Bezár

Hírarchívum

Europaban_csak_Reykjavikban_hasznalnak_tobb_geotermikus_hot_a_varos_futesere_mint_Szegeden

Európában csak Reykjavíkban használnak több geotermikus hőt a város fűtésére, mint Szegeden

Európában csak Reykjavíkban használnak több geotermikus hőt a város fűtésére, mint Szegeden

2024. december 03.
4 perc

A Szegedi Tudományegyetem a legnagyobb geotermikus energiára épülő távhőt felhasználó közfogyasztó a városban. Ez a fajta energia ebben a térségben viszonylag könnyen elérhető, felhasználása pedig a legjelentősebb környezetvédelmi projekt. Cikkünkben Dr. Bozsó Gábor, az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézetének szakértője öntött tiszta (termál)vizet a pohárba a geotermikus energia felhasználásával kapcsolatban.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A geotermikus célra kitermelt víz hőmérséklete alapján 3 nagy tartományt lehet megkülönböztetni: 30 és 60 °C között kis, 60 és 150 °C között közepes, 150 °C felett nagy hőmérsékletű tartományról beszélünk. Az első jellemzően a kertészeti és balneológiai, a második a hőtermelésre, a harmadik pedig az elektromos áram termelésére használható tartomány. A Szegedi Tudományegyetemen régóta foglalkoznak a földhő kutatásával és oktatásával. A Hidrogeológia és Geotermia Kutatócsoport feladatai közé tartozik például a terepi munkák tervezése, illetve végrehajtása, valamint geotermikus adatbázis létrehozása. A szakértők koordinálják a határokon átnyúló víztartó rétegekkel foglalkozó nemzeti és nemzetközi geotermikus projekteket, illetve szakértőként részt vesznek azokban. Fő kutatási területük a geotermikus energia fenntartható és hatékony kiaknázása, beleértve a visszasajtolást is. Az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézet hallgatói kivételesen jó helyzetben vannak, ha a geotermiával szeretnének megismerkedni.


szeged_futomu_kulso

 

KJA-Number-1463

Kívülről és belülről az egyik szegedi geotermikus energiára épülő fűtőmű. Fotó:Kovács-Jerney Ádám


– Magyarország geotermikus adottságai köztudottan optimálisak. Ugyan az aktív vulkanikus területekhez képest lényegesen kisebb a hőáramlás, de az úgynevezett konduktív típusú termálenergia elérhetősége kiemelkedő az ország területén. Ez annak köszönhető, hogy főleg a Dél-Alföldön a kéreg lényegesen vékonyabb, így a melegebb belső részek felől a felszínre lényegesen könnyebben jut el a geotermikus energia. Ennek köszönhető az Európában is egyedülálló mennyiségű gyógyfürdők száma, de az üvegházi kertészetek is ezért ennyire elterjedtek az országban. Szeged még ebből a rendkívül kedvező helyzetből is a lehető legjobb adottságokkal bír, hiszen amellett, hogy a geotermikus energia könnyen elérhető, gyakorlatilag közvetlenül a forrás felett található egy közel 160 000 fős város, amiben egy 70-80 ezer főt ellátó városi távhőrendszer üzemel, valamint számos nagy közfogyasztóval rendelkezik, a legnagyobb éppen a Szegedi Tudományegyetem. Mindemellett a szomszédos algyői szénhidrogén-előfordulás miatt a környék geológiailag jól megkutatott, így a termálrendszerek legnagyobb rizikóját jelentő kútkiképzési problémák már megoldottak, azaz a termálkutak létesítése jórészt kockázatmentes. A városban 2011 óta két, zömében egyetemi épületeket ellátó, úgynevezett kaszkádrendszer üzemel. Emellett 2018 óta folyamatos megvalósítással 9, a távhőrendszerre csatlakozó geotermikus rendszer épült. A Szent Gellért fórumot, illetve a városhoz tartozó üvegházakat is külön termálrendszerek látják el – mondta el Dr. Bozsó Gábor, az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézet adjunktusa.

bozso_gabor

 

Dr. Bozsó Gábor arcára van írva, hogy szereti hívatását, örömmel állítja a tudományos tapasztalatokat az ipari hasznosulás szolgálatába. Fotó: Kovács-Jerney Ádám


A kilenc városi távhőhöz tartozó geotermikus hálózat az átadott hőmennyiségét tekintve az izlandi Reykjavík után a második legnagyobb távhőt ellátó rendszer. Minthogy az izlandi adottságok messze jobbak a magyarországinál, különösen büszkék lehetnek a szegediek erre a rendszerre. A távhőrendszer évi ~28 millió m3 földgáz fogyasztásából a teljes üzembe helyezés után a termálrendszerek megközelítőleg 17 millió m3 földgázt fognak kiváltani, és ezzel a legnagyobb légszennyezőnek számító városi fűtési rendszer évi 55 ezer tonna CO2 kibocsátását ~20 ezer tonnára fogják redukálni. Ez Szeged egyik, ha nem a legnagyobb hatású környezetvédelmi projektje is.


vizmintaveteli_hely

 

– Országosan még rengeteg kiaknázható geotermikus energia áll rendelkezésre, de a felhasználás feltételei ettől sokkal komplexebbek, azaz messze nem elég, hogy van a lábunk alatt elméletileg elérhető hőforrás. Szükséges, hogy a forrás közelében legyen egy elegendően nagy hőfogyasztó, hiszen a szállítási veszteségek miatt nem vihető tetszőlegesen messzire a termálvíz. A nagyobb hőfogyasztók gépészeti kialakítása is sokszor gátja a hatékony felhasználásnak. Az adott terület geológiai megkutatottsága is rendkívül fontos, hiszen elegendő mennyiségű geofizikai, geológiai és geokémiai információ hiányában a kutak vízadó képessége nagyon nagy kockázatot rejt – hangsúlyozta az SZTE FFI intézetvezető helyettese.


KJA-Number-8984

 

A szakértőtől megtudtuk, hogy a magyarországi tervek legfőbb iránya most az úgynevezett geotermikus koncessziókon alapuló termálrendszer kutatási-kiépítési projektek kidolgozása. Szegeden elméletileg még egy rendszer telepíthető, ennek előkészítése folyamatban van. Mind országosan, mind városi szinten inkább a jelenlegi rendszerek energetikai hatékonyságának javítása tudna sokat növelni a termálenergia részarányán.

szeged_futomu

További terv a termálvíz kísérőgázainak hasznosítása, a visszasajtolt termálvíz energiájának kinyerése ipari hőszivattyúkkal, de kísérleteznek egy speciális abszorpciós technológiával, ami a termál hulladékhőből hűtési energiát képes előállítani. Összességében még évtizedekre való munkát ad a geotermikus energia kihasználhatóságának növelése.


uj_termalkut_furasa

 

A fúrószár 1800 méter mélyen keresi a termálvizet. Fotó: Kovács-Jerney Ádám


nkfi_kotelezo

Lévai Ferenc

Nyitókép: A szegedi fűtőmű gondosan kialakított berendezésének köszönhetően sok helyre eljut a meleg. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

    Kapcsolódó hírek