Karikó Katalin 70. születésnapja alkalmából rendhagyó tárlatvezetésekre és a Nobel-díjas kutatónő dolgozószobájának látogatására hívta az SZTE az érdeklődőket 2025. január 17-én. A tudománytörténeti sétán végigkísértük a Juhász Gyula Gyakorló Általános Iskola diákjait. A gyerekek megtekintették a TIK-ben látható, új tárgyakkal bővült kiállítást, majd a Dóm téri dolgozószobát is bejárhatták, beleülhettek azokba a fotelekbe, amelyeket még Szent-Györgyi Alberttől örökölt az első magyar Nobel-díjas nő. Arról a teraszról is körülnéztek, ahonnan Karikó Katalin (és korábban Szent-Györgyi Albert) üdvözölte az őt ünneplő embereket.
Egyetemtörténeti visszatekintéssel kezdődött az a rendhagyó tárlatvezetés, amelyet a Szegedi Tudományegyetem Nobel-díjas professzorának 70. születésnapja alkalmából tartottak az SZTE Juhász Gyula Gyakorló Általános Iskola diákjainak. Tizenkét hetedikes és három nyolcadik osztályos tanuló nézte meg 2025. január 17-én, péntek délután a „Karikó Katalin útja a Nobel-díjig és tovább” című állandó kiállítást az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban (Szeged, Ady tér 10.).
Először Szent-Györgyi Albertről, a szegedi egyetem első Nobel-díjasáról hallhattak néhány érdekességet a diákok. Klebelsberg Kuno kultuszminiszter hívta haza Amerikából a tudóst, aki 1931 és 1945 között tevékenykedett egyetemünkön. Szent-Györgyi talárját és egy általa használt kémcsövet is megtekinthettek a gyerekek. A kémcsövet Woods Hole-ból küldte el egy kutató Karikó Katalinnak, aki úgy gondolta, ezen a tárlaton lesz méltó helye a relikviának. Ez a kiállítás egyik újdonsága, valamint nemrég került az egyik tárolóba Glatter Miklós (Radnóti Miklós) egyetemi anyakönyve. Mint ismert, Radnóti Miklóst „Summa cum laude” minősítéssel 1934 júliusában avatták bölcsészdoktorrá a Szegedi Tudományegyetemen.
Könyv Szent-Györgyitől a szakkörösöknek
Ennyi bevezető után következett az ünnepelt, Karikó Katalin életútjának bemutatása a TIK-ben látható személyes tárgyakon keresztül. A jugyus diákok megcsodálhatták egyebek mellett a világhírű biokémikus tolltartóját, fényképezőgépét és füzetét. – Nagyon korán elkezdett a növények felé fordulni, a kedvenc könyve volt ez a Csapody Vera által illusztrált kötet. Középiskolában biológia szakkörre járt Kisújszálláson, a Móricz Zsigmond Gimnáziumban. Ezen a szakkörön írtak Szent-Györgyi Albertnek egy levelet, de nem tudták a pontos címét, a borítékra csak annyit írtak, hogy „Szent-Györgyi Albert” és „USA”. Erre a levélre válaszul az esszéit tartalmazó kötetet Szent-Györgyi Albert elküldte a szakkör tagjainak, írt is bele néhány sort. Így Karikó Katalin már egészen korán összekapcsolódott Szent-Györgyivel – mondta el a csoportnak Sümeginé Lehotai Edit tájékoztató könyvtáros, PR-munkatárs.
|
Rendhagyó tárlatvezetés és kvízjáték Karikó Katalin születésnapján. Fotók: Sahin-Tóth István |
Lelkesen töltögették a tárlatvezetés közben a diákok azt a kvízt, amit az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság munkatársai állítottak össze nekik erre az alkalomra. A helyes megoldásokért egyetemi ajándéktárgyak jártak. „Mi a címe Karikó Katalin memoárjának?” „Mikor fejezte be Karikó Katalin a doktori disszertációját?” „Milyen módon vitte át megtakarításait Karikó Katalin és férje a határon, amikor 1985-ben az Amerikai Egyesült Államokba költöztek?” – ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kellett megtalálniuk a helyes választ.
A kiállítás harmadik új tárgya az a pipetta, amelyet munkájához nap mint nap használt Karikó Katalin. Ennek párját a stockholmi Nobel-díj Múzeumnak ajándékozta a kutatónő. Az SZTE állandó tárlata főszereplőjének egyetemi éveiről, családjáról, díjairól is láthattak és hallhattak érdekességeket a fiatalok.
- Képzeljétek el, hogy a Nobel-díjával járó pénzjutalmat, 500 ezer amerikai dollárt a Szegedi Tudományegyetemnek adományozta. Ebből megalapítják a JATE-díjat, amit minden évben ki fognak osztani a szavazatok alapján a legjobb egyetemi oktatónak, a legjobb hallgatónak és az SZTE alumnusai közül a JATE egyik egykori polgárának. Ha majd az SZTE-re jártok, akkor ti is pályázhattok erre a díjra – ajánlotta a diákok figyelmébe a lehetőséget Sümeginé Lehotai Edit. A tárlatvezetés csúcspontjaként megtekintették a Nobel-plakett másolatát, amelyet azért vásárolt meg Karikó Katalin, mert már akkor tudta, hogy az alma materének szeretné ajándékozni. A Nobel-érem replikája ezüstből készült, aranyozott bevonattal látták el, és ugyanabban a műhelyben készült, ahol a Nobel-díjhoz tartozó színarany plakett.
Fotózd le magad a legendás bútorok között!
Az egyetem másik iskolájából, az SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskolából is érkezett egy nagyobb, 30 fős csoport a rendhagyó tárlatvezetésre. Ők váltották a kiállítóteremben a jugyusokat, akikkel átsétáltunk a Dóm tér 8. szám alatti Kémiai Intézetbe. Ennek magasföldszintjén található Karikó Katalin dolgozószobája, amit Szent-Györgyi Alberttől „örökölt” az SZTE professzora.
– Gyertek, le is szabad ülni, lehet fotózkodni – bátorította a tanulókat a házigazda, Prof. Dr. Wölfling János egyetemi tanár. Elmondta, hogy 2023-ban az SZTE vezetése úgy döntött, hogy Szent-Györgyi egykori dolgozószobáját az akkor még friss Nobel-díjas Karikó Katalinnak adja. Emlékezetes: 2023. október 12-én vette át a dolgozószobája kulcsát, majd az intézet teraszáról beszélt az őt ünneplő tömeghez a tudós.
Karikó Katalin dolgozószobájában Prof. Dr. Wölfling János egyetemi tanár fogadta az érdeklődő diákokat. Fotó: Sahin-Tóth István
Egyedülálló panoráma a Dóm téri teraszról
A bútorok Szent-Györgyi idejéből valók, az íróasztal és a szék is – mutatott körbe a szobában Wölfling professzor. Az asztalon családi fotó, a falakon Karikó díjaihoz kötődő fényképek függenek, kiállították a kutatónő díszdoktori oklevelét is. A sarokban lévő fehér köpeny viszont nem dísz, azt már használta Karikó Katalin. A most 70 éves tudós ebben az épületben tanulta a szerves és a szervetlen kémiát, jegyezte meg idegenvezetőnk. Különlegességként előhozott egy leltárnaplót, melyben Szent-Györgyi Albert eredeti aláírása látható.
Kilátás a Kémiai Intézet teraszáról. A jugyusok megcsodálhatták a Dóm teret a zenélő óra alól. Fotó: Sahin-Tóth István
A Kémiai Intézetbeli látogatás zárásaként a csoport felsétálhatott a már említett teraszra, a zenélő óra alá, ahonnan remek panoráma nyílik a Dóm térre. Ki is használták ezt néhány jó szelfi készítésére a látogatók. Miután elmentek, már jött is a második csoport, a báthorys diákok, hogy ők is megláthassák az SZTE Nobel-díjas professzorának dolgozószobáját. A legkitartóbbak pedig még átsétáltak az SZTE Rektori Hivatal Dugonics téri épületébe, ahol 2025. január 16-án megnyílt a Portréfotók az első magyar Nobel-díjas nőről című kamarakiállítás. Így vált teljessé a Karikó Katalin 70. születésnapja alkalmából rendezett, tudománynépszerűsítő programsorozat.
*
Az SZTE „Karikó Katalin útja a Nobel-díjig és tovább” című állandó kiállítását az SZTE TIK (Szeged, Ady tér 10.) nyitva tartási idejében; míg a „Portréfotók az első magyar Nobel-díjas nőről” című kamaratárlatot az SZTE Rektori Hivatalában (Szeged, Dugonics tér 13.) 2025. február 28-ig, hétköznapokon 8 és 20 óra között tekinthetik meg az érdeklődők.
Vida-Szűcs Imre
Fotó: Sahin-Tóth István