A Finn Oroszlán Lovagrend I. osztályú érdemrendjét adta át Pertti Anttinen nagykövet Visy Csabának, a Szegedi Tudományegyetem professor emeritusának, aki befejezte finn tiszteletbeli konzuli tevékenységét. Az ebből az alkalomból rendezett 2023. február 16-i ünnepségen megjelentek a hasonló diplomáciai feladatot ellátó egyetemi polgárok, az SZTE Finnugor Nyelvtudományi Tanszék munkatársai, Visy Csaba kollegái, családtagjai és tisztelői.
Kétnapos látogatásra érkezett Szegedre Pertti Anttinen, Finnország nagykövete. A diplomata Visy Csabát, a finn tiszteletbeli konzuli tisztségről leköszönő egyetemi tanárt köszöntő és kitüntető, 2023. február 16-i ünnepséget követően, megismerkedett az SZTE professor emeritusa szülővárosa nevezetességeivel is.
„Szerényen és serényen”
– A Magyarországnak a Schengeni Egyezményhez való csatlakozását követően, a 2000-es évek közepére vált időszerűvé, hogy Finnország a szerb és román határ közelébe, Szegedre is tiszteletbeli konzulátust létesítsen – emlékeztetett ünnepi köszöntőjében Pertti Anttinen. Az észak-európai ország nagykövete fontosnak tartja, hogy itt, a Szegedi Tudományegyetem bölcsész karán több mint ötven éve oktatják a finn nyelvet, szinte a kezdetektől lektor segítségével.
A tiszteletbeli konzulátus megalapítása, 2010 óta Visy Csaba, a Szegedi Tudományegyetem vegyészprofesszora látta el a tiszteletbeli konzul feladatait. Az SZTE professor emeritusa munkásságát méltatva a finn diplomata kiemelte, hogy Visy Csaba országhatárokon átnyúló kutatási projektekben vett részt. A professzor életútjának alakulásában fontos szerepet játszott Turku, Szeged finnországi testvérvárosának egyeteme, ahol először 1988-ban ösztöndíjasként kutathatott, ahova később többször visszatért, ott összesen két éven át vendégprofesszorként tevékenykedett. Finnország Magyarországra kinevezett nagykövete, Pertti Anttinen köszöntőjében elmondta: a V4-es országok helsinki találkozóján, 2022 szeptemberében ismerte meg Visy Csabát.
– Szerényen és serényen dolgozott. A tudományos kapcsolatok építésétől kezdve, a versantológiák kiadásán át, a finn ünnepekről való megemlékezések szervezéséig bővítette a két nép közötti kapcsolathálót Visy Csaba – sorolta a tiszteletbeli konzul érdemeit a nagykövet. – Ha egy-egy finn állampolgár bajba került valamelyik közeli határon, azonnal segített, miközben közjegyzői feladatait is ellátta.
Elismerésre méltó és aktív tevékenységéért a Finn Oroszlán Lovagrend I. osztályú érdemrendjét adományozta Visy Csabának, Finnország szegedi tiszteletbeli konzuljának, Sauli Niinistö köztársasági elnök. Az érdemrendet Pertti Anttinen nagykövet nyújtotta át a finn tiszteletbeli konzuli tisztről leköszönő, nyugalomba vonuló Visy Csabának.
„Jósági tényező” a diplomáciában
A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai kar tanácstermében tartott ceremónián az ünnepelt, Visy Csaba visszaemlékezett, hogyan alakította életútját az a fordulat, hogy egyetemi kutatóként a „vasfüggöny” túloldalára juthatott 1988-ban, amikor Szeged testvérvárosa, Turku egyetemén ismerkedhetett az ottani tudományos témákkal.
– „Jósági tényező” kifejezéssel jellemzik a tudósok az áramtermelésre alkalmas anyagok és eszközök teljesítményének mérését. Remélem, gyűjtöttem annyi jó pontot az elmúlt 13 évben, amely „jóság tényezőnek” is felfogható – fogalmazott a Finnország érdekeit Szegeden képviselő Visy Csaba. A tiszteletbeli konzuli időszak eredményeihez hozzájáruló személyeknek – Finnország nagykövetségi munkatársainak, az SZTE TTIK dékáni vezetésének, tanszéki munkahelyének, valamint a feleségének – köszönetet mondott a kitüntetett, aki feladatát „családi megbízatásnak” minősítette.
Az 1980-as évek derekán került kapcsolatba finn kutatókkal Visy Csaba. A turkui egyetemen először eltöltött féléves időszakban ismerkedett meg az akkor forradalmian új tudományos területtel, az elektromosságot vezető szerves polimerek világával. A turkui professzor, Jouko Kankare ajánlásának köszönhetően 1989-ben részt vehetett Oxfordban egy olyan szakmai konferencián, amelynek 138 résztvevője közül egyedül képviselte a volt szovjet régió kutatóit.
– A tiszteletbeli konzuli megbízatással lehetőségem nyílt arra, hogy visszaadjak valamit abból a sok jóból, amit Finnországtól kaptam – fogalmazott Visy Csaba, a diplomáciai tisztségéről leköszönő professor emeritus, aki a Finn Oroszlán Lovagrend I. osztályú érdemrendjét kapta.
Finnország három állami lovagrendje közül – többek között – a diplomatákat ismeri el a Finn Oroszlán Lovagrend.
Turku és Szeged
Finnország legrégebbi városa a 13. században alapított Turku. Az egykori finn főváros 1971 óta ápol testvérvárosi kapcsolatokat Szegeddel.
Az SZTE és a University of Turku, valamint Szeged és a finn testvérváros kapcsolatait is köszöntő 2023. február 16-i ünnepségen megjelent a finn nagykövet felesége, Katriina Apajalahti, valamint a szegedi professzor családjának több tagja.
A Finn Oroszlán Lovagrend kitüntetését átadó ceremónia jelentőségét növelte, hogy azon részt vett az SZTE tiszteletbeli konzuli feladatokat ellátó professzorai közül a Szegeden Ausztriát képviselő Karsai Krisztina, a Kolumbiát segítő Nagy Katalin, az Olaszországgal kapcsolatban álló Pál József, illetve az Izraelt képviselő Lednitzky András. Az ünnepségen megjelent Finnország Pécsi Tiszteletbeli Konzulátusának vezetője, Kator György is.
Tiszteletét tette a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar dékánja, Horváth Dezső professzor, valamint Visy Csaba néhány kollégája. Szeged önkormányzatának képviseletében Nagy Sándor alpolgármester gratulált a kitüntetettnek.
Visy Csaba szülővárosával, Szegeddel látogatása második napján, 2023. február 17-én élményeket gyűjtve ismerkedik meg a nagykövet. E napon Pertti Anttinen ellátogat az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karra, ott találkozik a Finnugor Nyelvtudományi Tanszék munkatársaival és hallgatóival. A diplomata meggyőződhet Turku testvérvárosa, Szeged, az egyetemi és biotechnológiai központ turisztikai vonzerejéről.
Újszászi Ilona
Fotó: Kovács-Jerney Ádám
A borítóképen - Tiszteletbeli konzulok (balról jobbra): Prof. Dr. Pál József, Prof. Dr. Karsai Krisztina, a Finn Oroszlán Lovagrend I. osztályú érdemrendjével kitüntetett Prof. dr. Visy Csaba, Prof. Dr. Nagy Katalin, Dr. Lednitzky András.