Január végén rendezték meg a 3 napos HSUP-ötletversenyt a Szegedi Tudományegyetemen. A harmadik alkalommal megrendezett ötletversenyen közel 100 hallgató és számos egyetemi és piaci szakember vett részt. A rendezvényen a HSUP első féléves hallgatói szakmai zsűri előtt prezentálják saját startup ötletüket és a megvalósításához vezető utat. Összesen 16 hallgatói csapat jutott tovább, akik a második félévben innovatív vállalkozásötleteik megvalósításán dolgoznak.
A közel 300 fővel induló HSUP-kurzus 264 sikeres projektötletéből választották ki azt a 16 hallgatói csapatot, akik a második félévben álmaik megvalósításán fognak dolgozni. A projektek sokszínűek, találunk közöttük fizikatanulást játékosan segítő alkalmazást a FiziGame-től, művészek számára online piacteret biztosító InSitu platformot, vagy a felsőoktatási jegyzetek megosztását és monetizálását segítő DiviNote alkalmazást.
SZTE HSUP-ötletverseny hallgatói Fotó: MeOut Production
Mi is az a HSUP?
A Hungarian Startup University Program (HSUP) a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által, az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakpolitikai támogatásával életre hívott, magyarországi felsőoktatási szintű startup kurzus, amely 32 egyetemen érhető el jelenleg. A program célja, hogy felkeltse az egyetemisták érdeklődését az innováció és a vállalkozói lét iránt, és növelje az általuk indított innovatív vállalkozások számát. A HSUP fókuszában az innovációs szemléletmód elsajátítása és az innováció iránti érdeklődés támogatása áll.
A HSUP-programban egyedülálló módon a Szegedi Tudományegyetem ötletversennyel is támogatja a hallgatókatFotó: MeOut Production
A kurzus két félévből áll; az első félévben az ötletet kell a hallgatóknak megtalálni, majd azok, akiket a szakmai zsűri kiválasztott, továbbjutnak a második félévre, amelyben az ötletüket termékkel támasztják alá. A második félévben elengedhetetlen üzleti megalapozás támogatása érdekében a HSUP-programban egyedülálló módon a Szegedi Tudományegyetem ötletversennyel is támogatja a hallgatókat.
AZ SZTE HSUP-ötletverseny menete
A harmadik alkalommal megrendezett SZTE HSUP-ötletverseny, célja, hogy a HSUP első féléves hallgatói prezentálják saját startup ötletüket és jövőbeli terveiket egy szakmai zsűri előtt. Az idei ötletversenyt a Szegedi Tudományegyetemről Prof. Dr. Kónya Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese nyitotta meg. Köszöntőjében hangsúlyozta, hogy mindenkinek gratulál, aki sikeresen teljesítette az első félévet, és eljutott az ötletversenyig. Kiemelte, hogy évről-évre egyre több hallgató vesz részt ezen az egyedülálló kurzuson, amely egyre több innovatív vállalkozásötletet ismertet meg. A Szegedi Tudományegyetem elkötelezett az innováció támogatása és népszerűsítése iránt, és továbbra is támogatni fogja az egyetemi polgárokat álmaik megvalósításában.
A Szegedi Tudományegyetem elkötelezett az innováció támogatása és népszerűsítése iránt, és továbbra is támogatni fogja az egyetemi polgárokat álmaik megvalósításában - mondta Prof. Dr. Kónya Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese Fotó: MeOut Production
Az első félévre 288 hallgató jelentkezett, közülük 264-en teljesítették is. Ez a 9 %-os lemorzsolódási arány a programban résztvevő egyetemek közül egyedülállóan alacsony, köszönhetően a szakmai képzéseknek és a Szegedi Tudományegyetem operatív támogató hátterének. A kurzus teljesítéshez a hallgatók benyújtanak egy úgynevezett one pagert, vagyis az ötletet bemutató, egy oldalas dokumentumot. A szakmai értékelő bizottság tagjai ezeket az ötleteket ellenőrzik, majd az általuk javasoltak jutnak tovább a SZTE HSUP-ötletversenyre.
Az ötletverseny egy különleges selejtező, ahol a kiválasztott hallgatói projektek köré alakuló csapatok 2 napon keresztül különböző workshopokon vesznek részt, például üzleti támogató képzéseken, és beszédtechnikai workshopokon. A harmadik napon pedig az ötlet előadása következik, ahol közel 100 hallgató 28 csapatban mutatja be innovatív ötleteit. A projektek sokszínűek, a fentiek mellett van közöttük a tüdőszövet rugalmasságát felhasználó diagnosztikai eszköz (a Fremito a szeizmológiához hasonló alapon a tüdőszövet rezgéskarakterisztikáját elemzi egy mesterséges intelligencia algoritmus segítségével), természetes alapú összetevőkből álló cigaretta csikk (a BioStubs nemcsak lebomló lenne, de az égés során létrejövő káros anyagokat is semlegesítené).
HSUP_SZTE_Ötletverseny szakmai zsűrije Fotó: MeOut Production
A munkák szakmai zsűrije: Széplaki Vanda, a CraftHub Kft. projektmenedzsere, Vilmányi Márton, SZTE GTK Üzleti Tudományok Intézetének egyetemi docense, Kölkedi Krisztián, az Express Innovation Agency Zrt. stratégiai vezérigazgató-helyettese, a HSUP megálmodója, valamint Sándor Attila, a MeOut Group elnöke és alapítója.
A Hungarian Startup University Program 2. féléve
A második félévre 32 egyetemről összesen 200 helyet oszt szét a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal. Mindegyik, a 2. félévre továbbjutó projektcsapatban dolgozó hallgató 4 hónapon át havi 150.000 forint szabad felhasználású ösztöndíjban részesül. A saját ötletek mellett egyes vállalatok problémáira is lehet megoldást keresni, így idén a Szegedi Tudományegyetem hallgatója szeretné orvosolni az EFOTT egyik problémáját. Ennek értelmében az ötletversenyt követően 16 saját ötlet és 1 vállalati kihívás kezdheti meg a munkát a Szegedi Tudományegyetem támogatásával a második félévben.
A továbbjutóknak egy úgynevezett minimum viable productot (MVP), és egy részletes piaci fókuszú kutatást és dokumentációt kell készíteniük ötletük alátámasztására. Ez az MVP lehet egy prototípus, egy bemutatódarab vagy egy szolgáltatáshoz kialakított platform is, amihez az SZTE egy 10 fős szakmai mentor bázist, egy üzleti támogató képzéssorozatot és számtalan multidiszciplináris területen dolgozó támogatót biztosít a hallgatóknak. A második féléves munka a szorgalmi időszak kezdetével el is indult, és a Szegedi Tudományegyetem reméli, hogy minél többen kapnak meghívást az országos Demo Day-re 2023 nyarán.
Az esemény támogatói a Szegedi Tudományegyetem az Express Innovation Agency, a MeOut és a CraftHub.
Ha érdeklődsz a startupok és a vállalkozóiság világa iránt, akkor jelentkezz a virtus@szte.hu címen, és tájékoztatást kapsz az aktuális képzési- és rendezvénylehetőségekről, innovációs programokról.
Kovács-Jerney Ádám
Borítókép: FiziGame, InSitu, DiviNote – A ma ötletei a jövő vállalkozásai, 16 ötletet támogat az SZTE az idei HSUP kurzus 2. félévében Fotó: MeOut Production