130 éve, 1893. szeptember 16-án született Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudós, a Szegedi Tudományegyetem korábbi rektora. Rá emlékeztek az universitas dékánjai, oktatói, hallgatói és dolgozói szeptember 15-én a Rektori Hivatal előtt, ahol Szent-Györgyi szobra áll.
Emlékező beszédében Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora megemlítette, arról már többször beszélt, hogy egy kiváló államférfi, kiváló kutató, kiváló filozófus milyen attribútumokkal rendelkezik. - Amikor utoljára itt álltam, akkor felolvastam egy filozofikus témájú könyvéből, amiben pont arról írt, hogy a háború és a saját magunk kiirtása ügyében milyen hatékonyan megyünk előre. Érdekes látni, hogy egy év elteltével milyen jól végig visszük ezt a folyamatot. A hétköznapjaink részévé vált az a tény, hogy mellettünk, egy határral arrébb naponta több ezer ember hal meg egy olyan háborúban, aminek nincs sok értelme – hangsúlyozta a rektor.
Szent-Györgyi kutatócsoportja meghatározta az egyetem nemzetközi rangját - mondta el Rovó László. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Rovó László szerint, amikor Szent-Györgyi Albert és Szeged kapcsolatáról beszélünk, két dolgot kell kiemelni. Az egyik a mindenki által ismert Nobel-díj, a másik pedig az, hogy amikor Kolozsvárra 1941-ben visszaköltözött a Ferenc József Tudományegyetem, akkor ő volt a Szegeden tovább működő egyetem első rektora egy évig.
Rovó László szerint 1921-ben nem mindenki örült annak, hogy Szegedre kerül az egyetem. - Ahhoz, hogy egy ilyen nagy intézményt elindítson valaki, be kellett építeni egy olyan „rakétát” a rendszerbe, ami azonnal az egyetem irányába koncentrálta a figyelmet. Klebelsberg jól látta ezt a kérdést, és hihetetlen pénzt, paripát, fegyvert mozgatott meg azért, hogy az újrainduló egyetem úgy kerüljön föl a nemzetközi porondra, hogy a világ számára rögtön egyértelművé tegyék, mi jött létre itt az elmúlt években. Ennek a példája volt Szent-Györgyi kémiai, biokémiai kutatócsoportjának, intézetének létrehozása, amit mi talán a C-vitamin felfedezéséről ismerünk, de ennél sokkal összetettebb rendszerről volt szó – fejtette ki a rektor. - Olyan biokémiai kutatócsoportot hozott létre, ami alapjaiban meghatározta a Szegedi Tudományegyetem rangját a nemzetközi területen. Számos olyan felismerés kapcsolódik a kutatócsoporthoz, ami akár több Nobel-díjat is érhetett volna – tette hozzá.
Prof. Dr. Rovó László és Dr. Fendler Judit helyezett el koszorút Szent-Györgyi Albert szobránál. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Az ünnepségen Dr. Kosztolányi József egyetemi docens Szent-Györgyi Albert Psalmus Humanus és Hat ima című művéből olvasott fel részleteket. Levetítették a Benedekfi István zongoraművész, zeneszerző zenéjével és Janik László színművész szövegével íródott Szent-Györgyi Albert himnusz új, áthangszerelt változatának felvételét, amelyen az Universitas Szimfonikus Zenekar és a Szegedi Egyetemi Énekkar szerepel. Dr. Fendler Judit kancellár és Prof. Dr. Rovó László rektor paprikakoszorút helyezett el a 130 éve született Nobel-díjas tudós egész alakos szobránál. A délután folyamán élménysétát is tartottak, amelyen a Szent-Györgyi szegedi munkásságához kötődő helyszíneket keresték fel az érdeklődők.
A megemlékezésen másodéves szegedi orvostanhallgatók is részt vettek. A 9. csoport tagjai biokémia gyakorlatról jöttek a koszorúzásra Dr. Keller Anikó vezetésével. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
SZTEinfo