Bezár

Hírarchívum

A The Roving Chess Club koncertje az SZTE Pont Ott Partiján

Szolnoki garázsból a szegedi színpadokig – interjú a The Roving Chess Club zenekarral

Szolnoki garázsból a szegedi színpadokig – interjú a The Roving Chess Club zenekarral

2024. augusztus 01.
5 perc

A szegedi Pont Ott Parti színpadán igényes zenéjével hívta fel a figyelmet a The Roving Chess Club nevű budapesti indie-folk stílust játszó zenekar. Az együttes 2023-as alapítású, de azóta számos sikert elért, legutóbb első helyen végzett a Sounds of Szeged tehetségkutató versenyen. Koncertjük után a zenekar két tagjával, Joel Kaufmannal és Bazsó Gergővel beszélgettünk.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A pazar hangulatú Pont Ott Parti egyik megalapozója volt a The Roving Chess Club koncertje. A zenekar énekese és trombitása, Joel Kaufman elmesélte, hogy eleinte még egy szolnoki garázsban zenéltek trióként, ahol összejöttek és eljátszották a kedvenc dalaikat. Később lehetőséget kaptak egy szolnoki művészmozitól, hogy felléphessenek ott. Ezután szép lassan rájöttek, hogy „valamennyire tudnak zenélni” és ezt a közönség is igényli. Több helyszínen is felléptek, majd elkezdtek saját dalokat írni. Nem akarták más előadók műveit eljátszani kicsit rosszabbul, hanem kizárólag saját szerzemények bemutatása volt a cél, viszont azokat a lehető legjobban előadva.

– Amikor trióként zenéltünk, Sakkszakkör néven léptünk fel rengeteg helyen. Úgy voltunk vele később, hogy a Chess Club nevet szeretnénk megtartani, majd egy belga-francia származású barátom azt tanácsolta, hogy legyen The Roving Chess Club, mert ez a folyton változást és költözést jelenti, valamint angolszász beütése is van, ami szerintünk passzol a zenénk esztétikai minőségéhez – mondta Joel Kaufman.

Joel Kaufman

Joel Kaufman

Megtudtuk, hogy a zenekart főként az angolszász folk zenei világból merítő singer-songwriterek inspirálták, mint például Bob Dylan. Joel Kaufman szerint megfigyelhető a zenekarban egy rockosodás is, mert minden tagot meghatároz a Pink Floyd zenéje iránti szeretet. A mai fiatal zenészeknek, akik most terveznek zenekart alapítani azt tanácsolják, hogy ne a pénzért akarják csinálni, és ne is azért, hogy sokan hallgassák őket. Azt vallják, ha valaki nagyon szereti azt a zenei műfajt, amit játszik, azt hamarabb észreveszik az emberek és könnyebben tudnak majd kapcsolódni hozzá, mint ahhoz, aki azzal a szándékkal zenél, hogy sok pénzt keressen.

A The Roving Chess Club koncertje az SZTE Pont Ott Partiján

A The Roving Chess Club koncertje az SZTE Pont Ott Partiján

A Sounds of Szeged tehetségkutató verseny győzteseként lehetőséget kaptak, hogy fellépjenek a Pont Ott Partin is. Bazsó Gergő, a zenekar basszusgitárosa szerint az IH Rendezvényközpontban tartott verseny szuper volt, és jó volt hallani a zsűritől kapott pozitív értékelést. Elmondása szerint ezeket megfontolva fognak új erőt meríteni és tovább zenélni.

– Az IH nagytermének nagyon jó hangosítása mellett a szakmai zsűri volt, akik a legjobban inspiráltak minket. Olyan visszajelzéseket kaptunk, amelyeket óriási megtiszteltetés volt hallgatni. A mi zenénk nem egy könnyen befogadható műfaj, szerintem itthon kifejezetten rétegzenének minősül az indie-folk stílus. Nem készéltünk rá, hogy meglesz a versenyen az első hely, ezért nagy megtiszteltetésként tekintünk rá – tette hozzá Joel Kaufman.

A The Roving Chess Club tagjai szerint a zenekar karrierjében a következő mérföldkő az lehet, ha még több zenét adnak majd ki. Hamarosan új számmal fognak jelentkezni, és kíváncsian várják, hogy mit szólnak majd hozzá a hallgatók. Joel Kaufman megemlítette, hogy ez az új szám 8 perc körüli hosszúságú lesz, így a rádióban nem biztos, hogy fogják játszani. Ők viszont úgy álltak hozzá, hogy nem spóroltak semmilyen munkafolyamaton, és minden pontosan úgy fog szólni, ahogyan azt ők szeretnék. Úgy gondolják, hogy ez lesz az első olyan dal, amely valójában tükrözni fogja a The Roving Chess Club igényességi szintjét saját maguk felé.

– Elég nehéz elmondani hogyan születnek a dalaink. Van olyan, amikor valaki kitalál például egy nagyon klassz gitártémát, majd aköré felépítjük a többi hangzást. Olyan is előfordul, amikor egy énekdallamból indulunk ki, vagy csak egyszerű ritmikából, szóval nincs teljesen bevált recept, mindig máshogyan jutunk oda, hogy elkészül egy dalunk – meséli a dalszerzés folyamatát .

Bazsó Gergő

Bazsó Gergő

A Pont Ott Partin való fellépésről elmondták, hogy szabadtéren mindig kétoldalú zenélni, mert jól vagy nagyon rosszul is elsülhet. Szerintük a szegedi eseményen nagyon jó hangrendszer volt, és azt is örömmel látták, hogy sokan eljöttek. Viccesen megjegyezték, hogy tudják azt, hogy elsősorban nem miattuk érkezett a legtöbb ember az eseményre, de akik viszont az első két sorban álltak, ők kívülről fújták a dalaikat. Megtudtuk azt is, hogy hamarosan újra Szegeden fognak zenélni, szeptember 14-én a No Milk Today-ban várják a rajongókat egy akusztikus koncerttel.

A felvételi eredményekre is reagált a zenekar. Joel Kaufman azt üzeni a leendő SZTE hallgatóknak, hogy nagy siker bekerülni az egyetemre, de nem feltétlen egy papír és egy pontszám fogja meghatározni az identitásukat, így azt is javasolja, hogy mindenki próbáljon meg valamilyen közösséghez tartozni, mint ahogyan ők is teszik ezt a zenéléssel. A The Roving Chess Club-ban is vannak egyetemisták, például Guba Ágoston, a zenekar másik énekese és gitárosa az SZTE TTIK-n tanul gazdaságinformatikus szakon.

A zenekar tagjai a hosszútávú terveikről is meséltek. Szeretnének majd egy olyan albumot létrehozni, amire évekkel később is úgy tekinthetnek vissza, hogy kihozták belőle a maximumot és nem spóroltak semmivel. Reális esélyt látnak arra, hogy egy éven belül világszínvonalon is értékelhető minőséggel álljanak elő, ne csak Magyarországon.

– Most is hallgatnak minket Hollandiában, Dániában, Svédországban és Finnországban is. Ha évekkel később is inspirál még minket ez a projekt, és jól érezzük magunkat, akkor szeretnénk ezt továbbra is csinálni, akár kipróbálva más zenei irányokat is. A Pink Floydon túl még a klasszikus zene az, ami összeköti a zenekarunkat. Gondolkodtam azon is, hogy jó lenne valamilyen klasszikus zenei formába önteni dalokat, legyen az vonósnégyes, kórusmű, esetleg szimfonikus költemény – mondta a terveiket Joel Kaufman.

Mátó Gábor

A borítóképen: A The Roving Chess Club koncertje az SZTE Pont Ott Partiján

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Kapcsolódó hírek