Az SZTE a legjobb vidéki egyetem a Figyelő legújabb rangsorában

2020. november 25.

Közzétette 2021-es felsőoktatási rangsorát a Figyelő. Az intézményi abszolút rangsorban az SZTE a legjobb vidéki egyetem, miközben a képzésterületi listán az első helyen áll az SZTE Általános Orvostudományi Kar.

A Szegedi Tudományegyetemet csak fővárosi felsőoktatási intézmények előzik meg a Figyelő, Magyarország 1957 óta megjelenő gazdasági hetilapja friss rangsorában. Ezen az abszolút listán az SZTE most a hetedik, de a vidéki felsőoktatási intézmények rangsorában a Szegedi Tudományegyetem a legelső.

Az első helyes jelentkezők, a felvettek száma, az első helyes jelentkezők közül felvettek aránya, a felvettek pontátlaga és a 400-nál magasabb pontszámmal felvettek aránya. Ezeket az indikátorokat vette figyelembe felsőoktatási listája összeállításakor a Figyelő. Az intézmények oktatási minőségét a tudományos fokozattal rendelkező oktatók aránya alapján, míg elismertségét a külföldi hallgatók aránya és a végzettek havi bruttó átlagjövedelme alapján értékelték.

A jelentkezők és a felvettek számát tekintve a Szegedi Tudományegyetem a harmadik helyet tudhatja magáénak 4651 első helyes jelentkezővel és 3943 felvett hallgatóval.

Kiválóan szerepeltek az SZTE karai az orvos-és egészségtudomány képzési területén. A szegedi Általános Orvostudományi Kar az országban a legjobb, vagyis az SZTE ÁOK állhat fel a dobogó legfelső fokára. Az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar ugyanezen a listán az ötödik, míg az SZTE Fogorvostudományi Kar a hatodik helyen áll. A szakokat tekintve az SZTE FOK a második helyen áll a fogorvosképzés listáján, és az SZTE Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar is a második az ápolói képzés rangsorában. Az általános orvosi képzésben az SZTE ÁOK a harmadik legjobb, a gyógytornász képzésben pedig az SZTE ETSZK tudhatja magáénak a harmadik helyet.

A bölcsészettudományi képzési területen az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar a harmadik helyet foglalhatja el a pécsi egyetemmel közösen. Emellett az SZTE BTK több szakja is kiválóan teljesített: például a pszichológia és anglisztika szak az országban a harmadik legjobb. Az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar közösségszervezés szakja pedig a negyedik helyen áll a többi felsőoktatási intézmény között.

A legjobb vidéki egyetemként a dobogó harmadik fokán áll a természettudomány területen az SZTE Természettudományi- és Informatikai Kar. E téren az egyes szakok is kiválóan teljesítettek: az SZTE TTIK biológia és matematika szakjai a második, a fizika szak pedig a harmadik e listán.

A jogi képzési területen az SZTE Állam- és Jogtudományi Kart holtversenyben áll a negyedik helyen, a szakokat tekintve a jogász képzés ugynacsak a negyedik helyet tudhatja magáénak. A munkaügyi-és társadalombiztosítási képzést viszont csak a szegedi egyetem kínálja, így itt csak az SZTE ÁJTK szerepel a rangsorban.

A pedagógusképzésben az SZTE Tanárképző Központja a negyedik helyet foglalhatja el. A SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Karának gyógypedagógia képzése lett az országban a második legjobb, megelőzve ezzel minden vidéki egyetemet.

A legjobb vidéki informatikai képzés címét is magáénak tudhatja az SZTE Természettudományi-és Informatika Kar azzal, hogy az informatika képzési területén összesítésben az ötödik helyen áll. Az SZTE TTIK két szakja, a programtervező informatikus és a gazdaságinformatikus szak is felállhattak a dobogó második fokára. Az SZTE TTIK mérnökinformatikus szakja pedig a harmadik legjobb az országban.

A második helyen áll az SZTE Mérnöki Kar gépészmérnöki képzése, illetve az SZTE TTIK villamosmérnöki képzése a műszaki képzési területen a népszerű szakok között. A Szegedi Tudományegyetemet mindkét esetben csak a Budapesti Műszaki Egyetem előzte meg ezen a területen.

A társadalomtudományok területén az SZTE ÁJTK nemzetközi tanulmányok szakja érdemelte ki a harmadik helyet. Az SZTE BTK szociológia képzése is a harmadik legjobb az országban, míg a kommunikáció-és médiatudomány képzés a hetedik.

A gazdaságtudományok területén az SZTE Gazdaságtudományi Kar gazdálkodás-és menedzsment alapszakja a negyedik helyet foglalhatja el. Emellett a kereskedelem és marketing az ötödik legjobb, míg a turizmus-és vendéglátás alapszak a hetedik helyezést érte el.

A Figyelő gazdasági hetilap minden évben az oktatási hivatal adatai alapján állítja össze felsőoktatási rangsorát.

Fotó: Bobkó Anna