER közönsége. A gimnáziumi korosztályt szólítja meg a Robert Musil regényét feldolgozó Törless iskolaévei című produkció ősbemutatója. Az Henri Charriére önéletrajzi bestsellereként és „börtönös filmként” – Steve McQueen és Dustin Hoffman szereplésével – klasszikussá vált Pillangó, a sokszereplős és akciódús történet monodráma feldolgozása is különleges színházi élményt ígér. Tárnoki jegyzi rendezőként a kétszereplős Hagyatékot is, mely a szülő-gyerek kapcsolatról beszél szokatlan nézőpontból.
– Én, ha egyetlen programot választhatnék a gazdag kínálatból, valószínűleg a Kezdhetek folytatódni című előadásra vennék belépőt. Az Ördögkatlan Fesztivál – Radnóti Színház Petri--estjén Pál András és Rozs Tamás mond, énekel Petri-verseket, a nézőkkel közös sörözés közben – fogalmazott Jászay Tamás. Szerinte e „zenés prózát” jó lesz összehasonlítani az Andaxínház Alkotócsoport szintén Petrihez kötődő, Arcból arcba című irodalmi felolvasó estjével. Az egyetemi oktató szerint is érdekes, hogy Petri György költő alakjához két THEALTER-előadás is kapcsolódik.
A koronavírus és a pandémia a hagyományosan megszokott programokon módosított. A 30. THEALTER-t is jellemző „színház, zene” mellett megőrződött az akadémia.
– Lesz „kritikus szekció”, csak a szokásos élő beszélgetések helyett online vitatjuk meg az alkotókkal a produkciókat. E video felvételek felkerülnek a THEALTER honlapjára, így később is elérhetők lesznek – magyarázta Jászay Tamás. A „blog junior” is folytatódik: a Szegedi Tudományegyetem színháztudománnyal foglalkozó hallgatói Jászay tanár úr irányításával, de a korábbiakhoz képest kicsit más formában közlik a szövegeiket. – A lényeg, hogy minden előadásról lesz másnap, vagyis szinte azonnal visszacsatolás videóval és írt szöveggel.
Ingyenes performansz, néhány visszatérő és számos új produkció vívja ki a nézők érdeklődését a szegedi MASZK Egyesület által immár három évtizede életben tartott, idén a tervezettnél kicsit későbbi, 2020. augusztus 14. és 22. közötti THEALTER fesztiválon.
– Karantén-termékkel, az Egy nő című alkotással jelentkezik a szegedi Homo Ludens Project. E filmpremieren kívül további szegedi produkciókban is megmutatkozik a genius loci.
Ilyen például a MASZK Egyesület, a budapesti KV Társulat és az E-Mancik Színházi Manifaktúra– O. Horváth Sára: Lenni vagy nem című – koprodukciója.
A gyermekvállalás kérdéseit boncolgató színház mellett a záró napon visszahozzuk a több szálon is Szegedhez kötődő, szintén MASZK-os koprodukciót, az SZTE alumnusa, Grecsó Krisztián regénye alapján íródott Megyek utánad című sikerdarabot – emlékeztetett Jászay Tamás. – Reméljük, hasonlóképpen vonzza a nézőket a REÖK-ben már bemutatott, Herczeg T. Tamás, az SZTE címzetes főiskolai docense által rendezett Übü, a király című produkció, amelyben az SZTE oktatói közül ketten – Balog József és Kosztolányi József – is színpadra lépnek.
És a nagy rajongótáborral rendelkező Metanoia Artopédia ismét bemutatja a Jég-doktrínák – variációk a náci retorikára, harminchetedik variáció című előadást, de már nem a korábbi helyszínen, a Grand Caféban, hanem a nagyobb nézőterű és sajátos hangulatú Régi Zsinagógában.
A szegedi nyári színházi kínálatot – a szervezők nagy küzdelme árán, a járványügyi helyzetre reflektáló „Köszönjük Magyarország!” program támogatásával – gazdagíthatja 2020. augusztus 14. és 22. között a 30. THEALTER, amelyre a jegyeket már kínálják itt.
SZTEinfo – Újszászi Ilona
Illusztráció: thealter.hu
A 30. THEALTER műsornaptára elérhető a rendezvény honlapján és itt.
*
Korábban írtuk a 30. THEALTER Fesztiválról:
Együtt írjuk a Jég-doktrínák variációit
Jászay Tamással: „A nap 24 órájában a színházzal foglalkozom”
Színház helyett karanténfilm: Egy nő - A Homo Ludens Project filmbemutatója
A múltbéli sebek hatásáról hallottunk a Thealteres előadáson
Lenni vagy nem? – Aktuális és megosztó téma a színpadon
*
Korábban írtuk a szegedi nyári színházakról
2020:
„Az emberiség nehézségei csak a szellem erejével győzhetők le” - interjú Herczeg Tamással
„Nagyon erős a pillanatnak a hatalma…” – interjú Balog Józseffel
Hatalomról és szerelemről szól, a pandémiáról is üzen az Agrippina
„Aranykapu, amin keresztül be lehet lépni az arisztokráciába” – Úrhatnám polgár a szegedi szabadtérin
Úrhatnám polgár a szegedi szabadtérin
2019:
Molière: Don Juan és a „független szcéna” – a szegedi nyári színházak és az SZTE oktatók szerepei
Egyetemi és egyetemes témák a Thealter Fesztivál kilenc napján
*
Korábban írtuk a Metanoia Artopédiáról:
Párizsban járt a Metanoia Lomtár – egykori egyetemi színpados nagysikerű kiállítása tiszteleg a Bauhaus iskola előtt