IMG_8319

A cukorbetegség kezelés hazai központja négy napig az SZTE

2022. szeptember 08.

A Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi- és Információs Központban tartja XXX. kongresszusát a Magyar Diabetes Társaság 2022. szeptember 8-11. között. A rendezvény hagyományosan a magyar diabetológia legnagyobb eseménye, amelyen 1200-nál is több szakember vesz részt itthonról és a határon túlról. A betegség több mint 2 millió embert érint Magyarországon.

Számos orvosi szakma képviselői cserélik ki tapasztalataikat – elsősorban diabetológusok, háziorvosok, belgyógyászok, endokrinológusok, gyermekgyógyászok és nefrológusok. Nagyszámban érkeztek dietetikusok, valamint szakdolgozók is, akik a betegek ellátásában, gondozásában és edukációjában fontos szerepet töltenek be. A cukorbetegség ismerten is legalább 7 %-ban érinti a hazai lakosságot, közel ugyanennyi fel nem ismert beteg van és a cukorbetegek számát meghaladó nagyságrendben kell a betegséget megelőző állapotban lévő személlyel számolni, ami összesen 2-3 millió ember.

IMG_8325

- Nemcsak a Magyar Diabetes Társaság kongresszusa érkezett kerek évfordulóhoz, hanem a XXX. kongresszusnak helyet biztosító Szegedi Tudományegyetem is, amely 100 éve költözött Szegedre és 440 évvel ezelőtt alapították. Az MDT-t és az SZTE-t a vezetőségben található személyek, mint például Prof. Dr. Lengyel Csaba és Prof. Dr. Várkonyi Tamás is összeköti, valamint mindkét szervezet nagyon fontosnak tartja a kiválóságot. Ennek jegyében fejleszti az egészségügyi infrastruktúráját, képzését és szolgáltatásait az egyetem. A diabetológia több szempontból is rendkívül figyelemre méltó terület, hiszen láthatatlan szálakkal köti össze a klinikai tudományokat, a Szegedi Tudományegyetemen is – mondta el a Magyar Diabetes Társaság XXX. kongresszusának megnyitóján Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora.

A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnöke, Prof. Dr. Lengyel Csaba, a Magyar Diabetes Társaság elnökhelyettese hangsúlyozta, hogy exponenciálisan gyorsul a cukorbetegség kezelésének fejlődése. Kiemelte, hogy éppen ezért jelentősek a mostanihoz hasonló ülések, amelyeknek fontos célja, az új információk megosztása és a területen dolgozó szakemberek, orvosok és szakápolók ismereteinek frissen tartása. A Szegedi Tudományegyetem, mint házigazda harmadszor ad otthont az országos konferenciának 2014 és 2018 után, a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ pedig a legmagasabb szinten képes biztosítani a betegség kezelését.

Prof. Dr. Wittmann István, a Magyar Diabetes Társaság elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a Covid-járvány utáni második fontos konferencián a pandémia tapasztalatait is megosztják egymással a résztvevők, emellett a legjelentősebb előrelépésekről, innovációkról, mint például a mesterséges hasnyálmirigyről is lesz szó. A kórképek összetettsége miatt kulcsfontosságú, a különböző területen dolgozó szakemberek együttműködése és az interdiszciplinaritás.

IMG_8309

A program egyik főszervezője, Dr. Várkonyi Tamás professzor, az SZTE SZAKK Belgyógyászati Klinika orvosa tartja az egyik előadást a 45-ből a kongresszuson. A számos érdekes téma között több olyan is helyet kapott, amelyek kötődnek a Szegedi Tudományegyetemhez. Nagy érdeklődésre tarthat számot az óvodai és iskolai pedagógusok diabetes gondozással kapcsolatos attitűdjét vizsgáló kutatás eredményeinek bemutatása, csak úgy, mint a telemedicina térnyerése is. De az is fókuszba kerül a négynapos rendezvényen, hogyan segítheti egy mobiltelefon alkalmazás a cukorbetegség kezelését.

IMG_8343

Mind a cukorbetegség, mind az azt megelőző állapot és számos, elsősorban az ereken megjelenő szövődménye miatt élettartam rövidülést vagy tartós egészségromlást okoz. A kongresszus iránti jelentős érdeklődést jelzi, hogy a 4 nap alatt, végig párhuzamos szekciókban zajlanak az előadások az SZTE József Attila Tanulmányi- és Információs Központban. A diabetológiával foglalkozó gyakorló orvosok és kutatók aktivitását tükrözi, hogy 74 összefoglalót nyújtottak be és összesen 19 olyan szimpóziumra kerül sor, ahol a szakma elismert képviselői felkért előadóként továbbképző előadást fognak tartani. Hagyományosan ilyenkor kerül sor a díjak és oklevelek átadására, mellyel a társaság kiválóságait ismerik el. Idén négy, a diabetológiával foglalkozó civil szervezet is lehetőséget kap arra, hogy a betegek érdekében végzett tevékenységét bemutassa. A résztvevők széles áttekintést kapnak a diabetológiával kapcsolatos legfrissebb ismeretekről.

IMG_8316

A kongresszus előadói között megtalálható a Covid-járvány alatt ismertté vált infektológus, Dr. Szlávik János is. A konferencia 2022. szeptember 11-én, vasárnap zárul, eredményei szinte azonnal beépülhetnek a hazai cukorbetegség napi kezelésébe és megelőzésébe.

SZTEinfó/Lévai Ferenc

Fotó: Bobkó Anna