A világ első nemzeti parkja, a Yellowstone, március elsején ünnepelte 149. születésnapját. Ebből az alkalomból beszélgettünk dr. Karancsi Zoltánnal, az SZTE oktatójával, aki ott készített fotóit, videóit az óráin is felhasználja.
1872. március 1-én írta alá az akkori amerikai elnök, Ulysses S. Grant az úgynevezett Yellowstone törvényt, amely lehetővé tette a világ első nemzeti parkjának létrehozását. Dr. Karancsi Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem JGYPK docense tudatos „ökoturista”, aki oktatói szemmel nézi és dokumentálja a természeti jelenségeket. Az így szerzett ismereteket, tapasztalatokat, ott készült fotókat, videókat a földrajz tanárok és geográfusok részére meghirdetett Amerika komplex földrajza kurzus keretében van lehetősége felhasználni, valamint egy speciálkollégiumon, minden érdeklődő hallgató számára, Különleges természetvédelmi területek az USA-ban címmel. Természetföldrajzosként többször eljutott Amerikába, ahol számos nemzeti parkot bejárva, személyes tapasztalatokat szerezhetett a különleges tájakról és az amerikai természetvédelemről is. Az első nemzeti parkról beszélgettünk vele.
|
A Yellowstone folyó szurdoka a 94 méteres Alsó-vízeséssel |
MEGŐRIZNI, MEGVÉDENI, BEMUTATNI
Miért nem Európában hozták létre az első nemzeti parkot?
- Ez egy jó kérdés, hiszen az emberi tevékenység a 19. századra, nagymértékben átalakította Európa természeti környezetét. Az ipari forradalom energiaigénye eltüntette az angliai erdőket, Európa más síksági területein az egykori erdőségek mezőgazdasági területekké váltak. Mire ráeszméltek a fák hiányára, addigra már fátlan legelők, szántóföldek uralták a tájat. Természetvédelem híján, kizárólag a gazdasági érdekek játszottak szerepet a tájak átalakításában és mivel ez, az arra alkalmas tájakon már megtörtént, hosszú ideig nem is volt igény természetvédelmi területek, nemzeti parkok kialakítására Európában.
A nemzeti park gondolatát a 19. századi amerikai vadnyugat természeti szépsége ihlette. A lenyűgöző tájak megőrzésének szükségességét először George Catlin fogalmazta meg, aki az 1830-as években több évig utazott vadnyugati tájakon, amelyeket rajzokon és festményeken is megörökített. Tőle származik a nemzet parkja (Nation’s Park) kifejezés, és ehhez kapcsolódva már megfogalmazódnak a parkok legfontosabb feladatai is: megőrizni (preserve), megvédeni (protect) és bemutatni (present).
Az 1848-ban kezdődő kaliforniai aranyláz, hatalmas tömegeket vonzott a nyugati partra. A gombamód növekvő települések épületeihez jelentős mennyiségű fára volt szükség, amit a környező erdők kiirtásával szereztek meg. Ezt az óriási pusztítást elégelte meg néhány természetvédő és közbenjárásukra Lincoln elnök Kaliforniának adományozta a Yosemite-völgy és a Mariposa Liget területét, ahol 1864-ben létrehozták állami parkként (state park) a világ első természetvédelmi területét. De még 8 évnek kellett eltelnie, hogy az első nemzeti park megszülethessen.
A SZUPERVULKÁN BÁRMIKOR KITÖRHET
Miért pont Yellowstone lett az első?
-A park története az 1800-as évekre nyúlik vissza. Amikor az első felfedező expedíciók megindultak nyugat felé, akkor a nyugati partvidék még nem tartozott az USA-hoz. Néhány prémvadász hozott először hírt egy „pokolbéli kénes és tüzes helyről”. Forrásban lévő sárról, gőzölgő folyókról, megkövesedett fákról szóltak a történetek, amit kezdetben csak kevesen hittek el. Aztán 1870-ben már szakemberekből álló expedíció is eljutott ide, akik egy hónapon keresztül tanulmányozták a vidéket, bizonyítva, hogy valóban egy rendkívüli szépségű és különleges földtani értékekben és folyamatokban gazdag a terület. Jelentésükben olyan hatásosan ecsetelték a táj szépségét és megőrzésének szükségességét, hogy a Kongresszus rövid idő alatt megalkotta a törvényt, amellyel a térséget kivonta az elárverezendő területek közül.
|
A felszínre jutó forró vízből különleges édesvízi mészkő képződmények válnak ki |
Milyen érdekes földtani folyamatokkal találkozhatunk a Yellowstone-ban?
-A terület a két ellentétes elem, a tűz és víz harcának köszönheti hírnevét. A Yellowstone Nemzeti Parkban több, mint 10 ezer hőforrás, gejzír található. Ez a Földön fellehető, hasonló jelenségeknek nagyjából a fele. Ezeken keresztül óriási hőmennyiség szabadul fel és a kiáramló nagy mennyiségű széndioxid miatt Yellowstone Földünk legnagyobb természetes légszennyezője. A magma felszínalatti mozgásának jele az emelkedő, süllyedő felszín és a nagyszámú, de szerencsére nem nagy erejű földrengés is. Talán a leglátványosabbak a hévforrások, melyek vizét algák és baktériumtelepek sokasága színezi.
A víz felszínalakító szerepét leginkább a mélyen bevágódó Yellowstone folyó szurdokában láthatjuk, amely bár elmarad az arizonai vetélytársától (Grand Canyon), de 40 kilométeres hosszúságával, 300 méteres mélységével, csodálatos, 94 méter magas vízesésével megbabonázza az ide látogatókat.
|
Hőforrás, színes alga- és baktériumtelepekkel |
Sokat lehet hallani manapság a szupervulkánokról és hogy Yellowstone is egy szupervulkán. Ez mit jelent?
A tűzhányókitörések nagyságát a vulkanológusok a felszínre került vulkáni anyag térfogatával mérik. Ezt a kilencfokozatú (0-8) Vulkáni Robbanásossági Index (VEI = Volcanic Explosivity Index) fejezi ki. Az 5-ös erősségűek már nagynak számítanak: ez azt jelenti, hogy több, mint 1 km3-nyi anyag jut a kitörés során a felszínre (pl. a St. Helens 1980-as kitörése). Ez a Balaton összvíztérfogatának kb. a fele! Yellowstone területén eddig 3 vulkánkitörés volt (2,1 millió, 1,3 millió és 650 ezer éve) amiből kettő elérte a legmagasabb 8-as, a 2000-es évektől szupervulkánként emlegetett kategóriát. A tudósok úgy vélték, hogy 2012-ben várható a következő kitörés és a magmakamrában lévő olvadt kőzetanyag mennyisége alapján úgy ítélték meg, hogy ez is szupervulkán kitörés lesz. Szerencsére nem következett be a katasztrófa, ami persze azt is mutatja, hogy ma még nem lehet megbízhatóan előre jelezni egy vulkánkitörést.
MEDVÉK, FARKASOK, BÖLÉNYEK
|
Egy grizzly medve |
Milyen az élővilága, kell-e félni a medvéktől?
-Az élővilág része a Nagy Yellowstone-i Ökoszisztémának, amely a világ legnagyobb szinte érintetlen ökoszisztémája az északi féltekén, melynek területe 70 ezer km2. A Nemzeti Park területén élő vadállatok állandó veszélyforrást jelentenek az ide érkező látogatók számára. Már a belépéskor szóróanyaggal felhívják a figyelmet a megfelelő távolságtartásra. A medvéktől és a farkasoktól minimum 90 métert, az egyéb nagytermetű növényevőktől (főként bölényektől) legalább 25 métert javasolnak. A grizzly medvék a legveszélyesebb nagyvadak. Sok helyen találkozhatunk a medveveszélyre figyelmeztető táblákkal, rajtuk a különböző fajok lábnyomaival. Nagyon jó szaglásukkal kilométerekről megérzik az ételek illatát, ami odacsalogatja az állatokat az ember közelébe. Ellenük a megfelelő élelemtárolással, vagy legrosszabb esetben medveriasztó spray-vel védekezhetünk. A Nemzeti Parkban 4000-5000 vadon élő bölény él. Az egész világon ez az egyik legjobb megfigyelőhelyük. Emellett jelentős számú jávorszarvas és vapiti (gímszarvas) található itt, melyek egyedszámát leginkább a farkasok tartják kordában.
A parkot 1976-ban az UNESCO nemzetközi bioszféra rezervátumnak nyilvánította, 1978-óta pedig a Világörökség státuszt is elnyerte.
|
A Park leghíresebb, Amerika legnagyobb hőforrása, a Grand Prismatic Spring (Yellowstone szeme) |
Dr. Karancsi Zoltán látványos fotói és leírása az északi fényről az alábbi linkre kattintva érhető el.
SZTEinfo - Lévai Ferenc
Fotó: Dr. Karancsi Zoltán