„És érdemes szolgálni, mivel az ember hát nem egymaga van tulajdonképpen, hanem társaságban, közösségben ... másoknak is örömet szerezni azzal, hogy vagyunk, és szolgálatukra állunk” – idézte köszöntő beszédében Dr. Fendler Judit kancellár Bálint Sándor néprajzkutató, „a legszögedibb szögedi” szavait. Bálint Sándor szellemi öröksége és gondolatai vezérlik ugyanis azt a kezdeményezést, ami március 29-én, szombaton indult el Ruzsán a Szegedi Tudományegyetem részvételével. A Bálint Sándor Jólléti Program Magyarországon egyedülálló társadalmi felelősségvállalási missziójának keretében az SZTE elkötelezett amellett, hogy tudását és erőforrásait a társadalom javára fordítsa, s Ruzsa vezetőségével szoros együttműködésben hozzájáruljon a település közösségének jólétéhez.
Elindult az SZTE egyik legnagyobb társadalmi szerepvállalása
Különleges évfordulóra emlékezik Ruzsa. A település éppen idén ünnepli fennállásának 75. évfordulóját. E jeles alkalomból a község változatos programokkal tiszteleg elődei előtt, miközben a jelen értékeit ünnepli és a jövő alapjait is lefekteti. Az ünneplés pedig remek alkalmat teremtett arra, hogy a Szegedi Tudományegyetem és Ruzsa együttműködéséből útjára induljon a Bálint Sándor Jólléti Program. „Úgy érzem, különleges és történelmi jelentőségű pillanatnak lehetünk tanúi, hiszen most indul el a Szegedi Tudományegyetem és Ruzsa közötti együttműködés. Korniss Péter gondolatát idézve – miszerint „a közösség az, ahol két ember átöleli egymást” – ennél szebben nem is lehetne kifejezni azt, ami most nálunk történik. Büszkén mondhatom, hogy a Szegedi Tudományegyetem, amely Nobel-díjasokat, elismert kutatókat és szakembereket adott a világnak, most itt, Ruzsán kezdi el egyik legnagyobb társadalmi szerepvállalását. A Bálint Sándor Jólléti Program nem egy egyszerű támogatási kezdeményezés, hanem egy valódi együttműködés, amely a közösség fejlődését szolgálja. Egy kistelepülés életében az ilyen összefogás sokkal mélyebb hatással bír, mint egy nagyvárosban, hiszen minden lépés azonnal érezhető és kézzelfogható változást hoz a mindennapokba” – mondta el az SZTE és a község közötti megállapodás aláírásának pillanataiban Sánta Gizella, Ruzsa polgármestere. Hozzátette, ezzel az aláírással hivatalosan is elindult egy olyan kezdeményezés, mely hosszú távon meghatározza Ruzsa jövőjét.

Sánta Gizella, Ruzsa polgármestere beszédet mond a Bálint Sándor Jólléti Program nyitórendezvényén. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Az SZTE a közösség szolgálatába állítja tudását
A program elnevezésekor ezért is volt fontos szempont, hogy a név tükrözze annak küldetését. Végül egy olyan személyt választottak névadónak, aki Szegeden és Csongrád-Csanád vármegyében ismert és maradandót alkotott a maga területén. Bálint Sándor, az Alföld és a népi kultúra kiemelkedő kutatója, egész életében a közösségek szolgálatába állította tudását, megőrizve és dokumentálva a térség hagyományait. Jelen kezdeményezés célja is hasonló: az egyetem kézzelfogható módon kíván hozzájárulni Ruzsa jólétéhez. Így a Bálint Sándor Jólléti Program nem csupán az egészségügy területén támogatja a közösséget, hanem az oktatásra, kutatásra, a szociális fejlesztésre, valamint a helyi gazdaság és agrárvállalkozások megerősítésére is nagy gondot fordítanak.
A program keretében hétfőtől az SZTE szociológus hallgatói kezdik meg kérdőíves felmérésüket a településen, de ezenkívül is számtalan közérdekű esemény fog a közeljövőben megvalósulni, köztük életmód- és egészségfejlesztő előadások, mentálhigiénés támogatás, agrárszakmai tanácsadások, egészségnapok óvodások és iskolások számára, valamint pedagógusoknak szóló okostanterem-képzések.
„A Szegedi Tudományegyetem Magyarország egyik vezető tudásközpontja, így kiemelt szerepet játszunk a hallgatók képzésében és a kutatásokban. De legalább annyira fontos számunkra, hogy ezt a tudást ne tartsuk meg magunknak, hanem elérhetővé tegyük a társadalom egésze számára. Ezért harmadik missziós tevékenységünk az oktatás, kutatás és a gyógyítás mellett a társadalmi felelősségvállalásról szól. Egyetemünkön rengeteg képesség, tudás és tapasztalat halmozódik fel, és sok lelkes hallgatónk, munkatársunk szeretné ezt a tudást a társadalom számára is hasznossá tenni” – mondta el a program megnyitóján Dr. Fendler Judit, a Szegedi Tudományegyetem kancellárja.

Dr. Fendler Judit kancellár a Bálint Sándor Jólléti Program nyitórendezvényén. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Egy héten keresztül szűrőkamion várja a ruzsai lakosokat a településen
A Bálint Sándor Jólléti Program első lépéseként szombat reggel megérkezett a ruzsai művelődési ház udvarára az ország egyetlen államilag támogatott szűrőkamionja, mely egy héten keresztül, egészen április 4-e, péntekig, a legkülönfélébb egészségügyi vizsgálatokat biztosítja a településen élőknek. Így a ruzsai lakosoknak lehetőségük nyílik ötven átfogó vizsgálatra, köztük szemvizsgálatra, daganatszűrésre, érszűkület vizsgálatra, fogászati ellenőrzésre, laborvizsgálatokra, valamint a stroke és a szívinfarktus kockázatát felmérő szűrésekre is.
A ruzsai Sólyáné Farkas Anikó férjével érkezett a szűrővizsgálatokra. Mint elmondta, óriási lehetőség a település életében, hogy ilyen széleskörű vizsgálatokat tartalmazó szűrőkamion érkezett hozzájuk, ahol a lakosok ingyenesen vehetnek részt a szűréseken. Kiemelte, hogy az egészség a legfontosabb, és ez a kezdeményezés hatalmas segítséget jelent, amelyért hálás mindenkinek, aki hozzájárult a program megvalósításához. „Ilyen szűrőkamionnal még nem találkoztam, és a környező településeken sem járt még ilyen, nemhogy itt a faluban. Úgy gondolom, hogy a településünk egészségügyi ellátása egyébként is nagyon jó, de egy ilyen komplex lehetőség, hogy helyben vehetünk részt a vizsgálatokon, anélkül, hogy utaznunk kellene, páratlan. Különösen a mai világban, amikor nem mindig kapunk azonnal időpontot, és sokszor több helyre is el kell mennünk egy-egy vizsgálat miatt” – mondta. Hangsúlyozta, hogy minden szűrés hasznos, hiszen sokszor eszünkbe sem jutna, hogy egy-egy vizsgálatra szükségünk lehet. Az, hogy most helyben, egyetlen alkalommal elérhetőek ezek, rendkívüli lehetőség, amellyel mindenkinek érdemes élnie.

A ruzsai Sólyáné Farkas Anikó nagyon örült a szűrőprogramnak. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Dudás Jánosné is elégedetten nyilatkozott a szűrővizsgálatokról, és kiemelte, hogy rendkívül kedvesek és ügyesek voltak a szakemberek. Elmondása szerint szív- és érrendszeri problémákkal küzd, és nagy segítséget jelent számára, hogy most gyorsabban sorra került, mintha időpontot kellett volna kérnie valamennyi vizsgálatra. „Üllésiek vagyunk, és sajnos egyre kevesebb faluban érhetőek el szűrővizsgálatok, ezért nagyon örültem, hogy itt részt vehettem rajta” – mondta el.
Az SZTE 12 kara is bemutatkozott
A programsorozat megnyitóján a művelődési ház adott otthont az úgynevezett Egyetem utcának, ahol az SZTE 12 kara interaktív programokkal várta az érdeklődőket. Többek között a Fogorvostudományi Kar bemutatta a helyes fogápolás lépéseit, a Mérnöki Kar önjáró robotokkal készült, míg a Természettudományi és Informatikai Kar képviseletében Ignácz Ferenc, a Fizikai Intézet mesteroktatója folyékony nitrogén segítségével látványos kísérlettel kápráztatta el a résztvevőket.

Ignácz Ferenc, a Fizikai Intézet mesteroktatója látványos kísérletet mutat be. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Több éves misszió indult útjára
„A Bálint Sándor Jólléti Program kétségkívül úttörő kezdeményezés, és biztosak vagyunk abban, hogy missziónkat több évig folytatni fogjuk. Azt gondolom, számunkra ez hosszú távú elköteleződést jelent, amelyet folyamatosan fejlesztünk. Tudományos alapossággal követjük nyomon a program hatásait, ami azért fontos, mert hiszem, hogy hasonló kezdeményezések az ország bármely pontján megvalósulhatnak, hiszen a szükséges kapacitások és képességek mindenhol adottak. Bízunk abban, hogy egy fenntartható modellt teremtünk. Hajrá Ruzsa, hajrá szegedi egyetem!” – zárta gondolatait Dr. Fendler Judit.
                                               |
Bálint Sándor Jólléti Program nyitórendezvény. Fotó: Kovács-Jerney Ádám |
A programról bővebben a https://u-szeged.hu/bsjp honlapon tájékozódhatnak.
Fülöp Tímea
Borítóképen: Sánta Gizella, Ruzsa polgármestere és Dr. Fendler Judit, a Szegedi Tudományegyetem kancellárja.
Fotó: Kovács-Jerney Ádám