Bezár

Hírarchívum

KJA-Vonzo_kepzeseket_inditana_bovitene_a_vallalati_kapcsolatokat_az_SZTE_Mernoki_Kar_uj_dekanja

Vonzó képzéseket indítana, bővítené a vállalati kapcsolatokat az SZTE Mérnöki Kar új dékánja

Vonzó képzéseket indítana, bővítené a vállalati kapcsolatokat az SZTE Mérnöki Kar új dékánja

2024. július 23.
6 perc

2024. július 1-jével új vezetés került a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karának élére. A széles műszaki és agrárképzést kínáló karon immáron Prof. Dr. Sárosi József egyetemi tanár a dékán.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Prof. Dr. Sárosi József 1997. augusztus 15-én került bele a szegedi mérnökképzés vérkeringésébe tanszéki mérnökként, majd a felsőoktatási ranglétrát végigjárva, 2022 szeptemberében kapta meg egyetemi tanári kinevezését. 2024. július 1. óta a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karának újdonsült dékánja. Számos tudományos hazai és nemzetközi publikáció, tudományos diákköri tehetséggondozás fűződik nevéhez.

Az új dékáni vezetőség

Prof. Dr. Sárosi József hivatalba lépésével együtt 2024. július 1-jével Prof. Dr. László Zsuzsanna egyetemi tanár tudományos és általános dékánhelyettesi, Pappné Dr. Sziládi Katalin főiskolai docens oktatási dékánhelyettesi, Dr. habil. Beszédes Sándor mb. egyetemi docens kül- és közkapcsolati dékánhelyettesi és Dr. habil. Szabó P. Balázs egyetemi docens innovációs és fejlesztési dékánhelyettesi tisztségeket töltenek be az SZTE Mérnöki Karán.

Prof. Dr. Sárosi József

"Meggyőződésem, hogy a Kar dékánjának a Kar mindkét területének (élelmiszeripari és műszaki) oktatási és kutatási profilját ismernie kell..." fotó: Kovács-Jerney Ádám

– A kollégákat úgy választottam ki, hogy minden terület képviseltetve legyen – mondta el Prof. Dr. Sárosi József. Továbbá figyelt a nemek megfelelő arányára, valamint fontosnak tartotta, hogy olyan személyeket bízzon meg a különböző tisztségekkel, feladatokkal, hogy az egyetem által vállalt indikátortényezőknek is meg tudjon felelni a kar.

– Arra a kérdésre, hogy a Mérnöki Kar dékánjának milyen elvárásoknak kell megfelelnie, a dékáni pályázatomból idéznék: „Meggyőződésem, hogy a Kar dékánjának a Kar mindkét területének (élelmiszeripari és műszaki) oktatási és kutatási profilját ismernie kell, a Karhoz fűződő kötődése és lojalitása megkérdőjelezhetetlen kell, hogy legyen és erős egyetemi, vállalati, kamarai és középiskolai kapcsolatokkal kell rendelkeznie.”

Az új dékán fontosnak tartja a kar híd szerepét. – Hogy mint oktatási intézmény sikeresek legyünk, ahhoz nemcsak jó képzések kellenek, hanem hallgatók is, tehát a bemeneti oldalt is igen jól kell ismerni. A Mérnöki Kar arról híres, hogy igazi életpályát kínál és „csak” egy híd a különböző oktatási intézmények és cégek, ipari partnerek között.

A Kar, ami más, mint a többi

– Amikor képzéseket indítunk, akkor azt hangsúlyozom, hogy munkaerőpiaci igényeket kielégítő képzéseket szükséges indítani. Ma már nincs sok értelme úgy szakokat meghirdetni, hogy nincs reális esély arra, hogy hallgatókkal fel is töltjük. A szakindítás egy nagyon összetett folyamat, rengeteg időt, energiát igényel összeállítani az ehhez szükséges anyagot. Ha nagyon kevés hallgató van egy szakon, akkor az nem kifizetődő, tehát olyan szakokat kell beindítani, amelyek vonzók lehetnek a hallgatók számára. Egyedi, hogy mi mindig kislétszámú, laborháttérrel támogatott, gyakorlatorientált képzéseket tartunk. Azt a tendenciát, hogy a gyakorlatokat is összevonva, nagylétszámú előadókban tartják, nem tartom követendő példának és nem segíti a lemorzsolódás csökkentését sem, valamint a teljesítménymutatók ellen szól. Ha megmaradunk azoknál a szegedi mérnökképzést jellemző hagyományoknál – függően persze a területektől –, hogy 1-1 gyakorlati csoportba 8-18 hallgatónak biztosítunk csupán helyet, akkor azt gondolom, hogy jó úton járunk. Ez még akkor is így kell, hogy maradjon, hogyha ez egy nagyon komoly leterheltséget jelent az oktatóink számára – hangsúlyozta Prof. Dr. Sárosi József.

A dékán a koronavírus-járványnak két pozitív hozadékát emelte ki a kar életében. – A digitális készségeink sokat fejlődtek, illetve a tananyagok is. Képzéseink olyan területeket ölelnek fel, ahol nem lehet 10-20-30 éves jegyzetekből oktatni, hanem ténylegesen, folyamatosan up-to-date-nek kell lenni, hogy megfeleljünk azoknak az ipari elvárásoknak, amelyeket megfogalmaznak velünk szemben – utalt a valóban piacképes és aktuális tudást tükröző diplomák megszerezhetőségére.

Képzési kínálat bővítés munkaerőpiaci igényekre szabva

A Mérnöki Kar új dékánja pályázatában 15 pontban fogalmazta meg azon területeket, ahol fejlesztési lehetőségeket lát a szegedi mérnökképzésben. Elsőként az oktatási és képzési feladatok szinten tartását és fejlesztését emelte ki célkitűzései között. – Jelenleg 6 alapszakkal és 6 mesterszakkal rendelkezünk. Amikor azt mondom, hogy 6 mesterszak, akkor igazából lassan 7, hiszen 2025 februárjától egy logisztikai mérnök mesterszak is beindul a karon a Miskolci Egyetem hathatós közreműködésével. Emellett számos szakmérnöki képzéssel rendelkezünk, ahol az a cél, hogy minél többet ténylegesen be is tudjunk indítani – utalt az oktatók leterheltségére és a humánerőforrás-hiányra.

Prof. Dr. Sárosi József 15 pontban fogalmazta meg azokat a területeket, ahol fejlesztési lehetőséget lát

Prof. Dr. Sárosi József 15 pontban fogalmazta meg azokat a területeket, ahol fejlesztési lehetőséget lát Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Reálisnak látja a gépészmérnöki szakon a gépjárműtechnika specializáció beindítását. Több társkar bevonásával orvostechnikai mérnök alapképzési szak elindulását is elképzelhetőnek tartja. – Meglátjuk, hogy a BYD-vel és a Rheinmetallal hogyan tudunk kooperálni – nemcsak kari szinten, hanem egyetemi szinten is –, mert komoly igény esetén sor kerülhet a járműmérnök alapszak akkreditációjára is. Emellett természetesen szakmérnöki képzésekben is tudunk gondolkodni – hallottuk a dékántól. A Mechatronikai és Automatizálási Intézet intézetvezetőjeként a Robottechnikai szakmérnök szakirányú továbbképzés beindítása is fontos napirendi pont számára. Továbbá érzi az idegennyelvű képzések indításának szükségességét is. Jelenleg az SZTE Mérnöki Karon az élelmiszermérnök mesterszak hallgatható angol nyelven.

– Ahogy tapasztalom, szükség van a még rövidebb idejű képzésekre, továbbképzésekre, workshopokra is. A mikrotanúsítványok kiadása egy nagyon fontos szempont napjainkban. Úgy gondolom, hogy mindenben tudunk még fejlődni, természetesen figyelembe véve a korlátokat – vélekedett a Mérnöki Kar első embere.

Vállalati kapcsolatrendszeri fejlesztések – lehetőség a hallgatóság és a cégek számára

Prof. Dr. Sárosi József nagyon fontosnak tartja a vállalati kapcsolatrendszer további fejlesztését is – A Mérnöki Kar életében a duális és kooperatív képzés egy sikertörténet. Most már több mint 70 vállalattal van szerződésünk ezen a téren. Itt például azt a célt tűztem ki, hogy legalább 15 százalékkal tudjuk növelni a duális, illetve kooperatív vállalatoknak a számát a dékáni ciklusom végére. Nagyon fontos továbbá a lemorzsolódás csökkentése, illetve a kredit-előrehaladás javítása. Ez egy kulcskérdés, hiszen az egyetemnek az ún. KEKVA szerződésében ez talán a legfontosabb indikátora a sok közül. Jelentős támogatástól eshet el az egyetem, ha ezt nem sikerül teljesíteni.

A mérnökképzés új szintre emelése szükséges

– Azt gondolom, hogy doktori iskola felé a Mérnöki Karnak el kell mozdulnia, ugyanis a Karhoz szorosan kötődően jelenleg nincs doktori iskolája az egyetemnek. Hallom azokat a hangokat, hogy a mérnökképzést új szintre kell emelni, így nem elégedhetünk meg azzal, hogy alap- és mesterszakokat hirdetünk és indítunk, hanem lehetőséget kell biztosítani arra is, hogy a tehetséges fiatalok doktori képzésben vegyenek részt – mondta a dékán. Szomorú statisztikai adatnak tekinti, hogy jelenleg 16 olyan PhD-hallgatója van a karnak, akik más egyetemek doktori iskolájában tanulnak. – Ez azért nem mindegy, mert más egyetemek indikátorait is erősítjük a PhD-hallgatók teljesítései révén.

Prof. Dr. Sárosi József missziója, hogy az innovációs tevékenységek fokozása mellett az alkalmazott kutatásokban is fejlessze kart

Prof. Dr. Sárosi József missziója, hogy az innovációs tevékenységek fokozása mellett az alkalmazott kutatásokban is fejlessze kart Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Továbbá fontosnak tartja a Mérnöki Kar első embere a tudományos, innovációs tevékenységek művelését is. – Nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk a minőségi publikációkra. Elsősorban a D1, Q1, Q2-es besorolású folyóirat cikkekre gondolok. Az innovációs tevékenységek fokozásához az alapkutatások mellett az alkalmazott kutatásokban is erősödnünk kell – osztotta meg gondolatait Prof. Dr. Sárosi József. A tehetséggondozás fontossága mellett kiemelte még, hogy legyen egy nemzetközileg is elismert folyóirata a karnak. A dékán indokoltnak látja az infrastruktúra fejlesztését, illetve az épületek felújítását is.

Újvári Gréta

Borítókép: Vonzó képzéseket indítana, bővítené a vállalati kapcsolatokat az SZTE Mérnöki Kar új dékánja Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

  • *
    feb
    8
    SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ (Szeged Ady tér 10.)
    09:00 - 13:00
    SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ (Szeged Ady tér 10.)
    09:00 - 13:00

Kapcsolódó hírek