Mintegy 120 érdeklődő látogatott el a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kar idei Kutatók Éjszakája programjaira. Az előadások és kreatív foglalkozások minden korosztálynak tartogattak érdekességeket a kisiskolásoktól a középiskolásokon át a felnőttekig. Tizenhétféle programmal várták a kar oktatói, kutatói a látogatókat, amelyek között számos újdonság is akadt.
Az Akvapónia a gyakorlatban című állomáson az érdeklődők előadás keretében ismerhették meg az akvapónia működési elvét, a halak és növények telepítésének szabályait, illetve láthatták az intézményben működő akvapóniás rendszert is, és megfigyelhették a vízi növények és állatok kontrollált körülmények közötti tenyésztését.
Számos érdekes előadásra került sor.
A vadhús szerepe a vadgazdálkodásban című előadáson, nemcsak a vadfeldolgozás folyamatát ismerhették meg az érdeklődők, de megfigyelhették a vadhús előkészítését és a tartósítást is, illetve íncsiklandó falatkákon különféle szarvashúsból készült szalámikat is kóstolhattak.
A Banán smoothie - DNS kivonása növényi sejtekből című állomáson egyszerű eljárással vonhattak ki a banánból DNS-t a látogatók, közben egy kisfilm segítségével új ismereteket szerezhettek a program névadójáról, az élő szervezetek "tervrajzáról", azaz a DNS-ről.
Újdonságként mutatták be az SZTE MGK oktatói A kóser kertészet: a fűszerpaprika-termesztés című előadáson keresztül a kóserság rendkívül bonyolult és költséges eljárását.
A paprika titka.
A már korábbi években is sikeres, már-már hagyománynak számító programok is nagy érdeklődés mellett zajlottak. A látogatók a drón szemével nézhettek a Drónok az agráriumban című előadáson. Szembesülhettek azzal a Modern agrárium című előadáson, hogy a folyamatosan változó világ és az új kihívások hogyan követelik meg a mezőgazdaság fenntartását, versenyképességét és fejlesztését, és ez milyen technikai vívmányokkal jár együtt.
Idén sem maradt el az Állatpreparálás, a Trófeabírálat, vagy a Tejút – a tehéntől az asztalig című népszerű program, amely ezúttal tejtotót, valamint joghurt és sajtkóstolást is tartogatott.
Az Alkalmazott kórbonctan állomáson egy elhullott sertés pusztulásának körülményeit tárta fel a Mezőgazdasági Kar állatorvosa, aki megállapította, hogy szívburok-, tüdő- és mellhártyagyulladás végzett az állattal.
Trófeabírálatra is sor került.
Ki tud többet az állatokról? címmel játékos formában ismerhetik meg a legkisebbek a haszon- és egyéb állatok legfontosabb tulajdonságait. A Mindennapi kenyerünk című állomáson elsajátíthatták az érdeklődők a kovász készítésének technikáját, valamit azt, hogy hogyan lehet otthon is jó kenyeret sütni bolti lisztből, minden különösebb technikai háttér (például kenyérsütő gép), vagy speciális edény nélkül.
A Honnan jön, hová tart a pollen című előadáson megtudhatták az érdeklődők, hogy milyen károkat okoz a parlagfű és pollenje. A Növény- és rovarismereti teszten, a Gyógynövény-felismerésen, a Gyógytea kóstoláson, a Néhány különleges zöldség, gyümölcs és gomba című programon teakeverékekkel, magvakkal és gyümölcsökkel, fűszernövényekkel ismerkedhettek meg a résztvevők. Minden érzékszervüket bevetve illatolhattak, kortyolhattak és kóstolhattak ismerős és ismeretlen növények forrázataiból, vagy nyers változataiból.
Paplukács-Géczi Emese
Borítókép: Az agrárium színes világának érdekességeit mutatták be az MGK-n, a Kutatók Éjszakáján.
Fotó: Paplukács-Géczi Emese