Bezár

Hírarchívum

KKP2024-25.1_weboldalhir_kep.1

Változtass, tanulj, cselekedj: zöld jövő a kurzuskínálatban

Változtass, tanulj, cselekedj: zöld jövő a kurzuskínálatban

2024. augusztus 27.
3 perc

Szélsőséges időjárási jelenségek, kimerülő erőforrások, eltűnő állatfajok. A klímaválság hatásait már mindennapjaink során is érezzük. Mit tehet ebben a helyzetben az egyén vagy a közösség? Mit jelent a hatékony fenntarthatóság? Milyen kezdeményezések vannak lokális és globális szinten a klímaválság hatásainak mérséklésére? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre keresik a választ a Szegedi Tudományegyetem fenntarthatóságról szóló kooperatív kurzusai.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A Szegedi Tudományegyetem a zöld kezdeményezések elkötelezett támogatójaként 2021 óta indít a fenntarthatóság témakörében innovatív módszertannal dolgozó kurzusokat a Miskolci és a Soproni Egyetemmel együttműködésben. 2024-ben pedig új témákkal gazdagodott a kínálat.

Mi szerepel a kínálatban?

A három intézmény a 2024/2025-ös tanév első szemeszterében is meghirdeti közös tanfolyamait, melyek érintik például a környezettudatos vállalkozások működésének jogi hátterét, a modern kor digitális kommunikációjában megjelenő környezeti és társadalmi problémákat, valamint, hogy milyen életminőséget veszélyeztető tényezők figyelhetők meg korunk városaiban.

A 2024/2025-ös tanév őszi félévétől a Szegedi Tudományegyetem hallgatói további, újonnan fejlesztett kurzusok közül választhatnak. Ezek témái illeszkednek az ENSZ 2030-ig szóló fenntartható fejlődési menetrendjében álló 17 fejlődési célhoz. Az új kurzusok foglalkoznak többek között az ehető rovarokkal, zöld pénzügyekkel, fenntartható szennyvízgazdálkodással. De választ keresnek olyan kérdésekre is, mint hogy egy vállalat vagy intézmény hogyan biztosíthatja a fenntartható mobilitást, vagy hogy valóban káros-e a nagyüzemi technológia az állati termék előállításban.

 KKP2024-25.1_weboldalhir_kep.2

Miért különlegesek ezek a tananyagok?

Témáik aktualitása mellett a tanfolyamok módszertana is különleges, ugyanis kooperatív, projekt alapú oktatás jellemzi őket. A hallgatók az elméleti háttérismereteket egyéni tudásukhoz alkalmazkodó digitális egységekből, úgynevezett tanulási molekulákból sajátíthatják el. Rugalmas tanulási élményt biztosít, hogy a tanulási folyamat a hallgatók tanulási tempójához és időbeosztásához alkalmazkodik. Ehhez fejlesztett egy új online oktatási platformot a PwC módszertani tanácsainak segítségével a Dexter Kft. A CourseGarden felülete nemcsak a tananyag önálló, otthoni feldolgozásában segít, hanem az egyetemen megszokott tantermi keretektől eltérő élményt biztosít.

Mi teszi a kurzusokat kooperatívvá?

A tananyag egyéni, online elsajátítása mellett a kurzusok teljesítéséhez különböző porjektfeladatok elkészítése szükséges. Ezek a legtöbb esetben esettanulmányok, amelyeket a hallgatók csapatban, egymással együttműködve készítenek el. Így átfogó képet kaphatnak arról, hogy milyen módon lehet az elméletet és a gyakorlatot összekapcsolni a fenntartható jövő felé vezető úton.

KKP2024-25.1_weboldalhir_kep.3

Az induló kurzusokat a hallgatók szabadon választható tárgyként vehetik fel, egyenként 5 kreditet érnek.

A 2024/2025-ös tanév őszi szemeszterében a Szegedi Tudományegyetem, a Miskolci Egyetem és Soproni Egyetem hallgatói a következő kurzusok közül választhatnak:

  • Alkalmazkodó mezőgazdaság. Oktató: Dr. Hupuczi Júlia (SZTE)
  • Digitális fenntartható médiakommunikáció. Oktató: Dr. Faragó László (ME)
  • Fenntarthatóság: Ember-vadvilág interakciók. Oktató: Dr. Tari Tamás (SOE)
  • Fenntartható vízgazdálkodás (angol nyelven). Oktató: Dr. Tóth Márton (ME)
  • A környezettudatos vállalkozások fenntartható működésének joga. Oktató: Dr. Árvai Gergő (SZTE)

A 2024/2025-ös tanév őszi szemeszterétől a Szegedi Tudományegyetem hallgatói a fentieken kívül az alábbi tanfolyamok közül választhatnak:

  • A holnap tája - fenntartható földhasználat. Oktató: Dr. Duray Balázs (SZTE)
  • Alternatív fehérjeforrások. Oktató: Dr. Vidács Anita (SZTE)
  • Fenntartható szennyvízgazdálkodás. Oktató: Dr. László Zsuzsanna (SZTE)
  • Fenntartható városi mobilitás menedzsment. Oktató: Dr. Berki Boglárka (SZTE)
  • Fenntarthatóság a nemzetközi üzleti életben. Oktatók: Dr. Acheampong Timothy Yaw (SZTE), Dr. Pelle Anita (SZTE), Dr. Somosi Sarolta (SZTE), Dr. Megyeri Eszter (SZTE)
  • Fenntarthatóság és energiagazdálkodás/energiahatékonyság a jogi szabályozás tükrében. Oktató: Dr. Farkas Csamangó Erika (SZTE)
  • Körforgásos állati termék előállítás. Oktató: Dr. Süli Ágnes (SZTE)
  • Környezet- és egészségtudatos életvitel. Oktató: Dr. Mátó Veronika (SZTE)
  • Talajbarát növénytermesztés. Oktató: Dr. Tar Melinda (SZTE)

 

További információk és jelentkezés a Kooperatív kurzusok weboldalán.

A kurzusokra 2024. szeptember 12-ig van lehetőség jelentkezni.

A képzés megvalósítását az RRF-2.1.2-21-2022-00012 azonosítószámú, Komplex Digitális Modellváltás - Intelligens fokozatváltás projekt támogatja. A projekt Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének keretében valósul meg.
a79a484f-6cfb-4746-8c14-8b005827db2c

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek