Dr. Varga Erika radiológus főorvos és Prof. Dr. Kincses Zsigmond Tamás, az SZTE SZAKK Radiológiai Klinika intézetvezető egyetemi tanára leplezte le ünnepélyesen a feliratot, amely emléket állít a legendás főorvosnak: „Dr. Csípő László Radiológiai Osztály”. Az intézetvezető a 2025. június 4-i eseményen a szentesi kórházban elmondta, olyan névadót választottak, akire fel lehet nézni. Bár személyesen nem ismerte a 2002-ben elhunyt radiológus főorvost, sokat hallott róla, és ez alapján úgy gondolja, Dr. Csípő László valóban olyan személyiség, aki méltó arra, hogy elnevezzék róla a Dr. Bugyi István Szentesi Multidiszciplináris Centrum Radiológiai Osztályát.

Ünnepélyesen leleplezték a feliratot: Dr. Csípő László főorvos nevét viseli a szentesi kórházban a Radiológiai Osztály.

A felirat leleplezése után tudományos emlékülést rendeztek a kórház ebédlőjében, amelyen részt vett mások mellett Szabó Zoltán Ferenc, Szentes polgármestere és Szirbik Imre korábbi városvezető is. Dr. Csípő László életútját Dr. Varga Erika főorvos mutatta be:
Csípő László 1925-ben született Nagyréven. Édesapja kovácsmester volt, édesanyja a gazdaságban dolgozott. Egyetlen húga volt, Csípő Erzsébet. Az általános iskolát Nagyréven, majd középiskolai tanulmányait Nagykőrösön végezte. Az érettségije 1944-re esett, akkor bezárták az egyetemeket Magyarországon. Rövid ideig Nagyréven dolgozott aljegyzőként és írnokként. Mikor újra megnyíltak az egyetemek, beiratkozott a Budapesti Orvostudományi Egyetemre, ahol summa cum laude diplomázott 1952-ben. Akkoriban nem lehetett pályát választani, hanem irányították az orvosokat, őt Szentesre honvéd orvosnak, ahol fogorvosi tevékenységet is végzett. 1956-ban szakvizsgázott, utána elhagyta a patológiai osztályt. 1958-ban meghalt édesapja, 1964-ben a húgát is elvesztette. Húga két kislányát ő nevelte és taníttatta. 1959-ben átkerült a röntgen részlegre, Dr. Udvardy László tanítványa lett, 1963-ban szakvizsgázott. Erről a váltásról egy interjúban így beszélt: „Az volt az elképzelésem, hogy nem maradok véglegesen ezen a területen. Három évet töltöttem a kórbonctanon, nagyon hasznos ismeretekre tettem szert, ami a későbbiek folyamán megkönnyítette, segítette a munkámat. Kórbonctanból szakvizsgát tettem, ezt követően röntgenorvosként tevékenykedtem. Nem bántam meg, hogy választásom nem az úgynevezett felkapott szakmákra esett. Szeretem a munkám és bízom is benne.”

Dr. Varga Erika főorvos mutatta be Csípő László életútját, illetve a szentesi Radiológiai Osztály történetét.
Udvardy tanár úr mellett részt vett az izotóp laboratórium és az önálló röntgenosztály kialakításában, 1975-ben ő lett az osztályvezető. 1979-ig sugárterápiát is végzett, később ezt a szegedi decentrum vette át, mert ott kobalttal is rendelkeztek. Gyakorlatilag bent élt a kórházban, nem sietett haza albérletébe. 55 éves volt, amikor a legelső lakását megvette. Mindig elérhető volt, az asszisztensekkel együtt dolgozta ki a legjobb felvételi beállításokat. 1975-től kialakította a mammográfiát. 1978-ban felújították az osztályt, a tervezéstől a kivitelezésig minden mozzanatban részt vett. Angolul, németül olvasta a szakirodalmat, és ezek alapján bevezette a kettős kontrasztos gyomorvizsgálatot. Saját ötlete alapján habszifonba tették a báriumot, s a patron képezte a levegőt. Olyan szép felvételek készültek, hogy a japán cikkekkel vetekedtek a szentesi felvételek. A gyomor és duodenum endoszkópos vizsgálatában is nagy gyakorlatot szerzett, mintavételeket végzett. 1983-ban érkezett az első ultrahang-készülék, ennek a kezelését is teljes értékűen elsajátította. Népszerűségével magára vonta az akkori országos radiológiai vezetés figyelmét is. Csákány György professzor 1987-ben az Országos Sugárfizikai Intézet jelentésében ezt írta: „A szentesi modell, a Csípő-jelenség megérdemli a magyar radiológusok megkülönböztetett figyelmét, mert egy városi kórház röntgenosztályán megvalósulni látjuk azt a gyakorlatot, amely meggyőződésünk szerint a legszínvonalasabb, leghatékonyabb és leggazdaságosabb ellátást nyújtja a betegeknek és a társklinikusoknak. Amit a szentesi példa mutat, az a modern radiológia jövője. Bizonyítja, hogy milyen jelentősége van az emberi tényezőnek, a vezető radiológus hivatástudatának, szakmai és emberi tekintélyének.”

– 1992-ben felmerült a CT-beszerzés lehetősége. Csípő László beült a sokat szidott Zsigulijába és bejárta a fél országot, megnézte a CT-ket. Mindent apróra kikérdezett, a technikai paramétereket, a képernyőfelbontást, sőt maga is belefeküdt a csőbe, tesztelte, hogy belefér-e. Így a 60 centis helyett 70 centi átmérőjű gépet vettünk. A legjobbnak a picker CT-t találta, annak egy újabb modelljét sikerült megvásárolni. Az első 9 hónapban több mint 2100 vizsgálatot végeztek el, ami akkoriban nagy teljesítménynek számított – hallottuk Dr. Varga Erikától, a Dr. Csípő László Radiológiai Osztály főorvosától.
Dr. Csípő László tudományos tevékenységéről is szólt: több mint 40 közleményt adott ki, illetve 80 előadást köthetünk a nevéhez. Minden szakma képviselőivel jóban volt. A legszorosabb kapcsolat a sebészethez fűzte, egymás melletti épületben dolgoztak egykor. Kongresszusokra is rendszeresen járt kollégáival. A kitüntetések sem maradtak el, 1979-ben Kiváló Munkáért, 1987-ben Munka Érdemrend Ezüst fokozatát nyerte el, 1989-ben egyhangú szavazással kapta meg a Dr. Bugyi István Emlékérmet az egészségügyben végzett áldozatos munkájáért, odaadó tevékenységéért, iskolát teremtő diagnosztikus és tudományos munkájának elismeréséül. 1992-ben „A szentesi kórház kiváló orvosa”, 1993-ben a megyei közgyűlés elismerését vehette át, 1994-ben Csongrád megye alkotói díját is megkapta. 1995-ben nyugdíjba vonult, de továbbra is aktív radiológus maradt. Dr. Csípő László 2002-ben hunyt el.

Dr. Barna Csilla, a szentesi radiológia egyik szakorvosa előadása közben.
Dr. Varga Erika a szentesi Radiológiai Osztály történetét is felvázolta. 1931-1933 között valósult meg a kórház jelentős bővítése, ekkor egy új röntgenvizsgáló készüléket állítottak üzembe. 1942-ben felépült a 200 ágyas TBC-s részleg. 1959-ben kezdték meg az izotóp laboratórium kialakítását, ez a munka 1961-ben fejeződött be. 1975-től beszélhetünk az önálló Radiológiai Osztályról, amelynek vezetője Dr. Csípő László volt. Ahogy arról már szó volt, ő újabb eljárásokkal bővítette a repertoárt. A főorvosnő prezentációjában bemutatta az osztályon dolgozó kollégáit is, köztük a következő előadót, a nemrég szakvizsgázott Dr. Barna Csillát, aki Miért érdemes kiterjeszteni a carotis angiográfiát? címmel mutatott be egy érdekes kórházi esetet.
Prof. Dr. Kincses Zsigmond Tamás két évvel a szentesi kórház integrációja után kijelentette, hogy a radiológia területén a teljes integráció megvalósult. Az intézetvezető először a szegedi radiológia történetét vázolta fel, hogy mindenki lássa és értse, milyen körülmények között integrálták Szentest. 2018-ban a Szegedi Tudományegyetem úgy döntött, saját kezébe veszi a radiológiai ellátást a privát szolgáltatótól.

Prof. Dr. Kincses Zsigmond Tamás, az SZTE SZAKK Radiológiai Klinika intézetvezető egyetemi tanára az integrációról beszélt.
– 2020. június 1-én megléptük ezt, az átvétel nagyon megfeszített munkával járt. Éjfélkor pezsgőztünk az egyetem vezetőivel, három perccel később megérkezett az első politraumás beteg, akit annak rendje és módja szerint sikerült ellátni. Mire már egészen rendben ment minden, jött a Covid-járvány – kezdte a kihívások felsorolását Dr. Kincses Zsigmond Tamás. Amikor a koronavírus-járvány is lezajlott, jött az a szabályozás, hogy egészségügyi szolgálati jogviszonyban kell tovább dolgozniuk. A professzor kijelentette, az országnak azon radiológiái közé tartoznak, amelyek megoldották ezt veszteség nélkül, sőt növekedni tudtak. A szegedi radiológia pozitívuma, hogy majdnem mindannyian főállásban dolgoznak a klinikán. Meg tudják oldani a feladatokat, ki tudják állítani az ügyeleteket minden gond nélkül. Sőt, Szentesen 2025. június 1-től elindították az éjszakai ultrahang ügyeletet is.
– Két évvel ezelőtt kaptuk azt a feladatot, hogy Szentesnek „be kell segítenünk”. Az informatikai osztály hatékony közreműködésével rövid idő alatt össze tudtunk kapcsolódni, és mire az összes többi klinika elindult, addigra nekünk már bevett gyakorlatunk volt arra, hogy hogyan tudunk távleletezni – mondta a professzor.
2021 óta gyűjtik az adatokat, grafikonokat. Évről évre folyamatosan nőtt az SZTE Radiológiai Klinika teljesítménye, emellett tudták a szentesi integrációt sikeresen megvalósítani. Ugyanakkor Szentes is hozzájárult a teljesítményükhöz. 2023 júniusától fokozatosan növekedő betegszámokat tudnak felmutatni a CT-vizsgálatok területén. Rutinná vált, hogy Szegedről küldenek betegeket Szentesre, ahol rövidebb a várólista. A röntgenfelvételek száma is növekedett, míg a mammográfia és az ultrahang-vizsgálatok száma viszonylag stabil.

Prof. Dr. Kincses Zsigmond Tamás szerint fontos lépés, hogy Dr. Csípő László főorvosról nevezték el a Radiológiai Osztályt Szentesen. Az intézetvezető azt mondta, büszke a nagy elődökre, a kiváló főorvosokra, és reméli, hogy a szép hagyományokat folytatni tudják. Az emlékülést vacsorával és kötetlen beszélgetéssel zárták.
Szöveg és fotó: Vida-Szűcs Imre