A Szegedi Tudományegyetem vezetésével jött létre az a konzorcium, amely a Szuperszámítógép, a nemzeti virtuális laboratórium című projekttel közel 780 millió forint uniós támogatást nyert. Elindult a szuperszámítógépes kutatást segítő program a debreceni, a pécsi és a szegedi egyetemen a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet részvételével.
Négy hazai felsőoktatási- kutatási szervezet együttműködésével jött létre a Szuperszámítógép, a nemzeti virtuális laboratórium című projekt, amely közel 780 millió forint támogatást nyert az Új Széchenyi-terv TÁMOP-pályázatán. A konzorciumot a Szegedi Tudományegyetem vezeti, partnere a debreceni és a pécsi egyetem, illetve a szuperszámítógépes erőforrásokat és a szaktudást biztosító Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet. A programról a Szent-Györgyi Albert Agórában tájékoztatták az érdeklődőket.
– A 2014 őszéig tartó projekt célja a szuperszámítógépes kutatások elterjesztése, illetve a nagy vidék-magyarországi tudományegyetemeken 2011-ben létrehozott informatikai kapacitás optimális kihasználása – mondta a programról Dombi György projektvezető. A Szegedi Tudományegyetem GYTK Gyógyszeranalitikai Intézet tanszékvezető egyetemi tanára arról is szólt, hogy a kiemelkedő számítási kapacitásokkal rendelkező szuperszámítógépeket az informatikai kutatások mellett elsősorban a természet- és az élettudományok területén alkalmazzák. Felhasználásuk azonban egyre fontosabbá válik a közgazdasági, mérnöki, jogi és bölcsészettudományi területeken is. A program célja lehetővé tenni e tudományterületek művelői számára a szuperszámítógépek használatát, többek között a szakterületüket érintő tudásbázis létrehozásával.
A projekt részeként több informatikai jellegű kutatási program is megvalósul. Egyebek mellett vizsgálják, hogy a napjainkban létrehozott, digitálisan tárolt adatok, dokumentumok, tervrajzok miként lesznek felhasználhatók néhány év vagy évtized múlva.
– Magyarország nemzetközi összehasonlításban nem áll rosszul a szuperszámítógépek alkalmazása terén – hangsúlyozta a professzor. – A berendezések azonban négy-öt év alatt elavulnak, olyan gyorsan növekszik a berendezések számítási teljesítménye, illetve annyit javul a számítógépek energiafelhasználása. A program keretében felmérik a kutatói igényt is, hogy milyen fejlesztésekre lesz szükség az elkövetkező néhány esztendőben.
SZTEinfo
A VTV Szeged tudósítása itt megtekinthető:
http://vtvszeged.hu/hun/s_!news/i__2/i__9040