feny-napja-ELI

Érdekes programok a fény napján, május 12-én az ELI ALPS-ban

2023. május 08.

A fény nemzetközi napja közeledtével idén is fény napi programokat rendez a szegedi ELI ALPS kutatóintézet és a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete.

2023. május 12-én, pénteken 17 órától az ELI ALPS-ban kül-, és beltéri programokat rendeznek iskolásoknak és a fény fizikája iránt érdeklődő széles közönségnek.

Idén is lesznek tudománynépszerűsítő előadások, ismeretterjesztő foglalkozások, valamint vezetett látogatások az ELI ALPS épületében és a Fókusz interaktív látogatói térben.

„Mi történik az ELI-ben? Milyen berendezéseken, milyen kutatások végezhetők? Kik használhatják a berendezéseinket, kik lehetnek a felhasználóink? Milyen területeken hasznosíthatók az elért eredmények? Interaktív tudományos bemutatókkal, látványos kísérletekkel, izgalmas előadásokkal, körbevezetésekkel, mini tudós sarokkal és egy különleges hangulatú fény-napi koncerttel várjuk az érdeklődőket” - írja az ELI ALPS és az SZTE Fizikai Intézet meghívója.

A teljes program:

Ismeretterjesztő előadások (14 éves kortól ajánlott, helyszín: "Agy" előadóterem):

17:10-17:40 Szuper lézerek, szuper tudomány (prof. Varjú Katalin tudományos igazgató)

17:50 - 18:20 A fénykard „valójában” lézerkard? (dr. Hack Szabolcs tudományos munkatárs)

18:30 - 19:00 Fényes kísérletek (dr. Ignácz Ferenc mesteroktató)

19:10 - 19:40 Nem esik messze az alma... (dr. Divéki Zsolt tudományos munkatárs)

19:50 - 20:20 Fényvitorla, avagy lézeres részecskegyorsítás plazmában - (dr. Lécz Zsolt tudományos munkatárs)

Vezetett látogatások:

– Körbevezetés az ELI ALPS épületében (találkozási pont: recepciós pult) 17:00, 17:30, 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00, 20:30 órai kezdettel

– A Fókusz interaktív látogatói tér megtekintése. A program előzetes regisztrációhoz kötött, regisztrálni ITT lehet. (12+ éveseknek ajánlott)

Folyamatos programok 17-21 óráig:

Alkatrészsimogató (minden korosztálynak)
Virtuális laborlátogatás VR-szemüveggel (14+ éveseknek ajánlott)
Ismeretterjesztő előadások lézerekről, fotonokról, plazmáról és a fizikai modellalkotásról (14+ éveseknek ajánlott)
Tükröm, tükröm...(12+ éveseknek ajánlott)
Az ELI ALPS lézerei (14+ éveseknek ajánlott)
A nagyintenzitású lézer működése (14+ éveseknek ajánlott)
A fény hullámtermészete (14+ éveseknek ajánlott)
Ultragyors folyamatok megfigyelése (12+ éveseknek ajánlott)
Sugárbiológia (12+ éveseknek ajánlott)
Fény-anyag kölcsönhatás (12+ éveseknek ajánlott)
Lézeres nyomkövető (10+ éveseknek ajánlott)
Körbevezetés az intézetben (12+ éveseknek ajánlott)
Lézersakk (minden korosztálynak)
Polárfagyi, lézerhárfa, lézeres hangátvivő (12+ éveseknek ajánlott)
Akik az ELI-re vigyáznak - a kutatások és a kutatók biztonságáért felelős csoport bemutatója (minden korosztálynak)
Lézervédelmi szemüvegek (minden korosztálynak)
Tisztatériruha-próba (minden korosztálynak)
Mini-tudósok társasága - egyszerű kísérletek kicsiknek (6-12 éveseknek ajánlott)

A program zárásaként 20:15-től különleges hangulatú szabadtéri koncerttel várják aznap az érdeklődőket – a fény által inspirált repertoárral a hódmezővásárhelyi katonazenekar szórakoztatja majd a zenekedvelőket az ELI épülete előtti füves területen.

Nyitva tartás: 2023. május 12. (péntek), 17-21 óráig

A rendezvény díjmentes, bizonyos programok, helyszínek (körbevezetés, Fókusz Interaktív Tér) látogatása előzetes regisztrációhoz kötött.

SZTEInfo