Újdonságokkal és visszatérő közkedvelt programokkal veszi kezdetét április 10-én az immáron húsz éves múltra visszatekintő Egyetemi Tavasz. Az SZTE Kulturális Iroda szervezésében megvalósuló programsorozat május 31-ig közel 300 kulturális, tudományos és ismeretterjesztő rendezvénnyel várja az egyetemi polgárokat és Szeged lakosait. Az idei évben számos évforduló is köthető a programsorozathoz: 120 éve született József Attila költő, a szegedi egyetem egykori hallgatója, későbbi névadója, akinek Tiszta szívvel című verse pontosan 100 évvel ezelőtt látott napvilágot. A Szegedi Egyetemi Énekkar is fontos mérföldkőhöz érkezett: idén ünnepli megalakulásának 100. évfordulóját.
A Szegedi Tudományegyetem hagyományos művészeti fesztiválja 2025-ben is a hallgatói és oktatói kreativitás sokszínűségét ünnepli, klasszikus és kortárs zenei koncertekkel, irodalmi estekkel, rangos művészeti versenyekkel és mester–tanítvány találkozásokkal színesítve a tavaszi hónapokat. Mint az eseménysorozat sajtótájékoztatóján Prof. Dr. Széll Márta, stratégiai rektorhelyettes elmondta, az SZTE nem csupán az oktatás, kutatás és betegellátás fellegvára a dél-alföldi régióban, hanem nagyon fontos kulturális missziót is teljesít. Az Egyetemi Tavasz pedig ennek a kulturális missziónak az egyik legszebb megnyilvánulása. A közel két hónapon keresztül tartó esemény mindenkinek tartogat értékes és tartalmas programokat, aki a kultúra, a szépség és a művészetek iránti érdeklődik.

Prof. Dr. Széll Márta, stratégiai rektorhelyettes köszöntője az Egyetemi Tavasz sajtótájékoztatóján. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Visszatér a Vers délben program
Mint Tajti Gabriella az SZTE Kulturális Iroda vezetője ismertette, a hivatalos megnyitó április 10-én, 18 órakor lesz a Rektori Hivatal átriumában. A korábbi évekhez hasonlóan az esemény az Egyetemi Fotópályázat válogatott alkotásaiból összeállított kiállítás megnyitójával indul. Ezen az ünnepségen adják át a hallgatói művészeti pályázatok és versenyek díjait is, köztük a blog és verspályázat, valamint az egyetemi drámapályázat díjait. A hagyomány szerint visszatér a közkedvelt Vers délben program, így az Egyetemi Tavasz idején minden délben a Rektori Hivatal épülete előtt, Szent-Györgyi Albert szobra mellett az SZTE polgárai és az egyetemhez kötődő verskedvelők szavalnak el egy-egy gyönyörű költeményt. A program április 11-én, a Költészet napján kezdődik, amikor is Zakar Péter nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettes lesz az első versmondó.
A hagyomány szerint megrendezik a Hallgatói Művészeti Versenyt és a Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivált is
Ezt megelőzően április 8-án kerül sor az immáron három évtizedes múltra visszatekintő SZTE Hallgatói Művészeti Versenyre. Idén rekordszámú jelentkező, több mint ötven alkotó indul a megmérettetésen. A versenyen a komolyzenétől a könnyűzenén, jazzen, musicalen és sanzonon át a versmondásig több műfajban is bemutatkoznak az SZTE tehetséges hallgatói. A versenynek a Rektori Hivatal díszterme ad otthont, mely városszerte híres kitűnő akusztikájáról. Itt számos komolyzenei koncert is várja a zenekedvelő közönséget, elsősorban a Bartók Béla Művészeti Kar művésztanárainak előadásában, és fellép majd többek között Klebniczki György zongoraművész és Varga Laura fuvolaművész is.
Április 17-én veszi kezdetét a 26. Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál, amely nemcsak neves gitárművészeket, hanem a gitár tanszak hallgatóit is reflektorfénybe helyezi. Különleges zenei élményt kínál április 23-án Kovács Éva, Szemerédi Bernadett és Tóth Jonathan zenés estje, másnap pedig Pavlovits Dávid gitárművész és tanítványai adnak koncertet. Május 6-án a már hagyományos Muzsikáló orvosok tavaszi koncertje várja a látogatókat, míg május 7-én Szirtes Edina Mókus és csapata lép színpadra. Május 8-án kerül sor Szecsődi Ferenc hegedűművész és a Benedekfi testvérek "Humor a zenében" című vidám koncertjére a Mester és tanítványa sorozat részeként.

Tajti Gabriella az SZTE Kulturális Iroda vezetője. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Mesterek és tanítványaik mutatkoznak be
Szintén a Mester és tanítványa sorozathoz kapcsolódóan május 13-án és 15-én a Szegedi Nemzeti Színház ígéretes tehetségei, Pál Tamás Liszt-díjas kiváló művész tanítványai – köztük Bita Boglárka, Leszkó Balázs, Csuzdi Eszter és Borbély Jácint– mutatkoznak be tavaszi koncertjükkel. A sorozat május 20-án újabb emlékezetes esttel folytatódik: Tandi Flóra és Miklósa Erika "Életörömzene" című zenés pódium estjén nemcsak énekelnek, a művészek felidézik 15 éves barátságuk emlékezetes pillanatait is. Az irodalom kedvelőit Temesi Ferenc Kossuth-díjas és Prima Primissima díjas író estje várja. A Nemzet Művészével szülővárosáról, életről és irodalomról, mesterekről és tanítványokról Bene Zoltán József Attila-díjas író beszélget. A két művész ugyancsak mester–tanítvány kapcsolatban áll egymással.
A nagy sikerre való tekintettel ismét műsorra tűzik A 12 dühös ember című darabot
A programsorozat egyik legszínesebb eseménye május 24-én a KóSza (Kórusok Szabadon) Kórusfesztivál eseménye, amely során a belváros több pontján – így a Rektori Hivatal átriumában is – énekelnek majd a résztvevő kórusok. A rendezvény zárásaként körülbelül 700 énekes közösen adja elő a kifejezetten erre az alkalomra írt Záródalukat a Dugonics téren, felejthetetlen közösségi élményt nyújtva a zenekedvelő közönségnek. Az Egyetemi Tavasz záróeseménye május 29–31. között a Szegedi Nemzeti Színház és az SZTE közös nagysikerű produkciója, „A 12 dühös ember” című színházi előadás lesz. Az SZTE Kulturális Iroda gondozásában létrejött előadás egyedisége a különleges szereposztás: a darabban egyetlen profi színész mellett a szegedi jogásztársadalom ismert képviselői (bírák, ügyészek, ügyvédek), valamint egyetemi oktatók, hallgatók és más civil szakemberek szerepelnek.

Közel 300 kulturális, tudományos és ismeretterjesztő rendezvény várja az érdeklődőket. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Színes programokkal csatlakozik az Egyetemi Tavaszhoz az SZTE Füvészkert
Az SZTE Füvészkert már április 5-én megkezdi az Egyetemi Tavaszhoz kapcsolódó programsorozatát – hangsúlyozta Németh Anikó, a Füvészkert igazgatója. Az idei év első kiemelt eseménye a japán cseresznyevirágzás ünnepére épülő Hanami, amely során a látogatók a természet szépségét japán művészeti és kulturális elemekkel kiegészítve élvezhetik. Az idei év újdonsága a kertben április 11-12-én a Tavaszköszöntő tulipán napok. Az esemény a tulipánok köré szerveződik, emellett irodalmi és zenei programokkal is várja az érdeklődőket. Az első napon rögtön Dr. Kelemen Zoltán különleges előadásával indítanak, melyben a Magyar Költészet napja alkalmából József Attila Tiszta szívvel című verséről lesz szó. A tulipán napokat kézműves foglalkozások, népi játékok színesítik, és még népi viseleteket is felpróbálhatnak a látogatók.
A füvészkerti programok zárásaként rendezik meg május 24-én a Növények napját és a biológusok találkozóját. Az eseményre visszalátogatnak az SZTE egykori biológus hallgatói, akik kiállításokon, zenés produkciókon és színpadi előadásokon keresztül mutatják meg, milyen sokoldalú is a biológus közösség. Az esemény vendége lesz többek között Páli Tibor, Csigér István és Czutor Zoltán is.

Száz Krisztina, a Szegedi Egyetemi Énekkar kórusvezetője és Németh Anikó, a Füvészkert igazgatója. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
100 éves jubileumát ünnepli a Szegedi Egyetemi Énekkar
Az idei Egyetemi Tavasz egyik legkiemelkedőbb eseménye a Szegedi Egyetemi Énekkar centenáriumi programsorozata lesz, hangsúlyozta Száz Krisztina kórusvezető, karnagy. Az 1925-ben alapított kórus idén ünnepli fennállásának 100. évfordulóját. Ennek jegyében több izgalmas eseménnyel készülnek: fellépnek április 10-én a Tiszta szívvel című vers megzenésített változatával a fesztivál kiállításmegnyitóján, majd április 29-én a Vers délben sorozat keretében is.
Fő eseményük a május 10-i jubileumi koncert lesz a Rektori Hivatal dísztermében, amit előző nap, május 9-én emlékező koszorúzással vezetnek fel a korábbi karnagyok sírjánál. Az ünnepi koncerten régi és jelenlegi tagok egyaránt fellépnek, sőt, két különleges ősbemutatóval is készülnek: Cser Ádám és Klebniczki György egy-egy, kifejezetten az évfordulóra írt műve is elhangzik.
A centenárium alkalmából a Szegedi Egyetemi Énekkar apró kedvességekkel is készül. Festett kavicsokat rejtenek el az SZTE Füvészkertben és a Szegedi Vadasparkban, ahol az énekkar tagjai az Őszi Kulturális Fesztivál keretében már korábban „örökbefogadott” kedvenceit is felkeresi. Száz Krisztina arról is beszámolt, hogy május 10-én mutatják be a kórus 100 évét felölelő kiadványukat, ami páratlan módon foglalja össze a Szegedi Egyetemi Énekkar történetét.
Az Egyetemi Tavasz részletes programja az SZTE Kulturális Iroda oldaláról, IDE kattintva tölthető le.
Fülöp Tímea
Borítóképen: Száz Krisztina kórusvezető, Németh Anikó, az SZTE Füvészkert igazgatója és Prof. Dr. Széll Márta, stratégiai rektorhelyettes az Egyetemi Tavasz programjait bemutató sajtótájékoztatón. Fotó: Kovács-Jerney Ádám