Bezár

Hírarchívum

Nyito2_20250529_201155

Konferencián innen és túl – Mendel-díjat vett át Milánóban Karikó Katalin

Konferencián innen és túl – Mendel-díjat vett át Milánóban Karikó Katalin

2025. június 03.
9 perc

Európa-szerte közönségtalálkozókon és konferenciákon tartott előadást 2025 első öt hónapjában Karikó Katalin. Májusban olaszországi munkalátogatásán átvette a European Society of Human Genetics Mendel-díjat, majd Magyarországon további konferenciákon mutatta be prezentációját a hírvivő RNS-sel kapcsolatos hírekről és kutatói tapasztalatairól.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A Nobel-díjjal és közel százötven kitüntetéssel elismert mRNS-kutató, Karikó Katalin, az SZTE professzora Kisújszállás, Pécs, Szeged, Szolnok, Budapest, Bécs után Milánóban is dolgozott, majd ismét a magyar fővárosban folytatta tudománynépszerűsítő misszióját.

Konferencian_20250529_200035

 Karikó Katalin szerint a kommunikációs lehetőségek kiterjedésével is megmaradt a kutatói feladat: irnytűt és tudást adni a hírek és álhírek dzsungelében. Fotó: Ú. I.

Akadémikus az ismeretterjesztésért

2025 első öt hónapjában 80 magyar és angol nyelvű hírben szerepel Karikó Katalin neve a Szegedi Tudományegyetem honlapján. De ennél több hírportál és információ alapján készült statisztika is tudathatná a közvéleménnyel, hogy az első magyar Nobel-díjas kutatónő milyen sokféle módszerrel és fórumon szolgálja a tudománynépszerűsítést.

Kariko_Katalin_mta.hu_Szigeti_Tamas_4_j

A Magyar Tudományos Akadémia budapesti székházában először 2021. május 3-án tartott inspiráló előadást Karikó Katalin. Fotó: Szigeti Tamás/mta.hu

Ha például megnézzük Karikó Katalin 2025. májusi határidőnaplóját, akkor kiderül: a 200 éves Magyar Tudományos Akadémiára irányuló kitüntető figyelem növeléséhez is hozzájárult. Miután részt vett a Magyar Tudományos Akadémia 199. ünnepi közgyűlésén, előadást tartott az AMAT, azaz az „Amerikai Magyar Akadémikusok Társasága kétnapos bicentenáriumi konferenciáján. Itt – többek között – a Nobel-díjas May-Britt Moser, Edward Moser, Aaron Ciechanover, továbbá az Abel-díjas Lovász László, az MTA volt elnöke társaságában – adja hírül az mta.hu, amely az AMAT-programon készült videofelvételt is közzé tette.

MTA200_05_05W-145

Miként formálja a tudás és a tudomány mindennapi életünket? A kérdésre választ ad a Magyar Nemzeti Múzeumban 2025. október 26-ig látogatható kiállítás, amely része az MTA bicentenáriumát köszöntő programsorozatnak. Fotó: Sahin-Tóth István

  MTA200_05_05W-183

Karikó Katalin, a Varázshatalom kiállítást megnyitó ünnepség díszvendégeként köszöntőjében kiemelte: „Számomra nagyon nagy megtiszteltetés és öröm, hogy a Nobel-díjamat, valamint az oklevelemet a Magyar Nemzeti Múzeumban állítják ki." Fotó: Sahin-Tóth István

A „Varázshatalom – Tudás. Közösség. Akadémia” című időszaki kiállítás megnyitóján, a Magyar Nemzeti Múzeumban 2025. október 26-ig látogatható tárlatról Karikó Katalin elmondta, reméli, hogy mindenki, aki meglátogatja majd a kiállítást, nagyon sokat fog belőle tanulni. „Bízom benne, hogy a fiatalok nagyobb lelkesedéssel tanulják majd a fizikát, a kémiát és a biológiát amiatt, hogy az én érmem is ott van a tárlatban” – fogalmazott.

MNM_j_MTA200_05_05W-1311

Karikó Katalin Nobel-érme és -oklevele a Magyar Nemzeti Múzeum időszaki kiállításán megtekinthető. Az értékes relikviák elhelyezéhez kapcsolt 2025. május 5-i ünnepségen részt vett (balról jobbra) Freund Tamás, az MTA elnöke; a Nobel-díjas kutató, Karikó Katalin, az SZTE professzora; továbbá: Zsigmond Gábor, az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója és Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke. Fotó: Sahin-Tóth István

A Szegedi Tudományegyetem Biológiai Intézetéhez tartozó Gazda-Patogén Interakció Központ megnyitó ünnepsége alkalmából megírtuk, hogy új laboratóriumi komplexum Karikó Katalin anyagi és szakmai támogatásával valósult meg. Az SZTE Biológia Intézetében ekkor nyílt meg a Leletek a laborból – mRNS, Karikó, HPIC című kamarakiállítás a tudomány- és az intézménytörténet, az ismeretterjesztés jegyében..

A májusi dátumoknál az is szerepel, hogy Karikó Katalin jelenlétével növelte a Bolyai-díj idei átadó ünnepségének fényét.

 

Példák a tudomány iránti szenvedélyre

A szülőhelynek, az iskolavárosoknak kitüntetett szerepe van Karikó Katalin életében.

Szolnok_DEIMG_9898

A szülővárosa, Szolnok 950 éves fennállását köszöntő rendezvényeket Karikó Katalin emlékezetessé tette a közel ezer személyt vonzó 2025. május 15-i előadás-sorozatával, találkozóival. Fotó: Ú. I.


Szolnok_-_Torino_IMG_9950

A jeles 2025. május 15-i napon Olaszországból online köszöntötték Karikó Katalint, a sikeres könyvszerzőt, aki elnyerte a Premio Asimov-díjat

A Torinói Nemzetközi Könyvvásáron jelentették be, hogy a magyarul „Áttörések – Életem és a tudomány” címmel, a Helikon Kiadó gondozásában megjelent, a tudomány iránti szenvedélyét bemutató memoárja Olaszországban is sikerkönyv. Az utóbbi másfél évben 15 nyelven napvilágot látott Karikó-kötetet az olaszországi középiskolások szavazata alapján Premio Asimov-díjjal jutalmazták.

A kivételes találkozóra emlékeztet a portrékiállítás a szolnoki Agórában. A Karikó Katalinhoz kötődő jeles események pillanatait a 2025. június 7-ig megtekinthető szolnoki tárlat – hasonlóan az SZTE szegedi Dugonics téri épülete aulájában berendezett, 2025 szeptembere végéig látogatható kiállításhoz – az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság munkatársa, Sahin-Tóth István kameráján keresztül mutatja meg.

SzGT_KK_KA_Kariko_Katalin_ViennaJosephinum_N-31

Kisújszállási kutatók a bécsi Josephinumban (balról jobbra): Szabó Gábor Tamás, Karikó Katalin és Kiss Attila. Fotó: Sahin-Tóth István

A világ minden tájáról érkező meghívások többségének nem tud eleget tenni a közvetlensége és könnyed ismeretterjesztő stílusa miatt is népszerű tudós. A Bécsi Orvostudományi Egyetem meghívását azonban elfogadta Karikó Katalin, mert ott oktat és kutat két kisújszállási mentoráltja.

R.L_SzGT_KA_LGy_Kariko_Katalin_ViennaJosephinum_N-18

A Karikó Katalin tiszteletére rendezett bécsi programokon részt vett (balról jobbra): a Szegedi Tudományegyetem rektora, Rovó László fül-orr-gégész professzor; a mainzi BioNtech vezető munkatársa, Szabó Gábor Tamás; a szegedi egyetemről indult, tíz éve a Bécsi Orvostudományi Egyetemen dolgozó biológus, Kiss Attila; valamint az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar dékánja, Lázár György sebész professzor is. Fotó: Sahin-Tóth István

Karikó Katalinhoz hasonlóan a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei kisvárosból indult a tudomány világába Szabó Gábor Tamás kutatóorvos és Kiss Attila biológus is. A Debreceni Egyetemen átvett orvosi diploma és az ottani gyógyító munka után a németországi városban, a mainzi BioNTech cégnél Karikó Katalin irányításával, majd önállóan végzett kutatás mellett Szabó Gábor Tamás oktatóként adja át tudását a medikusoknak a Bécsi Orvostudományi Egyetem Biomedikai Kutató- és Transzlációs Sebészeti Központ Szív- és Érrendszeri Intézetben. Ennek az egyetemi egységnek a vezetője Kiss Attila, aki a szegedi egyetemen szerezte meg biológus diplomáját, majd az SZTE Általános Orvostudományi Kar Farmakológia Intézetében végezte doktori tanulmányait, 2011-ben kapta meg PhD oklevelét, és egy évtizede került a Bécsi Orvostudományi Egyetemre.

Kariko_Katalin_ViennaUniversity_W-49

A Bécsi Orvostudományi Egyetemen 2025. május 19-én nagy érdeklődés közepette tartott előadást, válaszolt a hallgatóság kérdéseire a Nobel-díjas Karikó Katalin. Fotó: Sahin-Tóth István

A MedUni Wien, a Szegedi Tudományegyetem, a Bécsi Magyar Nagykövetség és a Collegium Hungaricum együttműködésével 2025. május 19. és 20. között megvalósuló összetett program sikeréről négy fotós összeállítással részletesen hírt adott az SZTE hírportál is.

Kariko_Katalin_ViennaUniversity_W-87

Az első magyar Nobel-díjas nő meghódította az osztrák fővárost, amit kifejez az is, hogy a Bécsi Orvostudományi Egyetemen megkapta huszadik díszdoktori címét, és átvette a harmadik, Semmelweis Ignácról, „a nők megmentőjeként” tisztelt orvosról elnevezett kitüntetését. Fotó: Sahin-Tóth István


Kariko_Katalin_ViennaJosephinum_N-2

A MedUni Wien múzeumában, a Josephinumban a Karikó Katalin tudományos munkásságát bemutató kiállítás és a Collegium Hungaricum épületében a Nobel-díjas kutató elismeréseiről képet adó tárlat 2025. június 28-ig várja a látogatókat. Az SZTE Klebelsberg Könyvtár, az SZTE NKI és a bécsi partnerek együttműködésével magvalósuló kiállítások is az ismerterjesztést szolgálják

 

„Állj készen arra, hogy elmagyarázd a kutatásodat!”

Diákokkal és más tisztelőivel, bankárokkal és tudósokkal is találkozott májusban Karikó Katalin.

Beladi_Ilona_Kariko_Katalin_Nobel-dijjal_20250511_112805

Béládi Ilonát, a szegedi orvosképző egyetemen az első nő tanszékvezetőnek számító professor emeritát 2025. májusában is meglátogatta Karikó Katalin, az első magyar Nobel-díjas kutatónő, az SZTE professzora. Fotó: Ú. I.

Meglátogatta Karikó Katalin a szegedi egyetemen őt korábban támogató, idén a 100. életévéhez közelítő Béládi Ilona professzort, akit a szegedi orvosképző hely az első női tanszékvezetőként is tisztel. Fölkereste az egykori egyetemi biológus csoport segítő tanárának kijelölt, Farkas Gyula professzort is.

FGy_KK_j_20250511_095511

Emlékek közt tanár és tanítvány, Farkas Gyula és Karikó Katalin. Fotó: Ú. I.

Megindító ünnepségen köszöntötte tanárát, a 90 éves Venetianer Pált a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban. Itt, egykori első munkahelyén a „legszegedibb fehérjének” nevezett aktint középpontba állító nemzetközi konferencián is nagy tapsot aratott előadásával.

ELTE_TTK_kozepiskolasok_Kariko_Katalin-7_202505

Karikó Katalin idei májusát színesítette, hogy a kémia szakot népszerűsítő beiskolázási akción az ELTE Természettudományi Kar épülete nagytermében válaszolt az ifjú tudósok és a diákok kérdéseire. Fotó: Marosi Botond Máté

Olaszországi munkakapcsolatainak újabb állomására, Milánóba visszatérve az Európai Humángenetikai Konferencia honlapja külön is köszöntötte. Itt adták hírül, hogy a Nobel-díjas tudós – a Szegedi Tudományegyetem professzora és a Pennsylvaniai Egyetem Perelman Orvostudományi Kar adjunc professzora – 2025. május 27-én „Mendel-előadást” tart.

Milano_Johnny_Bou_Rouphael

A kutatói közösség örömmel adta közre Karikó katalin milánói előadásának bombasikerét

A tudományos örökléstant megalapozó Gregor Mendelről többféle szervezet többféle díját is elneveztek. A Karikó Katalinnak átadott European Society of Human Genetics Mendel-díjat olyan jeles személyiségek is megkapták már, mint például a Nobel-díjas Emmanuelle Marie Charpentie vagy Aaron J. Ciechanover.

Az European Human Genetics Conference úgynevezett hibrid konferenciáján 94 ország 5651 kutatója vett részt Milanóban, és a tanácskozást online 1230 tudós is figyelemmel kísérte.

Mendel-dij_IMG_3166_1

Az European Human Genetics Conference résztvevőinek jelenlétében vette át Karikó Katalin a mintegy 15 centiméter magas, kromoszómát ábrázoló üveg szobrot, a European Society of Human Genetics (ESHG) Mendel-díjat, amelyet egy genetikus készített

Megdolgoztatta Milánó is a vendégségbe hívott Nobel-díjas tudóst. Az olasz nagyvárosban Karikó Katalin újságírói kérdésekre válaszolt és előadást tartott a Carlo Besta Neurológiai Intézetben is.

Konferencian_KK_20250529_194814

A bradikinin-közvetített angioödémákkal kapcsolatos legújabb tudományos eredményekkel foglalkozó budapesti konferencián is sikert aratott Karikó Katalin előadása. Fotó: Ú. I.

Ezzel nem ért véget a májusi fellépéssorozat. Budapesten 2025. május 29-én előadást tartott a 14. C1 -gátló hiány és angioödéma workshopon. Az ottani tudományos kutatók, orvosok, biokémikusok, farmakológusok, gyógyszerfejlesztők, egészségügyi szakemberek, betegek és beteg-önsegítő csoportok képviselőinek is megmutatta Nobel-díját, válaszolt a kérdésekre, dedikálta sikerkönyvét, és mosolygott a közös fotókon.

A „Marslakók” című kiállításon a magyar főváros Kongresszusi Központjának vendégei is megismerhetik annak a kutatónőnek a munkásságát, aki 2025 utolsó tavaszi hónapjának utolsó napján is dolgozott: Karikó Katalin előadást tartott a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont Molekuláris Élettudományi Intézet 75., jubileumi találkozóján, ahol megemlékeztek az MTA-hoz tartozás időszakáról, a „hajdani Enzymológia” eredményeiről is.

Konf_KKkonyv_20250529_201137

Az mRNS-en túl – sikerkönyvével és konferencia szerepléseivel egyaránt a jövő kutatóinak ösztönzése és az ismeretterjesztés a célja Karikó Katalinnak. Fotó: Ú. I.

2025 májusi találkozóin különböző megfogalmazásban, de hangsúlyozta Karikó Katalin, amit életútja fordulatainak vázlata után a milánói konferencia honlapján is kiemeltek mások számára is inspiráló tanulságként: „Bízz abban, ami benned van. Ápold azt, amit ott találsz, különösen akkor, amikor senki más nem teszi. És állj készen arra, hogy elmagyarázd a kutatásodat, különösen akkor, ha a tudományt nehéz megérteni, és fennáll a veszélye annak, hogy félremagyarázzák. Ha az emberek részesülni akarnak az életmentő orvosi fejlesztésekből, kötelességünk, hogy közerthetően elmagyarázzuk az embereknek azt, hogy mit kutatunk és hogyan segítheti ez az ő életüket.”

Újszászi Ilona

Fotó: Sahin-Tóth István, K. K.., Ú. I.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek