Egészségügyi, szociális, oktatási és közösségi programok, gazdasági és agrártanácsadás – többek között ilyen aktivitások lesznek majd a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és Ruzsa település között megvalósuló, Magyarországon egyedülálló együttműködés keretein belül Dr. Fendler Judit elmondása szerint. Az SZTE kancellárja beszélt arról is, hogyan jött létre Ruzsával az együttműködés, hogyan viszonyulnak az egyetem hallgatói és dolgozói a programhoz és elárulta azt is, hogy miért kiemelten fontos ebben az esetben a jó szervezés.
Egészségügyi szűrővizsgálatok, időseknek szóló rendezvények, a digitális világ lehetőségeit és veszélyeit bemutató események, tehetséggondozás fiatalok számára, valamint gyakorlati tudás átadása mezőgazdasági termelőknek – mindez egy új, országosan egyedülálló kezdeményezés részeként valósul meg a Szegedi Tudományegyetem és Ruzsa önkormányzatának együttműködésében. Sánta Gizella, a település polgármestere arról is beszélt, hogy mely területeken van leginkább szükség támogatásra, és hogyan járulhat hozzá ez a projekt a falu hosszú távú fennmaradásához.
A Szegedi Tudományegyetem harmadik missziós tevékenységének részeként indította el a Bálint Sándor Jólléti Programot, amelynek célja, hogy a vidéki közösségek könnyebben férjenek hozzá az egyetem tudásához, egészségügyi, oktatási és szociális szolgáltatásaihoz. Az ötéves pilot program elsőként Ruzsán indul el, ahol az SZTE önkéntesei és szakemberei olyan támogatási rendszert építenek ki, amely hosszú távon, valódi változást hozhat a helyi lakosok életminőségében.