A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán zajló Nemzetközi Hét alkalmából a Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézet, az SZTE Frankofón Egyetemi Központ és a Francia Nagykövetség november 23-án nemzetközi konferenciára invitálta az érdeklődőket. Az ÁJTK főépületében megrendezett konferencia a „Rendkívüli jogrend napjaink demokratikus rendszereiben: legalitás és legitimitás” címet kapta. A korunkban egyre gyakrabban alkalmazott rendkívüli jogrendek bemutatásával a rendezvény különösen aktuális, a nemzetközi közösség modern kihívásaihoz kapcsolódó témát járt körbe. Az informatív szakmai eseményen Claire Legras, Franciaország magyarországi nagykövete is megjelent.
A konferencia ünnepélyes megnyitója a Tisza Lajos körúti jogi kari főépület aulájában kapott helyet, ahol elsőként Claire Legras köszöntötte az egybegyűlteket, a konferencia szervezőit és a hallgatókat. - Hatalmas öröm számomra, hogy itt lehetek ma! A Frankofón Egyetemi Központ idén ünnepli alapításának 10. évfordulóját! – osztotta meg a nagykövet.
A Francia Köztársaság nagykövete a 2013. szeptember 20-án létrehozott Frankofón Egyetemi Központot beszédében a frankofón egyetemi élet ékkövének nevezte. A központ további céljairól is beszélt, melyek közé tartozik az intézmény láthatóságának növelése, említette a központ európai szinten kiemelkedő kutatói közösségét, számos gondosan ápolt kapcsolatát más frankofón intézményekkel, kiemelve a magyar kapcsolatokat.
Nem csak a nagykövet beszéde, a teljes konferencia a diplomácia egyik legmeghatározóbb nyelvén, franciául ment végbe. Az esemény azok előtt is nyitva állt, akik nem beszélték a francia nyelvet: szinkrontolmácsok segítették a gördülékeny megértést.
Dr. Kruzslicz Péter, a Frankofón Egyetemi Központ Igazgatója és az Állam- és Jogtudományi kar oktatója is franciául tartotta meg köszöntőjét. Kiemelte Trócsányi Lászlót, a Frankofón Egyetemi Központ korábbi stratégiai igazgatóját, aki strasbourgi kötelezettségei miatt nem tudott az eseményen megjelenni. Dr. Kruzslicz Péter a frankofón-magyar együttműködés történetéről is mesélt és elmondta, több kontinensről érkező diákok tanulhatnak Szegeden a frankofón kapcsolatoknak köszönhetően.
A megnyitó után megkezdődött az alkotmányjogászok első kerekasztal-beszélgetése, melyben a rendkívüli jogrend alkotmányos szabályairól értekezett Natasa Colodrovschi-Danelciuc, az Aix-Marseille Egyetem Jogtudományi Karának oktatója, Aleksandar Tsekov, a Bolgár Köztársaság Alkotmánybíróságának tanácsosa és a szófiai Ohridi Szent Kelemen Egyetem Jogtudományi Karának oktatója és Dr. Kruzslicz Péter. A szakértők ismertették és összevetették országaik szabályozásait, olyan aktualitásokat érintve, mint a járványhelyzet vagy a háborús vészhelyzet.
A második kerekasztal-beszélgetést követően, ahol Mathilde Heitzmann-Patin, a francia Alkotmányjogi Egyesület főtitkára, Katarzyna Kubuj, a Lengyel Tudományos Akadémia kutatója és Violeta Stratan, a Nyugat-Temesvári Egyetem Jogtudományi Karának oktatója beszélgetett az alkotmányossági ellenőrzéséről a rendkívüli jogrendben, a konferencia első napja lezárult.
Az esemény következő napja november 24-én a Budapesti Francia Intézetben várta az érdeklődőket.
Bartha Karina